21.9 C
Prizren
E hënë, 3 Gusht, 2020

Prizren: Paraburgim ndaj dy të dyshuarve për trafikim me narkotikë

Gjykata Themelore e Prizrenit, Departamenti i Përgjithshëm Penal, duke vendosur sipas kërkesës së Prokurorisë Themelore të Prizrenit, ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 (tridhjetë) ditësh, ndaj të pandehurit me iniciale A.S., nga Prizreni, dhe zëvendësimin e masës së arrestit shtëpiak me paraburgim ndaj të pandehurës me iniciale B.N. nga Prizreni për blerje, posedim, shpërndarje ose shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge, bëhet e ditur përmes një komunikate për media, përcjellë PrizrenPress.

Tutje thuhet se masa e paraburgimit do t’iu llogaritet prej datës së arrestimit, datës 19.08.2019, prej orës 05:30, dhe do të zgjasë deri më datën 18.09.2019.

Me datën 13.06.2019, rreth orës 10:00, derisa ishte në dhomën e fjetjes, në shtëpinë e cila gjendet në Prizren, ka pasur të fshehur një qese plastike me substancë të dyshuar për narkotik të llojit “marihuanë”, 6 qese tjera të vogla të mbushura me substancë të dyshuar për narkotikë të llojit “Marihuanë” në peshë të përgjithshme prej 18.46 gramë, një qese tjetër plastike të mbushur me substancë të dyshuar për narkotik të llojit “Marihuanë” në peshë prej 8.46 gramë, 132 qese të zbrazëta të destinuar për mbushje të substancës narkotike, një peshore elektronike me mbishkrimin “Tefall” e destinuar për peshim të narkotikut dhe një qese plastike e mbështjellë me ngjitës, brenda së cilës kishte substancë të dyshuar për narkotik të llojit “ Marihuanë”, në peshë rreth 220.16 gramë të cilën qese me të vërejtur policinë e pandehura e gjuan nga dritarja e dhomës së fjetjes, të cilin sasi të përgjithshme të narkotikut në fjalë, një ditë më herët me datën 12.06.2019 e kishte sjell në shtëpi i pandehuri me iniciale A.S. i cili gjendet në arrati.

Ekziston baza e posaçme për caktimin e paraburgimit, sepse ka rrezik të ikjes pasi që i pandehuri me iniciale A.S. prej datës 13.06.2019 ishte në arrati ndaj të njëjtit është lëshuar urdhër-arrest për ta siguruar prezencën e tij dhe natyrisht nga pesha e veprës penale dhe dënimi i lartë që i kanoset i njëjti ishte arratisur dhe edhe me tutje ka rrezik se i njëjti do të ikë.

Po ashtu edhe ndaj të pandehurës me iniciale B.N. me datën 18.07.2019 ishte caktuar zëvendësuar masa e paraburgimit me masën e arrestit shtëpiak të cilën e njëjta e kishte shkelur këtë masë sipas njoftimit të stacionit policor në Dragash e më pas është lëshuar edhe urdhër-arrest ndaj të njëjtës, prandaj në këto rrethana ka rrezik që e njëjta të ik duke ia shtuar edhe faktin se pesha e veprës penale është e lartë si dhe dënimi i cili kanoset janë arsye që e njëjta mund të ik dhe ti shmanget përgjegjësisë penale.

Po ashtu e njëjta ka qenë edhe e paralajmëruar sipas aktvendimit të kësaj Gjykate se mosrespektimi i masës së arrestit shtëpiak dhe largimi nga vendbanimi apo vendqëndrimi pa lejen e Gjykatës ndaj të njëjtës do të caktohet masa e paraburgimit. /PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Vdes një qytetare nga Theranda, ishte e infektuar me COVID-19

Ka ndërruar jetë një qytetare nga Theranda, e cila ishte e infektuar me COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur drejtoresha e Shëndetësisë në Suharekë,...

9 raste të reja me COVID në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 468 mostra të marra nga ShSKUK...

Liqeni i Lepurit në Shëngjergj, një nga bukuritë e Malësisë së Tiranës

Liqeni i Lepurit në fshatin Shëngjergj, shumë pak kilometra larg Tiranës, është kthyer në një destinacion për të apasionuarit pas hiking. Ministri i Turizmit dhe...

Haxhi Shala: E refuzova postin e ministrit, për të votuar Qeverinë Hoti

Deputeti i AAK-së, Haxhi Shala, ka treguar arsyen e daljes nga Nisma Socialdemokrate. Në emisionin Sonte në T7, Shala ka thënë se nuk ishte posti...

Mungesa e avokatit shtynë gjykimin për korrupsion ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren

Për shkak të mungesës së avokatit Rexhep Hasani, të martën, ka dështuar të mbahet seanca gjyqësore për rastin ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Komunën...

Enca dhe Don Xhoni lansojnë këngën e re “Break Down”

Artistët e njohur Enca dhe Don Xhon, kanë publikuar bashkëpunimin e tyre më të ri. “Break Down” titutllohet kënga e tyre e re, e cila...

226 raste të reja me koronavirus në Kosovë, 1 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 459 mostra të marra nga ShSKUK...

Policia ndërpret një aheng familjar në Peqan të Suharekës

Policia e Kosovës ka inicuar procedurë ndaj një personi në fshatin Peqan të Suharekës, pasi që kishte organizuar aheng familjar në shtëpinë e tij,...

IKSHPK vjen me një lajmërim të rëndësishëm për situatën me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka bërë të ditur se që nga fillimi i Pandemisë janë infektuar me COVID-19, 756 profesionistë shëndetësorë. Nga...

Nënshkruhet marrëveshja e bashkëfinancimit për hartimin e hartës zonale të Komunës së Malishevës

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, priti në takim përfaqësuesin e GIZ-it, Shkelqim Dacin. Begaj dhe Daci, nënshkruan marrëveshje bashkëfinancimi për hartimin e hartës...

Vdes reperi i njohur amerikan

Ka vdekur anëtari i njërit nga rep grupet e para në Shtetet e Bashkuara të Amerikës “The Roots”. Malik Abdul Basit, ka vdekur në moshën...

Jep dorëheqje u.d. së kryeshefit ekzekutiv të Postës

Ushtruesi i detyrës së kryeshefit ekzekutiv të Postës, Salih Morina, ka dhënë dorëheqje nga kjo pozitë. Të njëjtën e ka bërë edhe Enver Govori...

LDK-ja akuzohet për privatizim të dialogut

Lidhjes Demokratike (LDK) që udhëheq me Qeverinë, i është vënë etiketa e “privatizueses” së përfaqësimit të Kosovës në valën e re të negociatave me...

Serie A përfundon sezonin me derbi: Juventus – Roma

Juventusi dhe Roma do të takohen për herë të fundit në edicionin 2019/20, që zhvillohet në xhiron e 38-të. Ndeshja që fillon në ora 20:45...

10 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit, shkon në 237 numri i viktimave

10 vdekje nga koronavirusi janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton Express. Lajmin e ka bërë të ditur Drejtori i Institutit Kombëtar...

Trump thotë se do ta ndalojë aplikacionin TikTok

Trump thotë se do të ndalojë qasjen në aplikacionin TikTok – që është në pronësi të një kompanie kineze – me gjasë më 1...

Lajmet e Fundit

Prizren, 33 fëmijë vijnë në jetë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit Rajonal në Prizren, gjatë katër ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 33 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse...

Me 8 000 vetura e me 50 autobusë, 30 mijë shtetas të Kosovës në fundjavë në Shqipëri

Gjatë fundjavës rreth 30 mijë qytetarë të Kosovës zgjodhën ta vizitojnë bregdetin e Shqipërisë. Atje të gjithë këta vajtën me 8 000 vetura dhe...

Policia ndërpret një aheng familjar në Peqan të Suharekës

Policia e Kosovës ka inicuar procedurë ndaj një personi në fshatin Peqan të Suharekës, pasi që kishte organizuar aheng familjar në shtëpinë e tij,...

Kryetari i Rahovecit me mesazh prekës për vëllanë që i vdiq nga coronavirusi

Pas vdekjes së vëllait të tij si pasojë e Covid-19, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se nuk e besuan se...

Kryeministri Hoti doli pozitiv me Covid-19, sot bëri disa vizita në Dragash

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka dalë pozitiv me virusin Covid-19. I njëjti tregoi se nuk kishte simptoma, përpos një kollë të lehtë. Sot, Hoti...