2.5 C
Prizren
E enjte, 2 Prill, 2020

Piraj: Suksesi i biznesit i garantuar kur punëtorët janë të kënaqur

Burim Piraj, pronari i fabrikës “Meka” ka deklaruar se suksesi i biznesit është i garantuar vetëm kur punëtorët janë të kënaqur me punën e tyre. Këto komente Piraj i bëri në emisionin e mëngjesit “ Mirëmëngjesi Kosovë” në RTK ku foli për sfidat dhe investimet në prodhimin vendor .

Piraj ka thënë se kompania e përpunimit të mishit “Meka” e ka përmbyllur vitin me sukses të plotë. Ai njoftoi se gjatë vitit që lamë pas punëtorëve ua ka dhënë pagën e 14-të. “Me 15 korrik e bëjmë pagesën e pagës së 13-të, ndërsa me 15 janar pagën e 14-të. Kemi zgjerim të prodhimtarisë, të produkteve, të hapësirave prodhuese, të shtimit të numrit të punëtorëve dhe gjithashtu edhe pagesën e pagës se 14-të”, u shpreh ai.

Piraj tha se premtimin për pagën e 14-të e kishte bërë në bazë të trendëve të shitjes që kishin dhe të shtimit të rritjes së kapaciteteve.“Kam qenë i sigurt se do të arrijmë një gjë të tillë dhe vërtetë ndodhi. Ka qenë produkt i punës së punëtorëve, i rritjes së shitjes ajo e cila neve na ka mundësuar ta paguajmë pagën e 14-të. Ajo është rezultat i punës së punëtorëve, nuk është thjesht një meritë e jona, por është meritë edhe e gjithë stafit. Punëtorët janë falënderues dhe kjo për ta është motiv shtesë”, tha ai.

Piraj tha se në qoftë se s’janë të kënaqura burimet njerëzore në kompani, atëherë ajo nuk mund të funksionoj si duhet .“Ai tha se shumë rëndësi të madhe ka suksesi i kompanisë me trajtimin e punëtorëve. Kjo lidhet me çështjen e besimit, lidhet me menaxhimin e suksesshëm të kompanisë”, u shpreh ai.

Ai njoftoi se këtë vit do të dalin edhe me dy produkte të reja, duke shtuar se kanë kërkesa shumë të mëdha për eksport të produkteve të tyre edhe jashtë vendit.

“Ende nuk mund të eksportojmë për shkak se Kosova nuk mund të eksportoj produkte me prejardhje shtazore në Evropë. Në moment që Kosovës i jepet drita e gjelbër për të eksportuar këto produkte, ne do të eksportojmë dhe kemi kërkesa shumë të mëdha dhe atëherë mendojmë se do të kemi një punësim të konsideruar të punëtorëve”, ka thënë ai./RTK

 

- Advertisement -

Më Shumë

Qorrolli: Pa VV-në s’mund të bëhet Qeveria, kjo mund të ndodhë vetëm nëse ajo heq dorë

Analisti Vigan Qorrolli, ka thënë se debati aktual në Kosovë se kush ka të drejtë, presidenti apo kryeministri, është i drejtuar keq. Sipas tij, në...

Thaçi e fton Kurtin në takim më 1 prill

Pasi paralajmëroi se do të nisë konsultimet me partitë politike, presidenti Hashim Thaçi e ka ftuar kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurtin në takim. Në...

Prej vendimit për kufizim të lëvizjes në Dragash është arrestuar vetëm një person për narkotikë

Prej vendimit të Qeverisë së Kosovës, për kufizim të lëvizjes, si masë parandaluese për përhapjen e virusit Covid-19, në Komunën e Dragashit ka ndodhur...

Paratici: Futbolli do bëhet si NBA, kriza “asist” për klubet gjermane

Coronavirusi do të ndryshojë futbollin. Kjo periudhë që ka bllokuar gjithçka, sjell krizë ekonomike dhe nga kjo nuk shpëtojnë as klubet më të mëdha...

Banorët dhe opozita s’e donë pushimoren në Nashec të Prizrenit për karantinë

Këto objekte që vite më parë shfrytëzoheshin si pushimore të fëmijëve, tani, në rast nevoje, do të shërbejnë si karantinë për personat që po...

12 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se nga 69 mostrat e marra për testim, 12 prej tyre kanë dalur pozitive, shkruan Gazeta Online...

Zbulohet testi i ri per koronavirusin, çfarë po ndodh në Lombardi dhe Veneto?

Italia tashmë ka një mundësi për të gjurmuar më lehtë koronavirusin. Bëhet fjalë për testin e gjakut i  cili mund të zbulojë praninë e antitrupavë...

Shqipëri/ Shënohet viktima e 10 nga koronavirusi, ndërron jetë 67 vjeçari

Ndërron jetë në spitalin infektiv një 67-vjeçar, duke e çuar në 10 numrin e viktimave me COVID-19 në Shqipëri. Lajmi është bërë i ditur...

Prizren, një muaj paraburgim për dhunë fizike ndaj vëllait

Një muaj paraburgim është caktuar ndaj të dyshuarit N.B. nga fshati Lubizhdë e Prizrenit për shkak të dyshimit se ka ushtruar dhunë në familje. Sipas...

E therin me thikë një person në Prizren, dy të arrestuar

Policia e Kosovës ka njoftuar se të enjtën ka arrestuar dy persona pasi kanë therur me thikë një person në rrugën “Ibrahim Rugova” në...

Një polic nga Malisheva infektohet me koronavirus

Një zyrtar policor i Policisë së Kosovës është infektuar me virusin COVID-19, ka raportuar Radio Televizioni i Kosovës. Televizionit Publik ua kanë konfirmuar nga drejtoria...

A vjen shqipja nga pellazgjishtja?

Shumë studiues të huaj do të mbronin herazi teorinë që ilirët e kishin origjinën nga pellazgët dhe që gjuha shqipe aty i kishte rrënjët....

Lajmi i fundit: Edhe dy persona preken me koronavirus, njëri nga Prizreni

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka konfirmuar se edhe dy pacientë të tjerë kanë rezultuar pozitiv me Covid-19, duke çuar kështu në 108 numrin...

Pas miratimit të Pakos Emergjente Fiskale, kompania vendore vendos që vet t’ua paguaj punëtorëve detyrimet financiare

Me propozimin e Ministrisë së Financave dhe Transfereve, qeveria në detyrë ka miratuar Pakon Emergjente Fiskale për shkak të situatës së emergjencës së shëndetit...

Gjykata Kushtetuese: Vendimi i Qeverisë Kurti për “orën policore”, antikushtetues

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur në lidhje me kërkesën e Presidentit për vlerësimin e përputhshmërisë së vendimit të qeverisë me Kushtetutën e Kosovës.Gjykata...

Edhe një infermiere e prekur me Covid-19 në Kosovë

Numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë ka arritur në 125 persona ku 44 prej tyre janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive...

Lajmet e Fundit

Fshati Korishë i Prizrenit futet në karantinë

Pas tri rasteve pozitive me Covid-19 në Prizren, dy prej të cilave ishin nga fshati Korishë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që ky...

Qeveria Kurti emëron deputetin Artan Abrashi në komisionin qeveritar

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen elektronike sot ka emëruar Artan Abrashin anëtar të komisionit qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të...

Pandemia, qeveria dhe buxheti i Kosovës

Faik MIFTARI Në këtë vështrim do të ndalem në efektet e rënduara që do të shkaktojë pandemia e korona virusit buxhetit të Kosovës, të cilin...

Besnik Bislimi tregon se si dhe kush mund të përfitojë nga pakoja e emergjencës

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi, ka treguar se kush dhe si mund të jetë përfitues i kësaj pakoje. Qeveria e Kosovës...

Kurti emëron Nenad Rashiq dhe Aleksandar Stankoviq këshilltarë politikë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, i ka emëruar Nenad Rashiqin dhe Aleksandër Stankoviq këshilltarë politik. Sipas njoftimit për media, Kurti, ka emëruar sot Rashiqin, këshilltar...