9.8 C
Prizren
E shtunë, 30 Maj, 2020

Remitencat në gjysmën e parë të vitit arrin vlerën 272.4 milionë euro

50EuroBanka Qendrore e Kosovës (BQK), ka publikuar statistikat e sektorit të jashtëm, ku deficiti i llogarisë rrjedhëse në ketë pjesë shënoi vlerën 147.6 milionë euro. Krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit paraprak deficiti ka qenë më i lartë për 5.8 milionë euro.

Kontribuuesi kryesor i deficitit të llogaris rrjedhësembetet kategoria e mallrave(bilanci tregtarë në mallra) që në gjysmën e parë të vitit 2013 arriti vlerën 923.7 milionë eurodhe kishte një nivel të njëjtë me atë të vitit. Në anën tjetër, kontribuuesit kryesorë në zbutjen e deficitit të llogarisë rrjedhëse janë transferët rrjedhëse (563.3 milionë euro), shërbimet (137.9 milionë euro) dhe të ardhurat (74.9 milionë euro).

Në kuadër të transfereve rrjedhëse, remitencat në gjysmën e parë të vitit 2013 shënuan vlerën prej 272.4 milionë euro, 4.2 për qind më shumë se periudha e njëjtë e vitit 2012. Investimet e huaja direkte (IHD) si një ndër komponentët me peshën më të madhe në kuadër të llogarisë financiare, në gjysmën e parë të vitit 2013 kanë shënuar rritje të theksuar krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit paraprak.

“IHD-të në gjysmën e parë të vitit 2013 arritën vlerën neto prej 143.9 milionë euro. Rritjes së investimeve i ka kontribuar më së shumti privatizimi shpërndarësit të energjisë elektrike (KEDS), pastaj rritja e investimeve në patundshmëri si dhe rritja e investimet të kompanive ekzistuese. Investimeve në letra me vlerë të jorezidentëveishin 135.2 milionë euro dhe krahasuar me vitin paraprak ishin për dy herë më të larta”.

Sipas BQK-së, Kosova vazhdon të jetë neto kreditor ndaj pjesës tjetër të botës. Krahasuar me tremujorin paraprak, asetet e jashtme neto nuk kanë pasur ndonjë ndryshim të rëndësishëm dhe mbeten në nivelin prej 3.85 miliardë euro. Në anën tjetër, detyrimet janë rritur për 3.6 për qind dhe duke shënuar vlerën prej 3.57 miliardë euro.

”Rritjes së detyrimeve të huaja më së shumti i ka kontribuar rritja e investimeve të huaja në Kosovë dhe rritja e kredive tregtare. Kosova vazhdon të regjistrojë bilanc neto pozitiv të pozicionit të investimeve ndërkombëtare i cili në fund të tremujorit të dytë të vitit 2013 ishte 281.7 milionë euro”./PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Alija: 100 zyrtarë policorë në Prizren në vetizolim

Drejtori i Drejtorisë Rajonale të policisë në Prizren, Faton Alija thotë se nga regjionet e Gjakovës, Ferizajt dhe Prishtinës kanë ardhur përforcime me zyrtarë...

Amerika Latine, epiqendra e re e koronavirusit

Amerika Latine ka tejkaluar Evropën dhe Shtetet e Bashkuara me numrin e përditshëm të të infektuarve me koronavirus, tha drejtorja e Organizatës Pan-Amerikane të...

Trump ndërpret marrëdhëniet me OBSh: U bë palë me Kinën

Presidenti Amerikan Donald Trump ka njoftuar pak më parë se do të ndërpresë marrëdhëniet e tij me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe shkak për...

Mbappe flet sërish për “Topin e Artë”

Kylian Mbappé ka dhënë një intervistë për gazetën britanike, “Daily Mirror”, në të cilën flet për ambicien dhe dëshirën e tij për të fituar...

Festa e Fitër Bajramit-Ky është plani i policisë së Kosovës për të evituar grumbullimin e njerëzve

Vetëm edhe një ditë na ndan nga festa e Fitër Bajramit. Por, kësaj herë kjo festë do të festohet ndryshe prej herave të tjera. Kjo...

Vdes ish-kryetarja e FG-së së LDK-së në Prizren

Ka vdekur në moshën 65 vjeçare, ish-kryetarja e FG-së së  LDK-së në Prizren, Xhyle Krasniqi. Siç bëhet e ditur, e ndjera Xhyle Krasniqi, ka humbur...

Vjen një lajm fantastik nga Prizreni rreth koronavirusit

Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prizrenit, Visar Shehu, ka bërë të ditur se tash e dy ditë nuk është identifikuar asnjë rast i...

118 testime të reja u kryen në QRShP në Prizren

Gjatë ditës së sotme, në Qendrën Rajonale të Shëndetësisë Publike në Prizren janë marrë mostrat e 118 personave të cilat janë dërguar për analiza...

Zyrtare: Premierliga fillon me 17 qershor

Liga Premier e ka konfirmuar lajmin se do të rifillojë ndeshjet nga 17 qershori ku do të zhvillohen të gjitha 92 ndeshjet e mbetura. Një...

Suksese “Liria” ime

Shkruan: Nol Elshani Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka marrë vendim që të përfundojë kampionati i Ligës së Parë, për shkakun që klubet nuk...

Sa para do të marrë Kosova nga BE-ja për tejkalimin e krizës?

Kosova deri më tani ka arritur të përfitojë vetëm 5 milionë euro nga 3.3 miliardë euro të premtuara në Samitin e Zagrebit për vendet...

ATK ka një njoftim të rëndësishëm për rimbursim nga kuponët fiskal

ATK’ja ka njoftuar se ka pranuar një numër të konsiderueshëm të pyetjeve të qytetarëve lidhur me ri-fillimin e kampanjës për rimbursim nga kuponët fiskal,...

Drejtori i Policisë në Prizren: Nga 95 mostra të marra vetëm një zyrtar policor doli pozitiv

Drejtori i Drejtorisë Rajonale të Policisë në Prizren, Faton Alija, ka bërë të ditur se sot janë marrë 95 mostra të zyrtarëve policorë atje...

Milot Rashica drejt këtij klubi italian

Ylli i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica mund të përfundojë në Serie A.Gennaro Gattuso është hedhur në sulm për të kërkuar një zëvendësues për...

Komisioni i Venecias i gatshëm t’i përgjigjet Kurtit: Nëse vjen kërkesa, do të marrim vendim

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka marrë dje vendim pro dekretit të Thaçit. Një verdikt i tillë ka shkaktuar nervozizëm të madh tek zyrtarët e...

I postojnë fotot e sikletshme, mbesa e bosit të Lamborghini shpërthen në Instagram

Një polemikë e madhe ka shpërthyer në Romë, konkretisht me Elettra Lamborghini. Bukuroshes italiane, e cila është mbesa e Ferrucio Lamborghini, themeluesit të makinën...

Lajmet e Fundit

Prizreni nuk gjen qetësi nga coronavirusi, Haskuka thotë se nesër testohen edhe 37 zyrtarë tjerë policorë

Sot në Prizren janë paraqitur edhe pesë raste të reja me coronavirus. Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka thotë për RTV Dukagjinin se të infektuarit e...

E famshmja e Champions, Kinsey Wolanski s’i lë prapësitë

Kinsley Wolanski e ka konfirmuar se bën pjesë te gocat e mbrapshta. E gjithë bota u njoh me të kur hyri gjysmë e zhveshur...

Tinka Kurti: Si më zgjodhi Dritëroi, të luaja Nënë Pashakon

Për të, ai ishte njeriu bujar, poeti i dashur, shkrimtari i mprehtë, vizatuesi i portreteve, por edhe “zyrtari” që zgjidhte problemet dhe i gjendej...

Trump ndërpret marrëdhëniet me OBSh: U bë palë me Kinën

Presidenti Amerikan Donald Trump ka njoftuar pak më parë se do të ndërpresë marrëdhëniet e tij me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe shkak për...

Pronari të cilit iu shemb shtëpia në Prizren, nuk e ka pranuar restaurimin

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, sot është njoftuar se ka ndodhur një rrënim parcial i murit të një ndërtese të vjetër e...