21.9 C
Prizren
E hënë, 3 Gusht, 2020

Pesë rrëfime për fatet njerëzore ballafaqohen në “DokuFest”

Pesë rrëfime vijnë prej botëve të ndryshme, por të përbashkët kanë fatet njerëzore. “Djemtë me flutura” ka hapur garën ndërkombëtare të filmave të shkurtër të “DokuFestit”.

Njashtu sikur ky, edhe “Nëna e”, “Jetimi” dhe “Ajo vrapon”, të shfaqur në ditën e dytë të edicionit të 18-të të festivalit ndërkombëtar të filmit dokumentar, zbërthejnë lidhjet dhe shkëputjet në mes të të rriturve dhe fëmijëve apo adoleshentëve. I pesti, “Synchronicity” është një këndvështrim më i përgjithshëm mbi raportet njerëzore, dhe këtë e bën në një tjetër mënyrë. Shfaqja e pesëshes së filmave, të shtunën mbrëma, për shkak të kushteve atmosferike prej “DokuKino Plato” u zhvendos në shkollën e muzikës “Lorenc Antoni”, shkruan Koha Ditore.

Sapo ndizet projektori për “Djemtë…” të regjisorit Marcin Filipowicz, publiku njihet me Filipin, personazhin kryesor. Nëpërmjet tij eksplorohet e vërteta rreth historisë së gazetarit dhe reporterit polak Jacek Hugo-Bader. Kur djali i tij u sulmua nga një bandë, Hugo-Bader vendosi të reagojë. Mori me qira një nga billbordet në lagje dhe aty la numrin e tij tek shkroi: “Djali im u sulmua në këtë lagje, disa banditë të rinj e kërcënuan me thikë dhe e detyruan që t’u japë paratë dhe telefonin, jam në kërkim të tyre… Për ata që kanë informacion rreth banditëve do të ketë çmim të lartë parash si shpërblim…”. Gazetari Jacek Hugo-Bader për të njëjtën histori dhe përvojë të tij personale kishte shkruar edhe një reportazh. Aty do të zbërthente edhe atë se si i ndryshoi atmosfera në shtëpi.

“Nuk mund ta shikoj djalin tim duke futur paratë në çorapet e tij kur shkon në kinema. Zemërimi dhe tërbimi rriten tek unë. Nuk mund të jetoj në një frikë të vazhdueshme se ai do të kthehet në shtëpi në depresion, i poshtëruar, i shkelur, i fyer”, kishte shkruar ai në reportazh..

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren: Dhunon fizikisht bashkëshorten, policia e arreston të dyshuarin

Policia në Prizren ka arrestuar një të dyshuar mashkull kosovar i cili pas një mosmarrëveshje kishte ushtruar dhunë fizike ndaj bashkëshortes së tij viktimës...

Në Buçe të Dragashit përurohet lapidari kushtuar dëshmorit, Behamir Memaj

Në fshatin Buçe të Dragashit, të martën është bërë përurimi i lapidarit kushtuar dëshmorit, Behamir Memaj nga Zhuri i rënë më 27 korrikut të...

Pesë të ndaluar në Prizren për mosrespektim të orës policore

Pesë persona janë ndaluar nga policia në Prizren të mërkurën për mosrespektim të masave kufizuese të vendosura për të parandaluar përhapjen e pandemisë COVID-19,...

Vdes një qytetare nga Theranda, ishte e infektuar me COVID-19

Ka ndërruar jetë një qytetare nga Theranda, e cila ishte e infektuar me COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur drejtoresha e Shëndetësisë në Suharekë,...

20 raste me COVID-19 në Prizren, 2 në Tupec dhe nga 1 në Poslisht, Planejë, Korishë dhe Krushë e Vogël

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se gjatë 24 orëve në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK, me metodën RT-PCR janë testuar gjithsej...

Rikthimi në ekran, rrëfehet Eva Murati: Shumë brryla…

Moderatorja sportive Eva Murati ka ndarë me publikun shumë të pathëna si nga jeta profesionale, ashtu edhe nga jeta personale. E ftuar në Abc...

“Një pikë gjaku” nga Kosova rikthehet në Korenë e Jugut

“Është për keqardhje që disa filma të mrekullueshëm që kanë qenë pjesë e Festivalit në edicionet e kaluara janë shfaqur vetëm në edicionet për...

COVID-19, konfirmohen edhe 276 raste të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK, me metodën RT-PCR janë testuar gjithsej 404 mostra, ku pozitive...

U martuan të mitur, pas dy vjetësh burri nga Malisheva ia merr vajzën gruas

Një grua ka raportuar në polici se burri i saj, me të cilin u martua para moshës 16 vjeçare, ia ka marrë vajzën e...

107 vjet nga Konferenca e Londrës

107 vjet më parë përfundoi punimet Konferenca e Londrës, në të cilën u vendos përgjysmimi i trojeve shqiptare dhe fati i saj. Konferenca e Ambasadorëve...

Komuna e Prizrenit prezanton ueb-faqen e re të turizmit

Komuna e Prizrenit të hënën ka prezantuar ueb-faqen e re të turizmit. Autoritetet lokale kanë theksuar se në këtë ueb-faqe do të ofrohen të gjitha...

Ponte Prizreni, megjithatë, do të luajë në BIBL

Pas mospërfshirjes në Ligën e Përbashkët të basketbollit mes Kosovës e Shqipërisë, skuadra e Superligës kosovare, Ponte Prizreni, ka vendosur që edicionin 2020/21 të...

10 vendet me fuqi magjike në botë

Edhe pse tingëllon e çuditshme, mitet fatsjellëse joshin shumicën e udhëtarëve, qofshin supersticiozë ose jo. Nga Milano në Shën Petërburg, duke kaluar nga Nju...

Në Demjan të Hasit/ Iu dha lamtumira e fundit veteranit të arsimit, Durak Duraku

Nën masa të rrepta dhe në vëzhgim të policisë së Kosovës, sot në Demjan të Hasit u përcoll për në banesën e fundit mësuesi...

Finalja e Kupës së Kosovës: Ballkani dhe Prishtina luftojnë për një vend në Evropë

Sonte prej orës 17:45 në stadiumin “Fadil Vokrri”, do të përballen Ballkani dhe Prishtina, në finalen e Kupës së Kosovës. Kjo ndeshje nuk do të...

Nuk kishte para për varrimin, gruaja mbante kufomën e nënës në dollap

Një grua 58-vjeçare jetonte me nënën e saj të vdekur që nga 7 korriku në Kallithea të Greqisë. Kur vdiq nëna 92-vjeçare, vajza 58-vjeçare e mbështolli atë me najlon...

Lajmet e Fundit

Kryetari i Rahovecit me mesazh prekës për vëllanë që i vdiq nga coronavirusi

Pas vdekjes së vëllait të tij si pasojë e Covid-19, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se nuk e besuan se...

Kryeministri Hoti doli pozitiv me Covid-19, sot bëri disa vizita në Dragash

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka dalë pozitiv me virusin Covid-19. I njëjti tregoi se nuk kishte simptoma, përpos një kollë të lehtë. Sot, Hoti...

Kryeministri Hoti rezulton pozitiv me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka njoftuar se ka dalë pozitiv në testin për Covid-19. Ai...

Vdes një qytetare nga Theranda, ishte e infektuar me COVID-19

Ka ndërruar jetë një qytetare nga Theranda, e cila ishte e infektuar me COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur drejtoresha e Shëndetësisë në Suharekë,...

Barcelona s’do ta nënshkruajë Neymarin

Skuadra e Barcelonës nuk do të jetë në gjendje të nënshkruajë kontratë me futbollistin Lautaro Martinez nga Interi apo me Neymar nga Paris Saint-Germain. Kështu...