23 C
Prizren
E premte, 10 Korrik, 2020

Shembull i mirë: Drejtori i Prizrenit punon fizikisht për familjet e varfra (Foto)

Nuk është punëtor krahu.

Që tri vjet mban postin e drejtorit të Drejtorisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale në Prizren. Prejse është shfaqur pandemia në Kosovë, e ka hequr kravatën nga qafa.

Nga posti i drejtorit, ai tash kryen punë fizike.

Ngarkon e shkarkon kamionë me thasë të miellit dhe gjërat të tjera ushqimore.

Krejt këtë punë e bënë për familjet në nevojë.

Drejtori i Punës dhe Mirëqenies Sociale në Prizren, Fejzë Kabashi, për dy muaj të kohës së pandemisë, ka ngarkuar e shkarkuar kamionë me mbi 600 thasë miell dhe 1200 pako të ndryshme ushqimore.

“Deri më tash i kam ndihmuar 3 mijë familje të varfër”, tregon Kabashi për “PrizrenPress”.

Ai tha se arsyet që kanë shtyrë të kryejë punë fizike kanë qenë familjet e varfra dhe punëtorët e Qendrës për Punë Sociale.

“Nuk e kam për detyrim të kryejë punë fizike, mirëpo e kam obligim moral që familjeve të varfra t’ju qëndroj afër”, shprehet ai.

“ Po ashtu nuk kam dashur që punëtorët e QPS-së t’i nxjerri në punë në kohë të pandemisë”.

Drejtori Kabashi, i cili në qeverinë e Mytaher Haskukës në Prizren, përfaqëson LDK-në, përveç punës fizike në teren, nuk i ka lënë anash dhe ato administrative të zyrës.

Ai tregon se, gjatë kësaj kohe ka përmbyllur të gjitha fazat tenderuese të projekteve.

“Drejtoria e Punës dhe Mirëqenies Sociale është e para që ka përmbyllë fazat tenderuese të projekteve më të rëndësishme të Komunës së Prizrenit”, shprehet Kabashi.

Sipas tij, në projektet e ardhshme parashihet ndërtim, meremetimi i shtëpive si dhe ndërtimi i banesave për familjet e varfra”.

Puna fizike e drejtorit Kabashit, i ka habitur për të mirë qytetarët e kësaj komune.

Ata e kanë falënderuar edhe publikisht në rrjetet sociale. Sipas tyre, secili drejtor duhet ta marrë shembull Kabashin.

Zyrtari i Qendrës për Punë Sociale në Prizren, Bashkim Rakaj, tha se nuk ka parë e hasur drejtor më të sinqertë se Kabashi.

“Unë kam njohur shumë drejtorë, mirëpo më punëtor dhe më të sinqertë nuk kam parë si Fejzë Kabashi”, shprehet Rakaj, për “PrizrenPress” .

Sipas tij, Kabashi është i vetmi drejtor që i respekton dhe mbështet punëtorët.

“Ai nuk din t’i nënçmon punëtorët”, tregon Rakaj./PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

42 eurodeputetë i kërkojnë Macronit e Ruttes liberalizimin e vizave për Kosovën

Gjithsej 42 deputetë të Parlamentit Evropianë kanë kërkuar nga kryetari i Francës, Emmanuel Macron dhe kryeministri i Holanës, Mark Rutte, që të mos bëhen...

Vdes një 83 vjeçare prej koronavirusit, viktima e tretë sot në Kosovë

Një 83 vjeçare nga komuna e Fushë Kosovës ka ndërruar jetë sot pasi është prekur nga virusi Covid-19. Kjo është vdekja e tretë e...

A janë kushtetuese masat dhe ora policore që është vendosur në Prizren?

Qeveria Hoti vazhdon t’i rezistojë vendimit të Gjykatës Kushtetuese përkitazi me infrastrukturën ligjore që duhet krijuar në funksion të luftës kundër pandemisë COVID-19. Në...

Inzaghi nuk nxitohet për titullin: Të sigurojmë fillimisht Championsin

Dy fitore radhazi me përmbysje kanë rritur gjithmonë e më shumë besimin e Lazios për titullin kampion, por trajneri Simone Inzaghi preferon të qëndrojë...

Mandzukic e duan tri skuadra italiane dhe dy gjigantët e Stambollit

Mario Mandzukic është larguar nga skuadra Al Duhail pas një kohe të shkurtër qëndrimi në Katar. Sulmuesi kroat iu bashkua skuadrës nga Katari në afatin...

178 raste të reja me koronavirus, 10 në Prizren

50 TË SHËRUAR DHE 178 RASTE ME COVID-19! Sot më 04 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Pandemia godet turizmin kulturor

Situata ku gjendemi prej përhapjes së covid-19, ka goditur rëndë turizmin kulturor. Kalatë, muzetë dhe sitet arkeologjike po vuajnë mungesën e vizitorëve, duke shënuar...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 22 pacientë me COVID-19

Në Spitalin e Prizrenit janë duke u trajtuar 22 pacientë me COVID-19, shkruan “PrizrenPress”. 270 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në QKUK dhe...

Nga sherri Messi-Abidal te gjobat e Dembeles, 11 problemet që e shkatërruan Barcelonën në sezonin 2019/2020

Kur nisi sezoni 2019/2020 askush nuk e mendonte që gjërat do të shkonin kaq keq për Barcelonën. Katalanasit po dështojnë në La Liga me Realin...

Katër lokale u gjobitën në Prizren për mosrespektim të masave anti-Covid

  Fahredin Ajdini, udhëheqës i sektorit të Inspektoratit Sanitar në Komunën e Prizrenit ka deklaruar se në këtë komunë është duke u zbatuar vendimi i...

Liverpool dhe Thiago arrijnë marrëveshje

Liverpool ka arritur marrëveshje me yllin e Bayern Munich-it, Thiago Alcantara, kurse gjiganti gjerman nuk do e ndalojë këtë lëvizje. Spanjollit i skadon kontrata në...

Gola si “zalli” në Suharekë (Video)

Janë shënaur katër gola në 18 minuta në derbin në mes të Ballkanit dhe Llapit që po zhvillohet në Suharekë. Vendasit janë duke fituar me...

Gjashtë raste aktive me koronavirus në Malishevë

Bazuar në analizat e testimeve të sotme për Covid-19, sot janë bërë tri teste të qytetarëve nga Komuna e Malishevës, ku një prej tyre...

Real Madrid fitoi Kupën para 40 vitesh ndaj ekipit B

Real Madrid është një nga klubet më prestigjioze dhe me më shumë trofe të fituara në botë, ku mjafton të përmendim 13 herë Champions...

Zyra e OKB-së ndihmon Malishevën me mjete mbrojtëse anti Covid-19

Zyra e Misionit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë, sot e ka përkrahur Komunën e Malishevës, me një donacion me maska dhe...

MPB: Vulat apostile nga nesër ofrohen edhe në Prizren

Agjencia e Regjistrimit Civil në kuadër të Ministrisë së Punëve të Brendshme për disa ditë radhazi është detyruar të mbyllë dyert për shërbime në...

Lajmet e Fundit

Prizreni me 16 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të premten në Komunën e Prizrenit janë konfirmuar 16 raste të reja...

Haxhi Avdyli ofshanë: Ah ku je katandis LDK’ja ime

Deputeti i LDK’së Haxhi Avdyli ka reaguar pas përplasjes së në Kuvend të dy anëtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Debati sonte në Kuvend...

Flet Xhavit Ukaj, deputeti që iu vërsul Osmanit, tregon arsyen e veprimit të tij

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Xhavit Ukaj, ka folur për Express lidhur me incidentin që ndodhi në...

Deputeti i LDK-së Xhavit Ukaj, i vërsulet Vjosa Osmanit

Deputeti i LDK-së, Xhavit Ukaj i është vërsulur kryetares së kuvendit, Vjosa Osmanit. Menjëherë pas veprimit të tij është ndërprerë senaca e Kuvendit të Kosovës. “Ndërpritet...

Me kuzime lëshohet për qarkullim rruga Prizen-Prevallë

  Ministria e Infrastrukturës njofton qytetarët e Kosovës se nga nesër(11.07.2020), nga ora 08:00 deri në 20:00, do të lejohet qarkullimi i automjeteve deri në...