24.2 C
Prizren
E premte, 18 Shtator, 2020

Rreth 15 mijë vende të lira të punës në Kosovë

Derisa në gjithë vendin janë rreth 100 mijë qytetarë që po presin për një vend pune, në Ministrinë e Punës thonë se aktualisht në vend janë rreth 15 mijë vende të lira të punës.

Drejtori i Departamentit për Tregun e Punës në MPMS, Shpëtim Kalludra i ka thënë Gazetës Express se numri me i madh i  vendeve të lira të punës që po ofrohen i referohen kryesisht sektorit të industrisë përpunuese, sektorit të bujqësisë, gjuetisë, si dhe sektori i tregtisë, riparim i automobilave dhe artikujve shtëpiak.

Sipas MPMS’së, sektori i cili ka gjeneruar më shumë vende të punës mbetet ai privat.

“Vendet e lira te punës sipas pronësisë janë mjaft me rendësi, ku gjate këtij viti raportues përsëri numri me i madhe i vendeve te lira te punës është gjeneruar nga  sektori privat me rreth 86% (12.719) ndërsa sektori publik me 14% (2.128)”, thuhet në përgjigjet e Ministrisë.

Ndërkohë, numri i të papunëve në gjithë vendin shkon në më shumë se 95 mijë të papunë.

“Numri i përgjithshëm i të papunëve të regjistruar nga shërbimet publike të punësimit deri në fund të vitit 2018 është rreth 95,890 persona, ku prej tyre femra janë 43,547 persona, ndërsa meshkuj rreth 52,343 persona”, ka thënë Kalludra.

Në bazë të statistikave të MPMS, në mesin e të papunëve ka edhe kosovarë që kanë përfunduar studimet. Numri i këtyre të fundit shkon në mbi 11 mijë.

“Të regjistruarit si te “pakualifikuar” janë rreth 22.003 persona, ndërsa të papunët e regjistruar me “sh. fillore” arrijnë shifrën prej 24.306 persona, ndërsa te regjistruarit me “sh. e mesme profesionale” arrijnë shifrën ne 31.506 persona dhe “shkolle e mesme gjimnaz” me 6.592 persona. Ndërsa numri i te regjistruarve me arsimin e larte “bachelor” është rreth 10.787 persona si dhe me “master” mbetet në shifra modeste prej 696 persona”, ka thënë Kalludra./Gazeta Express

- Advertisement -

Më Shumë

Rrokulliset një veturë në Krushë të Madhe(FOTO)

Një vetaksident ka ndodhur në fshatin Krushë e Madhe. Siç shihet nga fotografitë, një veturë është rrokullisur, ndërkaq nga Policia është bërë e ditur se...

100 mijë euro për Parkun e Dëshmorëve në Suharekë

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi është takuar sot me kryetarin e komunës së Suharekës, Bali Muharremaj. Kuçi e Muharremaj, përpos bisedave për projektet...

Reagon Kryetari i LDK-së: Kryeministrin e udhëzon Kushtetuta e jo liderët e tri partive

Isa Mustafa, lider i LDK’së, ka thënë se janë të papranueshme deklarimet e Ministrit të Drejtësisë, Selim Selimi, sa i përket përgjegjësive të Kryeministrit...

I uroi vdekjen e fëmijut, futbollisti gjerman sulmon fansin në tribuna

Në takim e Kupës së Gjermanisë mes Dynamo Dresden dhe Hamburgut ka ndodhur një ngjarje e pakëndshme, raporton Insporti. Hamburgu u eliminua nga Kupa e...

Shokuese: Boksieri dhunon për vdekje të dashurën, ishte shtatzënë

Një boksier argjentinas është arrestuar me akuzën se goditi për vdekje të dashurën e tij, 5 muajshe shtatzënë. Renzo Pancera po merret në pyetje në...

Vjedhje në Prizren, hajnat marrin para të gatshme në një shtëpi

Persona të pa njohur kanë depërtuar me forcë në shtëpinë e një qytetari në Prizren. “Dyshohet se aty kanë marrë para të gatshme”, njofton Policia...

Dragash: Mungon i pandehuri, shtyhet seanca për mashtrim të qytetarëve me anë të “Instagramit”

Mungesa e të pandehurit Alban Kadriu, i cili po akuzohet se ka kryer veprën penale të mashtrimit, ka bërë që të mos mbahet seanca...

Kallashi zhvishet dhe i zbulon të gjitha

Ka kohë që valltarja kontroverse, Donjeta Kosumi, e njohur si Kallashi, është zhdukur nga skena. Ajo e ka zvogëluar dukshëm numrin e paraqitjeve publike, e...

Prokuroria ngre aktakuzë ndaj Burdushit për tri vepra penale

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit H.P. për shkak të veprave penale “Ushtrimi i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore...

Kuvendi i Kosovës vazhdon sot seancën plenare

Kuvendi i Kosovës vazhdon edhe sot me seancë plenare. Do të vazhdojë me raportimin e kryeministrit Hoti Hoti në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi, ku pritet...

Në mungesë të kuorumit, dështon sërish votimi i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike

Në mungesë të kuorumit, deputetët e Kosovës sërish kanë dështuar të miratojnë Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike nga pandemia COVID-19. Në seancë kanë marr pjesë në...

Prokuroria paraqet prova të reja në rastin e vdekjes së 54-vjeçares nga Rahoveci

Ani se kanë kaluar një vit e 3 muaj qëkur 54-vjeçarja H.D. nga Rahoveci ka vdekur si pasojë e lëndimeve të rënda trupore nga...

Me kërkesë të prokurorisë dhe avokatit mbrojtës shtyhet gjykimi ndaj ish-inkasantit të “Hidroregjionit Jugor” në Prizren

Në Gjykatën Themelore në Prizren, është shtyrë seanca ndaj të akuzuarit për veprën penale përvetësimi në detyrë, Hafir Gallopeni. Shkak i shtyrjes së këtij gjykimi...

Kur emri bëhet art

Shtatë shkronjat e emrit të saj ai i kishte të fshehura në gjoks. I ruante si një thesar antik, me frikën mos t’ia rrëmbente...

Prizren, 3 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 608 mostra...

Prizren: Filloi viti i ri shkollor

Edhe në Prizren, ka filluar viti i ri shkollor në kushte jo të zakonshme sikurse në të kaluaren, për shkak të pandemisë së koronavirusit....

Lajmet e Fundit

Covid 19/ Britania në gjendje alarmi, urdhëron spitalet të sigurojnë shtretër shtesë

Spitalet në Britani janë njoftuar të sigurojnë shtretër shtesë pasi një valë e dytë nga pandemia e Covid 19 pritet të vijë së shpejti,...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Personi i kërkuar është arrestuar dje në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës lëshuar nga Gjykata Themelore Prizren...

Lëndohet një punëtor në Prizren

Një punëtor është lënduar në Prizren. Ai është dërguar për trajtim mjekësor në QKUK të Prishtinës. “Është raportuar se viktima ka pësuar lëndime të renda trupore...

Gjysma e qytetarëve do të marrin vetëm 31 euro nga Trusti, nëse miratohet ligji

Agron Demi nga instituti GAP ka bërë të ditur se gjysma e kontributpaguesve pensionalë, mesatarisht mund të tërheqin vetëm 31 euro nga Trusti. Ai vlerësoi...

Policia për 24 orë shqipton 833 tiketa për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë COVID-19 në Kosovë ka hyrë në fuqi në fund të muajit gusht. Ndërkaq, Policia e Kosovës gjatë 24...