23 C
Prizren
E premte, 3 Korrik, 2020

Shaqir Totaj: Haskuka u dirigjua nga Albin Kurti për “kontrabandimin” e pronës së Prizrenit

Kryetari i PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, ka hedhur akuza në drejtim të kryetarit të Komunës, Mytaher Haskuka.

Sipas tij, Haskuka po dirigjohet nga lideri i VV-së, Albin Kurti.

Totaj, ka përmendu vendimin e fundit të Kuvendit rreth pronës së Komunës.

“Kohë më parë, saktësisht me datë 25 shtator 2019, PDK në Prizren, ka paralajmëruar për një rast, që atëherë ka qenë në zhvillim e sipër, e që tani, konkretisht në mbledhjen e fundit të Kuvendit Komunal, me datën 11 nëntor 2019, pas 3 tentimesh për t’u kontrabanduar, më në fund edhe është votuar”, tha Totaj.

“Me datë 14 shtator 2019, lideri i VV-së z. Albin Kurti, e ka vizituar ndërmarrjen ‘’Sopaj’’ dhe për këtë vizitë në faqen e tij në FCB, është publikuar edhe një video, e cila i paralajmëron zhvillimet që do të pasojnë”.

“Ky është edhe një fakt se Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, nuk është i pavarur në vendim marrjen e tij, dhe sidomos për vendime të mëdha, është i dirigjuar nga lideri i VV-së z. Albin Kurti”.
Qysh atëherë, po pregatitej tereni, për atë që ndodhi, ku në seancën e fundit të Kuvendit Komunal, me datë 11 nëntor 2019, u votua ky vendim kontrovers.

“Vlen të theksohet se ky vendim kontrovers, është votuar vetëm nga pozita, ndërsa opozita ka votuar kundër, që vetvetiu është një indikator, se ky propozim nuk ka qenë me rëndësi dhe me interes publik, por mund të ketë qenë me interes, vetëm për grupe të caktuara të disa individëve”.

“Është vendim, i cili mundëson hyrje në koncesion të pronës komunale, dhe i jep të drejtë Kryetarit të Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskukës, që të negociojë, me një biznes privat, për ndërtim, në një zonë të shtrenjtë në Prizren”.

“Bëhet fjalë, për pronën komunale, e cila ka gjithsej 459 metra katrorë, në të cilën kompania ‘’Sopaj’’ planifikon të ndërtojë banesa”.

“Nëse kalkulohet sipërfaqja e kësaj prone dhe shumëzohet me 8 kate, sa planifikohen të ndërtohen, shuma totale do të jetë 3 mijë e 672 metra katrorë për komplet banesat”.

“Vlera në zonën e banesave, ku planifikohen të ndërtohen, është 700 euro për metër katror, dhe nëse kjo shumëzohet me 3 mijë e 672 metra katror, del një shumë prej 2 milion e 570 mijë e 400 euro”.

“Është i mjegulluar fakti, se cili është qëllimi i vërtetë i këtij veprimi ?”

“Në njërën anë thuhet se, nëse komuna nuk hyn në marrëveshje me biznesin në fjalë, kjo parcelë, do të mbetet e pa shfrytëzuar fare dhe si e tillë edhe pa vlerë”.

“Por kjo nuk është e vërtetë dhe rreth kësaj çështje është me rëndësi të theksohet se ka pasur propozime nga opozita, që parcela në fjalë, kishte me qenë më racionale të shfrytëzohet për gjelbërim, për park, për kënde të lojërave për fëmijë, sepse jemi deshmitarë se pothuajse, tek të gjitha banesat kolektive, këto lloj hapësirash mungojnë”.

“Por nëse komuna hyn në marrëveshje, mund të përfitoj banesa, rreth 1 mijë e 500 metra katror, të cilat do të ndahen për raste sociale”.

“Ky arsyetim duket paksa i dyshimtë dhe ngjallë dilema, sidomos kur e kemi parasysh faktin se transparenca e komunës nuk është në nivel të duhur”.

Totaj ka akuzuar Haskukën edhe për dështime të tjera.

“Në fillim kur janë mbajtur mbledhjet e bordit të drejtorëve, kanë qenë të mbyllura për publikun dhe për këtë ka pasur reagime edhe nga rrjeti i OJQ-ve, kurse tani fare nuk mbahen mbledhje të bordit të drejtorëve”.

“Banesat sociale, të cilat i ka financuar vetë komuna, ka pasur probleme serioze në respektim të kritereve për shpërndarje të tyre”./PrizrenPress.com/

 

- Advertisement -

Më Shumë

Voziti në kahje të kundërt të autostradës “Ibrahim Rugova”, zbulohet dhe dënohet nga Policia

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka dënuar një qytetar që ka vozitur automjetin e tij në kahjen e kundërt të drejtimit të lëvizjes,...

Lampard kundër kampionëve të Anglisë: Manchester City është ekipi më i mirë

Trajneri i Chelseat, Frank Lampard, e ka lavdëruar Manchester Cityn pas fitores së ekipit të tij me rezultatin 2-1 mbrëmë në “Stamford Bridge”. Ai thotë...

Ish-kryeministri francez dënohet me burgim për keqpërdorim të fondeve publike

Një gjykatë franceze ka dënuar të hënën ish-kryeministrin francez, Francois Fillon me pesë vjet burgim, tri prej të cilave të pezulluara, për përvetësim të...

Qeveria kërkon përshpejtimin e procesit për tërheqjen e 10 për qind të kontributeve nga Trusti

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka kërkuar nga Banka Qendrore e Kosovës dhe TRUST-i që të përshpejtojnë nismën që qytetarëve t’u mundësohet tërheqje e...

Gjykata ndalon mbesën e Trump ta publikojë librin me sekretet e presidentit

Një gjykatë e lartë e Nju Jorkut ka bllokuar përkohësisht mbesën e presidentit amerikan, Donald Trump, të publikojë librin që tregon detaje pikante dhe...

KK i Malishevës del me deklaratë: Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka qenë e drejtë dhe e pastër

Kuvendi i Komunës së Malishevës në mbledhjen e katërt të rregullt ka dalë me deklaratë për Luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Deklaratën në emër...

Pritja 30 vjet mbaron – Liverpool kampion

30 vjet pritje. 30 vjet zhgënjim. 30 vjet lodhje. Mirëpo, pas tri dekadash Liverpool më në fund u kurorëzua kampion i nëntëmbëdhjetëfishtë i Anglisë kur...

Policia e gatshme të menaxhojë fluksin e bashkatdhetarëve

Policia e Kosovës vlerëson që për pesë muaj ka pasur ulje të konsiderueshme të veprave penale si dhe të aksidenteve, por një rritje të...

Prizren, 58 fëmijë vijnë në jetë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë pesë ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 58 fëmijë, transmeton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e...

Vdiqën edhe tre të infektuar me COVID-19, dy nga Prizreni dhe një nga Suhareka

Nga Instituti i Shëndetit Publik kanë njoftuar se edhe tre persona kanë vdekur nga COVID-19. Mbrëmë në Klinikën Infektive ka ndërruar jetë pacienti J.N. 1963...

Nga ditari i Lasgushit

Më ardhi në shtëpi Muzafer Xhaxhi-u, tha se më kërkon në klubin e Lidhjes Prof. Hasan Mekuli, i ardhur prej Kosove. I thashë s’mund...

Thaçi sot u drejtohet qytetarëve rreth aktakuzës së Speciales

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do t’u drejtohet sonte në 20:00 qytetarëve, me një fjalim nga zyra e tij. Fjalimi që nga Thaçi ishte paralajmëruar...

Thaçi ateron në Tiranë, të dielën adresohet

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka arritur sot në Aeroportin “Nëna Terezë” në Tiranën, njofton Klan Kosova. Ai ka deklaruar se të dielën në mbrëmje...

Latifi prezanton para rahovecianëve punën e tij gjashtëmujore

Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka bërë me dije se nesër do ta prezantojë para rahovecianëve punën e tij gjashtëmujore. Ai ka thënë...

Shkon në 51 numri i të vdekurve nga koronavirusi në Kosovë

Dy vdekje të reja janë regjistruar në raportin e ri të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike për ditën e martë. Me dy rastet e reja,...

Një grup i muzikës popullore gjatë viteve ’30 në Rahovec (FOTO)

Muzika në hapësirat ku flitet shqip i ka rrënjët e thella. Shqiptarët që moti janë dhënë pas tingujve të bukur dhe ndijesive të këndshme...

Lajmet e Fundit

Edhe sot asnjë i infektuar me COVID-19 në Prizren

63 TË SHËRUAR DHE 73 RASTE ME COVID-19! Sot më 02 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Këtë muaj ngrihet aktakuzë për rastin e shpërthimit në Zhur ku humbi jetën një polic

Një incident i rëndë kishte ndodhur në fillim të këtij viti në Zhur të Prizrenit, atje nga shpërthimi që ndodhi në shtëpinë e Iran...

Emrat e 46 zëvendësministrave të Qeverisë Hoti

Qeveria e udhëhequr nga Avdullah Hoti ka nisur t’i përngjajë përbërjes së Qeverisë së dikurshme të Ramush Haradinajt, për nga emërimi i zëvendësministrave. LDK-ja...

Voto 4 Ermina-Lekaj Perljaskaj

Seremb Gjergji  Voto një shqiptare e cila ka parime, cilësi dhe dituri, por mbi të gjitha, drejtësi dhe fuqinë për t’i realizuar projekte që i...

Muharremaj: Në Suharekë vetëm 12 raste aktive me COVID-19, u importuan nga Universiteti i Prizrenit

Kryetari i Suharekës Bali Muharremaj, ka treguar se në këtë komunë janë 12 raste aktive me coronavirus. Muharremaj në RTV Dukagjini ka thënë se këto...