31 C
Prizren
E enjte, 2 Korrik, 2020

Shkolla vend i kohës së lirë dhe vend i çlodhjes

Shkruan: Adem Gavazaj 

Fjala shkollë ka prejardhje nga greqishtja e vjetër që donë të thotë vend ku kalohet koha e lirë, vend ku çlodheshin edhe mësimdhënësit edhe nxënësit.

Grekët e vjetër si paraardhës të qytetërimit perëndimor me termin shkollë kuptonin vendin ku kalohet koha e lirë, vend ku çlodheshin edhe mësimdhënësit edhe nxënësit.

Çlodheshin sepse në shkollë shkonin dhe kalonin kohen e lirë ata që kishin aftësi dhe mundësi që të ecnin pas kureshtjes, pas habis e tjera Pra, shkolla ishte vendi ku kalohej koha e lire, ku çlodheshin dhe kënaqeshin duke debatuar duke menduar për shuarjen e kureshtjeve dhe habive për të cilat preokupoheshin njerëzit e dashuruar pas dijes.

Të tilla shkolla kanë qenë Shkolla e Miletit me Talesin, Shkolla Jonjane me Heraklitin, Sholla Eleate me Parmenidin, Akademia me Platonin, Liceu me Aristotelin e tjera.

Në këto shkolla, të talentuarit, kërkonin të vërteta astronomike, matematike, gjeometrike, politike, shoqërore e tjera.

Të vërtetat e shkollave të lartcekura edhe sot janë referenca për të vërtetat tona.

Në deceniet e para të shekullit XIX revolucioni industria kërkonte punëtor më të kualifikuar, e të tillë punëtorë duhej të kualifikoheshin , kjo nevojë e industrialistëve ndikojë në hapjen e shkollave për të gjithë njerëzit dhe për të gjitha nivelet.

Këto shkolla u bënë fluide,ato ishin përziera nga nxënës me inteligjenca dhe interesa të ndryshme. industrialistët kishin nevojë për të gjithë, kjo nevojë e industrialistëve e ka vdekur natyrshëm kuptimin e fjalës shkollë që nga greqishtja që donë të thotë, vend i kohës së lirë dhe i çlodhjes.

Më nuk është kaluar koha e lirë nëpër shkolla, Më nëpër shkolla nuk janë çlodhur, por janë munduar shumë edhe shpirtërisht edhe fizikisht nxënësit nëpër to…

Më e tmerrshme ka qenë dhe është kërkesa e stafeve mësimdhënëse për njëjtësimin nxënësve, kjo kërkesë ka ngjallë dhe ngjall neveri të madhe tek nxënësit origjinal do të thoshte Adam Grant. Këtë fakt të trishtueshëm e pasqyrojnë me këngë edhe rokerët shumë të njohur të viteve 70–ta Pink floyd me këngën “teacher”.

Shkolla sot po ngecë në shpërndarjen e diturisë. Po e shpërndan shumë ngadalë diturinë. E dihet sa më shpejtë dhe sa më shumë shpërndahet dija aq ma shumë edhe rritet ajo.

Tashti shumë më shpejt, shumë më qartë dhe më mirë, këtë punë po e bëjnë mjetet e tjera të komunikimit.

Ato sot po shpërndajnë aq shumë dije sa po e habitin edhe imagjinatën e njeriut të ditur

Studiuesi Alfred Toffler për problemin e shkollës dhe mësim nxënien në shekullin të cilin po jetojmë shkruan se Shkathtësia më e madhe e shekullit 21 është si ti bëjmë nxënësit aftë që ti mësojmë, për të mësuar, për të çmësuar dhe për të mësuar përsëri.

Kjo kërkesë siç duket po e qon shkollën si institucion në fillimet e veta, kur nxënësit kënaqeshin duke kërkuar të vërtetën e tyre,nëpër shkolla, ashtu ata menaxhonin kohën e lirë dhe çlodheshin duke vepruar dhe kërkuar atë që donin.

Në fund të fundit njeriu është qenie që kënaqet dhe nuk ndihet kurrë i lodhur nëse kryen veprime që ai i dashuron.

Boll na ka orientua industria deri tashti, teknika teknologjia po na thonë orientohuni.

- Advertisement -

Më Shumë

Po shqyrtohet mënyra e tërheqjes dhe kompensimit të 10% të mjeteve nga Trusti Pensional

Ministria e Financave është duke shqyrtuar propozimin për tërheqjen deri në 10% të kursimeve në Trustin Pensional nga qytetarët si ndihmesë në kohën e...

Komuna e Suharekës pret alokimin e 1 milion € nga MTI-ja për përfundimin e sheshit të qytetit

Projekti i ndërtimit të sheshit në komunën e Suharekës i paraparë të përfundojë në këtë vit mund të shtyhet për shkak të buxhetit. Mjetet financiare...

Kosovarët ia mësyejnë bregdetit shqiptar, vetëm sot mbi 2 mijë automjete kaluan kufirin Vërmicë-Morinë

Turistët nga Kosova kanë vërshuar sot në mëngjes drejt Shqipërisë për të kaluar fundjavën në bregdetin shqiptar, dhe bëhet fjalë për mijëra makina dhe...

Nga ditari i Lasgushit

Më ardhi në shtëpi Muzafer Xhaxhi-u, tha se më kërkon në klubin e Lidhjes Prof. Hasan Mekuli, i ardhur prej Kosove. I thashë s’mund...

Nënshkruhet marrëveshja e kredisë me Bankën Botërore, në vlerë të 46 milionë eurove

Ministrja e Financave Hykmete Bajrami, ka nënshkruar sot Marrëveshjen e Kredisë me Bankën Botërore përmes Asociacionit Zhvillimor Ndërkombëtar, në vlerë prej 46 milionë euro...

Gruaja i kërkoi divorcin, burri hakmerret duke vrarë dy fëmijët e tyre

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali. Mëngjesin e sotëm, babai ka vrarë dy fëmijët e tij, binjakë të moshës 12 vjeçare, dhe më...

7 raste të reja me COVID-19 në Prizren, 4 në Suharekë, 3 në Mamushë dhe 2 në Rahovec

31 TË SHËRUAR DHE 87 RASTE ME COVID-19! Sot më 28 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Adrola Dushi në një lidhje dashurie? Kush ia ka rrëmbyer zemrën modeles

Pas ndarjes nga ish-bashkëshorti Adis Patushi, modelja e njohur Adrola Dushi është komentuar shumë në media për jetën private. Shpeshherë, modelja ka ndarë foto...

“Aktakuza ndaj Thaçit e Veselit është e qëllimshme dhe me motive”

Ministra, avokat, analistë dhe njohës të çështjeve të drejtësisë vendore e ndërkombëtare po thonë se aktakuza e ngritur nga Gjykata Speciale ndaj Presidentit Hashim...

Rahovec: Bie nga një lartësi rreth tri metra, lëndohet punëtori i ndërtimit

Një punëtor në Hoqë të Vogël të Rahovecit dje derisa ishte duke punuar në një firmë të ndërtimit kishte rënë nga një lartësi rreth...

E dhimbshme, infermjeria e QKUK’së e rrakapitur nga lufta me koronavirusin, pushon në korridor të spitalit

Mjekët kosovarë  e vecanërisht ata të  Klinikës Infektive së  QKUK’së  ka muaj që  janë  në  vijën e parë  të  frontit duke u ballafaquar me...

Xavi trajneri i ri i Barcelonës? Mesfushori legjendar bën deklaratën surprizë!

Xavi Hernandez ka konfirmuar edhe një herë se planifikon të marrë drejtimin e stolit të Barcelonës. Ish mesfushori i skuadrës katalanase, i cili tashmë është...

Zvicër: Arrestohet kosovari 30 vjeçar që po punonte në të zezë

Të mërkurën, më 1 korrik, rreth orës 8:30 të mëngjesit, një 30-vjeçar, shtetas i Kosovës është gjetur duke punuar si punëtor i paligjshëm në...

Maldini e zbulon: Ky është portieri më i mirë në botë!

Ikona e Milan, Paolo Maldini, nuk ka kursyer elozhet për Gianluigi Donnarumma të cilin e konsideron si portierin më të mirë në botë. “Është obligimi...

Aksidentohet aktorja turke me familjen e saj

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Turqi, ku një makinë është përplasur dhe është kthyer përmbys. Në makinë ndodheshin këngëtari Alian, bashkëshortja e...

Arthur Melo mbërrin në Torino për të kryer vizitat mjekësore (Video)

Tashmë është thuajse e kryer. Arthur Melo ka mbërritur në Torino për të kryer vizitat mjekësore te Juventus. Orët e vona të mbrëmjes së djeshme...

Lajmet e Fundit

Muharremaj: Në Suharekë vetëm 12 raste aktive me COVID-19, u importuan nga Universiteti i Prizrenit

Kryetari i Suharekës Bali Muharremaj, ka treguar se në këtë komunë janë 12 raste aktive me coronavirus. Muharremaj në RTV Dukagjini ka thënë se këto...

Rahovec, e infektuara me COVID-19 shetitet nëpër qytet

Përkundër thirrjeve dhe vendimeve të shumta për kujdes gjatë pandemisë COVID-19, jo të gjithë po i respektojnë ato. Policia e Kosovës ka njoftuar se ka...

Peng i prokurimit, 15 fshatra të Dragashit që pesë vjet pa ujë të pijshëm

Banorët e 15 fshatrave të Komunës së Dragashit po vazhdojnë të kenë sfidë furnizimin me ujë të pijshëm. Përkundër që ka pesë vjet që...

Bikinet e Abbyt që ngjajnë sikur maska

Abby së fundmi na ka habitur me një video që e hodhi në Instagram. Nëse keni pritur të zhivshet derisa xhiroi video, jeni gabim, ajo...

Prokurori tërhiqet nga aktakuza për korrupsion ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren

Prokurori Mehdi Sefa, në seancën gjyqësore të mbajtur të enjten, në Gjykatën Themelore në Prizren, u tërhoq nga aktakuza ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në...