19.5 C
Prizren
E shtunë, 11 Korrik, 2020

Puthja e djallit

Arben Fetoshi

Diskursi politik i degraduar sidomos muajve të fundit, duket një projekt i kalkuluar mirë. Ashpërsimi i gjuhës ndërmjet Presidentit Thaçi e Kryeministrit në detyrë Kurti, përveç se i papranueshëm për komunikimin e institucioneve më të larta të shtetit, reflekton pashmangshëm në shoqëri duke thelluar përçarjen qytetare.

Kualifikimet dhe akuzat e rënda të Thaçit për Kurtin, nëse vetëm ndonjë qëndron, mjafton sa për të kuptuar se na paska marrë lumi. E nëse kështu është vërtet, ku janë strukur të tjerët, sidomos organet e sigurisë? Përse çështje të tilla duhet t’i lihen presidentit për deklarime publike e intervista televizive?

Nga ana tjetër, as Kurti nuk ia ka lënë mangut (në mos më shumë) duke e portretuar Thaçin prej vitesh si boss-in e krimit në Kosovë. E sërish organet e sigurisë në gjumë!
Komunikimi i padenjë ndërkohë shoqërohet edhe me plane aksioni politik. Një mbledhje e qeverisë në mes të natës heq “ndalesën” për provën e protestës që partia e kryeministrit ka paralajmëruar për nesër. Puthje e djallit apo lojë e djallit me ndjenjat e qytetarëve?
Nuk më ka rastisur të lexoj diçka kaq absurde në historinë politike të asnjë vendi. Të drejtosh shtetin dhe të organizosh protesta, kjo ndodh vetëm në Kosovën 2020.

Të kujdesesh kaq mirë për “të drejtën” e protestimit në kohë pandemie (vendimi i qeverisë lidhur me heqjen e ndalesës për tubimet në vendet publike), nuk është thjesht presion ndaj Gjykatës Kushtetuese. Duket si një plan për të provokuar trazira, ndonëse i kamufluar me “liritë dhe të drejtat demokratike” të qytetarëve për të protestuar.

Nëse Thaçi po gabon duke e tepruar në luftën politike kundër Kurtit, përse Kurti dhe bashkëpunëtorët e tij duhet të përgjigjen njësoj, madje edhe me veprime konkrete si këto organizimet “në emër të popullit”?

Po mediet përse duhet të hapen 24 orë si pista defilimi të politikanëve dhe pothuajse ekskluzivisht për ta?

Ato, në vend se t’i përmbahen përgjegjësisë shoqërore për sa më shumë përmbajtje sqaruese, i kanë ndezur të gjithë motorët e gazetarisë senzacionale duke nxehur gjakërat te publiku.

Një qasje e tillë e “debateve muskuloze” (sa më zhurmaxhi e fiton debatin) jo vetëm që nuk i duhet shoqërisë sot, por potencialisht edhe e rrezikon atë. Një diskurs i tillë i rënduar jo vetëm që është ofendues për nivelin politik, por na çon drejt konfliktit shoqëror, që do të ishte fatal për të ardhmen.

E nëse krejt kjo është planifikuar si skenar për “dialogun Kosovë – Serbi”, do të ishte marifeti më i turpshëm politik, i cili s’duhet të kalojë.

- Advertisement -

Më Shumë

Qershori 2020, muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë

Muaji qershor 2020 ka qenë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në botë duke u barazuar me qershorin 2019, njoftoi sot shërbimi europian Copernicus...

Shtyhet gjykimi për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Prizren

Ka dështuar të mbahet gjykimi ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Komunën e Prizrenit, Nijazi Kryeziu, i akuzuar për keqpërdorim të pozitës...

Dje vdiqën 4 persona në Kosovë nga COVID-19

Katër persona kanë vdekur nga COVID-19 në Kosovë ,dje, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 79. Kjo bëhet e ditur nga raporti...

Edhe Komuna e Prizrenit e injoron Bekim Fehmiun !!!

Fahri Musliu Për fat të keq më duhet ta ndaj edhe një zhgënjim e dëshpërim të radhës me Ju, dashamirë të kulturës e filmit, e...

Një burrë në Prizren goditet nga automjeti

Në Prizren një burrë ka marrë lëndime trupore, pasi është goditur nga një automjet, transmeton PrizrenPress. Sipas njoftimit nga Policia, rasti ka ndodhur në rrugën...

Tetë kolegje nuk akreditohen, tri prej tyre do të mbyllen

etë nga 14 institucionet e arsimit të lartë që kanë qenë në proces për akreditim institucional nuk janë akredituar nga Këshilli Shtetëror i Cilësisë...

Masat kundër pandemisë që u ndërmorën sot nga Qeveria Hoti

Qeveria në krye me Avdullah Hotin ka vendosur masa në kuadër të menaxhimit të situatës kritike të krijuar nga COVID-19. Hoti pas mbledhjes me përfaqësues...

Ka filluar fushata e korrje-shirjeve në Malishevë

Këto ditë, edhe në territorin e Komunës së Malishevës ka filluar fushata e korrje shirjeve. Korrjen e grurit sot e ka parë nga afër...

“Një mrekulli shkodrane”, Angela Martini i la të gjithë pa fjalë me foton e fundit

Është konsideruar si një nga modelet më të bukura shqiptare. Angela Martini herë pas here ka marrë vëmendje për foton shum provokative, që ndan...

Haxhi Avdyli ofshanë: Ah ku je katandis LDK’ja ime

Deputeti i LDK’së Haxhi Avdyli ka reaguar pas përplasjes së në Kuvend të dy anëtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Debati sonte në Kuvend...

Oxfam paralajmëron se uria gjatë Covid-19 mund të vrasë më shumë sesa virusi

Oxfam ka paralajmëruar se, deri në fund të vitit, “12,000 njerëz në ditë mund të vdesin nga uria e lidhur me Covid-19 – potencialisht...

Rifillon gjykimi për korrupsion, deklarohen të pafajshëm kryeshefi i INFRAKOS-it dhe ish-zyrtarët e Komunës së Prizrenit

Kryeshefi ekzekutiv i INFRAKOS-it, Agron Thaqi, tre ish-drejtorë të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Komunën e Prizrenit, Sadik Paqarizi, Nijazi Kryeziu e Visar Islamaj,...

Ermina Lekaj-Përlaskaj nga Prizreni e fiton mandatin e deputetes në Kroaci

Shqiptarja nga Prizreni, Ermina Lekaj-Përlaskaj, ka fituar mandatin e deputetes në zgjedhjet që janë mbajtur dje në Kroaci. Lajmin e ka bërë të ditur përmes...

Pas vetaksidentit me traktor humb jetën një person në Rahovec

Një person ka humbur jetën pas vetaksidentit me traktor në fshatin Qifllak në Rahovec. Vdekjen e viktimës e ka konstatuar mjeku në Spitalin Rajonal të...

Prizrenasit hajnat i vjedhin arin

Një burrë ka raportuar në Policinë e Kosovës se persona të panjohur me forcë kanë depërtuar në brendinë e shtëpisë së tij dhe nga...

214 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, 10 raste në Prizren

IKSHPK ka bërë të ditur se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 214 raste të reja me COVID-19 në Kosovë. 60 persona janë shëruar. Ndërsa,...

Lajmet e Fundit

Në Prizren 29 gjoba të shqiptuara ndaj bizneseve të gastronomisë

Zyrtari nga Komuna e Prizrenit, Islam Thaçi për RTV Dukagjinin ka thënë se si pasojë e mosrespektimit të masave nga objektet afariste të gastronomisë...

Prizreni me 16 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të premten në Komunën e Prizrenit janë konfirmuar 16 raste të reja...

Haxhi Avdyli ofshanë: Ah ku je katandis LDK’ja ime

Deputeti i LDK’së Haxhi Avdyli ka reaguar pas përplasjes së në Kuvend të dy anëtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Debati sonte në Kuvend...

Flet Xhavit Ukaj, deputeti që iu vërsul Osmanit, tregon arsyen e veprimit të tij

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Xhavit Ukaj, ka folur për Express lidhur me incidentin që ndodhi në...

Deputeti i LDK-së Xhavit Ukaj, i vërsulet Vjosa Osmanit

Deputeti i LDK-së, Xhavit Ukaj i është vërsulur kryetares së kuvendit, Vjosa Osmanit. Menjëherë pas veprimit të tij është ndërprerë senaca e Kuvendit të Kosovës. “Ndërpritet...