21.3 C
Prizren
E premte, 5 Qershor, 2020

Qeveria “Haradinaj” vetëm për dreka e darka shpenzoi 3 milionë e gjysmë euro

Në vitin 2016 shpenzimet për dreka zyrtare ishin 2 milionë e 824 mijë euro, për të pasuar më pas në vitin 2017, 2 milionë e 901 mijë euro, me një rritje prej 2.7 për qind apo shprehur në vlera prej 77 mijë euro më shumë. Për dallim nga vitet 2016 e 2017, në vitin 2018, ato u rritën në 3 milionë e 409 mijë euro. Shprehur në përqindje paraqet një rritje prej 17.5 për qind më shumë në raport me një vit më parë. Në 2018-tën ato ishin për 508 mijë euro më shumë se një vit më parë

Sipas të dhënave të Pasqyrave Vjetore Financiare për vitin 2018 të Republikës së Kosovës, nga buxheti i vendit janë shpenzuar 3 milionë e 409 mijë euro për dreka zyrtare. Në 2018-ën, evidentohet vlera më e lartë e shpenzimeve në tre vjetët e fundit. Pra, janë rritur shpenzimet për drekat zyrtare në tre vjetët e fundit.

Në vitin 2016 shpenzimet ishin 2 milionë e 824 mijë euro për të pasuar më pas në vitin 2017, 2 milionë e 901 mijë euro me një rritje prej 2.7 për qind apo shprehur në vlera prej 77 mijë euro më shumë. Për dallim nga vitet 2016 e 2017, në vitin 2018, ato u rritën në 3 milionë e 409 mijë euro. Shprehur në përqindje paraqet një rritje prej 17.5 për qind më shumë në raport me një vit më parë.

Në 2018-tën ato ishin për 508 mijë euro më shumë se një vit më parë. Analistët thonë se paraja publike po shpenzohet dhe po zhvatet nga zyrtarët e shtetit duke shpenzuar brenda vitit mbi 3 milionë euro për dreka e darka zyrtare. Sipas tyre, këto shpenzime dhe abuzime me paratë e taksapaguesve po ndodhin në kohën kur Kosova vazhdon të jetë vendi më i varfër i Evropës Juglindore ku 34 për qind e popullsisë jetojnë në varfëri të skajshme me të ardhura ditore nën 1.55 euro dhe 12 për qind jetojnë në varfëri ekstreme.

Sipas analistëve, Kosova vazhdon të varfërohet edhe më shumë, përderisa pushtetarët kanë bërë milionat dhe Haradinaj ia ka rritur pagën vetes dhe shokëve të tij për 100%. Analistët thonë se ky është një skandal për këtë klasë të korruptuar, e cila ka shkatërruar dhe po e shkatërron shtetin e Kosovës.

Analisti Arsim Haziri thotë për gazetën “Kosova Sot” se pikërisht qasja e shpërfillur e qeverisjes ka bërë që vendi të ngulfatet nga kriza ekonomike. “Në rrethana normale, kur një qeverisje do të ekspozohej në këso parametrash, automatikisht do të dorëhiqej. “Qeverisja aktuale është qeverisje me shpenzime astronomike, ajo as në fillesat e formimit të saj nuk e ka pasur prioritet mirëqenien ekonomike ose krijimin e kushteve për qytetarë.

Aq e lartë është kleptokracia, pandërgjegjshmëria duke e bërë vendin tonë referencë për çdo anomali. Krejt çfarë e karakterizon këtë qeverisje është shpërdorimi enorm i parasë publike. Ajo fillon prej ekzekutivit të fryrë e deri te punësimet politike. Një tejkalim të ndonjë krize të brendshme sociale fatmirësisht e bëjnë edhe mërgimtarët, të cilët me remitancat e tyre e kanë financuar kundërshtimin e politikës fashiste të Milosheviqit, ashtu edhe regjimit të sotëm kosovar”, është shprehur analisti Haziri për gazetën “Kosova Sot”.

Analisti Blerim Bujani theksoi për gazetën “Kosova Sot” se shpenzimet nuk kanë të ndalur për dreka zyrtare e arsyetime me fatura, udhëtime të pandalshme jashtë vendit, shkuarja në vendet e rajonit për tryeza pune. “Përveç telefonave, laptopëve që marrin, mbushje telefonike me para të qytetarëve, këtë shtet e ka rrënuar pikërisht jo ruajtja e buxhetit, me përplot 21 ministra e 80 zëvendësministra dhe 80 këshilltarë politikë, e ideja është që sa më shumë të zhvatet buxheti i qytetarëve.

Ky shërbim për qytetarët është më i shtrenjti në Evropë e në rajon, edhe pse vendi ynë është më i varfëri”, është shprehur ai. Burjani tutje thotë se me rritjen e pagave në sektorin shtetëror administrativ, kostoja e jetës u rëndua edhe më shumë për punonjësit e sektorit privat, ku janë të punësuar mbi 300 mijë punëtorë që punojnë me pagë mujore 170 deri në 280 euro. “Gjendja aktuale e pasurimit të pabazë nga politikanë shërbyes me para të majme të qytetarëve ka shkaktuar ikjen e qytetarëve nga shteti. Kjo Qeveri duhet të bjerë sa më parë për të hapur rrugën për ndryshime në shtet”, është shprehur Burjani.

Burjani: Duhen reforma të thella për ta mbajtur rininë në Kosovë

“Kosova ka nevojë për ndryshime reformuese në të gjithë sektorët për të rilindur shpresën për t’i mbajtur qytetarët në Kosovë dhe rininë, e cila nuk ka kohë të presë derisa të përmirësohet gjendja me hapa të breshkës. Këtë situatë dyfish e rëndon edhe mossigurimi shëndetësor. Duhet reduktuar të gjitha shpenzimet, pagat duhet të reduktohen në borde, komisione të pavarura. Të gjitha këto duhet të orientohen në ekonomi tregu, por jo të mbajnë parazitë në sektorin publik me paratë e sektorit privat”, thekson për “Kosova Sot”, analisti Blerim Bujrani.

(Kosova Sot)

- Advertisement -

Më Shumë

Shteti me më së shumti myslimanë në botë anulon haxhillëkun për sivjet

Indonezia, shteti me numrin më të madh të myslimanëve në botë, – rreth 225 milionë – ka vendosur që ta anulojë haxhillëkun për këtë...

Koronavirusi prek edhe remitencat e diasporës

Shumë qytetarë të Kosovës janë të varur nga remitencat, që luajnë rol të madh edhe në ekonominë e Kosovës. Megjithatë, si pasojë e pandemisë...

Asnjë rast i prekur me COVID-19 nga Malisheva

Sonte nuk është regjistruar asnjë rast i ri me COVID-19 nga Komuna e Malishevës, përderisa testet e bëra të ditës së sotme kanë rezultuar...

E mbuluar vetëm me peshqir Hygerta Sako ndez imagjinatën

Gazetarja e sportit Hygerta Sako ka publikuar një foto që ka ndezur imagjinatën e të gjithë ndjekësve të saj në rrjetet sociale. E mbuluar vetëm...

Këta janë ministrat e LDK-së në qeverinë Hoti

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka caktuar emrat e ministrave në Qeverinë Hoti, e cila pritet të votohet nesër në Kuvendin e Kosovës. Kreu i...

Avdullah Hoti Kryeministër i ri, 61 deputetë japin votën pro

Me 61 vota pro, 24 vota kundër dhe 1 abstenim, në Kuvendin e Kosovës është votuar Qeveria e koalicionit LDK-AAK-Nisma-minoritetet, me kryeministër Avdullah Hotin. Hoti...

Kolona të gjata në Morin, vëllezërit shqiptar ia mësyjnë Kosovës (Video)

Qindra qytetar nga Shqipëria me automjetet e tyre i janë drejtuar Kosovës duke shfrytezuar hapjen e kufinjeve pas një periudhe izolimi thuajse tre mujore....

LDK kërkon që Qeveria Hoti të votohet të mërkurën në ora 11:00

Lidhja Demokratike e Kosovës ka njoftuar se kanë kërkuar që seanca për votimin e Qeverisë në krye me Avdullah Hotin të mbahet të mërkurën...

Qeveria e Kosovës me një njoftim për Kartonin e Gjelbër dhe çmimet e biletave të udhëtarëve nga diaspora

Liza Gashi, zëvendësministre në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, me anë të një statusi në Facebook ka bërë të ditur...

Tinka Kurti: Si më zgjodhi Dritëroi, të luaja Nënë Pashakon

Për të, ai ishte njeriu bujar, poeti i dashur, shkrimtari i mprehtë, vizatuesi i portreteve, por edhe “zyrtari” që zgjidhte problemet dhe i gjendej...

Protestuesit e qetë pranë Shtëpisë së Bardhë pas vendosjes së shtetrrethimit (Video)

Protestës së mbrëmshme para Shtëpisë së Bardhë në SHBA i mungoi tensioni i demonstratave të netëve të mëparshme. Turma ishte paqësore, e sjellshme madje, pasi...

Tre Librat që Universiteti i Standfordit ua kërkon të gjithë studentëve të rinj

Të freskët nga motivimi dhe kënaqësia e fitimit për pranimin në universitetin më konkurrues në Amerikë, studentët e Universitetit të Stanfordit do ta donin...

FOTOREPORTAZH: Amerika jashtë kontrollit!

Katër policë u qëlluan në St. Louis, SHBA, natën e shkuar, teksa u mbush java me protesta të dhunshme, pas vdekjes së George Floyd.         Ndërkohë,...

Operacioni i përbashkët Shqipëri-Itali, arrestohen 11 persona për kokainë

Ka përfunduar operacioni policor i përbashkët Itali-Shqipëri, i koduar “ZAD”. Ky aksion është zhvilluar për goditjen e një grupi kriminal që operonte në fushën e...

Rrihen keq dy persona në Rahovec

Dy persona në Rahovec, janë rrahur mes vete aq shumë sa janë detyruar të kërkojnë trajtim mjekësor. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovar, pasi...

Mbledhja e Qeverisë në orën 18:00, Kurti e Vitia pastaj publikojnë vendimet

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Shëndetësisë, pas mbledhjes së Qeverisë do të mbajnë sot konferencë për media, ku do të...

Lajmet e Fundit

Hidrocentrali reverzibil “Drini” në Zhur do të kyçet në sistemin transmetues të Kosovës

Sot, më 5 qershor, kryeshefi ekzekutiv i KOSTT sh.a Ilir M. Shala, dhe drejtori i Eurokos DD sh.p.k Ylber Shamolli, nënshkruan Marrëveshjen për Kyçje...

Quni konfirmon: Haskuka prishi koalicionin me LDK-në, shkarkoi drejtorët

Kryetari i degës së LDK’së në Prizren, Anton Quni, ka konfirmuar ekskluzivisht për Gazetën Express se kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, para...

Haskuka shkarkon nënkryetarin dhe tre drejtorë të LDK-së

Kryetari i komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, sipas burimeve të TV Prizreni, ka marrë vendim për shkarkimin e 3 drejtorëve të LDK-së në qeverinë...

Spanja pranon turistët e huaj nga 1 korriku

Spanja pritet që të  hapë dyert e saj për turistët e huaj nga 1 korriku. Ky sqarim vjen pasi Ministri i Turizmit fillimisht tha, të...

Pastrohet bregu i liqenit të Vërmicës (Foto)

Në kuadër të shënimit të Ditës Botërore të Mjedisit, Komuna e Prizrenit sot në bashkëpunim me Ministrinë e Ambientit dhe organizatën Let's do it...