10.1 C
Prizren
E mërkurë, 8 Korrik, 2020

PDK kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme në Prizren

Partia Demokratike e Kosovës(PDK) në Prizren, kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme.

Sipas këij subjekti politik, zgjedhjet do ta shpëtonin Prizrenit.

“Zgjedhjet e parakohshme janë të domosdoshme për të shpëtuar nga kjo katrahurë që e kanë kapluar qytetin bandat kriminale të VV-Hajnisë”, thuhet në reagimin e PDK-së në Prizren.

“Disa abuzuesve që po keq-qeverisin me pozitat e tyre publike, dita e ditës po i bien maskat”.
“Hajnat ordiner në këtë subjekt politik e “patriotik” shpejt duhet të përfundojnë në burg, aty ku u kanë vendin. Këta që në të kaluarën trumbetojshin se do ta luftojnë korrupsionin, sot vet këta abuzues po vjedhin në mënyrë të orkestruar”.

“Ngjarjet e fundit që po ndodhin në komunë, janë për keqardhje dhe ngjasojnë me veprime amatore dhe qesharake, ndërsa “kryetarin” e Prizrenit Mytaher Has-kukllën, e kanë zënë në gjumë këto veprime”.
“Zhvillimet dramatike në disa drejtori të ekzekutivit, duhet të investigohen nga organet e drejtësisë, si dhe të monitorohen nga ojq-të dhe mediat”.

“VV-Hajnitë sistematike që po ndodhin në disa projekte, duhet që për shkak të transparencës, të hulumtohen dhe të kuptoj opinioni publik, se çfarë shkelje dhe vjedhje kanë bërë disa drejtor që vijnë nga subjekti hajn VV”.

“Përkundër denoncimit publik të bërë nga ana e kuvendarit të PDK-së, z.Getoar Besimi, lidhur me këto vjedhje, asnjë fjalë nuk e thanë ojq-të dhe mediet, dhe çka është më e rëndësishmja, asnjë veprim nuk e morën organet e drejtësisë, ku për kësi raste, duhen hetuar këto shkelje dhe vjedhje që po ndodhin, dhe rrjedhimisht duhet ta bëjnë punën e tyre organet tona të drejtësisë, dhe të veprojnë konform ligjeve tona, në kuadër të Kushtetutës së Republikës së Kosovës”.

“Në vendet demokratike siç ndodh rëndom, kur një qytetar denoncon publikisht një hajni me fakte, personi në fjalë falënderohet nga institucionet për veprime të tilla, në kuadër të luftës kundër korrupsionit. Ndërsa tek ne ndodh e kundërta, ku ndaj kuvendarit opozitar, z.Getoar Besimit, kanë filluar linçimet, shantazhet madje edhe kërcënimet nga ana e pushtetit kriminal dhe vjedhës”.

“ Mirëpo për asnjë moment dhe për asnjë qmim për raste të tilla nuk do të ndalemi, duke treguar për hajnitë e juaja ordinere, që po i bëni pothuajse në secilin tender publik”.

“Andaj i sugjerojmë institucioneve të drejtësisë: prokurorisë, policisë dhe departamentit të krimeve të rënda ekonomike, që të hetojnë dhe monitorojnë mënyrën e vlerësimit, nga komisionet e zhytura në krim dhe korrupsion të prokurimit publik, deri tek nënshkrimi i këtyre kontratave me operatorët ekonomik”.

“Na ka pas lodh lideri i tyre demagogu Albin Kurti se do e luftojnë korrupsionin. Na kujtohet të gjithëve në fushata zgjedhore sllogani i demagogut: “Me Mytën kemi me e Mytë Hajninë”. Ndërsa pikërisht tani në Prizren, korrupsioni është ul kam kryq në komunë, dhe korrupsioni tani po lulëzon dita e ditës nga hajnat ordiner të VV-së”.

“Ne rekomandojmë që organet e drejtësisë ta bëjnë punën e tyre, ndërsa ju hajnat ditor dhe ordiner, ndalini bandat e juaja kriminale, sepse nuk frikësohemi nga format e tilla perfide, siç keni zgjedh ju me veprua”./PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Të gjitha testet e djeshme për COVID-19 nga Malisheva kanë rezultuar negative

Dje në territorin e Komunës së Malishevës, të gjitha analizat nga testet e bëra për COVID-19, kanë rezultuar negative. Konfirmimi i analizave është bërë në...

Bajrami: Brenda disa javësh qytetarët mund të tërheqin 10 për qind të kursimeve nga Trusti

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka thënë se pret që për disa javë apo pak më shumë se një muaj, qytetarëve t’u mundësohet të...

Nis fushata e korrje-shirjeve në Suharekë

Ka filluar fushata e korrje-shirjeve në komunën e Suharekës, ndërsa rendimentet e para të grurit sipas informacioneve nga terreni janë të kënaqshme. Drejtori i Bujqësisë...

Artan Sejrani emërohet ushtrues i detyrës së kryetarit të Gjykatës Themelore në Prizren

Artan Sejrani është emëruar ushtrues i detyrës së kryetarit të Gjykatës Themelore në Prizren. Këtë detyrë Sejrani e ka marrë nga data 04.07.2020. “Me vendimin e...

ATK: Tejkalohet projeksioni i të hyrave edhe për muajin qershor

Administrata Tatimore e Kosovës vlerëson se rikthimi në normalitet i deklarimit dhe pagesës së tatimeve, ka reflektuar edhe në muajin qershor. Sipas ATK, vërehet rritje...

Në hotelin me 5 yje, zbulohet skandali seksual që çoi në valën e dytë të Covid-19

Është zbuluar skandali seksual në një hotel luksoz me 5 yje në Australi që ka tronditur opinionin publik. Rojet e sigurisë janë akuzuar për...

Sivjet mbi 31 mijë studentë më pak se vitin e kaluar

Mbi 31 mijë studentë më pak ka Kosova këtë vit krahasuar me një vit më parë. Kjo e dhënë është evidentuar përmes raportit “Statistikat...

Shkon në 55 numri i të vdekurve nga Covid-19 në Kosovë

Këtë të enjte numri i të vdekurve si pasojë e infeksionit me koronavirus ka shkuar në 55. Viktima e fundit që ndërroi jetë nga Covid-19...

Gjykata turke do të rishikojë statusin e Hagia Sofias

Gjykata më e lartë administrative në Turqi pritet të vendosë nëse Hagia Sofia në Stamboll mund të shndërrohet në xhami. Vendimi i Këshillit Shtetëror mund...

Malishevë, rrahen tre persona mes vete

Tre persona janë arrestuar nga ana e Policisë së Kosovës, pasi që të njëjtit dyshohet se pas një mosmarrëveshje janë rrahur në mes vete. Incidenti...

4 Korriku, 244 vjet nga Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara

Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara është deklarata e miratuar nga mbledhja e Kongresit të Dytë Kontinental në Filadelfia, Pensilvani më 4 korrik...

Prizreni i pakënaqur me numrin e testimeve

Për numrin e testimeve dhe vonesat në rezultate ka pakënaqësi edhe në Prizren. Nënkryetari i komunës, Visar Shehu i ka thënë Gazetës Express se po...

BE-ja insiston në vazhdimin e dialogut, por paralajmëron “reduktime të përkohshme” të kontakteve me Thaçin

Sikur të mos kishte ndodhur anulimi i takimit në Washington, si pasojë e bërjes publike të aktakuzës nga Zyra e Prokurorisë së Specializuar kundër...

Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, i prekur nga Covid-19: Jam duke u shëruar me sukses

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avdyli, para pak ditëve u konfirmua si pozitiv me Covid-19. Ai përmes një postimi në facebok po deklaron...

Haskuka: Në Prizren ka shumë më shumë raste se që janë raportuar

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, është ankuar për numrin e vogël të testimeve në këtë komunë që aktualisht janë 100 raste aktive – shifër...

Arrestohet një femër dhe një mashkull në Prizren, dyshohen për ushtrim të prostitucionit

Një femër dhe një mashkull, të dyshuar për ushtrim të prostitucionit, janë arrestuar në Prizren. “Me datën 03.07.2020 janë arrestuar dy të dyshuar një mashkull...

Lajmet e Fundit

Haskuka: Në Prizren ka shumë më shumë raste se që janë raportuar

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, është ankuar për numrin e vogël të testimeve në këtë komunë që aktualisht janë 100 raste aktive – shifër...

Tre të vdekur sot nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 82 numri i viktimave

Gjatë ditës së martë tre persona kanë vdekur nga COVID-19 në Kosovë, duke e çuar në 82 numrin e përgjithshëm të vdekjeve. Në Laboratorin e...

183 raste të reja me koronavirus në Kosovë, 4 në Prizren dhe 2 në Rahovec

57 TË SHËRUAR DHE 183 RASTE ME COVID-19! Sot më 07 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

100 raste aktive me koronavirus në Prizren

Drejtori i Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Prizren, Fadil Kryeziu ka folur për gjendjen me Covid-19 në këtë regjion Ai tha se në Prizren...

Edhe një herë tjetër, ish-inkasanti i “Hidroregjionit Jugor” nuk e pranon fajësinë për përvetësim në detyrë

Ish-inkasanti i “Hidroregjionit Jugor”, Hafir Gallopeni, në seancën e mbajtur të martën, në Gjykatën Themelore në Prizren, përsëri është deklaruar i pafajshëm për veprën...