12.8 C
Prizren
E mërkurë, 21 Tetor, 2020

Rektori Temaj viziton Universitetin e Shkodrës “Luigj Gurakuqi”

Rektori i Universitetit “Ukshin Hoti” në Prizzren, Prof. Asoc. Dr. Ismet Temaj me bashkëpunëtorë ka vizituar Universitetin e Shkodrës “Luigj Gurakuqi”. Ata, u pritëm nga prof. dr. Suzana Kuçi -Golemi, rektore; prof. dr. Elinda Dibra, albanologe dhe drejtuesi i Zyrës për Marrëdhënie me Jashtë, Erard Çurçija.

Pjesëmarrës nga Universiteti ishin edhe Prof. Asoc. Dr. Flamur Shala, dekan i Fakultetit të Filologjisë; Prof. Asoc.dr. Rifat Morina, pjesë e Fakultetit të Edukimit dhe anëtar i Këshillit Drejtues të Universitetit si dhe prof.asoc.dr. Izer Maksuti, pjesë e Degës së Gjuhës dhe Letërsisë Gjermane, senator.

“Qëllimi i vizitës ishte kultivimi i marrëdhënieve në mes të dy universiteteve tona, shkëmbimi i përvojave dhe mbështetja e shkëmbimit akademik si të profesorëve, përmes promovimit të botimeve, leksioneve tematike njëditore, leksioneve bllok njëjavore, leksione për një semestër si profesor të ftuar, ashtu edhe të studentëve me qëndrime studimore, ndjekjen e një semestri në universitetin mikpritës, ekspedita të përbashkëta etj”, thuhet në njoftim të UPZ-së.

“U përmendën mundësi të realizimit të projekte të përbashkëta sidomos në fushë të turizmit kulturor, me interes për Shkodrën dhe Prizrenin si dhe në fushë të edukimit dhe të filologjisë”.

“Bashkëpunimi në mes të dy Zyrave tona për Marrëdhënie me Jashtë do të përshpejtonte dhe konkretizonte realizimin e këtyre projekteve, p.sh. përmes konkurrimit dhe fitimit të fondeve të programit Erasmus + etj”.

“Pas takimit në rektorat delegacioni ynë u pritë edhe nga Prof.asoc. dr. Edlira Bushati, dekane e Fakultetit të Gjuhëve të Huaja (ish shefja e departamentit të gjermanistikës), shefja e tanishme të gjermanistikës, Ilda Selmani dhe shefja e departamentit të romanistikës Prof.as.dr. Eliana Laçej. Ata prezantuan këtë fakultet dhe degët e tij, folën për stafin akademik, programet studimore, projektet etj”.

“U përsëritë gatishmëria për bashkëpunim dhe shkëmbim akademik të stafit dhe studentëve. U theksua nevoja e shkëmbimit të kuadrove deficitare, mësimdhënësve të nevojshëm për të mbuluar lëndët e ndryshme, veçmas në degën e gjermanistikës dhe anglistikës. Në këtë fakultet janë me interes për absolventët e universitetit tonë edhe programet e studimeve master”.

“Pasi në të dy universitetet tona kemi që shumë vite Lektoratin austriak, këtë fakt e shohim si një bazë të mirë për bashkëpunim në mes të dy departamenteve, fakulteteve, por edhe të universiteteve në trekëndëshin e vendeve Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni e Veriut. Bashkëpunime të tilla do të mbështesin edhe integrimin mbarëshqiptar në vazhdën e këtij procesi të integrimeve europiane”.

“Duke aktualizuar marrëveshjet ndëruniversitare duhet të punohet në përshpejtimin e bashkëpunimit dhe heqjen e barrierave administrative ndërshtetërore në mes të dy vendeve tona”.

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren, shpërndahen 90 lopë qumështore për fermerët lokal

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Agron Limani, sot kanë bërë shpërndarjen e lopëve...

Ibrahimoviqi mbetet te Milani

Menaxheri i Zlatan Ibrahimoviqit, Mino Raiola, thuhet se ka nisur bisedimet me Milanin për zgjatjen e kontratës së klientit të tij. Ibrahimoviq nënshkroi një marrëveshje...

Ekspozitë e piktorëve nga Maqedonia e Veriut hapet nesër në Hamanin e Prizrenit

Piktorët Dibran, Adem Sulejmanoski dhe Driton Bocku do të ekspozojnë pikturat e tyre në Hamamin e Prizren.Qendra Rajonale e Trashëgimisë Kulturore në Prizren, përmes...

Çudisin mjekët indianë: Qeset e plastikës mund të përdoren në mungesë të maskave

Qeset e plastikës me vrima mund të përdoren si maska mbrojtëse dhe mund të jenë një alternativë e mirë për mjekët, kur ballafaqohen me...

Zafir Berisha në Konferencë Ndërkombëtare flet për Siguri Kibernetike

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha, i cili është caktuar nga Agim Veliu edhe në cilësinë e koordinatorit për siguri kibernetike, sot iu...

Taktika “përçaj e sundo” e Erdoganit

Partia prokurde HDP ka luajtur rol të rëndësishëm në zgjedhjet e fundit të rëndësisë së madhe në Turqi. Posaçërisht zgjedhjet lokale, të mbajtura marsin...

Gjykata në Prizren shpall aktgjykim dënues ndaj të akuzuarve në rastin e rigjykimit të vrasjes së Skender Limajt

Të premten, Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues ndaj  Emin Krasniqit, Astrit Krasniqit, Durim Krasniqit dhe Hazir Krasniqit , të cilit janë...

Kosovari vdes në vendin e punës në Zvicër

Avdyl Avdylaj nga fshati Zabërgjë i Klinës ka njoftuar se gjatë ditës së premte ka vdekur vëllai i tij  Vesel Avdylaj. Siç shkruan vetë Avdyli,...

Bizneset i bëjnë thirrje Qeverisë: Mos të ketë shtrëngim të masave, të mësohemi me virusin

Me rritjen e numrit të të infektuarve me Coronavirus në vend,  janë paralajmëruar shtrëngim të masave. Agim Shahinit, kryetarit të Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB),...

Haxhi Avdyli kërkon arrestimin e Ramush dhe Nasim Haradinajt

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avdyli, ka reaguar për privatizimet e tokave me çmime prej 1 deri në 3 euro,...

Arti i nëntë bashkon botën në Prizren përtej sfidave

Edicioni i 17-të i Festivalit Ndërkombëtar të Stripit dhe Karikaturës në Prizren është jetësuar me prezantim online sikurse edhe me hapjen e ekspozitës në...

Seks para apo pas ndeshjes, kështu u përgjigj ylli i Kosovës

Ylli i Përfaqësueses së Kosovës dhe klubit francez Reims, Valon Berisha ka zbuluar disa detaje interesante rreth jetës së tij, shkruan Insporti.com. Mesfushori i Berishës...

Shtëpia e familjes Rada në Prizren, pjesë e regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore në Mbrojtje të përkohshme

Shtëpia e familjes Rada i është shtuar regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore dhe ka marr statusin e monumentit në mbrojtje të përkohshme, njofton...

Si do ta ndryshojë Bideni politikën e jashtme?

“Nuk dua ta zmadhoj”, thotë Tony Arend, me një intensitet që rrezaton përmes maskës së tij. “Por e ardhmja e rendit global është në...

Propozimi në Zvicër: Çdo qytetari nga 7 mijë e 500 franga

Nëse është e suksesshme, skema vlerësohet të kushtojë 45 miliardë CHF. Një iniciativë e cila do të kulmonte me referendum për të paguar çdo qytetar...

Biden kundërshton raportin e paverifikuar mbi takimin me biznesmenin ukrainas

New York Post, duke cituar një email të paverifikuar, thotë se djali i ish-nënpresidentit, Joe Biden e aranzhoi një takim mes babait të tij...

Lajmet e Fundit

Shtëpia e familjes Rada në Prizren, pjesë e regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore në Mbrojtje të përkohshme

Shtëpia e familjes Rada i është shtuar regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore dhe ka marr statusin e monumentit në mbrojtje të përkohshme, njofton...

Një vend i pastër, i ndriçuar mirë tregim nga Ernest Hemingway

Ishte vonë dhe në kafene nuk kish mbetur njeri përveç një plaku të ulur nën hijen e gjetheve të pemës që mbulonin ndriçimin elektrik....

Prokuroria Themelore në Prizren zgjedh prokuroren Arjana Shajkovci për anëtare të re të KPK-së

24 prokurorë të Prokurorisë Themelore në Prizren, me vota të fshehta, këtë të mërkurë kanë zgjedhur prokuroren e Departamentit të Krimeve të Rënda në...

Ngritet aktakuzë ndaj ish-kryeshefit të PTK-së, Shyqyri Haxha

Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Përgjithshëm–Njësia për Krime Ekonomike dhe Korrupsion, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet Sh. H., ish-Kryeshef Ekzekutiv...

PDK-ja akuzon Haskukën: Po shpërfaqë humbje besimi dhe mungesë orientimi qeverisës

Partia Demokratike e Kosovës – Dega në Prizren, ka vazhduar me akuza ndaj kryetarit Mytaher Haskuka, duke thënë se çdo ditë e më shumë...