11.9 C
Prizren
E martë, 26 Maj, 2020

Prizren/ Hidrocentralet dëmtojnë Luginën e Lumëbardhit

Zyrtarët e lartë të Qeverisë komunale të Prizrenit kanë përsëritur qëndrimin kundër planeve për ndërtimin e mini-hidrocentraleve në Luginën e Lumëbardhit (Zhupë), pas raportimeve se Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka zhbllokuar këtë proces.

Nënkryetarja për komunitete në Komunën e Prizrenit, Memnuna Ajdini, ka theksuar se autoritetet lokale kanë dëgjuar se MMPH-ja ka zhbllokuar vendimin për mini-hidrocentralet, duke aktualizuar këtë çështje, që prej muajsh kishte mbetur pezull, shkruan sot Koha Ditore.

“Mendoj se duhet t’i përmbahemi qëndrimit, të shprehur publikisht edhe nga kryetari Mytaher Haskuka në Reçanë, që vendimi për kundërshtimin e ndërtimit të hidrocentraleve të shkojë në Kuvendin e Komunës për miratim dhe ai të jetë në fuqi për Prizrenin”, ka thënë Ajdini. Ajo ka pohuar se edhe institucionet e reja, që dalin nga zgjedhjet nacionale të 6 tetorit, duhet ta trajtojnë këtë problem me urgjencë, sidomos sa i përket Komunës së Prizrenit, pasi që banorët dhe vetë institucionet lokale janë kundër ndërtimit të hidrocentraleve.

“Sa i përket ndërtimit të hidrocentraleve, duhet cekur se banorët janë kategorikisht kundër. Unë si përfaqësuese e komunitetit boshnjak po ashtu jam kundër, sepse konsiderojmë se do të shkatërrohet natyra, do të rrezikohet biodiversiteti dhe kjo nuk mund të jetë dobi për Luginën e Lumëbardhit (Zhupën), ngase nga to mund të përfitojnë vetëm disa individë”, ka deklaruar Ajdini.

Kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka, në fillim të këtij muaji pati njoftuar se me banorët nga rajoni i Zhupës është diskutuar për çështjen e ndërtimit të hidrocentraleve, “për të cilat banorët e kësaj ane kanë shprehur shqetësim pas lajmeve rreth vendimit të Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor për lejim të ndërtimit”.

- Advertisement -

Më Shumë

“Renual Tahiri” fillon asfaltimin e rrugës Zhur-Dragash

Kompania “Renelual Tahiri ”  ka filluar  asfaltimin e rrugës Zhur – Dragash. Ekipi i saj ka punuar palodhshëm për t’iu ofruar komunitetit të Dragashit infrastrukturë...

Dy të arrestuar në Prizren për mosrespektim të masave gjatë epidemisë

Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona në Prizren, pasi nuk kanë respektuar masat për parandalimin e shpërndarjes së koronavirusit. Siç është bërë e ditur...

Kështu e festonte UÇK-ja Bajramin e vitit 1999

Sa herë që festohet festa e Bajramit, bie në vemendje një fotografi e veçant e vitit 1999. Vitet e luftës në Kosovë, kanë qenë të...

Seksi dhe joshëse, Eva Murati publikon foto me bikini

Moderatorja Eva Murati ka postuar një foto në ambientin e shtëpisë duke u shfaqur mjaft joshëse. Në foton e publikuar në “Instagram”, nuk kanë munguar...

Ibrahimovic rrezikon karrierën? Milani vë pikat mbi “i” pas dëmtimit

Zlatan Ibrahimovic u dëmtua ditën e djeshme në stërvitje dhe kishte dyshime për një problem me tendinën e Akilit, çka praktikisht do mbyllte sezonin...

Arrestohen shtatë persona në Korishë të Prizrenit

Shtatë persona janë arrestuar në fshatin Korishë të Prizrenit. Ata janë zënë duke konsumuar pijë në një lokal, jashtë orarit të tyre të lëvizjes. “Është raportuar...

Arrestohet një person në Prizren për vjedhje të një portofoli

Policia e Kosovës ka arrestuar dje një të dyshuar për vjedhje në Prizren, transmeton PrizrenPress. I arrestuari, dyshohet se me datën 13.05.2020, ankuesit i kishte...

Tërmet 6.2 shkallësh në Detin Mesdhe, lëkundjet u ndien edhe në Shqipëri

Një tërmet ka rënë në Detin Mesdhe para pak minutave. Lëkudjet ishin me magnitudë 6.2 të shkallës Rihter. Tërmeti kishte thellësi 10 kilometra dhe epiqendra...

Mozzik takon më në fund të bijën Hana pas karantinës (Foto)

Reperi Mozzik është takuar me të bijën Hanna pas dy muajsh në karantinë. Ai ka ndarë disa foto në Instastory me të bijën, teksa...

Reagon Haskuka: Nuk e kemi kaluar rrezikun e pandemisë

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka reaguar pas konfirmimit të tetë rasteve të reja me COVID-19. Ai, kërkon nga qytetarët që të kenë kujdes. Postimi i...

COVID-19: Një rast në Rahovec

PESËMBËDHJETË TË SHËRUAR DHE NJË RAST ME COVID-19! Sot më 19 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Qendra masazhi të hapura, 12 të arrestuar në Prizren

Policia e Kosovës ka gjetur të hapura tetë lokale që ofrojnë shërbime për masazh, e të cilat funksiononin përkundër ndalimit të ushtrimit të veprimtarisë...

Thënie të pavdekshme nga njerëz të mëdhenj

“Vlera e një njeriu duhet parë në faktin se çfarë jep, dhe jo në atë se çfarë është në gjendje të marrë” – Albert...

Quni uron festën e Bajramit: Paqe, suksese, respekt dhe dashuri në familjet tuaja

Ministri në detyrë i Mbrojtjes Anton Çuni, i ka uruar gjithë qytetarët me rastin e festës së Fitër Bajramit. "Të gjithë pjesëtarëve të Ministrisë së...

Agim Hoxha nga Randobrava e Prizrenit është personi që humbi betejën me COVID-19

Mësuesi Agim Hoxha nga Randobrava e Prizrenit, humbi sot jetën nga COVID-19. Hoxha ka qenë aktivist i LDK-së. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i...

Play-off dhe Play-out në Serie A? Klubet italiane kundërshtojnë në kor

“Nëse nuk mund të luash, nuk mund të luash. Majft!”, ky është mesazhi i Urbano Cairo, presidentit të Torino, i cili qartazi shprehet se...

Lajmet e Fundit

Prizren: Aktakuzë ndaj tre personave për shitje të narkotikëve

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet A.K., A.S., dhe R.B., për shkak të...

Përkujtohet 21 vjetori i masakrës së Tusuzit në Prizren, Haskuka kërkon drejtësi

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, sot së bashku me nënkryetarët komunalë Eshref Memaj dhe Memnuna Ajdini, bënë homazhe pranë varezave të martirëve...

Limaj përkujton masakrën në lagjen “Tusuz” të Prizrenit

Kryetari i NISMA-s Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka përkujtuar masarkrën e 27 shqiptarëve të pafajshëm në lagjen "Tusuz" të Prizrenit. Sipas tij, vrasja e tyre 21...

Thënie të pavdekshme nga njerëz të mëdhenj

“Vlera e një njeriu duhet parë në faktin se çfarë jep, dhe jo në atë se çfarë është në gjendje të marrë” – Albert...

Besa Kokëdhima pranon ndërhyrjet në fytyrë: Është e pashmangshme

Besa Kokëdhima vazhdimisht është në qendër të vëmendjes. Këngëtarja është komentuar po ashtu edhe për ndryshimet në pamjen e jashtme. Besa nuk e ka mohuar...