20.5 C
Prizren
E enjte, 9 Korrik, 2020

Prizreni dhe Hungaria pajtohen për bashkëpunim në fushën e turizmit

Autoritetet e Komunës së Prizrenit dhe diplomatët nga Ambasada e Hungarisë në Kosovë, të martën, janë dakorduar që të punojnë drejt intensifikimit të lidhjeve turistike, ashtu që më shumë vizitorë hungarezë ta vizitojnë e qëndrojnë në qytetin e Shatërvanit.

Sipas tyre, marrëdhëniet politike ndërmjet dy vendeve janë miqësore dhe se kjo ofron një bazë të mirë për bashkëpunim në fushën e turizmit dhe në ekonomi në përgjithësi.

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka bërë të ditur se ka takuar ambasadorin e Hungarisë në Kosovë dhe atasheun për marrëdhënie ekonomike, që kanë qenë të shoqëruar nga deputetja e Kuvendit të Kosovës, Emilija Redzepi, me ç’rast janë dakorduar për rritjen e bashkëpunimit me shtetin hungarez.

“Hungaria është aleat i Kosovës dhe ka luajtur një rol pozitiv në zhvillimet në Kosovë, që prej luftës e deri tashti. Tashti është faza e bashkëpunimit ekonomik. Jemi dakorduar që meqë ka fluturime të drejtpërdrejta Prishtinë-Budapest që të mundohemi të punojmë në intensifikimin e lidhjeve turistike, të agjencive turistike kosovare me ato të Hungarisë, sidomos me Drejtorinë e Turizmit në Prizren ashtu që të kemi sa më shumë turistë që vijnë nga Hungaria në Prizren”, ka thënë Haskuka.

Sipas tij, në ditët e ardhshme do të konkretizohen idetë në këtë drejtim. Ai ka shtuar se i ka njoftuar diplomatët hungarezë edhe për investimet e Komunës për zhvillimin ekonomik. “Këtu mendoj se në fazën e ardhshme do të kemi një bashkëpunim shumë më të mirë me Ambasadën e Hungarisë, për t’i treguar mundësitë e investimeve në Komunën e Prizrenit”, ka deklaruar Haskuka.

Nga ana tjetër ambasadori i Hungarisë në Prishtinë, Laszlo Markusz, ka konfirmuar diskutimet me autoritetet e Prizrenit për rritjen e bashkëpunimit në fushën e turizmit, për shtimin e numrit të turistëve hungarezë në Prizren.

“Fluturimet direkte Budapest-Prishtinë na kanë sjellë mundësi të reja dhe mendoj se me promovim dhe me bashkëpunim sistematik mund të rrisim numrin e turistëve hungarezë në Kosovë dhe veçanërisht në këtë qytet të bukur, pra në Prizren”, ka thënë Markusz.

Sipas tij, suksesi i bashkëpunimit në turizëm do të sjellë edhe më shumë mundësi.

“Prezantimi i Prizrenit në mediat hungareze si një vend i mirë do të hapë rrugën që të vijnë edhe investitorët hungarezë këtu. Kemi bazë të mirë për bashkëpunim. Marrëdhëniet politike ndërmjet vendeve tona gjithmonë kanë qenë të përzemërta”, është shprehur ambasadori hungarez.

Ai ka përkujtuar se si rezultat i bashkëpunimit në fushën e arsimit, Hungaria ofron 50 bursa në vit për studentët nga Kosova.

“Tashti e kemi edhe brezin e parë të studentëve kosovarë që kanë diplomuar dhe kthehen në Kosovë me tituj akademikë. Mendoj se secili prej tyre do të jetë një ambasador shtesë që i lidh shtetet tona”, ka përfunduar ai.

- Advertisement -

Më Shumë

Dështon seanca e rigjykimit për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Inspektoratit në Prizren

Edhe një herë tjetër, ka dështuar të mbahet seanca e rigjykimit, e paraparë për të premten, në Gjykatën Themelore në Prizren, ndaj ish-drejtorit të...

Mourinho “kapet” me VAR-in, ja çfarë thotë

Trajneri i Tottenhamit, Jose Mourinho, ka thënë se VAR-i i bën dëm futbollit, pas disfatës që pësoi skuadra e tij kundër Sheffield Unitedit të...

Ennio Morricone në intervistën e fundit: Kam qarë vetëm…

“Kam qarë vetëm dy herë në jetën time, njëherë për “Mission” dhe për Papë Françeskun”. Këto kanë qenë fjalët e kompozitorit të njohur italian...

Qeveria do të adresojë rekomandimet e Kushtetueses rreth shfuqizimit të Ligjit për Paga

Zëvendëskryeministri, Besnik Tahiri në një konferencë për media tha se aty ku Kushtetuesja ka sugjeruar për korrigjim do të veprojnë në të gjitha kategoritë...

Raporti i OKB: Virusi nuk ishte befasi!

Viruset që kalojnë nga kafshët tek njerëzit po bëhen të zakonshme. Këtë shqetësim kanë ngritur ekspertët nga Kombet e Bashkuara, të cilët thonë se shfaqja...

Dje vdiqën 4 persona në Kosovë nga COVID-19

Katër persona kanë vdekur nga COVID-19 në Kosovë ,dje, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 79. Kjo bëhet e ditur nga raporti...

Qeveria mund të zgjerohet edhe me PDK-në pas ngritjes së aktakuzave

Unifikimi të cilin e kërkoi kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka të bëjë me shmangien e zgjedhjeve dhe një krize institucionale në rast se...

‘Zoti nalt, Amerika poshtë’

Çdo 4 korrik shqiptarët festojnë. Kosova feston formimin e shtetit amerikan, falë të cilit Kosova edhe u çlirua në represioni dhe dhuna serbe e cila...

100 raste aktive me koronavirus në Prizren

Drejtori i Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Prizren, Fadil Kryeziu ka folur për gjendjen me Covid-19 në këtë regjion Ai tha se në Prizren...

Madhështia e fjalëve të fundit të Skënderbeut

Dielli, që është shëmbëllimi i Perëndisë, shkëlqen pa dallim për turkun ashtu si për të krishterin. Kushdo që këshillon për të luftuar për hir...

Malishevë: E kushtëzoi një vajzë për të dalë me të, e shantazhoi me publikim të fotove

Policia në Malishevë ka arrestuar një person i cili dyshohet se e ka kushtëzuar një vajzë për të dalë me të. Rasti ka ndodhur mbrëmjen...

Shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarit për tentim vrasje, kanosje e armëmbajtje pa leje

Të merkurën, në Gjykatën Themelore të Prizrenit, ka dështuar të mbahet shqyrtimi gjyqësor kundër Florim Kallabës, i akuzuar për tentim vrasje, kanosje dhe armbajtje...

Malishevë, rrahen tre persona mes vete

Tre persona janë arrestuar nga ana e Policisë së Kosovës, pasi që të njëjtit dyshohet se pas një mosmarrëveshje janë rrahur në mes vete. Incidenti...

Shuhet Morricone, kompozitori i jashtëzakonshëm!

 Enio Morikone, fituesi i çmimit “Oscar” vdiq në moshën 91-vjeçare. Kompozitori italian, i cili numëron më shumë se 500 filma, shtatë me bashkatdhetarin e...

Arrestohet hajni i lopës në Restelicë të Dragashit

Në Restelicë të Dragashit, dje është arrestuar një person pasi që i njëjti në mëngjesin e të shtunës kishte vjedhur një lopë, transmeton PrizrenPress. Sipas...

Voto 4 Ermina-Lekaj Perljaskaj

Seremb Gjergji  Voto një shqiptare e cila ka parime, cilësi dhe dituri, por mbi të gjitha, drejtësi dhe fuqinë për t’i realizuar projekte që i...

Lajmet e Fundit

“Syri më i kaltër”

Fituesja e çmimit “Nobel” në 1993, Toni Morrison tronditi letërsinë dhe përfaqësimet e shoqërisë amerikane me veprat e saj. Lindur në Ohio, në Amerikën...

Hollywood me serial për “Haklajt” e Tropojës

Një serial i dedikuar ngjarjeve tragjike të Tropojës pritet të realizohet, ku protagonist kryesor do jetë Fatmir Haklaj dhe familja e tij. Njoftimi është bërë...

Gattuso: Milik dëshiron largimin nga Napoli

Trajneri i Napoli-t, Gennaro Gattuso ka konfirmuar se sulmuesi Arkadiusz Milik, dëshiron largimin nga “San Paolo”. Që disa muaj, Milik është i lidhur me largimin...

Gjendet i vdekur një person në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete në Prizren . “ Në rrethana të pa njohura është gjetur pa shenja jete viktima mashkull Kosovar. Vdekjen...

Dafina lënë pushimet, mërzitet pak

Këngëtarja Dafina Zeqiri ka postuar sot disa fotografi nga të cilat ajo tregon se është larguar nga pushimet Dafina kishte shfrytëzuar disa ditë për pushim...