10.6 C
Prizren
E enjte, 28 Maj, 2020

Serbia duhet të përgigjet për marrje organesh nga shqiptarët e Kosovës

Qazim Thaçi

Tashmë bota duhet të kërkojë nga Serbia të vërtetën e transplanteve të veshkave në vitin1988 -99, e këtë tashmë po e dëshmon edhe vetë Dr Mark Skinner, por mbi të gjithë këto dëshmo përputhne edhe me raportin zyrtar të Spitalit Ushtarak të Nishit.Në raportin e Komisionit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur, thuhet se gjatë luftës në Kosovë, në mesin e viktimave civile, të cilat janë gjetur në varrezat e masive në Serbi, janë ngritur dyshime serioze për heqjen e organeve të civilëve shqiptarë, që ishin marrë peng nga forcat serbe në Kosovë.

Ky raport është hartuar nga antropologu i lartë i ICMP-së, për mjekësi ligjore Dr.Mark Skinner, sipas të cilit këto dyshime janë përqendruar tek 82 persona, të cilët ishin transportuar të gjallë deri në Serbi, ku të njëjtit më pas ishin varrosur me arkivole dhe qese të etiketuara në varrezat e Rashkës, Batanjicës dhe Petrovosellës.

Espertiza ka vërtetuar se këta trupa nuk ishin ekzekutuar me plumba apo mbytur me mjete tjera, vdekja e tyre është krejtësisht e një natyre tjetër, ka shkruar ne raport Dr. Skinner, i cili potencon se në Batajnice kishte 8 lokacione ku janë bere këto zhvarrime. Të gjitha lokacionet në këtë raport janë shënuar me shkurtesa si, BA 1, BA 2, Deri ne BA 8.Nga zhvarrimet e këtyre lokacioneve janë 705 kufoma te plota. Në mesin e këtyre viktimave që dyshohet se iu janë nxjerrë organet, kanë qenë 13 meshkuj, 14 femra dhe 9 fëmijë.” thuhet në ata raport e të publikura në”Alabapoli.com”. Por, këtë fakt tani më e dëshmon edhe raporti i spitalit ushtarak i Nishit.

Gabimet e kosovrëve qofshin të mediave, apo edhe vetë përfaqëuesëve të UÇK-së janë bërë pikërisht nga dita kur raportuesi i Këshillit të Evropës, tashmë i njohur dhe ditur si antishqiptari Dik Marti, pati publikuar raportin e tij me plotë shpifje e trillime kundër UÇK-së, por edhe kundër shqiptarëve në përgjithësi,Kjo shpifje për fat të keq atëbotë sikur yshti disa subjekte poltike në hakmarrje të ish komandantëve të luftës dhe bijëve të lirisë të mos kundërshtohet e as të mos hulumtohet e vërteta e kësaj shpijfe mizore.Gabimin e kësaj shpifje të rëndë pasiqë nuk e kundërshtuan katgeorikisht qoftë edhe me fakte si të pranueshme konstatimit se raporti i Dik Martit e ka prishur imazhin e Kosovës, Ishte një pjesë e “fajit” tonë që nuk dëshmuan të vëretën,Mirëpo,në vazhdim të kësaj gënjeshtre dhe shpifje të Dik Martit nga vetë publikimet që i ka bërë Serbia sa i përket transplantit të veshkave me titull” Perspektiva na prelasku u 21 vek” që është “Perspektiva në kalim të shekullit 21” të publikuar nga autorët; Goran Paunoviq,Karolina Paunoviq, Svetisllav M ,Kostiq, Radmilla Veliçkoviq dhe Mairna Avarmiviq të cilët edhe e kanë bërë publim grafikonin e numrit të të sëmuarve që kanë bërë tranasplante veshakash në Serbi nga viti 1993 deri në vitin 2003. Në VMA ,Spitalin Ushtarak në Nish.

Grafikoni në fjalë tregon se më së shumti transplante veshkash janë bërë në vitin 1998, kur në Kosovë kishte luftë dhe mijëra shqiptarë janë zhdukur pa ditur se ku janë as sot, Kurse grafikoni është po kështu i ngritur edhe në vitin 1999 . Por më pak se në vitin 1998, Prandaj, këtu duhet bota të hulumtojë faketet se të kujt ishin veshkat? Dhe organet tjera që u dhuruan pacientëve serbë?, Prandaj, ky fakt kaq i rëndësishëm për botën është edhe një dëshmi se gjykimet që po u bëhën tash luftëtareve të lirisë jo vetëm që shpjegojë pastërtinë e luftës së UÇK-së .

Por, këto faktë dhe raporti i antishqiptari më përbetuar Dik Martit ishin të paguar të mundohen të ulin imazhin e pastërtisë së asaj lufte, Këto faktë mund të jenë në shërbesë shumë e fuqishme për të pa sepse Serbia nuk përgigjet për të zhdukurit e luftës Dhe këto fakte duhet të jenë edhe një dëshmi se kush ishte Dik Marti dhe kush e nxiti të shkruaj këtë,? Sepse akuza thuhet është mbrojtja më e mirë, Apelohet faktori ndërkombëtar që këtë publim të Serbisë dhe këtë grafikon të transplanteve e ta analizojnë, pse në vitet të tjera nuk pati aq transplante ? Pse në vitin 1998 pati aq shumë enorme transpantesh ?

Pse pas atij viti pason viti 1999? Krejt këto duhet të jenë edhe një shërbim të kësaj se kush është viktima e kush agresori.Populli ynë e ka një maksimën “Katundi që shihet nuk do kallauz”.Serbia e kriminalizuar dhe Dik Marti i shfrenuar me antishqipatrizmën e bënë këtë zhurmë duke dashur ta heqin këtë brenge, por historua mund të gabojë por kurr nuk harron.

- Advertisement -

Më Shumë

Malisheva s’ka raste të reja me koronavirus qe 23 ditë

Në 23 ditët e fundit nuk është konfirmuar asnjë rast i ri me COVID-19 në Malishevë. Aktualisht në këtë komunë janë vetëm dy raste...

Besa Kuqi, drejtoreshë e re e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Suharekë

Me vendim të kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, nga sot në postin e drejtoreshës së Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale është emëruar Besa...

Detaje: Si u mbyll një fabrikë e tërë në Prizren, një punëtor aty u infektua me koronavirus

Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prizrenit, Visar Shehu ka bërë të ditur se kanë marrë vendim që të mbyllin një fabrikë në Prizren,...

Arrestohen nëntë persona në “Arbanë” të Prizrenit

Nëntë persona janë arrestuar në lagjen “Arbana” të Prizrenit. Ata nuk kanë respektuar masënkufizuese të lëvizjes. “Ndaj nëntë të dyshuarve meshkuj është iniciuar lënda, pasi të...

Me tepihë në rrugë, kështu e falën namazin e Bajramit disa qytetarë të Prizrenit

Disa qytetarë të lagjes “Kurrill” të Prizrenit në pamundësi për ta falur namazin e Fitër Bajramit në xhami, për shkak të pandemisë me Covid-19...

Fillojnë përgatitjet e para për meçin Anthony Joshua – Kubrat Pulev, pritet prania e tifozëve

Anthony Joshua mund të mbrojë titujt e tij para tifozëve të tij edhe pse coronavirusi është ende i prezent. Kampioni i peshave të rënda në...

Edhe 3 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 3 raste të reja me koronavirus në Prizren. Rastet pozitive janë...

Paraburgim dhe arrest shtëpiak ndaj dy personave që dyshohet se sulmuan fizikisht punëtorin e një pike të derivateve

Gjykata Themelore në Prizren, të enjten dhe të premten, ka marrë dy vendime të ndara për një rast të njëjtë, ku ishin të përfshirë...

Mbi 40 raste të dhunës seksuale për pesë muaj në Kosovë

Më shumë se 40 raste të dhunës seksuale janë shënuar vetëm në pesë muajt e parë të vitit 2020 në Kosovë. Sipas të dhënave që...

Një shtetas i Shqipërisë u ndalua në Vermicë pasi hyri ilegalisht në Kosovë

Një shtetas i Shqipërisë është arrestuar të hënën, pasi që kishte kaluar ilegalisht në këmbë kufirin nga Shqipëria për në Kosovë, është njoftuar në...

Këngët e The Beatles me tematikë filozofike

Shumica e këngëve të Beatles, si pjesa më e madhe e pop këngëve, kanë tema dashurie. Por siç muzika e grupit zhvillohej, kështu dhe...

PDK-ja në Prizren uron besimtarët islam për Fitër Bajram

Pas përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit dhe pas përmbushjes së obligimit të agjërimit, Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prizren dhe...

Mjeku nga Prizreni tregon se si trembet ariu (Video)

Profesori dhe Specialisti i Protetikës Stomatologjike, dr. Kujtim Shala, tregon se si duhet të trembet ariu, në rastet kur njerëzit përballën me të. Sipas tij,...

Rexhaj: Albin Kurti nuk ka grup, por Hashim Thaçi le të mbahet mirë

eputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, ka komentuar akuzat e presidentit të vendit, Hashim Thaçi, ndaj kryeministrit në...

“Transferim te Juve? Të shohim”, flet agjenti i mesfushorit italian

Agjenti i Jorginhos, Joao Santos, ka folur për të ardhmen e klientit të tij. Sipas Santos, Jorginho mund të transferohet te Juventusi. “Kemi ende kontratë...

Ish-ministri Gashi përkujton 27 martirët e masakrës së Tusuzit

Ish-ministri i Ministrisë së Kulturës dhe Sportit, Kujtim Gashi ka përkujtuar 27 martirët, të cilët kanë rënë në masakrën e Tusuzit të Prizrenit, 21...

Lajmet e Fundit

Kushtetuesja i jep të drejtë Thaçit për dekretin

Gjykata Kushtetuese ka vendosur që t’i japë të drejtë presidentit Hashim Thaçi rreth dekretit për mandatarin e Qeverisë. Kushtetuesja vlerësoi se presidenti ka vepruar në...

Mali i Zi lejon hyrjen për banorët e Kosovës, jo edhe për ata të Serbisë

Qytetarët e Kosovës prej 1 qershorit mund të hyjnë në territorin e Malit të Zi. Këtë e ka bërë të ditur të enjten mbrëma përmes...

Minxhozi: Kufiri Shqipëri-Kosovë hapet më 1 qershor

Shumë shtete u detyruan t’i mbyllin kufijtë në mënyrë që ta parandalojnë përhapjen e pandemisë me Covid-19. Por, disa prej tyre pas më shumë se...

Iluzion për një këngë

Nga Rauf Xhyheri Retë ikën! Këndoni sikur dielli do shpërthejë Harmoninë e harpave, Të mbetuna vjerë në shelgjet buzë liqenit, Që, edhe sot lotojnë, Tunden lehtas nga era e trishtueme. Zogjtë...

I postojnë fotot e sikletshme, mbesa e bosit të Lamborghini shpërthen në Instagram

Një polemikë e madhe ka shpërthyer në Romë, konkretisht me Elettra Lamborghini. Bukuroshes italiane, e cila është mbesa e Ferrucio Lamborghini, themeluesit të makinën...