19.3 C
Prizren
E shtunë, 8 Gusht, 2020

Pse i besuari i Putinit është më i rëndësishëm se besimi i popullit?

Zahar Zaripov është i tronditur; „Pse është i besuari i Putinit më i rëndësishëm se besimi i popullit?” 36 vjeçari është mësues matematike dhe ka marrë pjesë në demonstratë të shtunën (25.07): „Guvernatori ynë u lirua nga Putini, sepse ai me gjasë ka humbur besimin e tij. Por si qëndron puna me besimin tonë? Ne e zgjodhëm guvernatorin, jo Putini.»

Bashkë me gruan dhe vajzën, Zaripov doli në protestë në fundjavë bashkë me dhjetëra mijëra rusë të tjerë në provinën Kabarovsk për të ngritur zërin kundër arrestimit të guvernatorit të provincës, Sergej Furgal dhe kundër politikës së Kremlinit në rajonin më lindor të Rusisë. Mendohet se janë protestat më të mëdha të javëve të fundit me kërkesa si « Liri për Furgal », « ky është rajoni ynë », « Rusi zgjohu » apo « Të ikë Putini ».

Arrestim i kontestuar

Më 9. korrik Sergej Furgal u arrestua para kamerave dhe aktualisht ndodhet në paraburgim në Moskë. Politikani akuzohet, se para 15 vjetësh ka qenë i përfshirë në një seri vrasjesh. Ai vetë i hedh poshtë të gjitha akuzat. Përkrahësit e Furgal dyshojnë për një largim nga detyra me motive politike. Guvernatori i liruar ndërkohë nga detyra bën pjesë tek partia opozitare, LDPR e populistit ultrakonservator, Vladimir Shirinovski. Ai i fitoi me 70% të votave zgjedhjet për guvernator kundër kandidatit të partisë së Kremlinit, “Rusia e bashkuar”.

Russland Chabarowsk | Solidarität mit Sergej Furgal, Gouverneur (Reuters/E. Pereverzev)

Sergej Furgal duket se ka qenë mjaft i pëlqyer mes votuesve. „Ai ka bërë diçka për ne të paktën. Ndryshe nga politikanët e tjerë”, e lëvdon mësuesi Zaripov ish-guvernatorin. „Normaisht guvernatorët dërgohen nga Moska në rajon. Ata flasin në rastin më të mirë me kryetarët e bashkive apo deputetët, por kurrë me votuesit. Furgal ishte ndryshe, ai na ka ndihmuar.”

Duket se është mënyra, se si u veprua me politikanin, që ka bërë të dalin në rrugë mijëra demonstrues. Për ta arrestimi në mes të ditës me efekt mediatik është një arbitraritet i pastër i autoriteteve të Moskës, një fyerje e hapur e votuesve, një poshtërim për njerëzit larg kryeqytetit rus.

Moska është shumë larg

Për ekspertin e politikës, Ilja Grashenkov arrestimi demonstrativ i Furgalit është një hap, pasojat e të cilit, Kremlini nuk i ka llogaritur mirë. Në bisedë me Deutsche Wellen ai sjell në vëmendje mentalitetin e veçantë të njerëzve në skajin më lindor të Rusisë. „Këto janë protesta kundër Moskës, kundër presionit të fortë që Kremlini ushtron tradicionalisht ndaj politikanëve lokalë. Elitat lokale kanë frikë për ekzistencën e tyre dhe në këtë rast solidarizohen me popullin e thjeshtë, që ndjehet i mashtruar.”

Russland Chabarowsk | Solidarität mit Sergej Furgal, Gouverneur (Reuters/E. Pereverzev)Solidarizim me Sergej Furgal

Kabarovsk me 9.000 kilometra larg Moskës është larg kryeqytetit. „Gati askush nga rajoni nuk ka qenë në Moskë. Për shumë vetë, Moska është larg jo vetëm gjeografikisht, por edhe mendërisht më larg se fqinjët, Kina, Koreja e Jugut apo Japonia. Ata e shohin, se fqinjët e afërt ekonomikisht i kanë punët më mirë dhe orientohen më shumë nga ata, se nga Moska.”

Mësuesi Zaripov thotë se janë arsyet pragmatike, ato që i bëjnë njerëzit të mos lëshojnë një fjalë të mirë për Moskën apo Kremlinin. „Ne e urrejmë Moskën. Kjo urrejtje filloi që me ndalimin e automjeteve, timoni i të cilave është djathtas dhe të cilat ne mund t’i importonim me çmim të ulët nga Japonia. Për këtë tani duhet të paguajmë dogana të larta. Që nga ndalimi i këtyre automjeteve të lira nga Japonia vlerat e sondazheve të qeverisë qendrore kanë rënë.”

Pakënaqësia rritet

Po sa e rrezikshme është kjo urrejtje për Kremlinin? Eksperti i politikës, Grashenkov kujton atmosferën protestuese në rritje në të gjithë Rusinë dhe i quan protestat në Kabarovsk si “një dallëndyshe e parë.” “Ne shohim protesta të shpërndata solidariteti në Lindje edhe në qytete të tjera. Në fillim me kërkesa të paqarta. Kremlini e kupton veçse, se ulja e standartit të jetesës mund t’i bashkojë njerëzit, dhe se zemërimi i tyre mund të rritet.” Sipas Grashenkovit, Kremlini e nënvlerëson atmosferën protestuese në populli, por edhe ka frikë nga pushtetarët lokalë që ndahen në elita besnike të Kremlinit dhe jo besnike. “Elitat jo besnike mund ta shfrytëzojnë atmosferën protestuese për të organizuar një puç në Kremlin.” E nga kjo Moska ka vërtet frikë, sipas ekspertit të politikës.

Russland Chabarowsk | Solidarität mit Sergej Furgal, Gouverneur (Reuters/E. Pereverzev)

Por deri më tani policia në lindjen e largët ruse nuk është përzierë. Protestat u zhvilluan paqësisht. E kjo megjithëse, guvernatori i përkohshëm i dërguar nga Moska nuk gëzon simpati në popull. 39 vjeçari Mihail Degtjarjov është po anëtar i partisë së Furgal, por konsiderohet si kandidat i Kremlinit.

 

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren: Dënohet i akuzuari për dhënie të 20 eurove ryshfet

Gjykata Themelore në Prizren, të premten, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuari për dhënie të ryshfetit, Adem Curra. Ai është dënuar me 1 vit...

Mbyllen 12 lokale në Prizren, nuk respektuan masat anti-COVID-19

  Dymbëdhjetë lokale janë mbyllur mbrëmë në Prizren, për shkak mosrespektimit të masave ant-COVID 19. Nuk kanë munguar edhe gjobat financiare. Drejtori i Drejtorisë së Inspektorateve në...

Rrahje në Korishë të Prizrenit

Dy persona janë përfshirë në një rrahje në fshatin Korishë të Prizrenit. Njëri prej tyre është i mitur. Policia njofton se gjatë rrahjes është përdorë edhe...

ZYRTARE: Roma me pronarë të ri, shitet për 591 milion euro

James Pallota ka vendosur ta shesë Romën dhe tani ka një marrëveshje zyrtare, që është komunikuar edhe nga vetë klubi italian. Tashmë pronësinë e...

Kaka: Termin madhështi e kuptova kur luajta për Milanin

Ricardo Kaka, është një prej futbollistëve që ka lënë gjurmë te skuadra italiane e Milanit. Ai kujtohet me shumë nostalgji nga tifozët e ekipit...

Ja cilat janë vendbanimet e personave të infektuar me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të premten, se në 24 orët e fundit në komunën e Prizrenit kanë rezultuar 9 persona...

12 të vdekur me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ka shkuar në 315 numri i të vdekurve me COVID-19 në 24 orët e fundit. Dje ishin 303 të vdekur kurse sot është njoftuar edhe...

E diela falas, në muze apo park arkeologjik

Pandemia ka sjellë kushte të reja, si për sjelljen ashtu edhe për argëtimin e më gjerë. Gjithmonë me interes për vizitorët, muzetë dhe vendbanimet...

Prezantohen anëtarët e jurisë në DokuFest 2020

DokuFest ka prezantuar sot anëtarët e jurisë për edicionin e 19, i cili për herë të parë do të mbahet në sferën digjitale nga...

Vetaksident në hyrje të Malishevës

Para më pak se një orë në hyrje të Malishevës një shofer i një automjeti është vetaksidentuar duke rënë në kanalin e ujërave atmosferike,...

“DokuFesti” me “Transmision” si sfidë e domosdoshmëri

Edicioni i 19-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër, “DokuFest”, është hapur të premten mbrëma me shfaqjen e filmave në platformën...

Çeku-Hotit: Nuk dyshoj në qëllimin tuaj të mirë, por nuk po funksionon

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku, i është drejtuar kryeministrit Avdullah Hoti me një letër të hapur. Thotë se nuk dyshon në qëllimin e...

Tërbohet rinia shqiptare, alkool dhe ‘shkuma party’ (FOTO)

Festat në bregdet, shkuma parti me muzikë, pa asnjë distancim dhe masa anti Covid që as respektohen mes të rinjve. Kjo është panorama e...

Oriola Marashi vjen e mrekullueshme derisa thekson linjat në bikini rozë

Modelja e njohur Oriola Marashi, po vazhdon të marrë vëmendje të madhe në rrjetet sociale. Bukuroshja, e cila numëron ndjekës të shumtë në Instagram, nuk...

Vaksina ruse anti-COVID regjistrohet më 12 gusht, në tetor nis vaksinimi i popullatës

Vaksina ruse kundër COVID-19 e zhvilluar nga Instituti për Epidemiologji dhe Mikrobiologji “Gamaley”, do të regjistrohet më 12 gusht, derisa për tetor planifikohet që...

Vdes vëllai kryetarit të Suharekës

Pas një sëmundje të gjatë ka ndërruar jetw vëllai i kryetarit të komunës së Suharekës Bali Muharremaj. Ai ka thënë se përpjekja më e madhe...

Lajmet e Fundit

Mozzik anulon edhe tubimin në Prizren për shkak të masave kundër koronavirusit

Këngëtari Mozzik nuk do të jetë i pranishëm sot në Prizren. Kështu u njoftua pak më parë për shkak të moslejimit të grumbullimit të...

Vetaksident në hyrje të Malishevës

Para më pak se një orë në hyrje të Malishevës një shofer i një automjeti është vetaksidentuar duke rënë në kanalin e ujërave atmosferike,...

Duke ndodhur: Zyrtarët e Qeverisë publikojnë foto duke ekzekutuar 170 eurot për punëtorët

Zëvendësministri në Ministrinë e Financave, Agim Krasniqi, ka publikuar një fotografi në rrjetin social Facebook, ku shihen teksa zyrtarët e Qeverisë po ekzekutojnë 170...

BRE – një pasthirrmë e çuditshme

Shkruan: Prof. Gani Rudaj E vetmja shkencë shoqërore që merret me tërësinë e rregullave të ndryshimit të trajtave të fjalëve në një gjuhë si...

12 të vdekur me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ka shkuar në 315 numri i të vdekurve me COVID-19 në 24 orët e fundit. Dje ishin 303 të vdekur kurse sot është njoftuar edhe...