9.3 C
Prizren
E martë, 26 Maj, 2020

PDK me akuza për Haskukën: Rrenat duhet të kenë një limit

Partia Demokratike e Kosovës(PDK) në Prizren akuzon kryetarin e Komunës, Mytaher Haskukën, për gjendjen e

papastërtisë në qytet.

Sipas këtij subjekti politik, Haskuka deri më tash është treguar i papërgjegjshëm.

Komunikata e plotë dhe pa ndërhyrje e PDK-së në Prizren

Vazhdon gjendja alarmante dhe me rrezik të madh të përhapjes së ndonjë epidemie, nga papastërtia e madhe në komunën e Prizrenit. Krejt kjo si pasojë e dështimit dhe papërgjegjësisë totale të kryetarit të Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka.

Në kohën sa ka qeverisë PDK, në krye me prof.dr.Ramadan Mujën, Prizreni ishte shpallur nga GIZ, si qyteti më i pastër në Kosovë, ndërsa në vitin 2013 Prizreni, ishte shpallur si njëri ndër 10 qytetet më të bukura në botë. Ndërsa sot, në kohën e qeverisjes nga Vetëvendosje, Prizreni është qyteti më i papastër në Kosovë, si dukuria më e shëmtuar në komunën tonë.

Ndryshimi në Prizren me VV-në ka ardhur, mirëpo ndryshimi ka ardhur për të keq. Nuk mbahet në mend ndonjëherë, që Prizreni ka qenë në këtë gjendje nga papastërtia e madhe.

Ne jemi në përfundim të sezonës verore, ku gjatë verës shtohet numri i vizitorëve nga e gjithë bota, ku këtë vit, kjo situatë e krijuar, i ka lënë përshtypjen më të keqe vizitorëve të huaj.

Gjithashtu gjatë verës vijnë edhe mërgimtarët tanë, të cilët kalojnë pushimet verore në vendin e tyre, dhe nga pasqyra reale në Prizren, janë zhgënjyer shumë nga papastërtia e krijuar. Po ashtu gjatë verës temperaturat rriten dhe nga mbeturinat e shumta, qyteti i Prizrenit kundërmon gjithandej. Pothuajse asnjëherë nuk është pastruar shtrati i Lumbardhit.

Rrugët janë shëndrruar në deponi ilegale, brenda lagjeve të ndryshme në qytet. Kryetari i Komunës Mytaher Haskuka, në njërën nga zotimet elektorale, ishte zotuar për largim të deponive ilegale.

Po bëhen 8 muaj, që vazhdon kjo gjendje alarmante, dhe këtu më së shumti pasojat po i vuajnë qytetarët tanë.
Kryetari i Komunës së Prizrenit, ka shpallur 2 herë fitues, një kompani të papërgjegjshme me tabela të Serbisë, dhe këtu Vetëvendosja demaskohet, sepse kauzat e tyre për Bashkim Kombëtar, po dalin të jenë kauza të rrejshme.
Me kompanitë fituese, zyrtarë të lartë të VV-së, duke u nisur nga niveli qendror dhe lokal, po bëjnë pazare dhe afera korruptive, në emër të tenderave.

Arsyetimet banale të Mytës, për bllokim të procesit nga institucionet qendrore, qytetarit tonë nuk i bëjnë përshtypje, dhe as që bënë të i interesojnë, sepse qytetarët po paguajnë për shërbime, ndërsa në realitet qytetarëve nuk po i ofrohen shërbimet adekuate.

Në njërën anë, kryetari i komunës edhe mund të ‘’arsyetohet’’ sepse nuk është i njoftuar me gjendjen reale, për shkak se ditën struket në zyrën e tij, ndërsa pas dite udhëton për Prishtinë.

Rrenat e juaja duhet të kenë një limit. Veproni sot, që nesër mos të jetë vonë, sepse nëse vazhdon tutje kjo situatë e rënduar, atëherë rrezikohemi për mundësinë e përhapjes së ndonjë epidemie të madhe, ngase edhe lumenjtë janë të mbushura me kafshë të ngordhura dhe mbetje inerte, rrugët janë mbushur me qenë endacak, që janë edhe rrezik për përhapje të sëmundjeve të ndryshme.

Nëse nuk jeni në gjendje për të menaxhuar situatën, atëherë ofroni dorëheqje, dhe në krye të Prizrenit, vjen një subjekt, i cili ka prioritet mbi të gjitha qytetarët tanë.

Kryetari i komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka po tregohet amater në politikë dhe injorant për mos realizimin e premtimeve të dhëna gjatë fushatës zgjedhore, dhe po i neglizhon kërkesat dhe nevojat e qytetarëve. Ky kryetar nuk meriton të udhëheq me Prizrenin, sepse po sillet si një dështak i madh, karrshi obligimeve të tij që i takojnë, si i pari i komunës sonë.

Një parti e cila sot nuk mund të menaxhojë me mbeturinat në komunën tonë, ku papastërtia e ka mbuluar çdo cep të Prizrenit, atëherë qytetarë të nderuar, imagjinoni çfarë mund të presim nesër nga Vetëvendosje.
Dita e ditës, po dëshmohet se vetëm Partia Demokratike e Kosovës, ka vizion dhe guxim që t’i shtyjë proceset përpara si në nivel lokal dhe qendror. Qytetarët dhe vet votuesit e Vetëvendosjes, janë të zhgënjyer nga kjo qeverisje e inkriminuar në nepotizëm, krim dhe korrupsion.

Vetëvendosje dhe Mytaher Haskuka e ka kontaminuar Prizrenin!

- Advertisement -

Më Shumë

Serie A po kthehet, zbulohen datat

Garat kampionale në Serie A të Italisë nuk do të anulohen dhe se institucionet shtetërore e kanë paralajmëruar rifillimin e tyre qysh në muajin...

Durrësi bëhet gati për të pritur pushuesit

Plazhi i Durrësit po bëhet gati për të pritur pushuesit, që pritet ta “pushtojnë” sapo të hiqen masat ndaj pandemisë. Punonjës dhe makineri të rënda...

Rritet numri i veteranëve të luftës në Kosovë

Numri i veteranëve të luftës në Kosovë ka shënuar rritje gjatë tre mujorit të parë të vitit 2020. Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës, nga...

Prizren: Aktakuzë për mashtrim

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet A.K., për shkak të dyshimit të bazuar se ka...

“Break My Heart” nga Dua Lipa me mbi 100 milionë klikime

Pak muaj i janë dashur këngës së Dua Lipës “Break My Heart” për të arritur mbi 100 milionë klikime. Këtij faktit i është gëzuar edhe...

Spitalet pritet t’i kthehen punës si para pandemisë

Të gjithë shërbimet shëndetësore që janë kryer para se të shpallet pandemia e COVID-19 do të kthehen përsëri në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës,...

Qendra masazhi të hapura, 12 të arrestuar në Prizren

Policia e Kosovës ka gjetur të hapura tetë lokale që ofrojnë shërbime për masazh, e të cilat funksiononin përkundër ndalimit të ushtrimit të veprimtarisë...

Trump: Flamujt amerikanë në gjysmështizë për t’i nderuar viktimat e COVID-19

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka urdhëruar që të gjithë flamujt amerikanë nëpër institucionet shtetërore të vendosen në gjysmështizë për t’i nderuar viktimat që pësuan...

Kolos i teatrit shqip! Historia e panjohur e Sandër Prosit

Publikohet historia e panjohur e aktorit Sandër Prosit, i konsideruar si një nga kollosët më të mëdhenj të skenës së teatrit dhe kinematografisë shqiptare....

Një e infektuar dhe pesë të shëruar nga COVID-19 në Rahovec. Flet kryetari Smajl Latifi

Sonte në Kosovë është paraqitur një rast i ri me koronavirus dhe ai rast vjen nga Komuna e Rahovecit. Kryetari Smajl Latifi thotë për RTV...

Lumbardhi i zi i Prizrenit

Shtrati i Lumbardhit të Prizrenit ditëve të fundit është mbushur me mbeturina që kanë dalë në sipërfaqe, pas reshjeve intensive të javës së shkuar. Pamja...

Pse iku arsimtari Agim?

Ditar Kabashi  Kur e ndërroi vendin e punës dhe kaloi tek një shkollë tjetër mërzia ime u ngjesh aq sa më ishte zbehur fare kuraja...

Vdes shkrimtari i njohur boshnjak me prejardhje shqiptare

Ka vdekur në moshën 48 vjeçare shkrimtari boshnjak me prejardhje shqiptare, Bekim Sejranoviq. Ndarjen e tij nga kjo botë e konfirmoi për mediat e huaja,...

Me këto shtatë rregulla nga e enjtja mund të faleni në xhami

Institucionet e Republikës, në koordinim me Bashkësinë Islame të Kosovës, kanë marrë vendim që të enjten (28 maj) t’i rihapin xhamitë për pesë kohë...

FOTO: Në Has, kokrra e breshrit sa veza e pulës

Mot i lig ka përfshirë sonte shumë pjesë të Kosovës. Në disa pjesë të vendit ka rënë edhe breshër i madh, i cili ka shkaktuar...

COVID-19, nuk i frikëson prizrenasit

Pak centimetra po i ndajnë nga njëri-tjetri. Këta prizrenas këtë të shtunë po sfidojnë rrezikun e përhapjes së COVID-19, për të blerë simite. Ndonëse janë...

Lajmet e Fundit

Limaj përkujton masakrën në lagjen “Tusuz” të Prizrenit

Kryetari i NISMA-s Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka përkujtuar masarkrën e 27 shqiptarëve të pafajshëm në lagjen "Tusuz" të Prizrenit. Sipas tij, vrasja e tyre 21...

Thënie të pavdekshme nga njerëz të mëdhenj

“Vlera e një njeriu duhet parë në faktin se çfarë jep, dhe jo në atë se çfarë është në gjendje të marrë” – Albert...

Besa Kokëdhima pranon ndërhyrjet në fytyrë: Është e pashmangshme

Besa Kokëdhima vazhdimisht është në qendër të vëmendjes. Këngëtarja është komentuar po ashtu edhe për ndryshimet në pamjen e jashtme. Besa nuk e ka mohuar...

Era publikon foton me motrën tjetër që ngjan me Kim Kardashian

Nora dhe Era Istrefi ndajnë shpesh momente të jetës në rrjete sociale, por gjithmonë janë treguar të rezervuar përsa i përket motrës tjetër të...

Ibrahimovic rrezikon karrierën? Milani vë pikat mbi “i” pas dëmtimit

Zlatan Ibrahimovic u dëmtua ditën e djeshme në stërvitje dhe kishte dyshime për një problem me tendinën e Akilit, çka praktikisht do mbyllte sezonin...