-1.3 C
Prizren
E premte, 15 Janar, 2021

Seks dhe korona, çfarë thotë studimi i ri për përhapjen e virusit

Ndërprerja e masave dhe rritja e marrëdhënieve seksuale midis të rinjve nga në muajt e verës, duket se sipas hulumtimit të Institutit Andrologjik të Athinës, ato ndihmuan në përhapjen e koronavirusit .

Për ‘Protothema.gr’ Dr. Konstantinos Konstantinidis, Urolog-Androlog, President i Institutit tha: “Me ndërprerjen e karantinës, frekuenca seksuale është rritur në moshë të re. Përfundimi është se nëse këta të rinj bien në kontakt, për shkak të ndërprerjes së bllokimit, sëmuren dhe asimptomatikë, ata transmetuan virusin te të moshuarit, të cilët janë prindërit e tyre. Zakonisht këto mosha qëndrojnë edhe me prindërit. Në fakt, unë kam një shembull personal. Unë jetoj me katër fëmijët e mi, të cilët u sëmurën në mënyrë asimptomatike dhe u detyrova të largohem nga shtëpia. Sepse në marrëdhëniet seksuale, të rinjtë nuk mund të mbanin maskë.”

Tre sondazhe të kryera nga Instituti Andrologjik në periudhën e karantinës, treguan një rënie të frekuencës së kontakteve, veçanërisht midis moshave 18 dhe 34 vjeç.
Shpjegimi i analizës cilësore ishte se në këto mosha, shumica e të rinjve jetojnë me prindrit, kështu që në ndalimin universal jeta e tyre e dashurisë ishte e kufizuar, për shkak të bashkëjetesës me të afërmit e tyre.

Siç shpjegon Dr. Konstantinos Konstantinidis:

“Transmetimi i virusit përmes frymëmarrjes, kollës, pështymës, spermës dhe marrëdhënieve seksuale është identifikuar në shumë studime. Bazuar në këtë supozim, ne studiuam marrëdhëniet seksuale gjatë periudhës kur masat kufizuese u ndaluan, me hipotezën e punës që moshat e reja mund të jenë bartëse të shpërndarjes, për shkak të rritjes së frekuencës së marrëdhënieve seksuale, por edhe për shkak të ndërprerjes së izolimit”.

Pasi u hoqën masat, rekordi tregoi një rritje dramatike të kontakteve në kampionin e moshës 18 deri në 34 vjeç, me gati trefishin e frekuencës .

Më konkretisht, sipas të dhënave të reja, prillin e kaluar 40,14% e të rinjve që morën pjesë në sondazhin e Institutit Andrologjik të Athinës, kishin marrëdhënie seksuale një herë në javë,26.52% bënë 2-3 herë në javë, 16.29% 3-5 herë në javë dhe 17.05% më shumë se gjashtë herë në javë.
Gushtin e kaluar 40.33% bënë seks 2-3 herë në javë, 20.83% bënë seks 3-5 herë në javë, 14.17% një herë në javë, 12.50% mbi gjashtë herë në javë dhe 12.17% nuk kanë bërë seks fare.

Udhëzime për marrëdhënie të sigurta seksuale në sezonin COVID-19:

• Nëse partneri juaj ka simptoma të tilla si ethe, kollë, gulçim, shmangni çdo kontakt të ngushtë, përfshirë marrëdhëniet seksuale.
• Partneri më i sigurt është vetvetja.
• Bëni seks me njerëz me të cilët jetoni ose i njihni mirë. Sa më i vogël të jetë cikli i partnerëve tuaj seksual, aq më e ulët është mundësia e transmetimit.
• Shmangni seksin në grup.
• Nëse, megjithatë, keni marrëdhënie seksuale me njerëz jashtë rrethit tuaj të ngushtë, monitoroni shëndetin tuaj për shtatë ditët e ardhshme dhe kërkoni këshilla mjekësore nëse keni simptoma.
• Shmangni puthjet dhe përdorni një maskë për të minimizuar rrezikun.
• Preferoni pozicione që nuk kanë kontakt ballë për ballë.

Burimi: Protothema.gr/ Përshtati/ K.H/Syri.net/

- Advertisement -

Më Shumë

Në Prizren vijnë në jetë 22 fëmijë

Në Spitalin Rajonal të Prizrenit, gjatë tre ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 22 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, ka bërë...

Sot nis vaksinimi në Shqipëri, Rama: Dozat i morëm nga një vend i BE

Kryeministri Edi Rama zbuloi prapaskenat e sigurimit të 500 mijë dozave të vaksinës kundër koronavirusit nga kompania Pfizer në Shqipëri. Nga Stadiumi “Air Albania”, ku...

Rahoveci triumfon në derbi, mposht Yllin

Rahoveci ka fituar derbin ndaj Golden Eagle Yllit me rezultat 92:86 (15:18, 19:18, 26:18, 32:32), në kuadër të javës së 14-të në Prince Caffe...

Haskuka jep një lajm të mirë për Prizenin

Ministria e Shëndetësisë i ka propozuar Qeverisë së Kosovës masat e reja kufizuese kundër COVID-19. MSh ka propozuar që masat të lehtësohen për disa sektorë,...

Në fillim të javës vendoset për lajmërimin e pensionistëve në zyrat e pensioneve

Pavarësisht se nuk e kishin obligim për t’u lajmëruar, persona mbi moshën 65-vjeçare hasen në zyrat e pensioneve. Madje, një gjë të tillë e bëjnë...

Shqipe Kastrati nga Prizreni, i bashkohet AAK-së

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) ka vazhduar me prezantimin e kandidatëve për deputet nga radhët e saj për zgjedhjet e parakohshme nacionale që...

Zidane flet për eliminimin nga Bilbao dhe formën e dobët të Hazardit

Zinedine Zidane ka thënë se Real Madrid dhe tifozët duhet të jenë të durueshëm me Eden Hazard, pasi ai u mundua të ndikonte në...

Mustafa: Vrasjet e zyrtarëve të LDK-së të shqyrtohen nga Gjykata Speciale

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se vrasjet ndaj zyrtarëve të kësaj partie duhet të shqyrtohen nga Gjykata Speciale. Mustafa është...

Haskuka tregon për vërshimet në Prizren

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka tregon për gjendjen e krijuar në disa lagje të qytetit dhe fshatra nga vërshimet e shiut. Postimi i plotë Pas të...

Arben Fetoshi: PDK-ja përfaqëson vetëdijen politike

Profesori Arben Fetoshi ka aderuar në Partinë Demokratike të Kosovës. Ai tregon arsyet pse vendosi të bëhet pjesë e këtij subjekti politik. Postimi i plotë Sot kam...

Zhduket një vajzë në Prizren

Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka njoftuar për një rast zhdukje në komunën e Prizrenit. Sipas raportit thuhet se dje rreth orës 18:00,...

Kuvendi i Prizrenit ka larguar zyrat e partive nga lista e pronave komunale që jepen në shfrytëzim

Rekomandimi i Zyrës Kombëtare të Auditimit që dhënia e pronës publike me qira të realizohet sipas legjislacionit në fuqi nuk është jetësuar ende nga...

Tayna konfirmon duetin me artistin me famë botërore

Prej kohësh, Tayna ka paralajmëruar disa bashkëpunime me artistë të huaj por që për shkak të pandemisë ishin shtyrë për një moment të dytë. Por...

1600 ankesa ndaj zyrtarëve policorë, shumica për përdorim të tepruar force

Numri i ankesave të qytetarëve ndaj sjelljeve të zyrtarëve policorë po shkon duke u shtuar. Përgjatë vitit 2020 Inspektorati i Policisë ka pranuar gjithsej...

Meçi mes Anthony Joshua dhe Tyson Fury mund të bëhet më i shtrenjti në botë

Gradualisht po dalin më shumë detaje se si do të duket marrëveshja e meçit të madh midis Anthony Joshua dhe Tyson Fury që sipas...

Gjykata e Apelit e kthen në rigjykim rastin e ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren

Gjykata e Aelit e ka kthyer në rigjykimit rastin ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Komunën e Prizrenit, Enver Bytyqi, i cili ishte dënuar për...

Lajmet e Fundit

Prizren, 12 raste të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 526 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 48.572 raste, kurse...

Tre të vdekur nga Covid-19 në Malishevë, një në Rahovec

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.659 mostra të...

Gjykata e Apelit e kthen në rigjykim rastin e ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren

Gjykata e Aelit e ka kthyer në rigjykimit rastin ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Komunën e Prizrenit, Enver Bytyqi, i cili ishte dënuar për...

Biden propozon paketën e ndihmës ekonomike më të madhe në historinë e ShBA-së

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka deklaruar se paketa e ndihmës për qytetarët si një përgjigje kundër krizës së shkaktuar...

Bajram Kastrati, kandidat për deputet i AAK-së në Prizren

Zyrtari i lartë i degës së AAK-së në Prizren, aktualisht zv/ministër në detyrë i Bujqësisë Bajram Kastrati, është kandidati i radhës i këtij subjekti...