1.7 C
Prizren
E martë, 31 Mars, 2020

“Relux” eksporton 120 tonë në Gjermani, Coronavirusi pengon eksportin në Kinë

Kompania “Relux” ka eksportuar 120 tonë produkte drejt Gjermanisë. Pronari i Kompanisë “Relux”, Ramiz Gashi, tha për Ekonomia Online se destinacion kryesor është ky shtet evropian, derisa tha se Coronavirusi i ka penguar për eksportim drejt Kinës.

Gashi potencoi se në këtë vit do të bëjnë investime të mëdha me mbi 2 milionë euro.

Mes tjerash, ai njoftoj se është donacion vetanak dhe se institucionet vendëse nuk i kanë ofrua mbështetje.

“‘Relux’ ka filluar vitin 2020 shumë mirë. Deri më sot kemi eksportuar kamionin e gjashtë me 120 tonë për 1 muaj e gjysmë që është mrekulli e rrallë. Kemi eksportuar kryesisht për Gjermaninë. Kemi një marrëveshje për Kinë që kemi filluar vitin e kaluar, por tani me Coronavirusin na ka ndaluar”.

“Produktet tona kanë dëshmuar vetën, kanë dëshmuar cilësi me kualitet të lartë. Investimet kalojnë një shumë mbi 2 milionë euro. Planifikojmë deri në fund të vitit ta përfundojmë këtë investim, kryesisht në produktet e thata”.

“Deri në fund të vitit do të jenë të përfunduar komplet, por hapja do të bëhet javën tjetër. Ky është komplet donacion vetanake, nuk kemi pasur ndonjë mbështetje apo ndonjë grant”, u shpreh ai.

Gashi, thotë se taksa e vendsështë vendim politik dhe nuk ka ndikuar në biznesin e tij.

Gashi deklaroi se pas vendosjes së taksës, kompanitë kosovare kanë zëvendësuar produktet e tyre me produktet e rajonit.

“Janë më shumë politike, taksa ka rritur një qëllim të vetin. Direkt në kompaninë tonë nuk ka ndikuar as pozitivisht e as negativisht. Tregtarët apo konkurrentët tonë produktet e Serbisë i kanë zëvendësuar me produktet e rajonit”.

“Duke filluar prej Sllovenisë, Maqedonisë, dhe Shqipërisë. Nuk e di se çka do të ndikonte reciprociteti te ne, shpresoj të jetë diçka e mirë. Por nuk besoj që do të ndikoj as pozitivisht e as negativisht”

Me tej, Gashi thotë se qytetarët duhet t’i duan prodhimet vendëse, meqënese tha ai se pas heqjes së taksës Serbia do të jetë agresive.

“Nuk kish pasur nevojë më pas asnjë taksë e as reciprocitet. Populli t’i adhuroj pak më tepër prodhimet vendore ti përkrah ato”.

“Njëkohësisht kemi mbështetje edhe prej shtetit tonë. Serbia do të jetë agresive për tregun e Kosovës. Prej qeverisë ne si prodhues presim që të kemi mundësi dhe të jemi të gatshëm në tregun e Kosovës”.

L
- Advertisement -

Më Shumë

Interi i thërret lojtarët të kthehen në Itali

Ndonëse në të gjithë Italinë mbizotëron pesimizmi se do të jetë gati-gati e pamundur që të përfundojë sezoni aktual, I ndërprerë për shkak të...

E therin me thikë një person në Prizren, dy të arrestuar

Policia e Kosovës ka njoftuar se të enjtën ka arrestuar dy persona pasi kanë therur me thikë një person në rrugën “Ibrahim Rugova” në...

Prizren, Suharekë, Rahovec: Arrestohen pesë persona për moszbatim të “orës policore”

Pesë persona janë arrestuar për moszbatim të “orës policore”. Dy nga të arrestuarit janë nga Prizreni, dy nga Suhareka dhe një nga Rahoveci. Komunikata e policisë •...

Në Retijë të Rahovecit përkujtohen dëshmorët dhe martirët e lirisë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, sot gjatë ditës ka bërë homazhe dhe nderime në fshatin Retijë me bashkëpunëtorë si dhe përfaqësues të...

Infermierja në Malishevë del pozitive me koronavirus, kolegët e saj ende nuk janë testuar

Në mesin e 21 të infektuarve me Covid-19 është edhe një infermiere, e cila ka qenë duke punuar në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare...

Ministrja Dumoshi konfirmon mbështetjen për xhudistët pas hyrjes së tyre në karantinë

(I plotëuar) Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, dhe drejtori i Departamentit të Sportit, Iber Alaj, kanë zhvilluar një video telefonatë me...

Këto janë dënimet, nëse i kundërshtoni masat e qeverisë për koronavirusin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë vendim për masa të reja për luftimin e koronavirusit në vend. Ndër to janë: Ndalimi i qarkullimit i...

Prizren/ Këto janë barnatoret që do të qëndrojnë të hapura sonte pas orës 17:00

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar listën e barnatoreve të cilat do të qëndojnë të hapura sonte pas orës 17:00, nga ku edhe kufizohet lëvizja...

Përballja euro-amerikane rreth Kosovës

Avokati Faik MIFTARI Para 12 vitesh Kosova shpalli pavarësinë e saj të njëanshme, porse akoma nuk ka përfunduar njohja e shtetësisë së saj sipas drejtës...

Rrëzimi i Albin Kurtit: Këto janë hapat e radhës për formimin e Qeverisë së re

Me 82 vota për 32 kundër dhe vetëm një abstenim, deputetët e Kuvendit votuan mocionin e iniciuar nga LDK-ja, për rrëzimin e qeverisë së...

Limaj: Një barnatore e ka ndihmuar Malishevën me masa mbrojtëse më shumë se qeveria

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, i shoqëruar nga deputeti i Kuvendit, Endrit Shala, kanë vizituar komunën e Malishevës, ku janë pritur nga udhëheqja...

Deputeti i Vetëvendosjes, Abrashi: Vetëm zgjedhjet janë zgjidhje

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje nga Prizreni, Artan Abrashi, thotë se vetëm zgjedhjet janë zgjidhje për vendin. Sipas tij, çdo marrje e pushtetit pa zgjedhje demokratike...

Vdes nga koronavirusi ylli i muzikës xhaz

Një nga muzikantët më të famshëm të Afrikës, saksofonisti Manu Dibango, ka vdekur pasi u infektua me Covid-19. Ylli kamerunian i xhazit, i cili ishte...

9 shqiptarë të vdekur në Itali nga koronavirusi

Në një lidhje më ABCnews, aktivistja për mbrojtjen e të drejtave të emigrantëve Sonila Alushi e cila jeton në Bergamo ka folur për situatën...

Fetah Rudi i drejtohet kryeministrit: Më zhgënjyet mua dhe tradhtuat besimin e qytetarëve

Kuvendit të Kosovës, Fetah Rudi, në Kuvendin e Kosovës i është drejtuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, duke i thënë se e tradhtoi besimin...

4 skenarët e mundshëm nëse rrëzohet qeveria Kurti

Ish- kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani ka folur çka ndodh nëse kalon mocioni i LDK-së kundër Qeverisë Kurti. Hasani ka theksuar se nëse rrëzohet...

Lajmet e Fundit

Abrashi: Mustafa linçon aktivistët tanë – Thaçi sillet si fëmijë i llastuar

Deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje Artan Abrashi i ka komentuar zhvillimet politike në vend. Në një lidhje direkte në Klan Kosova, ai ka thënë se kryetari...

Plani i Premier League për të mbyllur sezonin, pa tifozë dhe… falas!

Premier League nuk ka ndërmend ta ndërpresë përfundimisht kampionatin dhe është gati të marrë edhe masa drastike. Një plan është draftuar dhe ka shkuar...

Vdes një 82-vjeçare në Shqipëri, viktima e 12 nga koronavirusi

Ka vdekur në spitalin Infektiv pacientja 82-vjeçare L. M., nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19. E moshuara po trajtohej prej 5 ditësh në spitalin infektiv,...

Në këtë ditë fillon Ramazani, kaq orë do të agjëroni

Edhe pak ditë na ndajnë nga muaji i shenjtë i Ramazanit. Bazuar në kalendarin mysliman agjërimi fillon me datën 24 prill, shkruan Insajderi. Të gjithë...

Bella Hadid “sfidon” koronavirusin, me bikini dhe shumë seksi

Modelja Bella Hadid sfidon koronavirusin duke dalë jashtë me bikini për të marrë rrezet e diellit. Modelja e njohur ka zgjedhur të kalojë ditët në...