18.4 C
Prizren
E mërkurë, 3 Qershor, 2020

Pse nuk po dezinsektohet Prizreni ?!

Shkruan: Naser Bresa

Sipas informacionave të marra nga media dhe institucione relevante mjeksore rezulton një i vdekur në Kosovë. Viktima a ishte vërtet pasojë e thumbimit dhe helimit(VNP) apo vuante nga ndonjë smundje tjeter kronike që thumbimi dhe helm i inokuluar të barza shkaktonte vdekje.

Besoj, me rëndësi është të kthjellohemi, të ofrojmë kontributin tonë për të parandaluar fenomenin e thumbimit nga mushkonja me potencë intoksikuese.

Këtij reagimi, do ju bashkangjesim një foto pas thumbimit të mushkonjës (dyshohet se është me VNP), si dhe gjurmët që vërehen të këmba e një fëmiu në komunën e Prizrenit, që sigurisht se është një nga mijëra raste të thumbuara në këtë komunë!

Ky rast tregon se komuna e Prizrenit nuk është imune në korelacion me mushkonjat parazitare, që mund te jenë edhe të tipit anaffeles(13 lloje të tyre). Për hirë të lexuesve, mushkonjat malarike-annafeles(femër), të cilat kanë mundësi të bartin parazitin me përmasa vdekjepruse, ky lloj dhe shumë të tjera mund të jenë të shpërndara rreth ligatinave, klimë mesdhetare, pranë bregdetit, që potencialisht mund te jenë edhe në bregdetin shqiptar. Mushkonjat malarike, janë bartëse e parazitit patogjen(Plazmodium vivax), si dhe lloje tjera intoksikuese, që si pasojë kanë efekt shkatërruese në organe vitale, nga më e atakuara është Shpretka(Lien).
Sot, Prishtina po dezinsektohet, po Prizreni apo dezinsektohet, pyetje që bëjnë shumë qytetar të këtij qyteti me vlera kulturo-artistike dhe tradicionale?!

Besoj se përgjegje më e mirë në këtë pytje është, të filloj dezinsektimi në kohë rekord, sepse çdo ditë e më shumë po përhapet mushkonja me përmasa inotksikuese.

Mënyra dhe forma e dezinsektimit duhet të jenë konformë standardeve mbi dezinsektim apo dezinfektim, duke ruajtur shëndetin e qytetarëve gjatë kohës së dezinsektimit, jo si rasti i Prishtinës, ku dezinsektuesit ishin të pajisur me masa mbrojtëse po thujse janë në zona të kontaminuara me ‘’Sarin’’ apo helmet e shkatrrimit në masë, gjersa pranë tyre luanin apo qarkullonin fëmijë dhe qytetar të ndryshëm, paradoks…! Vërtet, pamje të atilla, emituar në media publike ishin jo vetëm irituese, por më shumë neveritëse, përbuzëse për cdo qytetar të vendit tonë. Dezinsketues të këtillë, qoftë kompani apo institucione perkatëse, kërkojnë monitorim nga institucione profesionale për të ngritur shkallën e mobilitetit(masë mbrojte apo preventive për popullaten-largim dhe kufizim lëvizje për kohë të caktuar), sepse po bëhët dy herë helmim, një nga mushkonjat mund të janë bartëse e VNP-virusi Nilit Perendimor, si dhe helmimi direkt nga pompimet me insekticid që janë irituese për organet e frymëmarrjes dhe organzimin në tërësi. Sigurisht se mbrojtja e shëndetit të dezinsektueseve duhet të jetë në nivel maksimal, por je vetëm i tyre edhe i qytatarëve, sepse helmet e këtilla dinë shumë mirë të depozitohen në gjëndra përkatëse, në kohë të dytë do jenë paraprijëse të smundjeve tjera.

Po e potencoj këtë rast në Prishtinë, për të mos ndodhur në Prizren dhe askund tjeter, shëndeti është mbi të gjitha, në këtë rast, ‘’amaneti’’ po shkon në drejtim të kryetarit të komunës i cili ka marr përgjegjësinë për të ndërtuar platformë ndryshe qeverisëse!

I nderuar kryetar, sot qytetarët e Prizrenit po lëngojnë nga thumbimi dhe intoksikimi nga mushkonajt neveritëse, me përmasa bartëse të VNP-së, që si vektor mund të jenë shpendët apo transmisiues tjerë, andaj qytetarët nuk ndjehen të qetë, ndër më të ekcituarit janë fëmijët, mbase edhe më të rrezikuar, duke mos përjashtuar të moshuarit, me imunitet fragjil.

Komuna e Prizrenit duhet të marr masat e mundshme për të krijuar mjedise të qeta(dezinsektim ekuivalent), pa rrezik, parasëgjitash për qytetarët e vetë, pastaj për shumë turist të cilët kanë zgjedhur qytetin e Prizrenit, me vlera tradicionale, por jo me helm të mundshmëm VNP.

Mushkonjat me karakter infektues, janë determinues te suksesëshëm, imobilizues dhe inokulues helmi aty ku afektohen më së shumti, dhëmbja dhe vuajta vazhdon, aq sa edhe rëndesa e përgjegjesisë mbi institucionet përkatese.

- Advertisement -

Më Shumë

Ndryshon moti, këto janë temperaturat për javën e ardhshme

Instituti Hidrometorologjik i Kosovës, sot bëri të ditur se java e parë e muajit qershor do të vazhdojë me kushte po thuajse të ngjashme...

Kafenetë hapen nga nesër, këto janë masat që duhet të zbatohen

Nesër pritet rihapja e kafeneve dhe restauranteve në Kosovë. Në Shoqatën e Gastronomëve kanë treguar se cilat janë masat që duhet të zbatohen nga...

27 raste të reja me COVID-19, asnjë në Prizren

IKShPK ka konfirmuar 27 raste të reja me COVID-19 në Kosovë nga 172 mostra të testuara. Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Vushtrrisë...

Zyrtarët e Inteligjencës së SHBA: Rusia po nxit përplasjet raciale

Protesta të dhunshme kanë shpërthyer në 30 qytetet të SHBA-ve pas vrasjes së një personi me ngjyrë George Floyd të paarmatosur nga një polic...

Mali i Zi lejon hyrjen për banorët e Kosovës, jo edhe për ata të Serbisë

Qytetarët e Kosovës prej 1 qershorit mund të hyjnë në territorin e Malit të Zi. Këtë e ka bërë të ditur të enjten mbrëma përmes...

Avdullah Hoti Kryeministër i ri, 61 deputetë japin votën pro

Me 61 vota pro, 24 vota kundër dhe 1 abstenim, në Kuvendin e Kosovës është votuar Qeveria e koalicionit LDK-AAK-Nisma-minoritetet, me kryeministër Avdullah Hotin. Hoti...

Iluzion për një këngë

Nga Rauf Xhyheri Retë ikën! Këndoni sikur dielli do shpërthejë Harmoninë e harpave, Të mbetuna vjerë në shelgjet buzë liqenit, Që, edhe sot lotojnë, Tunden lehtas nga era e trishtueme. Zogjtë...

Gati për votim “Qeveria e Dialogut”

Qeveria e re do të votohet në fillim të kësaj jave, sapo të publikohet aktgjykimi i plotë i Gjykatës Kushtetuese, sipas të cilit, dekretimi...

Modelja del komplet e zhveshur rrugëve të Nju Jorkut

Modelja e famshme, Naomi Campbell, vazhdon të mbetet një ndër emrat që po shënon histori në botën e modelizmit. Supermodelja ka pozuar së fundmi nudo...

Protestat në ShBA – lind frika për valën e dytë të coronavirusit

Mijëra amerikanë dolën nga shtëpitë e tyre për të protestuar në të gjithë vendin, si pasojë e vdekjes së George Floyd, ndërsa kjo situatë...

Gashi i LDK’së i kërkon Hotit të mos i shkarkojë anëtarët që i emëroi VV në borde

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së, Arben Gashi, ka mbajtur fjalën e tij në Kuvendin e Republikës së Kosovës, prej ku ka dhënë një...

Banka Botërore: Deri në 150 mijë njerëz në Kosovë mund të bien në varfëri si pasojë e koronavirusit

Një studim i Bankës Botërore konstaton se pandemia COVID-19 do të rrisë nivelin e varfërisë dhe të papunësisë në Ballkanin Perëndimor. Në Ballkanin Perëndimor sipas...

Mali i Zi hap kufirin me Kosovën

Nga e hëna, Mali i Zi do të lejojë hyrjen e qytetarëve të 26 vendeve, në mesin e tyre edhe ata që vijnë nga...

U mbajt mbledhja e Kuvendit të Prizrenit, këto janë vendimet

Kuvendi Komunal i Prizrenit sot ka mbajtur mbledhjen e jashtëzakonshme, e cila për shkak të kushteve pandemike u organizua në sallën e shtëpisë së...

Po e presim vendimin e kryesisë se cilat do të jenë format tona të kundërshtimit

Vendimin e Gjykatës Kushtetuese, i cili i hapi rrugë formimit të qeverisë së re me mandatar Avdullah Hotin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, po...

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve

Deputetja boshnjake Duda Balje do t’ia jep votën e saj Qeverisë Hoti nesër në seancë. Ajo për klankosova.tv tha se beson që kjo qeveri do...

Lajmet e Fundit

Haskuka nënshkruan peticionin “Duam zgjedhje!”

  Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka nënshkruar sot peticionin “Duam Zgjedhje”. Ky peticion ka nisur dje nga Lëvizja Vetëvendosje! Vetëvendosje kërkon zgjedhje të parakohshme. Ndërkaq, sot është...

19 raste me COVID-19- asnjë në Prizren

NËNTËMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE NJËZET E KATËR TË SHËRUAR! Sot më 03 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR,...

Rahovec/Arsimtari i kryeministrit Hoti: Kurrë nuk ka pasur notë katërshe në shkollë

Bilall Hoti, mësuesi i kryeministrit të ri, sot është parë i emocionuar që një nga nxënësit e tij shembullorë u bë kryeministër. Në një intervistë...

Punëtorët e Kurtit largohen nga zyra e Kryeministrisë

Disa punëtorë që kanë qenë pjesë e kabinetit të ish-kryeministrit Albin Kurti, janë parë teksa kanë liruar zyrat e kryeministrisë. Me dokumente në dorë, Ekonomia...

Kjo është Qeveria Hoti

Kosova tashmë ka një qeveri të re në krye me Avdullah Hotin e LDK-së. Por, cila do të jetë përbërja e ekzekutivit që vjen si...