16.6 C
Prizren
E diel, 9 Gusht, 2020

Raporti i OKB: Virusi nuk ishte befasi!

Viruset që kalojnë nga kafshët tek njerëzit po bëhen të zakonshme.

Këtë shqetësim kanë ngritur ekspertët nga Kombet e Bashkuara, të cilët thonë se shfaqja e SARS-CoV-2 (koronavirusi i ri) nuk erdhi si befasi.

Përmes një raporti ata thonë se pandemia ishte shumë e parashikueshme sepse sjellja njerëzore, përfshirë tregtimin dhe konsumimin e llojeve të ndryshme të mishit kanë shkaktuar një rritje të sëmundjeve zoonotike.

Departamenti i Kombeve të Bashkuara për Mjedisin (UNEP) thotë se koronavirusi ka origjinën e vërtetë nga lakuriqët e natës që më pas ka kaluar tek pangolinët të cilët konsumohen në Kinë duke shkaktuar infeksionin tek njerëzit.

Por ata shtojnë se para se virusi të kalonte nga pangolina tek njeriu, mund të ketë evoluar duke u bërë më infektive.

Shpërthimet e viruseve në mesin e njerëzve kanë tendencë të burojnë nga shfrytëzimi që njerëzit i bëjnë jetës së egër, duke shkatërruar biodiversitetin.

Profesor Delia Randolph, një epidemiolog veterinar dhe autori kryesor i raportit, thotë:

‘Kjo ishte një pandemi shumë e parashikueshme. Ndërsa shumë në botë ishin të befasuar nga Covid-19, për ata si ne që punojnë në sëmundjet e kafshëve Jo.

Shpërthime të tjera do të shfaqen nëse qeveritë nuk marrin masa për të parandaluar që sëmundjet zoonotike që të mos kalojnë në popullatën njerëzore’, thuhet në raport.

Ekspertët identifikuan shtatë tendenca që çojnë në përhapjen e sëmundjeve zoonotike, të cilat përfshijnë ndryshimin e klimës.

“Shkenca është e qartë, nëse vazhdojmë të shfrytëzojmë jetën e egër dhe të shkatërrojmë ekosistemet tona, atëherë mund të presim që të shohim një rrjedhë të qëndrueshme të këtyre sëmundjeve që kalojnë nga kafshët tek njerëzit në vitet në vazhdim”, tha drejtori ekzekutiv i UNEP Inger Andersen.

Shkatërrimi i habitatit të kafshëve i detyron ata të kontaktojnë më ngushtë me njerëzit, duke rritur rrezikun e transmetimit të sëmundjeve.

Ndryshimi i klimës mund të kontribuojë, ngjarje ekstreme të motit si përmbytjet bëjnë që kafshët të largohen nga ‘shtëpitë e tyre’. Për shembull, në Madagaskar, murtaja bubonike është përhapur nga brejtësit që largohen nga zjarret për shkak të nxehtësisë së tokës, – raporton Daily Mail./Konica.al

- Advertisement -

Më Shumë

Barcelona s’do ta nënshkruajë Neymarin

Skuadra e Barcelonës nuk do të jetë në gjendje të nënshkruajë kontratë me futbollistin Lautaro Martinez nga Interi apo me Neymar nga Paris Saint-Germain. Kështu...

Arrestohet një person në Greikoc të Suharekës për mosrespektim të masave ndaj COVID-19

Në fshatin Greikoc të Komunës së Suharekës është arrestuar dje një person për mosrespektim të masave anti COVID-19, raporton PrizrenPress. Sipas raportit 24 orësh të...

Tërbohet rinia shqiptare, alkool dhe ‘shkuma party’ (FOTO)

Festat në bregdet, shkuma parti me muzikë, pa asnjë distancim dhe masa anti Covid që as respektohen mes të rinjve. Kjo është panorama e...

Tri pozat ku Genesis duket ‘shpërthyese’

Genesis Lopez është një nga femrat më seksi të Instagramit. Ajo së fundmi në këtë rrjet social ka hedhur tri fotografi ku ka mahnitur me...

Arrestohet i dyshuari për tentim vrasje në Malishevë

Është arrestuar i dyshuari për tentim vrasje në Malishevë. Policia njofton se pas intervistimit i arrestuari është liruar. “Lidhur me rastin është arrestuar i dyshuari mashkull...

Protestojnë pronarët e pishinave, paralajmërojnë se protestën tjetër do ta mbajnë në kufi me Shqipërinë

Protestuesit kanë paralajmëruar se nëse Qeveria nuk merr vendim, protestën e radhës do ta mbajnë në kufi me Shqipërinë. Me përjashtim të atyre të mbyllura,...

Ish-inspektori i ndërtimit në Prizren deklarohet i pafajshëm për keqpërdorim detyre

Në shqyrtimin fillestar të mbajtur të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ish-inspektori i ndërtimit në Komunën e Prizrenit, Nexhmedin Musliu, nuk e ka...

Mozzik anulon edhe tubimin në Prizren për shkak të masave kundër koronavirusit

Këngëtari Mozzik nuk do të jetë i pranishëm sot në Prizren. Kështu u njoftua pak më parë për shkak të moslejimit të grumbullimit të...

Prizren: Dënohet i akuzuari për dhënie të 20 eurove ryshfet

Gjykata Themelore në Prizren, të premten, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuari për dhënie të ryshfetit, Adem Curra. Ai është dënuar me 1 vit...

Gucati thotë se veterani Imri Ilazi është ndaluar në aeroportin turk për shkak të Serbisë

Kryetari i OVL të UÇK-së, Hysni Gucati, ka njoftuar se veterani i UÇK-së, Imri Ilazi, është ndaluar nga policia turke në Aeroportin e Antalias. Ai...

Ish-bordi i përkohshëm i drejtorëve të “Hidroregjionit Jugor” në Prizren: Arsyetimi për shkarkim është i pa bazë

Ish-bordi i përkohshëm i drejtorëve të “Hidroregjionit Jugor” përmes një komunikate për media ka thënë se arsyetimi për shkarkim nuk qëndron dhe si i...

Policia ndërhyn në një aheng familjar në Suharekë

Pavarësisht situatës alarmante me pandeminë, kosovarët po vazhdojnë të mblidhen nëpër ahengje. Policia e Kosovës, të martën rreth orës 23:10, ka ndërhyrë në një aheng...

MSh-ja ia ndalon Prizrenit të kryejë testimet serologjike

Ministria e Shëndetësisë nuk i ka lejuar Komunës së Prizrenit që të nisë testimin serologjik te qytetarët. Nënkryetari i kësaj komune, Visar Shehu, ka...

Gjermania i dhuron IKSHPK-së 17 mijë maska, 5 mijë e 500 pako doreza dhe 37 mijë litra dezinfektues

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj dhe Ambasadori i ri i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde morën pjesë sot në ceremoninë e dorëzimit në Institutit...

9 raste të reja me COVID në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 468 mostra të marra nga ShSKUK...

Contes po i luhatet vendi i punës te Interi, dy emra të mëdhenj në listë për stolin e zikaltërve

Antonio Conte mund të largohet nga Interi vetëm pas një viti qëndrim në stolin e zikaltërve. E gjitha kjo pas deklaratave të tij të fundit...

Lajmet e Fundit

Mozzik anulon edhe tubimin në Prizren për shkak të masave kundër koronavirusit

Këngëtari Mozzik nuk do të jetë i pranishëm sot në Prizren. Kështu u njoftua pak më parë për shkak të moslejimit të grumbullimit të...

Vetaksident në hyrje të Malishevës

Para më pak se një orë në hyrje të Malishevës një shofer i një automjeti është vetaksidentuar duke rënë në kanalin e ujërave atmosferike,...

Duke ndodhur: Zyrtarët e Qeverisë publikojnë foto duke ekzekutuar 170 eurot për punëtorët

Zëvendësministri në Ministrinë e Financave, Agim Krasniqi, ka publikuar një fotografi në rrjetin social Facebook, ku shihen teksa zyrtarët e Qeverisë po ekzekutojnë 170...

BRE – një pasthirrmë e çuditshme

Shkruan: Prof. Gani Rudaj E vetmja shkencë shoqërore që merret me tërësinë e rregullave të ndryshimit të trajtave të fjalëve në një gjuhë si...

12 të vdekur me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ka shkuar në 315 numri i të vdekurve me COVID-19 në 24 orët e fundit. Dje ishin 303 të vdekur kurse sot është njoftuar edhe...