10.6 C
Prizren
E diel, 5 Prill, 2020

Pesë shkolla të Prizrenit prej një viti me ushtrues detyre

Këshilltarët opozitarë në Kuvendin e Komunës së Prizrenit kanë akuzuar Ekzekutivin lokal për shkelje ligjore në raport me pesë ushtruesit e detyrës së drejtorëve të shkollave.

Sipas tyre, lidershipi komunal është dashur që të ndërmarrë veprime ashtu që këto shkolla të mos drejtohen nga ushtruesit e detyrës që prej fundit të qershorit të këtij viti. Kritika të ngjashme ka shprehur edhe ish-drejtori i Arsimit, Gani Gërmizaj, i cili ka theksuar se këta u.d. të shkollave janë akoma në detyrë në mënyrë të paligjshme, shkruan sot “Koha Ditore”.

Lidhur me këtë çështje njëri prej kandidatëve që ka marrë pjesë në konkursin e shpallur për drejtor shkolle javë më parë ka paraqitur kallëzim penal në Prokurorinë Themelore të Prizrenit me pretendimin se kryetari i Komunës me emërimin e pesë u.d. të shkollave ka kryer veprën penale të keqpërdorimit të pozitës zyrtare. Në anën tjetër, në seancën e fundit të KK-së kryetari Mytaher Haskuka ka sqaruar se organet komunale janë në pritje të akteve plotësuese të legjislacionit të ri në mënyrë që pastaj të vazhdohet me zgjedhjen e drejtorëve në këto pesë shkolla.

Këshilltarja nga radhët e PDK-së, Dafina Bllaca, në foltoren e KK-së ka pyetur Haskukën se përse nuk ka reaguar “që tash e një vit jashtëligjshëm ushtrojnë detyrën e drejtorit 5 drejtorë të shkollave të Prizrenit”.

Ndërsa Ilir Baldedaj i AAK-së ka theksuar se pushtetarët në Prizren akuzojnë përditë të tjerët, derisa nuk merren me problemet që i kanë krijuar vetë, sikurse që është ai me u.d. të drejtorëve të shkollave që, sipas tij, po manifestohet negativisht në procesin arsimor dhe në aktivitetet jashtëshkollore.

Ish-drejtori i Arsimit në Komunën e Prizrenit, Gani Gërmizaj, ka shprehur qëndrimin se Hakuka tash e një vit mban në mënyrë të jashtëligjshme 5 u.d. drejtorë të shkollave. “Ata akoma janë në detyrë në mënyrë të paligjshme”, është shprehur ai.

- Advertisement -

Më Shumë

E konfirmon menaxheri i Muriqit: Jemi në bisedime, Vedati synon të luajë në Itali

Sulmuesi i Fenerbahces, Vedat Muriqi, e ka për qëllim kryesor të luajë në Serie A dhe është në bisedime me disa klube për një...

Muzeu Historik fton familjet të paraqesin trashëgiminë e tyre kulturore

Janë të shumta familjet shqiptare që ruajnë me fanatizëm objekte të trashëgimisë materiale, si veshje popullore, qëndisma, bizhuteri, orendi shtëpiake, vegla pune etj. Duke u...

E veshur me durag, Rihanna bën histori në kopertinën e British Vogue

Rihanna bëri histori duke u bërë gruaja e parë që shfaqet në kopertinën e British Vogue e veshur me një durag si simbol të...

Pandemia 2020/ Si e pushtoi botën… një virus

Një hulumtim i ri, hedh dritë mbi mekanizmin thelbësor që ka ndikuar në përhapjen e koronavirusit në të gjithë botën, sipas The Guardian, transmeton...

SBASHK: Punëtorët e arsimit të përkushtuar në realizimin e misionit të tyre

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë thekson se punëtorët e arsimit vazhdojnë të jenë të përkushtuar në realizimin e misionit të tyre,...

Takimi Thaçi – Kurti në fotografi

Pak minuta më parë ka përfunduar takimi në mes të presidentit të shtetit, Hashim Thaçit dhe kreut të Qeverisë në detyrë, Albin Kurtit, raporton...

Të rejat e fundit nga Prizreni, ku një mjek u testua për Covid-19

Ndërsa në Urgjencën e QKMF’së në Prizren tash e sa ditë në punë nuk po del njëri nga doktorët. I njëjti kishte pasur kontakte me...

MPBAP-ja dorëzon kallëzim penal kundër presidentit Thaçi

Ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla, dorëzoi pranë Prokurorisë Themelore në Prishtinë, kallëzimin penal kundër presidentit...

Gjendet i vdekur një person në afërsi të stacionit të autobusave në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jetë në afërsi të stacionit të autobusave në Komunën e Pzirenit. Lajmin për Reporteri.net e ka konfirmuar Zëdhënësi i...

Haskuka njofton se i infektuari që rezultoi pozitiv sot në Prizren, kishte ardhur nga një shtet tjetër

Sot u raportuan edhe dy raste me koronavirusin Covid-19 në Kosovë, duke çuar numrin në 108. Njëri prej tyre ishte nga Prizreni, që edhe shënoi...

Latifi: Askush s’ka faj që VV-ja prishi herët raportet me LDK-në, vendi nuk duhet të shkojë në zgjedhje

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Smajl Latifi, ka deklaruar se janë të gatshëm të kontribuojnë në formimin e qeveris së re, pasi...

Vdiq mjeshtri i komedisë shqiptare, Gëzim Kruja

Ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare, “Mjeshtri i Madh” Gëzim Kruja, raporton TCH. Kohët e fundit ai vuante nga një sëmundje e rëndë teksa...

Aktori i famshëm turk shtrohet në spital, dyshohet me koronavirus

Aktori i njohur turk Kivanç Tatlitug është shtruar në spital me simptoma të koronavirusit. Aktori shumë i dashur edhe për publikun shqiptar ka njoftuar...

Zyrtare! FBK anulon sezonin e basketbollit

Federata e Basketbollit së Kosovës ka zyrtarizuar pak çaste më parë anulimin e sezonit. Prej disa javësh, basketbolli ishte ndërprerë totalisht, për shkak të...

Zafir Berisha: Haskuka ia humbi Prizrenit 500 mijë euro

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha, ka lëshuar akuza në drejtim të kryetarit të Komunës, Mytaher Haskuka. Sipas tij, Haskuka ia ka humbur Prizrenit...

Prizren, qytetarëve u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi (Video)

Moti i përshtatshëm të hënën i shtyri shumë qytetarë të dalin në Shatërvan të Prizrenit për të shëtitur. Por një gjë të tillë nuk po...

Lajmet e Fundit

Numri i vdekjeve të përditshme nga coronavirusi në Francë, Itali dhe Spanjë është në rënie

Shenjat që tregojnë se tre shtet më të goditura evropiane, mund të jenë duke e rrafshuar kurbën, ofrojnë një “optimizëm të heshtur”. Vdekjet nga coronavirusi...

Shaqiri në një lidhje me Jennifer Lopezin shqiptar?

Futbollisti i talentuar shqiptar, Xherdan Shaqiri po jeton një romancë të re dashurie. "Prive" ka mësuar se Shaqiri është në një lidhje me këngëtaren...

Ambasada e ShBA-së: Duke ndjekur udhëzimet, e mposhtim COVID-19

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Kosovë, ka përgëzuar përpjekjet e vazhdueshme të profesionistëve të shëndetësisë dhe të të tjerëve që po...

Modelja e njohur ekspozon gjoksin

Është padyshim një nga femrat më të kompletuara dhe më seksi shqiptare. Supermodelja e njohur, Lorena Haliti bukuria e së cilës kalon çdo kufij sot...

Dueli i yjeve/ Kaka: Ronaldo është i jashtëzakonshëm, por zgjedh Messin

Ricardo Izecson dos Santos Leite ose siç e njohim të gjithë, Kaká, ishte pjesë e Real Madrid nga viti 2009 deri 2013, ku ai...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!