22 C
Prizren
E hënë, 6 Korrik, 2020

Përfundon rigjykimi për marrje ryshfeti ndaj katër ish-policëve në Prizren

Në Gjykatën Themelore të Prizrenit, të enjten, është dhënë fjala përfundimtare në rastin që po zhvillohet në rigjykim ndaj katër ish-zyrtarëve policorë, Neshat Avdaj, Driton Bajrami, Myzafer Sylejmani dhe Binak Bytyçi, që akuzohen për veprën penale të marrjes së ryshfetit.

Prokurori Mehdi Sefa, në fjalën përfundimtare, ka thënë se mbetet në tërësi në fjalën e dhënë më 31 tetor të vitit të kaluar, me të cilën ka kërkuar që të akuzuarit, të shpallen fajtorë dhe të dënohen sipas dispozitave ligjore, raporton “Betimi për Drejtësi”.

“Mbes në tërësi në fjalën e dhënë më 31 tetor 2017, ndaj këtu të akuzuarve Avdaj, Bajrami, Sylejmani dhe Bytyqi, meqë si atëherë, ashtu edhe gjatë këtij rigjykimi tre të akuzuarit e parë e kanë pranuar fajësinë, ndërsa pas administrimit të provave dhe eliminimit të vërejtjeve të Gjykatës së Apelit, është vërtetuar se edhe i akuzuari i katërt Binak Bytyçi, ka kryer veprën penale të parashkruar si në dispozitiv”, tha prokurori Sefa.

Ai tha se, me rastin e marrjes së vendimit mbi shqiptimin e dënimit, gjykata t’i ketë parasysh të gjitha rrethanat të cilat ndikojnë në llojin dhe lartësinë e dënimit, po ashtu sipas tij, përveç rrethanave rënduese, të ketë parasysh edhe ato lehtësuese për tre të akuzuarit që e kanë pranuar fajësinë.

Në anën tjetër, mbrojtësi i të akuzuarit Neshat Avdaj, avokati Skender Morina, ka kërkuar që në marrjen e vendimit mbi dënimin, gjykata të merr parasysh rrethanat lehtësuese pasi që i mbrojtur i tij është i pa punë dhe mbajtës i familjes.

“Pasi që i akuzuari Avdaj, që nga fillimi i procedurës e ka pranuar fajësinë, i propozojmë gjykatës që me rastin e marrjes së vendimit, të merr parasysh faktin se i mbrojtur i im është mbajtës i familjes, i pa punë si dhe i njëjti ndien pendimin e thellë për këtë vepër, duke premtuar se nuk do të kryen ndonjë vepër tjetër penale, andaj e lus gjykatën për një dënim sa më të butë”, tha avokati Morina.

Kurse, mbrojtësi i të akuzuarit Driton Bajrami, avokati Asman Hoxha, fjalën përfundimtare gjykatës ia ka dorëzuar në formë të shkruar, e gjatë elaborimit të së njëjtës, tha se duke marr parasysh faktin se i mbrojtur i tij e ka pranuar fajësinë që nga fillimi i procedurës, dhe i njëjti ndihet se më kurrë nuk do të bie ndesh me ligjin, ka kërkuar që gjykata në matjen e dënimit të merr parasysh të gjitha këto rrethana lehtësuese.

Mbrojtësi i të akuzuarit Myzafer Sylejmani, avokati Bashkim Nevzati, tha se në rastin konkret kemi të bëjmë me një pranim fajësie që nga fillimi i procedurës, duke kërkuar që me rastin e marrjes së vendimit mbi dënimin, t’u mundësohet një propozim lidhur me dënimin e shqiptuar.

Ndryshe, mbrojtësi i të akuzuarit Binak Bytyçi, avokati Rexhep Hasani, fjalën përfundimtare gjykatës ia ka dorëzuar në formë të shkruar, i cili gjatë elaborimit të së njëjtës tha se i mbrojturi i tij Bytyqi, akuzohet për një vepër të pavërtetuar.

“I mbrojturi im Binak Bytyçi, akuzohet për një vepër penale e cila në asnjë provë nuk është e vërtetuar se ai ka kryer veprën në fjalë, në bazë të audio-incizimeve, kemi parë se i mbrojtur im nuk ka të bëjë fare me këtë vepër, në ato pamje nuk shihet personi i cili i ka dhënë para apo diqka tjetër të akuzuarit Bytyqi”, tha avokati Hasani.

Ai tha se procedura hetimore ndaj të mbrojturi të tij, është zhvilluar padrejtësisht, si dhe ka kërkuar që gjykata në matjen e dënimit të merr aktgjykim lirues.

Me kaq, gjykatësja e kësaj çështje, Ajser Skënderi, e ka shpallur të përfunduar këtë gjykim, si dhe ka njoftuar se shpallja e aktgjykimi do të bëhet 10 dhjetor 2018, në orën 09:30.

Ndryshe, më 24 shkurt 2017, Prokuroria Themelore në Prizren, ka ngritur aktakuzë ndaj të akuzuarve në fjalë, të cilët i akuzon se gjatë periudhës gusht-nëntor 2016, duke vepruar si policë trafiku, drejtpërdrejtë kanë kërkuar dhe marrë ryshfet në të holla.

Sipas aktakuzës, të akuzuarit, u kanë marrë para shkelësve të rregullave të trafikut, në shuma të ndryshme, duke filluar prej 10 e deri në 100 euro, në mënyrë që të mos u shqiptojnë gjobat kundërvajtëse.

Në nëntor 2017, Gjykata Themelore në Prizren, kishte dënuar të akuzuarin Neshat Avdaj me dy mijë euro gjobë dhe me burgim efektiv prej një viti, ndërsa të akuzuarit Driton Bajrami dhe Myzafer Sylejmani, me nga 1500 euro dhe me nga tetë muaj burgim efektiv, të cilët gjatë shqyrtimit gjyqësor kishin pranuar fajësinë.

Ndërsa, i akuzuari i katërt, Binak Bytyqi, ishte liruar nga akuza për marrje ryshfeti me arsyetimin se nuk është arritur të provohet akuza gjatë shqyrtimit gjyqësor.

Mirëpo, më 29 mars 2018, Gjykata e Apelit ka aprovuar ankesat e Prokurorisë Themelore në Prizren dhe mbrojtësve të të akuzuarve Bajrami dhe Sylejmani, duke kthyer lëndën në rigjykim dhe rivendosje.

Sipas vendimit nga Apeli, rasti është kthyer në rigjykim për shkak të vërtetimit të gabuar të gjendjes faktike, zbatimi i gabuar i ligjit penal dhe kundërthënieve në mes dispozitivit dhe arsyetimit.

Në vendimin e Apelit thuhet se gjyqtari i shkallës së parë ka liruar njërin prej të akuzuarve duke pretenduar se masat e fshehta nuk janë zbatuar në përputhje me Kodin e Procedurës Penale, mirëpo gjatë arsyetimit thirret në provat që kanë dalë si pasojë e atyre masave të fshehta. /Betimipërdrejtësi/.

- Advertisement -

Më Shumë

Voto 4 Ermina-Lekaj Perljaskaj

Seremb Gjergji  Voto një shqiptare e cila ka parime, cilësi dhe dituri, por mbi të gjitha, drejtësi dhe fuqinë për t’i realizuar projekte që i...

Messi arrin në shifrën e 700 golave

Superylli Lionel Messi ka arritur në shifrën e 700 golave në karrierën profesionale. Arritjen e shifrës jubilare e ka bërë të ditur Barcelona, pasi...

Policisë së Kosovës do t’i shtohen pesë qen për zbulimin e armëve

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë do t`i dorëzojë sot pesë qen Njësisë K9 të Policisë së Kosovës. Ngjarja do...

Vetura e policisë përfshihet në aksident trafiku në Landovicë(Foto)

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Landovicë të Prizrenit, në të cilën është përfshirë një veturë e Policisë. Indeksonline sjellë pamje...

Prizren: Policia nuk respekton urdhëresën e gjykatës, dështon gjykimi ndaj të akuzuarit për posedim të paautorizuar të narkotikëve

Të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka deshtuar të mbahet gjykimi ndaj të akuzuarit për veprën penale “blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e...

Shkon në 51 numri i të vdekurve nga koronavirusi në Kosovë

Dy vdekje të reja janë regjistruar në raportin e ri të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike për ditën e martë. Me dy rastet e reja,...

Kryetari i Suharekës kërkon nga qeveria Hoti subvencione për bujqit

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj me fillimin të korrje-shirjeve, falenderoi Ministrin Mustafa dhe Kryeministrin Hoti për pjesmarrjen dhe apeloi që sa më shpejt tu...

Avdyli thotë se anulimi i Ligjit për Paga është “një shuplakë fytyrës” për mjekët

Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli përmes një postimi në Facebook ka reaguar pas njoftimit të Gjykatës Kushtetuese për hedhjen poshtë të vendimit për Ligjin...

Mbërrin në 54 numri i të vdekurve nga koronavirusi në Kosovë

Tri raste të vdekjes nga koronavirusi janë regjistruar në raportin e ri ditor të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë. Përderisa të martën...

Malishevë: Poston foto me armë në rrjete sociale, policia inicion rast ndaj të dyshuarit

Në Malishevë të hënën dy të dyshuar meshkuj kosovarë, janë ftuar në stacion policor për shkak se njëri prej tyre në rrjete sociale kishte...

Ishin në vijën e parë të luftës ndaj Covid-19, mjekët kërkojnë paga shtesë pasi u rrëzua Ligji i Pagave

Kryetari i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla ka folur për situatën e re në këtë sektorë pas anulimit të Ligjit...

Basketbollistja seksi çmend fansat nga pishina me foto “hot” mbi kosh

Basketbollistja seksi italiane Valentina Vignali vijon të magjepsë fansat e saj me fotot “hot” që publikon në rrjetet sociale. Dy fotot më të fundit vijnë...

E dhimbshme, infermjeria e QKUK’së e rrakapitur nga lufta me koronavirusin, pushon në korridor të spitalit

Mjekët kosovarë  e vecanërisht ata të  Klinikës Infektive së  QKUK’së  ka muaj që  janë  në  vijën e parë  të  frontit duke u ballafaquar me...

Lul Raka: Në këtë situatë as që do të duhej të diskutohej mbajtja e dasmave

Mikrobiologu Lul Raka është i bindur se nuk do të duhej të lejohej mbajtja e dasmave aktualisht në Kosovë. Thotë se me rritjen e...

Rahovec, e infektuara me COVID-19 shetitet nëpër qytet

Përkundër thirrjeve dhe vendimeve të shumta për kujdes gjatë pandemisë COVID-19, jo të gjithë po i respektojnë ato. Policia e Kosovës ka njoftuar se ka...

Vdes një 83 vjeçare prej koronavirusit, viktima e tretë sot në Kosovë

Një 83 vjeçare nga komuna e Fushë Kosovës ka ndërruar jetë sot pasi është prekur nga virusi Covid-19. Kjo është vdekja e tretë e...

Lajmet e Fundit

Camaj dhe Koliqi agjentë të shumëfishtë?! Apo Tare një konspiracionist manipulator?

Ermal Mulosmani Në blogun letrar “Peizazhe të fjalës” sot u publikua një material mjaft voluminoz me dokumenta arkivore dhe plot arsyetime nëntekstuale që përpiqeshin të implikonin...

Çfarë po ndodh me shqiptarët?

Shkruan: Avdi Ibrahimi Çuditërisht vështir të gjejmë qetësinë, sa nga armiku i jashtëm Serbia, e sa nga armiku brendshmëm i llojit tonë neotitist, e të...

Rifillon gjykimi për korrupsion, deklarohen të pafajshëm kryeshefi i INFRAKOS-it dhe ish-zyrtarët e Komunës së Prizrenit

Kryeshefi ekzekutiv i INFRAKOS-it, Agron Thaqi, tre ish-drejtorë të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Komunën e Prizrenit, Sadik Paqarizi, Nijazi Kryeziu e Visar Islamaj,...

Vdes një 83 vjeçare prej koronavirusit, viktima e tretë sot në Kosovë

Një 83 vjeçare nga komuna e Fushë Kosovës ka ndërruar jetë sot pasi është prekur nga virusi Covid-19. Kjo është vdekja e tretë e...

Paralajmërimi i ‘zjarrtë’ i Taynës për këngën e re

Ndonëse i mungoi ndjekësve të saj, Tayna po kthehet me një projekt të ri muzikor. Ajo në Instagram ka hedhur një foto të shkëputur nga...