10 C
Prizren
E mërkurë, 8 Prill, 2020

ShBA-ja i jep hua Evropës 130 miliardë dollarë për ta ndihmuar nga Coronavirusi

Bankat evropiane kanë marrë 130 miliardë dollarë të vëna në dispozicion nga Rezerva Federale, për t’u ndihmuar në lehtësimin e presionit nga pandemia e Coronavirusit.

Ata huazuan pjesën më të madhe të parave, apo 112 miliardë dollarë në operacione të koordinuara nga Banka Qendrore Evropiane dhe ky është padyshim shkëmbimi më i madh që nga kriza financiare më shumë se një dekadë më parë, përcjell Telegrafi.

Huadhënësit britanikë morën 15.5 miliardë dollarë përmes Bankës së Anglisë, ndërsa institucionet zvicerane morën 2.6 miliardë dollarë. Bankave u janë ofruar kredi për 84 ditë me një normë prej 0.38 për qind.

Kërkesa e rritur vjen si shenjë e stresit në tregjet e financimit, me kryesimin e dollarit kundrejt disa prej monedhave kryesore botërore që vazhdojnë të dobësohen mes shqetësimeve për mungesën e likuiditetin.

Rezerva Federale Amerikane rriti linjat ekzistuese të këmbimit me bankat qendrore kryesore në botë, përfshirë Bankën Qendrore Evropiane, Bankën e Japonisë, Bankën e Kanadasë dhe Bankën Kombëtare Zvicerane, si pjesë e paketës së saj lehtësuese, duke ulur koston dhe duke zgjatur kohëzgjatjen e kredive.

Problemet aktuale janë padyshim më të thellat me të cilat përballet sistemi financiar që nga fillimin e krizës së vitit 2008, ndaj kredidhënia amerikane shihet si një masë për të parandaluar përsëritjen e situatave të tilla edhe në të ardhmen.

Sigurimi i financimit në dollar vjen një ditë pasi Banka Qendrore Evropiane iu huazoi bankave 109.1 miliardë euro deri në muajin qershor.

Krijuesit e politikave në të gjithë botën po përpiqen të sigurojnë një rrjet efektiv sigurie për ekonominë, e cila është e sigurtë se do të bjerë në recesion pasi prodhimi është goditur fuqishëm dhe shërbimet janë mbyllur. /Telegrafi/

- Advertisement -

Më Shumë

Mino Raiola gati të mbajë fjalën e dhënë, i propozon Realit një… juventin

Mino Raiola është një nga agjentët më të suksesshëm në botë. Ai zotëron të drejtat e shumë emrave të mëdhenj dhe preferon t’iu ndërrojë...

AAK i kërkon Qeverisë Kurti t’ia japë nga 100 euro secilit qytetar

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nëpërmjet një konference për mediat, ka propozuar që Qeveria e Kosovës të ndajë nga 100 euro për secilin qytetar...

Sot në 81-vjetorin e lindjes së këngëtares Vaçe Zela

Vaçe Zela ishte dhe mbeti emblemë e këngës shqiptare. Vokali i saj i jashtëzakonshëm, ai zë që i’u thurën legjenda, kujtesa dhe nostalgjia e...

Covid- 19: Lajm i mirë nga Suhareka

Gjashtë persona nga Komuna e Suharekës kanë rezultuar negativ me koronavirus, shkruan Insajderi. Lajmin e ka bërë të ditur Bali Muharremaj, kryetar i Suharekës. “Edhe një...

Komuna e Malishevës më e prekura nga koronavirusi, 44 të infektuar

Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK ka bërë të ditur se pesë raste të reja janë konfirmuar pozitiv me virusin kinez Covid-19. Rastet pozitive janë...

Punëtorët e Lotarisë së Kosovës paralajmërojnë protesta: Nuk kemi marrë paga tash e një vit

Sindikata e punëtorëve të Lotarisë së Kosovës, përmes një komunikatë për medie kanë bërë të ditur se kanë kërkuar të përfshihen në pakon financiare...

Ndejat në oda shtojnë numrin e të prekurve me koronavirus në Malishevë

Ndejat nëpër odat shqiptare janë traditë e vjetër. Por ky zakon nuk po harrohet as në këtë kohë, kur qëndrimi në grup po konsiderohet...

Nostalgji për plazhin, fustan ‘pink’ dhe sensacion në Tik-Tok: Karantina e Kiara Titos

Kiara Tito, moderatorja e emisionit “Style Show” në ABC News, vazhdon të jetë aktive në Instagram, edhe pse është prej shumë ditësh në karantinë. Bukuroshja...

Dy të infektuarit nga Malisheva kanë qenë në ndalim 48-orësh

Dy shitësit e fidanëve të pemëve nga Malisheva, të cilët kanë rezultuar të infektuar me koronavirus, të premten që shkoi janë arrestuar nga Policia...

Sot i bëhen analizat mjekut të izoluar QKMF’së së Prizrenit që vizitoi vjehrrin e infektuar

Mbrëmë është konfirmuar edhe një rast i ri me koronavirus në Prizren. E infektuara është nga fshati Korishë. Ministria e Shëndetësisë mbrëmë ka vendosur...

Dy vjedhje në Suharekë

Dy vjedhje kanë ndodhur në Suharekë, brenda një dite. Vjedhja e parë ka ndodhur në fshatin Dragaqin, kurse e dyta në Gelancë. Raporti i policisë Fsh. Dragaqin,...

Pablo Picasso: Arti është një gënjeshtër që na ndihmon të realizojmë të vërtetën

E kam të vështirë ta kuptoj rëndësinë që i jepet fjalës “kërkim“ në lidhje me pikturën moderne. Simbas meje, në pikturë, kërkim nuk do...

Si i ndryshojnë qytetërimet, epidemitë

Për ta vendosur në perspektivë pandeminë e koronavirusit, mendoni se çfarë ndodhi kur murtaja bubonike goditën Londrën në vitin 1665. Fillimi i sëmundjes mund...

Klubeve italiane u ndalohen ushtrimet deri më 13 prill

Qeveria e Italisë ka nxjerr një dekret të ri duke i ndaluar stërvitjet në qendrat sportive për atletët profesionistë të paktën deri më 13...

Kurti të enjten viziton Malishevën, tregon arsyen pse nuk e vizitoi sot

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti pas gjendjes së krijuar për shkak të pandemisë COVID-19 ka filluar t’i vizitojë komunat e Kosovës për të parë...

Kryetari i Malishevës: 15 rastet e reja me koronavirus janë familjarë mes vete

Kryetari i Malishevës, Ragip Begaj, ka përsëritur apelin që qytetarët të kenë kujdes. Begaj për Klan Kosovën ka treguar se të gjithë rastet e reja...

Lajmet e Fundit

Vdes 66 vjeçarja nga Malisheva – shkon në gjashtë numri i viktimave me Covid-19 në Kosovë

Një grua 66 vjeçare nga Malisheva është viktima e gjashtë në Kosovë nga coronavirusi. “Sot më 08.04. 2020 në Klinikën Infektive të QKUK-së ka përfunduar...

Limaj: Malisheva nuk do ta harrojë trajtimin e deritanishëm nga Kurti

Kryetari i NISMA Socialdemokrate, Fatmir Limaj e konsideron tepër të vonuar vizitën e Albin Kurtit në Malishevë. Limaj në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në...

Haskuka, kallëzim penal kundër Shaqir Totajt

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka paditur kryetarin PDK-së, Shaqir Totajn. Haskuka vlerëson se vizita e kryetarit të degës së PDK-së në Prizren në fshatin...

Komuniteti rom kërkon që gjuha e tyre të bëhet zyrtare në Prizren

Gjendja e emergjencës për shëndetin publik ka detyruar aktivistët e komunitetit rom që në vend të aktiviteteve tradicionale për nder të 8 prillit, të...

Shitësit e fidanëve të infektuar me Covid-19 qëndruan edhe në Rogovë të Hasit

Mëngjesin e së premtes dy persona nga Komuna e Malishevës kishin shkuar për të shitur fidanë në fshatin Rogovë të Komunës se Gjakovës. Sipas banorëve...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!