14 C
Prizren
E shtunë, 6 Qershor, 2020

Prizrenin e ‘mbulojnë’ problemet, ku je o kryetar?!

Problemet në komuna janë të shumëllojshme, duke nisur me infrastrukturën. Telashet janë të mëdha në secilën komunë të Kosovës, pavarësisht fondeve milionëshe që ndahen nga Qeveria në nivelin qendror dhe atë lokal. Pushtetarët angazhohen se si të përfitojnë paligjshëm në tenderët e majmë, ndërsa për cilësinë dhe investimet pakkush merret.

Ankesa të shumta ka sidomos në komunat e mëdha, që tërheqin edhe investime më shumë. Jo vetëm për infrastrukturën, por edhe për sektorë të tjerë, ka kritika dhe ankesa nga qytetarët apo organizatat e shoqërisë civile dhe opozita. Komuna e Prizrenit është njëra nga komunat ku tashmë qytetarët e kësaj komune vazhdojnë ankesat.

Kështu, njëri nga rastet e rënda të komunës së Prizrenit është ai i lypsarëve. Qytetari Bashkim Rakaj tha për gazetën “Kosova Sot” se duhet të rrisim vetëdijen që përmes numrit pa pagesë të ftohen policët dhe të largohen ata nga shërbimet publike. Ndërkohë Erolina Morina pyeti se cilat politika zhvillimore i ka Komuna e Prizrenit për punësimin e të rinjve. Ajo mendon se kjo komunë ende nuk arriti të bëjë asnjë strategji sa i përket punësimit të të rinjve. Ankesa në adresë të Komunës ka edhe Rrjeti i Organizatave të Kulturës në Prizren. Të dielën ka shprehur pakënaqësinë për mënyrën e administrimit të thirrjes për subvencione në kulturë për vitin 2019 nga ana e Komunës së Prizrenit. Ky rrjet ka vlerësuar se Qeveria lokale është treguar jotransparente sa i përket mënyrës së përzgjedhjes dhe rezultateve finale të thirrjes për subvencione për kulturë për këtë vit, pastaj se ka injoruar RrOK-un në proces, sikurse që nuk i ka respektuar as kriteret e thirrjes së vet. 52 projekte kanë marrë sivjet përkrahjen e Komunës, e cila nuk i ka treguar shumat. Vitin e kaluar kishin qenë 51 projekte që ishin përkrahur me 70 mijë e 500 euro. Organizatat anëtare të RrOK-ut praktikën e fundit të Komunës së Prizrenit e kanë cilësuar si kthim në pikën zero, sa u përket rregullimit dhe zhvillimit të sektorit të kulturës, si dhe të transparencës radikale, që, sipas tyre, kanë qenë zotime të shprehura nga Ekzekutivi komunal.

Ankesa ka edhe për rrugët e prishura. Kuvendari Ilir Baldedaj pohon se në shumë rrugë në qytetin e Prizrenit janë në gjendje të keqe. Ata që po e pësojnë më së keqi janë qytetarët që enden çdo ditë rrugëve të qytetit historik të Kosovës. Qytetarët po kërkojnë nga kryetari Mytaher Haskuka që të ndërmarrë masa. Kërkesa e fundit është adresuar gjatë ditës së djeshme.

“Kjo gropë ka javë që është dëmtuar dhe është shumë e thellë. Ju jemi mirënjohës nëse mund të intervenoni në risanim”, thuhet në kërkesën e një banori adresuar Komunës, nga ku e ka shoqëruar me një fotografi. Po ashtu, është raportuar për gropa edhe në një tjetër rrugë.

“Kjo rrugë në lagjen “Bazhdarhane” në Prizren është në gjendje shumë të keqe dhe shqetësuese për ne si banorë të kësaj lagje”, thuhet në kërkesën e banorëve, pastaj rruga që vjen nga rrethrrotullimi i “Bazhdarhanes” dhe që shkon tek rruga “Qazim Berisha”, është e dëmtuar te banesat e kuqe dhe te udhëkryqi i parë”, thuhet ne ankesën e banorëve.

Qytetarët kanë raportuar edhe për një pjesë tjetër të rrugës, e cila është në gjendje shumë të keqe.

(Kosova Sot)

- Advertisement -

Më Shumë

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve

Deputetja boshnjake Duda Balje do t’ia jep votën e saj Qeverisë Hoti nesër në seancë. Ajo për klankosova.tv tha se beson që kjo qeveri do...

Burdushi: Isa e do VV’në, por ka magji të fortë dhe mësysh

Mjeku popullor Hysni Peqani, ka thënë në emisionin DPT te Fidani në T7 arsyet se pse është prishur koalicioni LDK-VV. Ai ka komentuar figurat...

Kjo është Qeveria Hoti

Kosova tashmë ka një qeveri të re në krye me Avdullah Hotin e LDK-së. Por, cila do të jetë përbërja e ekzekutivit që vjen si...

Gashi i LDK’së i kërkon Hotit të mos i shkarkojë anëtarët që i emëroi VV në borde

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së, Arben Gashi, ka mbajtur fjalën e tij në Kuvendin e Republikës së Kosovës, prej ku ka dhënë një...

Shqipja, ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është përfundimi i Institutit për Shërbime të...

Kufiri me Shqipërinë në Vërmicë, nuk kërkohen rezultatet negative për testin COVID-19

Në pikën kufitare me Shqipërinë në Vërmicë po lejohen hyrja e qytetarëve, atyre po i kryhen vetëm kontrollet mjekësore, ndërsa asnjë dokument apo procedura...

Kurti nënshkruan peticionin: Zgjedhjet janë qëllimi ynë politik

Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka nënshkruar peticionin e iniciuar nga partia e tij Lëvizja Vetëvendosje, nëpërmjet të cilit po kërkohen zgjedhje. Kurti tha se...

Një shishe konjak, shitet me shumën marramendëse…

Vera, është pija që koha ia shton vlerën e shijen. Por, një shishe me konjak, tejet e rrallë, nga “Maison Gautier”, që daton nga...

Hidrocentrali reverzibil “Drini” në Zhur do të kyçet në sistemin transmetues të Kosovës

Sot, më 5 qershor, kryeshefi ekzekutiv i KOSTT sh.a Ilir M. Shala, dhe drejtori i Eurokos DD sh.p.k Ylber Shamolli, nënshkruan Marrëveshjen për Kyçje...

“Censuruesja” e re e filmave Corona – A do të shohim më puthje në ekran?

Si do të dukej filmi “Bashkë me erën”, nëse Clark Gable dhe Vivien Leigh, në rolet e Rhett Butler dhe Scarlett O’Hara, nuk do...

Immobile te Napoli? Igli Tare sqaron situatën dhe shuan çdo dilemë

Në mediet italiane është folur shumë për një interesim të Napolit për Ciro Immobilen, bomberin e Lazios. 30-vjeçari kryeson renditjen e golashënuesve më të...

Tahiri: Qysh sot do të merremi me vonesën e pagesave të 170 eurove

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës Besnik Tahiri ka folur për vonesat e pagesave prej 170 euro, ku rreth 20 mijë...

Kuvendi sot mban seancë për votimin e Qeverisë Hoti

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë, ndërsa në rend dite është votimi për Qeverinë Hoti. Seanca do të mbahet në ora 11:00, ndërsa...

Prizren: 7 aktakuza kundër 15 personave për vepra të ndryshme penale

Prokurori i Shtetit njofton opinionin se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë ngritur shtatëdhjeteshtatë (77) aktakuza kundër nëntëdhjetenëntë (99) personave, për...

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, thotë se prishja e një anshme e koalicionit nga ana e Lëvizjes Vetëvendosje dëshmon për paqëndrueshmërinë...

Si e pritën bashkëvendësit e Avdullah Hotit emërimin e tij si kryeministër

Banorët e fshati Ratkoc të Komunës së Rahovecit përkrahin kryeministrin Avdullah Hoti, që vjen nga ky vendbanim.   Kjo rrugë të qon për në shtëpinë...

Lajmet e Fundit

Shpëtimi i ekonomisë kosovare, hyrja në borxhe ndërkombëtare

Rimëkëmbja ekonomike pas përfundimit të pandemisë së shkaktuar nga Coronavirusi, do të jetë sfidë për Kosovën, kur merren parasysh dëmet e paraqitura në nivel...

Drejtori i shkarkuar nga Haskuka: Koalicioni lokal u prish sot si pasojë e mocionit në qendër (Video)

Fatmir Memaj është njëri nga katër zyrtarët e LDK-së, të cilët i shkarkoi sot Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka. Ai ka thënë se...

Prej 4 infeksioneve të reja me COVID-19 në Prizren, dy prej tyre nuk iu dihet burimi infeksionit

Në Prizren edhe sonte janë paraqitur raste të reja me coronavirus. IKSHPK ka njoftuar se nga kjo komunë edhe katër persona kanë rezultuar pozitiv me...

Haskuka për LDK-në: E kam të pamundur vazhdimin e koalicionit në Prizren

Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka nga radhët e LVV-së, është deklaruar lidhur me dhënien fund të koalicionit me LDK-në, në këtë komunë. Haskuka është shprehur...

Reagon LDK në Prizren, pas shkarkimit të nënkryetarit dhe tre drejtorëve

Është prishur përfundimisht koalicioni mes Lidhjes Demokratike dhe Vetëvendosjes në Prizren. Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren, ka reaguar pak orë pas shkarkimit të katër...