12.8 C
Prizren
E diel, 31 Maj, 2020

Pse të rinjtë nuk rriten në detyrë?

Rregullojini këto gabime dhe do të ngjiteni shumë lart

Ekziston një keqkuptim i madh rreth asaj se si rritjet në detyrë funksionojnë në ekonominë tonë. Për pjesën më të madhe, njerëzit supozojnë se rritjet në detyrë janë rezultat i kohës. Sa më shumë kohë që kaloni në një kompani, aq më shumë ka gjasa që të rriteni në detyrë.

Siç thoshtë nëna ime për praktikimin e pianos, “Nuk më intereson nëse praktikoheni për dhjetë minuta apo dhjetë orë, derisa ta keni bërë siç duhet.”

Çdo shef, menaxher apo vendimarrës nuk i bazojnë vendimet e për t’iu rritur në detyrë apo për t’iu rritur rrogën vetëm se keni kohë që punoni në kompani. Kjo mund të jetë një arsye më tepër, por nuk është absolutisht faktori përcaktues.

Ja çfarë kërkohet nga ju në mënyrë që t’iu rrisin në detyrë:

Sa shpesh i lëvizni gurët dhe sa shumë?

Rritjet në detyrë në të vërtetë nuk kanë të bëjnë vetëm me rritjen e pagesës. Ato janë “drita jeshile” për ju që të merrni më shumë përgjegjësi. Më shumë përgjegjësi nuk do të thotë që ju jeni shefi i njerëzve përreth. Më shumë përgjegjësi do të thotë që kur gjërat të shkojnë keq, ju jeni ai që është në faj – dhe është përgjegjës për rregullimin e saj.

Kur rriteni në detyrë duket sikur kaloni nga kategoria më e ulët tek ajo më e larta. Nëse nuk e kryeni mirë këtë detyrë atëherë ju do ta gjeni veten jashtë. Rritjet në detyrë bazohen në rezultate.

Që do të thotë, nëse doni një rritje në detyrë, e gjitha çka duhet të bëni është që të tregoni vlerat tuaja. Çdo kompani ka matjet e veta për suksesin. Sa shumë ndikoni ju në këto matje? Me këtë nuk nënkuptoj, “Isha në dhomë kur kjo ndodhi”. Ju në të vërtetë nuk keni bërë asgjë. Dua të them, a i keni rregulluar gjërat? A lidhët kontratë me klientin? A patët sukses me punën tuaj?

Njerëzit që lëvizin gurët dhe ndihmojnë ekipin të arrijnë këto gjëra për sukses, më shpejt dhe më efektivisht, rriten në detyrë.

Në arritjen e objektivave për sukses, cili ishte qëndrimi juaj?

Përkundër besimit popullor, të jesh i mirë në atë që bën është vetëm gjysma e ekuacionit. Gjysma tjetër është se si e bëni atë që bëni dhe si i bëni të tjerët të ndihen në proces.

A i ndihmoni të tjerët të performojnë në një standard më të lartë? Apo i largoni ata dhe ndikoni negativisht në moralin e ekipit?

Mënyra se si i arrini objektivat tuaja është një tregues i madh që vendos fatin tuaj në kompani të caktuara. Një kompani është një ekip dhe një mollë e keqe (pavarësisht se sa e talentuar) mund të shkatërrojë performancën e përgjithshme.

A do të abuzoni me privilegjet e lidershipit tuaj sapo t’i arrini ato?

Dhe së fundi, asnjë udhëheqës i vërtetë nuk dëshiron të promovojë dikë për çdo lloj pozicioni udhëheqës, që ata mendojnë se do të keqkuptojnë ose keqpërdorin statusin e tyre të ri.

Të jesh një lider ka shumë pak të bëjë me titullin që vishni dhe gjithçka që ka të bëjë me mënyrën se si i ndërmerrni hapat tuaja. Njerëzit nuk i ndjekin premtuesit e rremë, apo ëndërrimtarët e mëdhenj, të cilët nuk kanë veprime për të mirën e kompanisë. Ata ndjekin personat që nuk kanë frikë t’i bëjnë gjërat me duart e tyre për t’iu treguar të tjerëve sesi bëhet çdo gjë.

Liderët nuk duan egoistë të ulur rreth tyre. Ata duan të kundërtën. Ata duan strategë, njerëz që krijojnë një impakt dhe e kuptojnë se për të udhëhequr në mënyrë efektive me udhëzime, ju duhet të jetoni së pari vetë me këto udhëzime.

Është e habitshme se sa njerëz presin të rriten në detyrë ose të kenë më shumë mundësi thjesht sepse kanë qenë “atje për një kohë të gjatë.”

Unë kurrë nuk e kam patur atë mentalitet, në asnjë nga punët apo ekipet që kam pasur. Kam besuar gjithmonë se duhet ta fitoj rrugën time duke promovuar vlerat nëpërmjet veprimeve dhe rezultateve.

Ndaloni së gjykuari vlerat tuaja në bazë të numrit të orëve, muajve apo viteve që keni shpenzuar në punë. Në vend të kësaj, pyesni veten se si mund të filloni të lëvizni gurët me të njëjtën sasi si vetë personi, pozita e të cilit dëshironi ta keni vetë.

- Advertisement -

Më Shumë

Sot falet xhumaja e parë, pas më shumë se dy muaj pezullim

Pas më shumë se dy muaj pezullimi, sot do të falet xhumaja në të gjitha xhamitë e vendit. Mirëpo Bashkësia Islame e Kosovës, ka ndërmarr...

Sa para do të marrë Kosova nga BE-ja për tejkalimin e krizës?

Kosova deri më tani ka arritur të përfitojë vetëm 5 milionë euro nga 3.3 miliardë euro të premtuara në Samitin e Zagrebit për vendet...

Ngërçi aktual politik dhe kushtetues

SHKËLZEN MALIQI 1. Insistimi i LVV-së se Neni 84. pika 2 i Kushtetutës së Kosovës është Neni i vetëm përcaktues se si do të duhej...

Pronari të cilit iu shemb shtëpia në Prizren, nuk e ka pranuar restaurimin

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, sot është njoftuar se ka ndodhur një rrënim parcial i murit të një ndërtese të vjetër e...

Milot Rashica drejt këtij klubi italian

Ylli i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica mund të përfundojë në Serie A.Gennaro Gattuso është hedhur në sulm për të kërkuar një zëvendësues për...

Pirja e duhanit në vende publike, qytetarët të pakënaqur me punën e institucioneve

Qendra Kosovare për Avokim dhe Zhvillim (KADC) ka publikuar hulumtimin “Niveli i ekspozimit ndaj tymit të duhanit dhe qëndrimet e qytetarëve lidhur me politikat...

Mjeku nga Prizreni tregon se si trembet ariu (Video)

Profesori dhe Specialisti i Protetikës Stomatologjike, dr. Kujtim Shala, tregon se si duhet të trembet ariu, në rastet kur njerëzit përballën me të. Sipas tij,...

Low flet për rinisjen e Bundesligës: Jam i befasuar nga cilësia

Trajneri i kombëtares gjermane, Joachim Low, është shumë i kënaqur me ndeshjet e zhvilluara deri më tani në Bundesliga. "Jam i lumtur kur shoh që...

Të bukura, komode dhe plot stil. Disa këshilla nga Adrola Dushi si të dukeni joshëse në plazh

Modelja e njohur Adrola Dushi ka postuar së fundmi në Instagram disa foto ku si gjithmonë duket mjaft tërheqëse. E veshur me bikini, Adrola ka...

Erdhi dita të shihni Victoria Beckham duke qeshur, David i lë komentin epik

Ajo që shpesh është vënë re në daljet publike të Victoria Beckham, është fakti se tregohet gjithmonë e rezervuar kur vjen puna tek buzëqeshja....

Trump ndërpret marrëdhëniet me OBSh: U bë palë me Kinën

Presidenti Amerikan Donald Trump ka njoftuar pak më parë se do të ndërpresë marrëdhëniet e tij me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe shkak për...

Sot ose nesër merret vendimi për semimaturantët

Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHT), Xhavit Rexhaj për Front Online ka paralajmëruar se së shpejti do të merret vendimi se kur...

Këshilli i Bashkësisë Islame në Prizren: Nga nesër falemi në xhamia

Këshilli i Bashkësisë Islame në Prizren, ka njoftuar se nesër fillon falja e namazit në xhamia. “Nga data 28.05.2020 (e enjte), lejohet falja e namazeve...

Ylli i Juventusit befason të gjithë, e ka menduar pensionimin

Braziliani, Douglas Costa, thotë se ai ka menduar për pensionimin nga futbolli për shkak të lëndimeve të tij të vazhdueshme. Braziliani ka munguar 17 ndeshje...

Shtyhet festivali “Bunarfest” në Prizren

Festivali "Bunarfest" sivjet nuk do të mbahet në muajin qershor, transmeton PrizrenPress. Sipas njoftimit, festivali është shtyrë për shkak të pandemisë COVID-19 për një kohë...

Prizreni ndër komunat më të prekura me COVID-19, sot dalin testet edhe për 32 persona

Në komunën e Prizrenit deri më tani janë identifikuar 134 raste me Covid-19, ku 54 prej tyre janë raste aktive, 75 të shëruar kurse...

Lajmet e Fundit

Prizren, konfrontim mes bashkëshortësh

Në fshatin Donje të Prizrenit ka ndodhur një konfrontim mes burrit dhe gruas, transmeton PrizrenPress. Raportohet që ngjarja të ketë ndodhur dje rreth orës 17:40,...

Rrihen keq dy persona në Rahovec

Dy persona në Rahovec, janë rrahur mes vete aq shumë sa janë detyruar të kërkojnë trajtim mjekësor. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovar, pasi...

E mbuluar vetëm me peshqir Hygerta Sako ndez imagjinatën

Gazetarja e sportit Hygerta Sako ka publikuar një foto që ka ndezur imagjinatën e të gjithë ndjekësve të saj në rrjetet sociale. E mbuluar vetëm...

Low flet për rinisjen e Bundesligës: Jam i befasuar nga cilësia

Trajneri i kombëtares gjermane, Joachim Low, është shumë i kënaqur me ndeshjet e zhvilluara deri më tani në Bundesliga. "Jam i lumtur kur shoh që...

Futbollisti shqiptar ndërron jetë në moshën 18-vjeçare

Një lajm shumë i keq, për futbollin shqiptar dhe jo vetëm, ka ardhur së fundmi, teksa ish-lojtari i të rinjve të Skënderbeut, Dorian Tahirllari,...