8.9 C
Prizren
E diel, 25 Tetor, 2020

Rriten për 7.6 për qind eksportet e Kosovës gjatë muajit gusht

Të dhënat e tregtisë së jashtme së Kosovës për muajin gusht, tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 18.2 për qind, në raport me periudhën e njëjtë të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 228.9 milionë eurosh, krahasuar me deficitin prej 279.9 milionë eurosh në vitin e kaluar. Eksporti mbulon importin me 13 për qind.

Kështu thuhet në raportin “Tregtia e Jashtme, gusht 2020”, prezantuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, përcjell Telegrafi.

“Eksporti i mallrave në muajin gusht 2020 kishte vlerën 34.3 milionë euro, ndërsa importi 263.3 milionë euro, që është një rritje prej 7.6 për qind për eksport dhe një rënie prej 15.6 për qind për import, duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2019”, thuhet në raport.

Sipas të dhënave të grupeve kryesore të eksportit, 21.4 për qind të eksporteve e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre, 16.5 për qind e përbëjnë artikuj e ndryshëm të prodhuar, 12.7 për qind e përbëjnë plastika, goma dhe artikujt prej tyre, 12.1 për qind e përbëjnë ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani, 11.7 për qind e përbëjnë produktet bimore, 6.6 për qind e përbëjnë produktet minerale dhe 4 për qind e përbëjnë tekstili dhe artikujt prej tij.

Ndërsa, sipas të dhënave të grupeve kryesore për import, 12.5 për qind e ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani, 12.3 për qind makineritë, pajisjet mekanike dhe elektrike, 11 për qind metalet bazë dhe artikujt prej tyre, 10.1 për qind produktet minerale, 10 për qind mjetet e transportit, 8.6 për qind produktet e industrisë kimike dhe 7 për qind plastika, goma dhe artikuj prej tyre.

Eksportet e Kosovës në vendet e BE-së arritën në 12.3 milionë euro ose rreth 36.1 për qind e eksporteve të përgjithshme, me një rritje prej 35.7 për qind. Partnerët kryesorë për eksportin e mallrave në BE janë Gjermania më 12.6 për qind, Holanda më 3.3 për qind dhe Britania e Madhe më 2.9 për qind.

Importet e Kosovës nga vendet e BE-së ishin rreth 117.5 milionë euro ose 44.7 për qind e importeve të përgjithshme, me një rënie prej 26.6 për qind. Importet me pjesëmarrje më të lartë ishin nga Gjermania më 13.6 për qind, Italia më 5.6 për qind, Sllovenia më 3.2 për qind dhe Greqia më 3.1 për qind.

Në muajin gusht 2020, eksportet e Kosovës me vendet e CEFTA-së arritën në 14.7 milionë euro ose 43 për qind të eksporteve të përgjithshme, me një rritje prej 6.7 për qind. Partnerë kryesorë për eksport nga vendet e CEFTA-së janë Shqipëria më 18.9 për qind, Maqedonia e Veriut më 9.4 për qind, Serbia më 7.5 për qind dhe Mali i Zi më 5.2 për qind.

Ndërsa, importet nga vendet e CEFTA-së në muajin gusht 2020, arritën në 52.3 milionë euro ose 19.9 për qind të importeve të përgjithshme, me një rritje prej 10.9 për qind. Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import ishin Shqipëria dhe Serbia më nga 6 për qind dhe Maqedonia e Veriut më 5.8 për qind.

Eksportet e Kosovës me vendet e tjera të botës arritën në 7.1 milionë euro ose 21 për qind. Si partnerë më të rëndësishëm nga këto vende për eksport vlen të përmendet Zvicra më 9.6 për qind.

Ndërsa, importet e Kosovës me vendet e tjera të botës arritën në 93.3 milionë euro ose 35.5 për qind. Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import në këtë grup ishin Turqia më 13.2 për qind dhe Kina më 10.6 për qind. /Telegrafi/

- Advertisement -

Më Shumë

Një vend i pastër, i ndriçuar mirë tregim nga Ernest Hemingway

Ishte vonë dhe në kafene nuk kish mbetur njeri përveç një plaku të ulur nën hijen e gjetheve të pemës që mbulonin ndriçimin elektrik....

Vdes gazetari Ramadan Musliu

Në moshën 66-vjeçare ka vdekur gazetari Ramadan Musliu. Musliu studioi Letërsi dhe gjuhën shqipe në Fakultetin Filologjik të Universiteti i Prishtinës ku mbaroi edhe studimet...

Një i vdekur nga COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 869 mostra të...

Suharekë: Lëndohet një person në vendin e tij të punës

Në fshatin Shirokë të komunës së Suharekës një person derisa ishte duke punuar në vendin e tij të punës ka pësuar lëndim të rëndë...

Dua ndërhynë në politikë, bën thirrje të votojnë për ta larguar Trumpin

Dua sërish me deklara kundër Donald Trumpit. Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa, së fundi ka qenë aktive me postime, ku flet për zgjedhjet në Amerikë. Ajo disa...

Shtiu me armë pastaj e goditi me shpuzore në kokë, një muaj paraburgim të dyshuarit në Prizren

Gjykata Themelore e Prizrenit, Departamenti i Krimeve të Rënda, duke vendosur sipas kërkesës së Prokurorisë Themelore të Prizrenit, ka caktuar masën e paraburgimit në...

Aksident në Suharekë, fëmija në biçikletë përplaset me veturën

Një aksident ka ndodhur në fshatin Studenqan të Suharekës, ku një fëmijë ka mbetur i lënduar. Sipas Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur të premten...

Lajm i keq nga kufiri: Mërgimtarëve nga Kosova po ia kthejnë specat për turshi autoritetet

Shumë mërgimtarë nga shumë vende të Evropës kanë ardhur të vizitojnë Kosovën. Muaji tetor ishte muaji që kishte numër të madh të diasporës shqiptare...

Amerikani Jared Meek thotë se djalin e tij do ta quajë Flamur

Ky është 20 vjeçi, Jared Meek, për të cilin shëtitjet në sheshet e Prishtinës po bëhen rutinë. Elder, ashtu siç njihet nga shoqëria, tash...

Prokuroria kërkon dënim sipas ligjit, mbrojtja kërkon lirimin e Hafir Gallopenit, i akuzuar për përvetësim në detyrë

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, janë dhënë fjalët përfundimtare ndaj të akuzuarit për veprën penale përvetësimi në detyrë, Hafir Gallopeni. Në fjalën e...

Të dielën ndryshon ora

ë dielën, nesër, do të ndryshohet ora për një orë prapa. Në momentin kur ora do të shënojë 03:00, akrepat duhet të kthehen për një...

Prokuroria tërhiqet nga dy pika të aktakuzës, ndërsa për pikën e tretë e pranon fajsinë Irfan Fusha

Të enjten në Gjykatën Themelore në Prizren, është mbajtur seanca e shqyrtimit kryesor ndaj Irfan Fushës, si person përgjegjës i kompanisë Sh.P.K “Abi Elif”. Në...

Puna nga shtëpia po dëmton shumë sektorë të ekonomisë

Kur miliona njerëz nuk do shkojnë e vijnë më çdo ditë në metropole, kjo do të këtë pasoja dramatike në sektorë të ndryshëm të...

Në Prizren 6 raste të reja me koronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit, në Komunën e Prizrenit janë konfirmuar 6...

Shtëpia e familjes Rada në Prizren, pjesë e regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore në Mbrojtje të përkohshme

Shtëpia e familjes Rada i është shtuar regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore dhe ka marr statusin e monumentit në mbrojtje të përkohshme, njofton...

Kuvendi dhe Posta promovojnë pullën postare “Heroinat e Kosovës”

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani së bashku me përfaqësuesit e Postës së Kosovës kanë bërë promovimin e pullës postare “Heroinat e Kosovës”,...

Lajmet e Fundit

Kur të vdes mos bëni lajmërime nga ato që ngjiten nëpër muret

Testamenti i Mitrush Kutelit Dëgjo! Shenjat nuk i kam të mira. Tensioni ngrihet e ulet, zemra ngec. Nisem për në zyrë a për shëtitje dhe më...

Manifestimi Letrar -Kulturor “Shpata e fjalës” në Prizren/ Hapet konkursi për poezi

Është hapur konkursi për Manifestimin letrar e kulturor “Shpata e fjalës”. Krijuesit pjesëmarrës do të mund t’i dërgojnë poezitë e tyre deri më 2...

Suharekë: Vazhdojnë punimet e rrugës në fshatin Sllapuzhan (FOTO)

I pari i Suharkës Bali Muharremaj nuk ndalet as në vikend. Në një postim në rrjetin social facebook Muharremaj ka bërë të ditur se ka...

“E kam njohur në burg”, spikerja e lajmeve tregon si u dashurua me politikanin

Sot në emisionin Rudia në Tv Klan ka qenë një çift i njohur i ekranit. Edhe pse ende shumë të rinj në moshë ata...

Pse disa njerëz vishen vetëm me të zeza?

Në mos në shoqëri, në punë a në shkollë duhet të keni dikë që vesh gjithnjë të zeza. Në ditë të mira mund ta...