1 C
Prizren
E premte, 3 Prill, 2020

Sot fillon punën kanali i dytë i RTK-së

MentorShala-RTKSot fillon punën Kanali i dytë televiziv i Radio Televizionit të Kosovës. Fillimisht, do të transmetohen 6 orë program ndërsa pritet zgjerimi i tij deri në vjeshtën që vjen, thotë drejtori i përgjithshëm i RTK-së, Mentor Shala. RTK, në kuadër të planit të tij zhvillimor, që ka edhe obligim kushtetues, sot në orën 18.00 fillon me transmetimin e kanalit të dytë televiziv, kryesisht në gjuhën serbe, që është edhe një hap drejtë krijimit të një platforme të RTK-së, edhe më kanale të reja.

Drejtori i Përgjithshëm i RTK-së, Mentor Shala, tha se fillimisht, do të transmetohen 6 orë program ndërsa pritet zgjerimi i tij deri në vjeshtën që vjen.

“Programi i cili do të transmetohet në këtë kanal, do të jetë program i cili do t’i përmbledh ose do të jetë komplet në shërbim të komunitetit serb. Fillimisht, kryesisht të komunitetit serb. Një program i cili do të mundohemi në maksimum që të jetë program apolitik”, tha Shala, transmeton RTK.

Shala, ka shtuar se kanali i dytë e ka një rëndësi të veçantë për shkak se është kanal i transmetuesit publik, audienca e të cilit është kryesisht e komunitetit serb dhe se është i sigurt se RTK, do të ketë sukses edhe me kanalin e dytë sikurse me të parin, i cili do ta ketë një shikueshmëri të jashtëzakonshme në territorin e Kosovës.

Ndërkaq, drejtori i Televizionit për programin e dytë në gjuhën serbe tha se për shkak të rrethanave të ndryshme është dashur që ta përshpejtojmë fillimin e programit.

“Do të kemi debate, programe dokumentare dhe emisione nga terreni. Kjo është e tëra që është planifikuar për muajin e parë. Ndërsa, në muajin e dytë do të fillojmë seriozisht me realizimin e të gjitha segmenteve të cilat i kemi paraparë, ndërkaq nga shtatori kur të gjithë fillojnë të kthehen në shtëpitë e tyre dhe pranë televizorit do të fillojmë me disa seriale serioze hulumtuese, programe dokumentare me tema të ndryshme dhe me atë që ligji na obligon”, tha Zharko Joksimoviq.

Në fillim programi në gjuhën serbe, kanali i dytë televiziv ne RTK, do të ketë 6 orë përmbajtje duke filluar nga ora 18.00, ndërsa emisioni qendror do të fillojë në orën 19.00.

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren, Suharekë, Rahovec: Arrestohen pesë persona për moszbatim të “orës policore”

Pesë persona janë arrestuar për moszbatim të “orës policore”. Dy nga të arrestuarit janë nga Prizreni, dy nga Suhareka dhe një nga Rahoveci. Komunikata e policisë •...

Prizren, një muaj paraburgim për dhunë fizike ndaj vëllait

Një muaj paraburgim është caktuar ndaj të dyshuarit N.B. nga fshati Lubizhdë e Prizrenit për shkak të dyshimit se ka ushtruar dhunë në familje. Sipas...

Në këtë ditë fillon Ramazani, kaq orë do të agjëroni

Edhe pak ditë na ndajnë nga muaji i shenjtë i Ramazanit. Bazuar në kalendarin mysliman agjërimi fillon me datën 24 prill, shkruan Insajderi. Të gjithë...

Uhh Emily…! Modelja pozon guximshëm pas perdes

Një dush i ngrohtë, e mbuluar  vetëm nga një perde është ajo çfarë ka relaksuar Emily Ratajkowski në këto ditë karantine. Emily di si të...

Na mëson Nënë Tereza… Mos jeto kurrë pa jetë!

Bota po kalon ditë të vështira. Në kohët moderne, mbase shumëkujt i vijnë “të largëta” fjalët e thjeshta, dalë nga shpirti njerëzor. “Veshur” me...

Plani i Premier League për të mbyllur sezonin, pa tifozë dhe… falas!

Premier League nuk ka ndërmend ta ndërpresë përfundimisht kampionatin dhe është gati të marrë edhe masa drastike. Një plan është draftuar dhe ka shkuar...

Presidenti Thaçi përcaktohet për formimin e qeverisë së re, ia kërkon LV-së mandatarin (Dokument)

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i është drejtuar përmes një letre kryeministrit në detyrë dhe liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke kërkuar nga...

Më 28 mars 1989, në Kosovë shpërthyen protestat e mëdha kundër represionit të Serbisë

Në të gjithë Kosovën, më 28 Mars të vitit 1989, shpërthyen protestat e mëdha kundër ndryshimit të Kushtetutës së Kosovës nga parlamenti serb. Kjo datë...

Qeveria miraton Pakon Emergjente Fiskale, ja të gjithë përfituesit

Qeveria në detyrë e Kosovës ka miratuar Pakon Emergjente Fiskale nga e cila pritet të mbështeten bizneset, penzionerët, anëtarët e skemave sociale, komunat dhe...

Komuna e Prizrenit e bën gati pushimoren e Nashecit si vendkarantinë të mundshme

Drejtuesit e Komunës së Prizrenit kanë bërë të ditur se në rast nevoje pushimorja e fëmijëve në fshatin Nashec do të shërbejë si vendkarantinë,...

Ministrja Dumoshi: Projektet të trajtohen me prioritet

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, bashkë me zëvendësministrin Yll Rugova, kanë mbajtur takim pune me drejtorët e Departamenteve të MKRS-së, me...

A vjen shqipja nga pellazgjishtja?

Shumë studiues të huaj do të mbronin herazi teorinë që ilirët e kishin origjinën nga pellazgët dhe që gjuha shqipe aty i kishte rrënjët....

Prizren/ Këto janë barnatoret që do të qëndrojnë të hapura sonte pas orës 17:00

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar listën e barnatoreve të cilat do të qëndojnë të hapura sonte pas orës 17:00, nga ku edhe kufizohet lëvizja...

32 të prekur nga Covid 19 në Malishevë, qytetarët po rrezikohen nga tollovia në markete pas orës 16:00

Mbrëmë janë konfirmuar shtatë raste të reja me koronavirus në Malishevë, duke bërë që numri i rasteve në këtë komunë të shkojë në 32....

Kushtetuta e Kosovës dhe mandatari për qeverinë e re të Kosovës

Faik MIFTARI Pas shkarkimit të kryeministrit Kurti me mocion votëbesimi nga Parlamenti i Kosovës para ca kohësh, gjatë këtyre ditëve është aktuale procedura rreth nominimit...

Krasniqi tregon formën e ndarjes së mjeteve për ata që kanë mbetur pa punë nga koronavirusi

Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka shpjeguar se si do të ndahen mjetet nga Pakoja Emergjente për punëtorët që kanë mbetur pa punë si...

Lajmet e Fundit

Çfarë do të ndodhë me topin e artë nëse mbyllet sezoni

Topi i Artë që jepet në dhjetor dhe votohet nga 193 gazetarë për këtë sezon mund të ngelet në mëshirë të fatit për shkak...

Pacientja me coronavirus nga Korisha kishte qëndruar dy ditë në spitalin e Prizrenit

Komuna e Prizrenit është prekur po ashtu nga pandemia e coronavirusit. Deri më tash në këtë komunë janë konfirmuar tri raste, ku rasti i...

Për tri ditë, 20 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, për tri ditë kanë ardhur në jetë 20 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton se prej...

Arrestohen shtatë persona në Rahovec, nuk e respektuan orën policore

Shtatë persona janë arrestuar në Rahovec, për mosrespektim të orarit policor. Tre prej tyre janë ndalur nga policia për 48 orë. Raporti i plotë i policisë Rr....

Sulmohen dy policë në Suharekë

Dy pjesëtarë të policisë, janë sulmuar në fshatin Reshtan të Suharekës. Sulmuesi është hasur duke luajtur dhe konsumuar pije alkoolike në oborrin e shkollës. “Është arrestuar...