16.8 C
Prizren
E hënë, 25 Maj, 2020

Shpërndahen pajisje bujqësore për fermerët e Prizrenit

Komuna e Prizreni sot në bashkëpunim me organizatën zvicerane, Caritas, ka bërë shpërndarjen e pajisjeve bujqësore për përfituesit nga projekti “Prosperiteti i prodhimtarisë agrare në Kosovë nga investimet e qëndrueshme rurale – PASURI”.

Me rastin e ndarjes së këtyre pajisjeve prezentë ishin edhe kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, nënkryetari Eshref Memaj, drejtori i Drejtorisës së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Egzon Elshani, si dhe përfaqësues të organizatës Caritas.

Pajisjet e shpërndara sot përfshijnë sistemin e ujitjes, rrethojat dhe pesticidet që i përshtaten kulturave të këtij projekti si kultivimi i dredhëzave, mjedrave, boronicës dhe bimëve mjekuese aromatike.

Nga ky projekt janë përzgjedhur 14 përfitues, lista e së cilës është shpallur në muajin mars: https://kk.rks-gov.net/…/perfituesit-e-granteve-nga-projek…/

Fermerët përfitues për këtë projekt kanë participuar me 15%, derisa Caritasi dhe Komuna kanë participuar me nga 50%, përkatësisht 35%, të shumës së përgjithshme.

Në kuadër të këtij projekti do të bëhet po ashtu edhe ofrimi i mbështetjes, këshillimit dhe certifikimi i fermerëve përfitues.

Fotografia e Komuna e Prizrenit

- Advertisement -

Më Shumë

Mërgimtari Abidin Gavazaj nga Prizreni, pezullon investimet në vendlindje

Abidin Gavazaj kishte planifikuar që si çdo vit edhe sivjet të vinte në Kosovë për të kaluar pushimet verore. Ai jeton në Salzburg të Austrisë...

Capello: Ronaldo talenti më i madh, por me të nuk fitonim

Fabio Capello dhe Ronaldo Nazario de Lima punuan me njëri-tjetrin për gjysmë viti te Real Madridi. Nga korriku 2006 deri në janar 2007, datë në...

Kurti thotë se është kërcënuar nga “Garda Vullnetare Shqiptare”

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se është kërcënuar nga një grup i ashtuquajtur “Garda Vullnetare Shqiptare”. Kurti ka thënë se ky...

Kështu e festonte UÇK-ja Bajramin e vitit 1999

Sa herë që festohet festa e Bajramit, bie në vemendje një fotografi e veçant e vitit 1999. Vitet e luftës në Kosovë, kanë qenë të...

Numri i viktimave nga coronavirusi në SHBA i afrohet shifrës 100 mijë

Në shkallë globale numërohen mbi 5.3 milionë raste me coronavirus dhe më shumë e 335 mijë të vdekur dhe Shtetet e Bashkuara kanë numrin...

Rahovec, vjedhin 16 metra binarë të hekurudhës

Policia përmes raportit ka bërë të ditur se është raportuar se persona të panjohur kishin vjedhur 16 metra binarë të hekurudhës. Vlera e shinave të...

Veseli përmes një fotografie te xhamia e Mlikës në Dragash uron Bajramin

Kadri Veseli përmes një fotografie të xhamia e Mlikës në Dragash, ka uruar festën e Fitër Bajramit. Ai thotë se këtë vit, festa nuk është...

Arrestohet i dyshuari për sulm fizik ndaj vajzës së tij

Një person është arrestuar të premten në Komunën e Rahovecit, pasi dyshohet se ka kryer veprën penale “dhunën në familje”. Kjo është bërë e ditur...

Anulohet festivali “Sunny Hill”

Organizatorët e festivalit “Sunny Hill” kanë njoftuar zyrtarisht se edicioni i sivjetmë, i paraparë të mbahej në gusht, nuk do të mbahet për shkak të krizës...

Qetësi në Malishevë, 21 ditë pa të infektuar me Covid-19

Situata pandemike në Komunën e Malishevës, konsiderohet e qetësuar, pasi sot e 21 ditë, nuk është regjistruar asnjë rast i prekur nga virusi korona,...

Aurela Gaçe aksidentohet me makinë, këngëtarja tregon pamjet

Këngëtarja Aurela Gaçe ka pësuar një aksident me makinë. Këtë e ka bërë të di tur vetë këngëtarja përmes një postimi në Instagram. Aurela shkruan...

Ministri Arben Vitia: Do të hapen shkollat dhe çerdhet

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konferencë për media ka bërë të ditur se do të bëhet hapja e shkollave në vendin tonë...

Në shënim të 53 vjetorit të themelimit të QRTK-së në Prizren, restaurohet shtëpia e familjes Doda

Në shënim të 53 vjetorit të themelimit të Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në regjionin e Prizrenit, kanë filluar punimet për restaurimin e shtëpisë...

PSG humb Cavanin, gati oferta për goleadorin e Premierligës

Skuadra e PSG-së pritet të ketë ndryshime për sezonin e ardhshëm. Sidomos në repartin e sulmit, pasi bomberi Edinson Cavani, nuk ka pranuar të...

COVID-19, nuk i frikëson prizrenasit

Pak centimetra po i ndajnë nga njëri-tjetri. Këta prizrenas këtë të shtunë po sfidojnë rrezikun e përhapjes së COVID-19, për të blerë simite. Ndonëse janë...

Arrihet akordi final, Dries Mertens i befason të gjithë

Interi shikohej favorit para Chelsea për Dries Mertnes, të cilit i përfundon kontrata më 30 qershor. Sulmuesi belg kërkohej edhe nga klube të tjera,...

Lajmet e Fundit

Ministri Arben Vitia: Do të hapen shkollat dhe çerdhet

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konferencë për media ka bërë të ditur se do të bëhet hapja e shkollave në vendin tonë...

Vitia konfirmon lehtësimin e masave, ky do të jetë orari i ri i lëvizjes nga data 28 maj

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konferencë për media ka bërë të ditur se nga dita e enjte do të shtohet liria e...

Nga e enjtja, 16 orë lëvizje pa kufizime, hapen edhe objektet fetare

Faza e tretë e lehtësimit të masave do të nisë më herët se që ishte menduar. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka thënë...

Numri i viktimave nga coronavirusi në SHBA i afrohet shifrës 100 mijë

Në shkallë globale numërohen mbi 5.3 milionë raste me coronavirus dhe më shumë e 335 mijë të vdekur dhe Shtetet e Bashkuara kanë numrin...

Spitalet pritet t’i kthehen punës si para pandemisë

Të gjithë shërbimet shëndetësore që janë kryer para se të shpallet pandemia e COVID-19 do të kthehen përsëri në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës,...