-5 C
Prizren
E enjte, 26 Nëntor, 2020

Prizren: Rigjykimi ndaj policëve se liruan veturën e pazhdoganuar, tre dëshmitarë tregojnë për rastin

Dëshmitari Fisnik Kuqi, ka deklaruar se vetura me të cilën ishte vetaksidentuar, nuk ishte në emrin e tij, pasi që posa e kishte blerë, si dhe ajo nuk ishte e regjistruar me targa të Kosovës.

Një deklaratë të tillë, ai e ka dhënë në seancën e rigjykimit që është mbajtur të premten, në Gjykatën Themelore në Prizren, në rastin ku dy zyrtarët policorë, Flurim Tafolli dhe Rexhep Krasniqi, akuzohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Tafolli dhe Krasniqi, akuzohen se e kanë liruar një veturë të vetaksidentuar, megjithëse ajo ka rezultuar e pazhdoganuar, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Dëshmitari Kuqi, ka deklaruar se para se të vetaksidentohej, automjetin e kishte blerë nga një i afërm i tij dhe pas rastit, ai ka thënë se e kishte telefonuar Flamur Kuqin.

“Atë ditë unë e kamë thirr djalin e axhës, ka qenë i afërmi më afërt që ka qenë aty dhe kjo ka qenë arsyeja”, ka thënë dëshmitari Fisnik Kuqi.

Ai ka thënë se me policinë personalisht ai nuk ka arritur të merret, pasi që sipas tij, me këtë mund të jetë marrë, djali i axhës së tij, Flamur Kuqi, duke shtuar se i njëjti automjet gjendet në terminalin doganor.

Kurse, dëshmitari Flamur Kuqi, ka deklaruar se qëndron pranë deklarimeve të mëhershme të tij, duke mohuar se ishte liruar automjeti i marr nga Policia.

“Në momentin që unë në vend të ngjarjes kam mbërritur, policëve ju kam deklaruar se nuk i kam dokumentet e veturës dhe se automjetin e ka tërhequr “marimanga”. Vetura nuk është liruar, është vërtetu që nuk janë dokumentet dhe përsëri ka shkuar në polici, pasi që tërë kohën vetura ka qëndruar në plaç, ku edhe është tërhek me “marimangë”, nga vendi i ngjarjes”, ka thënë dëshmitari Kuqi.

Në pyetjen e mbrojtësit të të akuzuarit Rexhep Krasniqi, avokati Asman Hoxha, sky dëshmitar ka thënë se qëndron pranë deklaratës që e ka dhënë në prokurori.

“Deklarata ime është se për momentin nuk janë dokumentet, kjo ka qenë përgjigjja që më ka dhënë djali i axhës dhe unë ashtu ia kam interpretuar policisë, nuk e kam ditë që vetura ka qenë e pa doganuar”, ka deklaruar Kuqi.

Në seancën e së premtes, e ka vazhduar dëshminë e tij, edhe dëshmitari Naser Jasharaj, pasi që në seancën e kaluar kishte kërkuar nga kryetarja e trupit gjykues, gjykatësja Ajser Skenderi, ta ndërpres dëshminë e tij, pasi që nuk ndihej mirë me shëndet.

Duke u përgjigjur në pyetjen e gjykatëses Skenderi, dëshmitari ka deklaruar se për këtë veturë ishte interesuar pasi që kishte marrë një telefonat nga Bexhet Kuqi.

“Unë ta thërras Florimin, jam takuar me Rexhepin dhe Florimin dhe i kamë pyet për kerrin, i kam shpjegu se më ka thirrë Bexheti, ndërsa Flurimi më ka thënë “mos u mirr ti me këtë punë”, ka thënë ai, duke thënë se nuk e di se çfarë është bërë më tutje me këtë veturë.

Në këtë seancë, mbrojtësi i të akuzuarit Flurim Tafolli, avokati Arben Ramadani, i ka propozuar trupit gjykues që për seancën e radhës, në cilësë të dëshmitarit të ftohet komandanti i Njësisë së Trafikut, Sabit Kabashi, që sipas tij, të sqarojë rrethanat në rastet e vetëaksidenteve dhe në rastet kur automjeti është pa dokumentacionin e duhur, çfarë procedura standarde duhet të ndiqen.

Pasi është aprovuar ky propozim, seanca e ardhshme në këtë rast, pritet të mbahet më 12 shkurt 2020, nga ora 09:30.

Gjykata Themelore në Prizren me datën 3 prill 2019, Flurim Tafollin dhe Rexhep Krasniqin i kishte liruar nga akuza në mungesë të provave.

Ndërsa, pas ankesës së Prokurorisë Themelore në Prizren, me datë 20 gusht 2019, Gjykata e Apelit e ka kthyer lëndën në rigjykim.

Në aktakuzën e Prokurorisë Themelore në Prizren, e ngritur më 26 shkurt 2018, me të cilën të pandehurit Flurim Tafolli dhe Rexhep Krasniqi akuzohen se duke vepruar në cilësinë e zyrtarëve policorë më 12 shtator 2017, kanë liruar një veturë të vetë – aksidentuar,  megjithëse e njëjta ka rezultuar e pa zhdoganuar.

Sipas aktakuzës, në automjetin e liruar nga të pandehurit kanë qenë të vendosura tabelat e regjistrimit të një automjeti tjetër, andaj sipas organit të akuzës, ata është dashur ta dërgojnë automjetin në terminal doganor, e jo ta lirojnë. /Betimipërdrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Dy të vdekur në Prizren, tre në Suharekë nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.590 mostra të...

Randobrava grykë e pushkëve

Sahit F. Osmani (Kushtuar Luftëtarëve të Lirisë) Në Malet e Ujarit e kam shtëpinë Atje armët pëshpëritnin me zjarr Trimëria qëndronte në çdo trung Lisat e degët, objekt lufte...

Sondazhi/ ‘Amerikanët më shumë u gëzuan që humbi Trump sesa fitoi Biden’

Sipas një sondazhi të publikuar të mërkurën, më shumë amerikanë janë gëzuar që në zgjedhjet presidenciale humbi Trumpi sesa që ato i fitoi Bideni. Në...

Vdes këngëtari i muzikës popullore, Ismet Peja

Ka ndërruar jete në moshën 83 vjeçare, kolosi i muzikës qytetare shqipe, Ismet Peja. Ende nuk dihen shkaqet që çuan në vdekjen e tij, por...

Vdiq ish-peshkopi i Rashkës dhe Prizrenit, dyshohet se ishte prekur me Covid-19

Një nga ish0peshkopët më të njohur të Kishës Ortodoske serbe Artemije ka vdekur. Para se të shkarkohej ai ishte përgjegjës për Kosovë. Disa media...

Djali i Haxhi Shalës emërohet konsull në Pragë, vjen reagimi i PDK-së

Dje në media u raportua se Flakron Shala, djali i deputetit të AAK-së, Haxhi Shala është emëruar konsull i Kosovës në Pragë të Çekisë. Në...

“Vala e dytë e pandemisë do të prekë rëndë ekonominë”

Vala e dytë e koronavirusit do të prekë rëndë ekonominë e Eurozonës, paralajmëroi shefja e Bankës Qendrore Europiane, Christine Lagarade. Ajo iu bëri thirrje liderëve...

Ish-futbollisti i Genk vdes në mënyrë tragjike

Mbrojtësi i Mamelodi Sundowns Anele Ngcongca vdiq tragjikisht në një aksident me makinë të hënën. Siç ishte raportuar më herët nga KickOff.com, Ngcongca ishte në...

Iu dha lamtumira e fundit kolosit të muzikës së mirëfilltë shqipe, Ismet Peja

Ismet Peja nëpërmjet këngëve të tij që shprehin gëzim, dashuri e dhimbje, ka treguar se kush është populli shqiptar. Kështu u tha në ceremoninë lamtumirës,...

Të dielën u “vetë-rrëmbye”, të hënën u martua – historia interesante e 28 vjeçarit nga Malisheva

Të dielën që lamë pas, një i ri nga Malisheva u raportua si i zhdukur. Familjarët e 28 vjeçarit nga fshati Rud iu drejtuan Policisë...

Amerikanët e parë do të mund të vaksinohen për Coronavirus më 11 dhjetor

Shefi i programit të vaksinave për COVID-19 e SHBA-së, Moncef Slaoui, tha se amerikanët e parë do ta marrin vaksinën për Coronavirus më 11...

Malishevë, vidhet arka me para në barnatore

Në rrugën ‘Hamdi Berisha’ në Malishevë është vjedhur arka e një barnatoreje. Në raportin e policisë thuhet se personi i cili ka raportuar rastin, ka...

Përkujtohet vrasja e dy fëmijëve në Dragobil të Malishevës, tri dekada më vonë askush s’është dënuar për këtë krim

Opinionisti Fitim Salihu ka përkujtuar dy fëmijë nga Malisheva që u vranë nga forcat serbe në prill të vitit 1989. 11 vjecarët Din dhe Arsim...

Deputeti i VV-së thotë se nuk do ta përdorin gazin lotsjellës për ta ndaluar pjesëmarrjen e Selmanajt në seanca

Lëvizja Vetëvendosje ka deklaruar se nuk do ta lejojë mbajtjen e seancave të Kuvendit të Kosovës, nëse aty prezent do të jetë edhe zëvendëskryeministri...

Pafuqia për ta pranuar të vërtetën!

Ahmet Jashari “Shqiptari kundërshton ende pa e marrë vesh”, thotë Konica. Ndoshta ende ka shqiptarë që nuk e ka marrë vesh kush ishte Ushtria Çlirimtare...

Nervozohet me deputetët Duda Balje: A e dini çfarë mesazhi të keq keni çu dje?

Deputetja Duda Balje ka reaguar ashpër pas debatit të djeshëm në Kuvendin e Kosovës dhe deklaratën e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj për të pagjeturit. Në takimin...

Lajmet e Fundit

Nait Hasani infektohet me COVID-19

Ambasadori i Kosovës në Shqipëri, Nait Hasani ka rezultuar pozitiv në testin për COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hasani përmes një postimi...

Latifi: Rahoveci nga pandemia ka pësuar dëme në vlerë 54 milionë euro

Në Komunën e Rahovecit sot janë regjistruar edhe dy raste të vdekjeve që kanë qenë të infektuar edhe me coronavirus. Kryetari Smajl Latifi tha për...

Vjosa Osmani shkarkoi nga detyra e konsullit edhe djalin e zyrtarit të PDK-së

Në mesin e të shkarkuarve nga ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, është edhe Blendi Kilaj, djali i ish-zëvendësministrit nga radhët e PDK-së,...

Të dielën u “vetë-rrëmbye”, të hënën u martua – historia interesante e 28 vjeçarit nga Malisheva

Të dielën që lamë pas, një i ri nga Malisheva u raportua si i zhdukur. Familjarët e 28 vjeçarit nga fshati Rud iu drejtuan Policisë...

‘Po vdesim’, spitalet të tejmbushur me pacient, kaos në SHBA nga pandemia

Pasi goditi qytetet e mëdha të SHBA-së në pranverë, COVID-19 tani ka përfshirë Amerikën rurale dhe qytetet e vogla, duke depërtuar në çdo cep...