19.5 C
Prizren
E shtunë, 11 Korrik, 2020

Reagon LDK në Prizren, pas shkarkimit të nënkryetarit dhe tre drejtorëve

Është prishur përfundimisht koalicioni mes Lidhjes Demokratike dhe Vetëvendosjes në Prizren.

Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren, ka reaguar pak orë pas shkarkimit të katër zyrtarëve komunalë nga kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka, nga Vetëvendosje.

LDK-ja thotë se rrugëtimi me VV-në nuk ishte i lehtë dhe kishin tentuar shkëputjen e koalicionit kaherë, por pandemia me COVID-19, thotë LDK-ja, i bëri ta rishqyrtojnë qëndrimin.

“Prandaj, tash kur pandemia duket që po jep shenjat e zbutjes së agresivitetit me të cilin u shfaq në fillim, është mirë që rrugët tona po ndahen përfundimisht”, thuhet në reagimin e LDK-së.

Reagimi i plotë:

Edhe njëherë jemi të detyruar ta sqarojmë opinion e gjerë në lidhje me zhvillimet e fundit rreth koalicionit tonë me VV-në në nivel lokal.

Që nga fillimi i këtij mandati të pushtetit lokal në Prizren, kemi bërë të ditur se, ka qenë vullnet i mirë dhe dëshirë e Degës së LDK-së për të dhënë kontributin tonë në të mirën e gjithë qytetarëve të Prizrenit, pa dallim të përkatësisë politike, etnie e religjioni, duke vënë në shërbim përvojën tonë të dëshmuar suksesshëm në qeverisje lokale, si një parti e cila përgjatë qeverisjes së saj me Prizrenin, ka realizuar suksesshëm projektet më kapitale të nevojshme për përmirësimin e jetës së qytetarëve.

Meqenëse ishin votat e elektoratit të LDK-së që e bënë të mundur fitoren e VV-së në balotazh, kemi ndier edhe një obligim shtesë për t’u bërë pjesë e qeverisjes nga e cila pritej të bënte ndryshimin pozitiv në qeverisje, sa është arritur kjo, u mbetët qytetarëve prizrenas ta vlerësojnë.

Rrugëtimi ynë i përbashkët me VV-në nuk ishte i lehtë, përkundër performancës shumë të mirë të përfaqësuesve tanë në koalicion, kishim ulje e ngritje e edhe mosmarrëveshje të herëpasherëshme rreth koncepteve të ndryshme të qeverisjes lokale dhe mënyrës, poashtu të ndryshme të qasjes së të qenurit partner në bashkëqeverisje dhe funksionimit e veprimit si të tillë.

Ishim në proces të shkëputjes së partneritetit, por shfaqja e pandemisë Covid-19 na bëri që të rishqyrtojmë ndërprerjen e bashkëpunimit në bashkëqeverisje dhe drejtorët tanë u vunë në ballë të ofrimit të ndihmës e mbështetjes për qytetarët e Prizrenit, sidomos në fushën e asistencës sociale dhe të bujqësisë e zhvillimit rural që drejtoheshin nga ne.

Për ne, zhvillimet në nivel qendror nuk kanë qenë asnjëherë arsye që kanë interferuar në bashkëpunim në nivel lokal, sepse gjatë tërë kohës kishim parasysh nevojën e qytetarëve të Prizrenit për tu shërbyer dhe jo interesin afatshkurtër të përfitimit politik.

Prandaj, tash kur pandemia duket që po jep shenjat e zbutjes së agresivitetit me të cilin u shfaq në fillim, është mirë që rrugët tona po ndahen përfundimisht.

Duke falënderuar kryetarin Haskuka për punë të përbashkët të deritanishme, bëjmë me dije se LDK – Dega në Prizren do të vazhdoj aktivitetin e saj duke u shndërruar në korrektor të pakompromis të lëshimeve, gabimeve, neglizhencës e mospunës së pushtetit lokal, si dhe do të luan rolin e saj konstruktiv në quarjen përpara të çdo projekti që përmirëson jetën e qytetarëve të komunës tonë.

Jemi të sigurt që kontributi dhe punët e mira që drejtorët tanë kanë bërë duke përmbushur obligimin e tyre për t’u shërbyer me ndershmëri, profesionalizëm dhe korrektësi do të vlerësohet pozitivisht nga qytetarët e Prizrenit.

Nga tani fillojmë fazën e përgatitjes së platformës tonë qeverisëse që do ti ofrojmë Prizrenit si alternativën më të mirë për të qeverisur në mandatin e ardhshëm, pas zgjedhjeve lokale që do të mbahen në ciklin e rregullt zgjedhor.

- Advertisement -

Më Shumë

Haskuka inspekton punimet në fshatin Gjonaj të Hasit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Shërbimeve Publike, Osman Krasniqi, sot kanë inspektuar punimet që po...

LAJMI I FUNDIT: Që nga mesnata edhe katër të vdekur me COVID-19 në Kosovë

Edhe katër persona kanë vdekur në Qendrën Klinikë Universitare të Kosovës që ishin të infektuar me COVID-19. Burime të Express kanë thënë se të...

Hajnrih Hajne: O, mbamë fort, e dashur!

Un’ eci përmes lulesh Dhe vetë lulëzoj. Un’ eci si në ëndërr. Aq sa mezi qëndroj. O, mbamë fort, e dashur! Nga dehje e dashurisë Do të të bie në...

Humb betejën me COVID-19 edhe mjeku i dytë në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë njofton për ndarjen nga jeta këtë mëngjes të dr. Hysni Shkjaut, i cili nuk e fitoi dot betejën me virusin e...

OVL UÇK sot organizon protesta në të gjitha qytetet e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës organizon sot protesta në të gjitha qytetet e vendit tonë në shenjë kundërshtimi ndaj propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale ndaj...

Nuk e respektoi orën policore, arrestohet një person në Prizren

  Një person është arrestuar në Prizren, pasi nuk ka respektuar orën policore të COVID-19. “Nga njësiti policor është ndaluar i dyshuari mashkull kosovar i cili...

Adelina Berisha zgjedh resortin luksoz ‘Grande Blue Fafa’ për të kaluar pushimet

Këngëtarja e njohur shqiptare, Adelina Berisha, ka nisur pushimet këto ditë në Shqipëri. Si destinacion të pushimeve të saj, artistja ka zgjedhur resortin luksoz ‘Grande...

OBM: Temperatura mesatare globale pritet të rritet me 1.5 gradë

Organizata Botërore e Meteorologjisë (OBM), në studimin e saj më të fundit thekson se temperatura mesatare globale pritet të tejkalojë nivelet paraindustriale, me 1,5...

Prizren: E keqtrajtoi gruan, një vit burgim me kusht

Gjykata Themelore e Prizrenit ka bërë shpalljen e aktgjykimit dënues ndaj të akuzuarit me iniciale G.B. nga Prizreni, për shkak të veprës penale “dhuna...

Bilanci i Covid-19 në Kosovë: 4 mijë e 307 raste, 2 mijë e 95 të shëruar – 94 të vdekur

Numri total i rasteve pozitive me Covid-19 në Kosovë ka arritur në 4.307 me gjithsej 94 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje...

Veteranët protestojnë në mbrojtje të vlerave të UÇK-së

Organizata e Veteranëve të Luftës, ka filluar protestën në shenjë kundërshtimi ndaj propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim...

Juventus: Rekordi i ri i Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo zhvilloi një ndeshje mjaft të mirë me Juventusin në derbin ndaj Torinos, e cila u fitua nga bardhezinjtë me rezultatin e thellë...

Testi i Maturës, në shkollën “Gjon Buzuku” në Prizren janë testuar 42 maturantë

Të premten është organizuar Testi i Maturës për nxënësit kosovarë që janë pranuar në universitetet jashtë Kosovës dhe që kanë pasur nevojë për pikët...

Haskuka: Në Prizren ka shumë më shumë raste se që janë raportuar

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, është ankuar për numrin e vogël të testimeve në këtë komunë që aktualisht janë 100 raste aktive – shifër...

Malishevë: Prej 5 mostrave, tri raste rezultuan negativ dhe dy pozitiv në testin për COVID-19

Dje janë bërë pesë teste nga Malisheva, për COVID-19, prej tyre 3 kanë rezultuar negativ, ndërsa dy kanë rezultuar pozitiv në testin për COVID-19. Rastet...

214 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, 10 raste në Prizren

IKSHPK ka bërë të ditur se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 214 raste të reja me COVID-19 në Kosovë. 60 persona janë shëruar. Ndërsa,...

Lajmet e Fundit

Në Prizren 29 gjoba të shqiptuara ndaj bizneseve të gastronomisë

Zyrtari nga Komuna e Prizrenit, Islam Thaçi për RTV Dukagjinin ka thënë se si pasojë e mosrespektimit të masave nga objektet afariste të gastronomisë...

Prizreni me 16 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të premten në Komunën e Prizrenit janë konfirmuar 16 raste të reja...

Haxhi Avdyli ofshanë: Ah ku je katandis LDK’ja ime

Deputeti i LDK’së Haxhi Avdyli ka reaguar pas përplasjes së në Kuvend të dy anëtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Debati sonte në Kuvend...

Flet Xhavit Ukaj, deputeti që iu vërsul Osmanit, tregon arsyen e veprimit të tij

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Xhavit Ukaj, ka folur për Express lidhur me incidentin që ndodhi në...

Deputeti i LDK-së Xhavit Ukaj, i vërsulet Vjosa Osmanit

Deputeti i LDK-së, Xhavit Ukaj i është vërsulur kryetares së kuvendit, Vjosa Osmanit. Menjëherë pas veprimit të tij është ndërprerë senaca e Kuvendit të Kosovës. “Ndërpritet...