19.8 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Si e pritën bashkëvendësit e Avdullah Hotit emërimin e tij si kryeministër

Banorët e fshati Ratkoc të Komunës së Rahovecit përkrahin kryeministrin Avdullah Hoti, që vjen nga ky vendbanim.  

Kjo rrugë të qon për në shtëpinë tij.

E këtu Avdullah Hoti kaloi një periudhë të gjatë të jetës.

Por, Hoti kishte vendosur që ta lërë fshatin Ratkoc  për të vazhduar shkollimin e tij.

Ai më pas u bë një nga figurat më të njohura politike në Kosovë.

Megjithatë Hoti asnjëherë nuk i ndali vizitat në këtë fshat.

Ndërkohë, nga kjo e mërkura, vizitat e tij do të jenë ndryshe.

Kjo pasi, Avullah  Hoti tashmë ka marrë pozitën e kryeministrit të Kosovës.

Në fshatin e lindjes Hoti, në zgjedhjet e fundit kishte marr vetëm 300 vota.

Por, fakti se ai u zgjodh kryeministër i gëzoi bashkëfshatarët e tij.

 ‘’ Për me pas titullin e kryeministrit duhet me qenë të gëzun është privilegj për atë fshat ne ndihemi shumë rehat, është një njëri i qetë komunikativ, bashkëpunon me të gjithë’’thotë Ibrahim Hoti, banor në Ratkoc

E fqinjët thonë të Hotin e njohin si një njeri të urtë, e të sjellshëm.

 ‘’Na e kemi kojshi, vec mirë për to dijmë gjë prej tij skemi është shumë i sjellshëm për cdo vikend vjen këtu e viziton fshatin, e livdojnë gjë tkeqe prej tij s’ka’’thotë një banore, fshati Ratkoc

Ndërsa një banor i këtij fshati ka kohë që nuk e ka takuar Avdullah Hotin.

Por, zgjedhja e tij si kryeministër e surprizoi atë.

‘’Kush e ka nafak hin në vend të Albinit, Avdullah Hotin kur  u kon i vogël, mo kur u rritë, se kom pa. Po pse mos mu bo kryeministër’’

Ndërkohë, në Komunën e Rahovecit pati edhe qytetar që nuk iu gëzuan këtij lajmi.

 ‘’ Jemi pro kësaj qeverie na kryeministrin e kemi pas dhe ka qenë shumë i suskseshëm, nuk ka pas afat tmadh ai, si kryeministër sa kanë pas kta mandatet që 20 vite e skanëbo kurgjo hic. Për Avdullahin është njeri i mirë i shkollum , por nuk ka rol të madh ai, e kanë qitë sa për fitime prapa zgjedhore, ai si Vjosa e kanë pas e kanq qit për me fitu votat edhe zgjedhjet etdhe mund të thenm që ai ska rol, vec e kanë qit për figur, është i mençëm i shkollum por ska me pas  rol si kryeminstër’’, thotë një banor tjetër.

E në qytet u panë edhe qytetar të cilët po nënshkruanin peticionin’’ Duam Zgjedhje’’, duke kundërshtuar qeverinë Hoti.

‘’ E kom nënshkruar këtë peticion se për mu nuk vlen kjo , këta që do të vijnë në pushtet, qaj kryeministër duhet me vazhdua atë punën, që e ka vazhdu deri tash,  i suksesshëm’’

Kjo nuk ishte hera e parë që Avdullah Hoti, synoi pozitën e kryeministrit.

Madje në vitin 2017 i kishte hyrë kësaj gare, porse kishte përfunduar si i treti pas Ramush Haradinaj e Albin Kurtit.

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren: Shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarve për dhënien e banesave pa kriter për shoqatat e dala nga lufta

Të hënën, në Gjykatën Themelore të Prizrenit, ka dështuar të mbahet seanca ndaj të akuzuarve për keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar, Reshat Mehmeti,...

Zyra e OKB-së ndihmon Malishevën me mjete mbrojtëse anti Covid-19

Zyra e Misionit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë, sot e ka përkrahur Komunën e Malishevës, me një donacion me maska dhe...

Në Prizren arrestohen dy të dyshuar për marrje me prostitucion

Policia e Kosovës bën të ditur se ka arrestuar në Prizren dy persona të dyshuar për marrje me prostitucion, transmeton portali "PrizrenPress". Rasti ka ndodhur...

Rrahen mes vete vëllezërit në Rahovec – dërgohen në mbajtje

Dy të dyshuar meshkuj (vëllezër) janë arrestuar nga Policia ditën e djeshme në Rahovec. Të njejtit pasi një mosmarrëveshje janë rrahur mes vete, njofton Klan...

Për dy ditë, 15 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, për dy ditët e fundit kanë ardhur në jetë 15 fëmijë, transmeton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e...

Komuna e Rahovecit mban mbledhje komemorative në nderim të Sabahajdin Qeskës

Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në përkujtim të jetës dhe veprës tani më të ndierit, Sabahajdin Qeska, (Inspektor për Çështje Komunale), komuna...

Masat kundër pandemisë që u ndërmorën sot nga Qeveria Hoti

Qeveria në krye me Avdullah Hotin ka vendosur masa në kuadër të menaxhimit të situatës kritike të krijuar nga COVID-19. Hoti pas mbledhjes me përfaqësues...

Guardiola: Ndaj Realit dua të luajmë në Manchester

“E kam thënë shumë herë që dua të luajmë në Manchester, por presim çdo vendim nga UEFA”. Trajneri i Cityt, Pep Guardiola po mendon...

42 eurodeputetë i kërkojnë Macronit e Ruttes liberalizimin e vizave për Kosovën

Gjithsej 42 deputetë të Parlamentit Evropianë kanë kërkuar nga kryetari i Francës, Emmanuel Macron dhe kryeministri i Holanës, Mark Rutte, që të mos bëhen...

Raporti i OKB: Virusi nuk ishte befasi!

Viruset që kalojnë nga kafshët tek njerëzit po bëhen të zakonshme. Këtë shqetësim kanë ngritur ekspertët nga Kombet e Bashkuara, të cilët thonë se shfaqja...

Pas Haxhi Shalës, AAK-së i bashkohet edhe një asamblist i NISMA-së në Malishevë

Asamblisti komunal i Malishevës nga radhët e Nisma Socialdemokrate, Luan Kryeziu ka aderuar në Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK). Lajmin e ka bërë të...

Dafina lënë pushimet, mërzitet pak

Këngëtarja Dafina Zeqiri ka postuar sot disa fotografi nga të cilat ajo tregon se është larguar nga pushimet Dafina kishte shfrytëzuar disa ditë për pushim...

Grupi Parlamentar i NISMA’s nuk ekziston më, Haxhi Shala iu bashkua grupit të AAK-së

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se Haxhi Shala është tërhequr nga posti i tij si shefi i grupit Parlamentar të...

Ditëve në vazhdim pritet të ketë rritje më të theksuar të çmimit të derivateve

Çmimet e derivateve dita-ditës po shënojnë rritje. Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani thotë se qytetarët tanë janë duke u shërbyer me...

“Syri më i kaltër”

Fituesja e çmimit “Nobel” në 1993, Toni Morrison tronditi letërsinë dhe përfaqësimet e shoqërisë amerikane me veprat e saj. Lindur në Ohio, në Amerikën...

Ministria e Financave merr vendim për moskompensim të 10% nga Trusti

Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi ka konfirmuar për Ekonomia Online se Ministria e Financave ka marrë vendim për mos kompensimin e tërheqjes së 10...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...