21.3 C
Prizren
E premte, 5 Qershor, 2020

Ronaldo 110 penallti, Messi 85

Ronaldo e Messi janë në kërkim të golit të 660 në karrierë me klube. Ronaldo ka nevojë vetëm për një gol që të arrijë këtë shifër, ka realizuar 599 herë, kurse Messi ka nevojë për një het-trik sonte, deri më tani ka shënuar 597 gola. Për të arritur këto shifra magjike, ata janë ndihmuar edhe falë penalltive. Ronaldo ka pasur në dispozicion në karrierë 102 penallti (17 herë ka dështu), Messi 70 (22 herë ka dështu).

Sfidat e sotme, kundër Fiorentinës e Real Sociedadit, do të jenë të veçanta për Cristiano Ronaldon e Lionel Messin.

7-shi i Juventusit dhe 10-shi i Barcelonës, që kanë fituar nga pesë “Topa të Artë” dhe kanë qenë rival për shumë vite duke dhuruar spektakël, kërkojnë të arrijnë shifrën e 600 golave ne karrierë.

Në fakt, këtë shifër tashmë e kanë arritur, Ronaldo ka shënuar 684 gola, Messi 662. Por, bëhet fjalë për 600 gola në karrierë vetëm me klube, përjashtuar këtu golat me Portugalinë dhe Argjentinën.

Ronaldo, me Sporting Lisbonën, Manchester Unitedin, Real Madridin dhe së fundmi Juventusin, ka shënuar 599 gola, në 799 paraqitje dhe ka dhuruar edhe 190 asistime, derisa Messi, dy vite me i ri se CR7, ka realizuar 597 herë në vetëm 679 ndeshje, teksa ka dhuruar edhe 230 asistime.

Megjithatë, këto shifra të frikshme të dy legjendave nuk do të kishin qenë ndoshta nëse nuk do t’i kishin për vete edhe penalltitë.

Gjatë karrierës së deritanishme, në të gjitha ligat ku ka luajtur, CR7 ka ekzekutuar 102 penallti, 17 prej tyre i ka humbur, kurse Messi 70 penallti, 22 i ka humbur.

Në total, në të gjitha garat, Ronaldo ka pasur 110 penallti në dispozicion, 23 herë ka dështuar, kurse Messi 83 penallti, 25 herë ka gabuar nga pika e bardhë.

Numrat e frikshëm të Ronaldos e Messit janë arritur edhe falë het-trikëve të realizuar ndër vite, diçka që nuk është parë shpesh në botën e futbollit.

Ronaldo ka realizuar 46 herë nga tre e më shumë gola në një ndeshje në Ligë, kurse Messi 45 – në total edhe me Kombëtare, CR7 ka 52 het-trike në karrierë, kurse Leo 51.

Duke parë që Ronaldo është vetëm një gol larg shifrës 600 e Messi 3 gola – atëherë ndeshjet e sotme me të vërtetë do të jenë të veçanta për portugezin e argjentinasin që do të arrijnë të tjera shifra të frikshme pas rekordeve të shumta që kanë thyer ndër vite.

- Advertisement -

Më Shumë

Presidente ndryshe nga të tjerat, agjentja seksi tenton të blejë klubin rumun

Të pakta janë menaxheret femra në botën e futbollit. Anamaria Prodan është një prej tyre dhe bukuroshja rumune njihet si një modele e njohur...

Rrihen keq dy persona në Rahovec

Dy persona në Rahovec, janë rrahur mes vete aq shumë sa janë detyruar të kërkojnë trajtim mjekësor. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovar, pasi...

Hapet zyrtarisht pika kufitare në Vërmicë

Qeveria në detyrë ka mbajtur dje (31 maj, 2020) një mbledhje ku kanë marrë vendime për lehtësimin e mëtutjeshëm të masave për parandalimin e...

Bordi i përkohshëm i Postës: Ulëm pagat e menaxhmentit, limituam përdorimin e veturave zyrtare

Përmes një komunikate për media Bordi i Përkohshëm i Postës së Kosovës ka prezantuar të arriturat për periudhën prill – maj 2020. Sipas kësaj komunikate,...

27 raste të reja me COVID-19, asnjë në Prizren

IKShPK ka konfirmuar 27 raste të reja me COVID-19 në Kosovë nga 172 mostra të testuara. Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Vushtrrisë...

Operacioni i përbashkët Shqipëri-Itali, arrestohen 11 persona për kokainë

Ka përfunduar operacioni policor i përbashkët Itali-Shqipëri, i koduar “ZAD”. Ky aksion është zhvilluar për goditjen e një grupi kriminal që operonte në fushën e...

Mbledhja e Qeverisë në orën 18:00, Kurti e Vitia pastaj publikojnë vendimet

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Shëndetësisë, pas mbledhjes së Qeverisë do të mbajnë sot konferencë për media, ku do të...

Tayna tërheq vëmendjen e “Daily Mail”, ç’lidhje ka me reperin e njohur Tyga

Reperja Tayna ka tërhequr vëmendjen e së përditshmes britanike “Daily Mail” si vajza misterioze që shoqëronte reperin Tyga në protestën e zhvilluar në SHBA për...

Kushtetuesja do të punojë gjatë vikendit për llogari të Qeverisë së re

Lidhja Demokratike ka vendosur ta presë Aktgjykimin e plotë për mandatarin, përpara se të ndërmarrë nismën për seancën parlamentare në të cilën synon ta...

Protestat në ShBA – lind frika për valën e dytë të coronavirusit

Mijëra amerikanë dolën nga shtëpitë e tyre për të protestuar në të gjithë vendin, si pasojë e vdekjes së George Floyd, ndërsa kjo situatë...

199 raste aktive me koronavirus në Kosovë

Deri tash në Kosovë janë 199 raste aktive me koronavirusin COVID-19. Gjatë së shtunës në Kosovë u shënuan edhe 6 raste të reja me infeksion...

A po hapen shkollat, ekspertët përmendin si mundësi shtatorin

Që nga 11 Marsi, për shkak të rrezikut nga pandemia COVID-19, Qeveria e Republikës së Kosovës mori vendim për mbylljen e institucioneve shkollore. Kanë kaluar...

Reperja shqiptare, imazh i ri i markës amerikane të veshjeve

Loredana është kthyer në një reperet më të suksesshme në tregun muzikor shqiptar, dhe jo vetëm. Së fundmi, reperja ka bërë me dije se...

Hasi i Prizrenit do të mbes pa ujë të pijes për katër ditë

Kompania e Ujësjellësit në Komunën e Prizrenit “Hidroregjioni Jugor“ ka njoftuar se për katër ditë 11 fshatrave  në zonën e Hasit në Prizren do...

Ja çfarë ndërhyrje do të bëjë së shpejti moderatorja e sportit

Moderatorja e njohur e sportit Lei Kraja është ndër femrat më seksi dhe më të bukura të ekranit shqiptar. Prej vitesh ajo prezanton emisione sporti...

‘Jam gocë për shtëpi’, me leckë në dorë dhe duke kërcyer, Rike Roçi pastron shtëpinë

Edhe pse Rike Roçi ka preferuar që kohët e fundit të qëndrojë sa më larg ekranit, ajo vazhdon të jetë aktive në rrjetet sociale,...

Lajmet e Fundit

Aurela Gaçe: Nuk jam Vip, jam një njeri që njihem…

Lufta dhe përpjekjet për t’u bërë VIP (Very Important Person – Person shumë i rëndësishëm) janë bërë karakteristikë dalluese e epokës që jetojmë. Të shumtë...

Historia e dashurisë mes Sylvia Plath dhe Ted Hughel

Ajo shëtiti gjatë atë mbrëmje rrugëve të Londrës, e bindur se djaloshi që një natë më parë e kishte puthur lehtë në qafë do...

Shqipja, ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është përfundimi i Institutit për Shërbime të...

Në Prizren vijnë në jetë 20 fëmijë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë dy ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 20 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Rregullohet ambienti i jashtëm në shkollën “Imer Krasniqi” në Carrallukë

Në kuadër të rregullimit të hapësirave në shkollat e Komunës së Malishevës, edhe në fshatin Carrallukë, përkatësisht në shkollën “Imer Krasniqi”, ka filluar dhe...