28.2 C
Prizren
E premte, 10 Korrik, 2020

Prindërit dhe mësuesit heronj të pandemisë

Lumnije Rakaj

Erdhi dhe përfundoi pranvera, por jo si herave të tjera me atë bukurinë e gjallërinë e saj, ngase tërë botën e kaploi situata e rëndë e krijuar nga pandemia COVID 19.

Kjo periudhë tremujore na përcolli me shumë sfida e vështirësi, por puna e palodhshme e mësimdhënësve dhe reagimi pozitiv i prindërve, bashkëpunimi e mirëkuptimi i tyre, duke na mbështetur maksimalisht me mundësitë e tyre bënë që mësimin në distancë të lehtësohet sado pak.

Mësuesit ndikojnë në çdo kohë, prandaj duke parë situatën dhe mjetet teknologjike në dispozicion, pritshmëritë e nxënësve, bashkëpunimin e prindërve menjëherë filluam komunikimin përmes platformave të ndryshme elektronike që të jemi sa më afër nxënësve.

Gjatë kësaj periudhe mësimdhënësit janë përpjekur që përveç mësimit të realizojnë aktivitete të ndryshme që fëmijëve për asnjë çast të mos u mungojë shkolla, shokët dhe shoqet edhe pse ishin të izoluar, sepse edhe neve na munguan ata, buzëqeshjet dhe energjia e tyre pozitive, e cila na ka motivuar që të përpiqemi edhe më shumë, mirëpo as fëmijët nuk e patën të lehtë, ata janë lulet më të bukura të pranverës dhe nuk e kanë merituar këtë izolim.

Fëmijët u munduan aq shumë, saqë dashuria e tyre për shkollën, dijen dhe diturinë u përcoll edhe gjatë mësimit në distancë. Ata edhe pse janë të vegjël e kuptuan shumë shpejt që duhet ta kemi parasysh shëndetin dhe sigurinë dhe u përshtatën me mënyrën e mësimit që e zhvilluam, por përsëri pas çdo mësimi pyetja e tyre ishte: “Kur do të kthehemi në shkollë? Po nëse fillon mësimi a duhet të vijmë në shkollë me maska dhe dorëza?”

Secili profesion ka sfidat e veta, e sfida më e madhe për ne si mësimdhënës në këtë periudhë ka qenë vlerësimi, por falë MASHT-it, DKA-ve dhe drejtorëve të shkollave, që na kanë informuar në çdo kohë, jemi munduar që të bëjmë një vlerësim më motivues që nxënësit të mos demoralizohen nëse nuk i arrijnë rezultatet e dëshiruara.

Pas tre muaj e gjysmë mësimi në distancë, aktivitete, nxënie diturish, etj., erdhëm në përfundim të një etape shumë të rëndësishme, në fund të vitit shkollor 2019/20, një përfundim që do të mbahet gjatë në kujtesën e secilit…

Ne shpresojmë që pushimet verore të jenë të përcjellura me dashurinë prindërore, me dashurinë Tuaj ndaj librit dhe lojërave me bashkëmoshatarët tuaj, në mënyrë që në shtator fillimi i vitit të ri të na gjej të gatshëm në rrugëtimin drejt sukseseve të reja, të cilat i dëshirojmë të gjithë.

Ne që Ju duam pa masë urojmë që të keni vetëm suksese të njëpasnjëshme sepse sukseset janë krenaria jonë dhe e familjes. Dhe krejt në fund ju dëshirojmë: Pushime të mbara e ditë të këndshme verore! Shumë urime për sukseset e arritura në mësime në këtë periudhë sa të gjatë dhe mëse të vështirë për të gjithë!

Uroj që ditët e bardha të vijnë sa më shpejt dhe këtë periudhë të vështirë le ta mbulojë pluhuri i harresës dhe të mos përsëritet kurrë, duke shpresuar që situata të normalizohet dhe në shtator t’i kthehemi jetës e punës në shkollë, ta ndjejmë sa më parë atë zhurmën e këndshme të nxënësve në oborrin e shkollës, zërin e ëmbël të fëmijëve si cicërima e zogjve.

Fëmijët janë yje që natën e bëjnë ditë,
Janë mëngjese që agojnë me plot dritë,
Janë lule shumëngjyrëshe me plot erë
Janë dallëndyshe që sjellin veç pranverë.

26 qershor 2020

- Advertisement -

Më Shumë

Humb betejën me COVID-19 edhe mjeku i dytë në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë njofton për ndarjen nga jeta këtë mëngjes të dr. Hysni Shkjaut, i cili nuk e fitoi dot betejën me virusin e...

Numri i turistëve nga Kosova, përgjysmë më i vogël se ai i një viti më parë

Numri i vizitorëve nga Kosova është përgjysmuar krahasuar me një vit më parë, megjithëse për pushuesit nga ky vend, Shqipëria është destinacioni i vetëm...

Dje asnjë i prekur me COVID-19 nga Malisheva

Dje  nuk është regjistruar asnjë rast me COVID-19 nga Malisheva. Në komunikatën e lëshuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, është ngatërruar vendbanimi i...

Vijnë në jetë 16 fëmijë në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë ditës së djeshme kanë ardhur në jetë 16 fëmijë, shkruan PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit,...

Malishevë: Ndërron jetë veterani i luftës Mehmet Kastrati, i prekur me COVID-19

Mbrëmë ka ndërruar jetë veterani i luftës, Mehmet Kastrati (1954) nga fshati Maxharrë i Komunës së Malishevës. "I ndjeri ishte i shtrirë në njërën prej...

Morena Taraku s’i ndal provokimet, lë pa fjalë fansat me foton e fundit

Morena Taraku është një ndër personazhet më të komentuara të showbizzit shqiptar, për shkak të jetës së saj private por gjithashtu dhe për fotot...

Testi i maturës mbahet më 29 gusht

Ministri i Arsimit dhe Shkencës (MASh), Ramë Likaj ka thënë se kanë krijuar një grup punues për të përgatitur planin për vazhdimin e mënyrës...

Juventus: Rekordi i ri i Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo zhvilloi një ndeshje mjaft të mirë me Juventusin në derbin ndaj Torinos, e cila u fitua nga bardhezinjtë me rezultatin e thellë...

Vdekjet misterioze në Infektivë: Policia fillon hetimet për gjashtë raste të dyshimta

Gjashtë vdekje të dyshimta kanë ndodhur brenda 48 orëve të fundit në Klinikën Infektive të QKUK-së. Të gjithë këta persona të shtrirë në këtë...

178 raste të reja me koronavirus, 10 në Prizren

50 TË SHËRUAR DHE 178 RASTE ME COVID-19! Sot më 04 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Grenell për Samitin e Parisit: Çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën mbyllet në këtë takim

Richard Grenell, i dërguar i Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, ka thënë se i japin përkrahje të plotë Samitit të Partisit. Madje...

Pandemia COVID-19, Hoti: Duhet të bëhemi gati sepse muaji korrik do të jetë i vështirë

Komuna e Prishtinës, Ferizajt, Prizrenit dhe Vushtrrisë nga sot do të kenë kufizim të lëvizjes për shkak të numrit të madh të personave të...

Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, i prekur nga Covid-19: Jam duke u shëruar me sukses

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avdyli, para pak ditëve u konfirmua si pozitiv me Covid-19. Ai përmes një postimi në facebok po deklaron...

Nga sherri Messi-Abidal te gjobat e Dembeles, 11 problemet që e shkatërruan Barcelonën në sezonin 2019/2020

Kur nisi sezoni 2019/2020 askush nuk e mendonte që gjërat do të shkonin kaq keq për Barcelonën. Katalanasit po dështojnë në La Liga me Realin...

Prizren: Ushtroi dhunë psikike vazhdimisht ndaj bashkëshortes dhe të bijës, arrestohet

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Prizren pasi që i njëjti në vazhdimësi ka ushtuar dhunë psikike ndaj bashkëshortes dhe të bijës...

Kadare bën bujë, me dy romanet “tipike”

“Droit et Liberté” ka botuar, më 1 prill 1979, në faqen n°23, një shkrim në lidhje me dy romanet e Ismail Kadaresë, botuar asokohe...

Lajmet e Fundit

Ndihmoi zviceranen që u grabit në Kosovë, nderohet polici nga Suhareka

Është pjesëtar i stacionit policor në Suharekë. Por Blerim Kuqin tash e njeh edhe Zvicra. Krejt kjo për shkak të një veprimi që ka...

Eurosport e çon në qiell Rrahmanin

Verona është një nga surprizat e këtij sezoni në Serie A. Skuadra e trajnerit Juric është shndërruar në një ekip të patrembur dhe nuk...

Kadare bën bujë, me dy romanet “tipike”

“Droit et Liberté” ka botuar, më 1 prill 1979, në faqen n°23, një shkrim në lidhje me dy romanet e Ismail Kadaresë, botuar asokohe...

Një 34-vjeçar nga Kosova mbytet në det, në Shëngjin

Një 34-vjeçar nga Kosova është mbytur në det në afërsi të Shëngjinit, ka raportuar gazeta tiranase, Panorama. Sipas kësaj gazete, ngjarja ka ndodhur rreth orës...

Hapet Qendra Artizanale në Prizren

Komuna e Prizrenit, përkatësisht Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik sot ka bërë hapjen e Qendrës Artizanale dhe të kurseve në pesë fusha të...