16.3 C
Prizren
E shtunë, 26 Shtator, 2020

Sot konstituohet Kuvendi i Maqedonisë së Veriut

Sot konstituohet Kuvendi i Maqedonisë Veriut.

Seancën do ta udhëheqë kryetari në largim Talat Xhaferi.

Seanca konstituive do të zhvillohet me votim mekanik dhe nën masa të rrepta kundër pandemisë.

Për herë të parë, konstituimi mbahet jashtë sallës plenare, përkatësisht në sallën e madhe ku sipas shërbimeve të Kuvendit, janë siguruar të gjitha kushtet sipas rekomandimeve të institucioneve shëndetësore.

Nga VMRO-DPMNE-ja dhe LSDM-ja thonë se nuk janë të njoftuar për mungesë të ndonjë deputeti të sapo zgjedhur.

Edhe 12 deputetët e koalicionit Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa do të jenë prezent.

Ndërkaq nga BDI mësohet se do të mungojë deputeti Arbër Ademi për shkak se është i infektuar me virusin korona.
Me konstatimin e prezencës së shumicë së deputetëve, kryesuesi njofton konstituimin e Kuvendit.

Më pas zgjidhet Komisioni Verifikues i përbërë nga kryesuesi dhe katër anëtarë nga katër parti politike, në këtë rast LSDM, VMRO-DPMNE, BDI dhe ASH-AAA.

Pas verifikimit të mandateve, raporti i Komisionit duhet votuar në seancë. Më pas vijon faza e propozimit të Komisionit për Çështje të Zgjedhjeve dhe Emërimeve i cili duhet iniciuar me nënshkrimin e 10 deputetëve.

Me zgjedhjen e Komisionit amë për emërime ndërpritet edhe puna e Kuvendit deri në marrëveshjen politike mes partive për shumicë të re parlamentare dhe përcaktimin se kush do të udhëheq me ligjvënësin.

Në mbledhjen e parë propozohet kryetari i Kuvendit, ndërsa më pas edhe nënkryetarët.

Pas marrëveshjes politike për shumicë të re dhe ndarjes së mandatit, në Kuvend nis formim i trupave punues, ndarja në grupe parlamentare etj.

Në grupe parlamentare mund të funksionojnë deputet e LSDM-së, VMRO-DPMNE-së, BDI-së dhe ASH&AAA-së, ndërsa dy deputet e partisë.

E Majta dhe deputeti i vetëm i PDSH-së nuk do të mund të funksionojnë për shkak të mos plotësimit të kriterit për të qenë 5 e më tepër deputet në një grup, njofton Alsat-M.

- Advertisement -

Më Shumë

Rriten për 7.6 për qind eksportet e Kosovës gjatë muajit gusht

Të dhënat e tregtisë së jashtme së Kosovës për muajin gusht, tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 18.2 për qind, në...

Vdes veterani i UÇK-së

Ka vdekur veterani i UÇK-së, Sami Neziraj. Për vdekjen e tij është bërë e ditur nga “Suhareka Express”. Neziraj ishte nga fshati Gjinoc i Suharekës. Ky është...

Restaurohet një hambar i vjetër në Senik të Malishevës

Qendra Rajonale e Trashëgimisë Kulturore në Prizren ka përfunduar punimet për restaurimin e hambarit të familjes Jonuzaj në fshatin Senik të Komunës së Malishevës. Ndërtimi i...

Inspektohen supermarketet në komunën e Prizrenit

Drejtoria e Inspektorateve ka bërë inspektimin e supermarketeve në komunën e Prizrenit, raporton PrizrenPress. Sipas njoftimit, gjatë inspektimit është bërë krahasimi i çmimit të produkteve...

Krasniqi paralajmëron plotësim të ligjit për investime strategjike, thotë se do t’i sjell investitorët në vend

Ministri Krasniqi paralajmëron inspektim të bizneseve në veri të vendit. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka thënë se fokusi kryesor i tij që...

Sivjet “Zambaku i Prizrenit” pa publik

Festivali tradicional i këngës së lehtë Zambaku i Prizrenit, sivjet shënon edicionin e tridhjetë e një. Për shkak të kushteve të krijuara nga situata...

Lëndohen dy gra në një aksident në Prizren

Dy gra kanë pësuar lëndime trupore si pasojë e aksidentit nga një veturë të drejtuar nga një i dyshuar. Policia në raportin ditor ka bërë...

Rama mbyll shkollat gyleniste, dhuratë për Erdoganin

Rama i dorëzohet më në fund presionit të Erdoganit duke mbyllur disa prej shkollave të lëvizjes Gylen në Shqipëri. Që dhurata e autokratit shqiptar...

Morata kryen testet mjekësore me Juventusin

Juventusi ka konfirmuar se Alvaro Morata është duke iu nënshtruar testeve mjekësore në J|Medical. Sulmuesi spanjoll do të transferohet në Torino në formë huazimi nga...

Gnabry: Bayern nuk ngopet, i duam të gjithë trofetë! Numri 7? Krenar

Ylli i Bayern Munchen, Serge Gnabry, ka folur për mediat gjermane pas një ndeshje të shkëlqyer që bëri kundër Schalke, ku shënoi tripletë dhe...

Kim Kardashian vjen si një ‘Rapunzel’ e kohëve moderne

Flokët e gjatë duket se do të jenë në modë për aq kohë sa do të egzistojë njerëzimi. Kim Kardashian, e konsideruar si një nga...

100 euro false në Suharekë

Një rast me falsifikim parash është regjistruar në Suharekë, raporton PrizrenPress. Policia e Kosovës ka bërë të ditur se të martën, një mashkull ka raportuar...

Ish-rreshteri policor dënohet me burgim të përjetshëm për vrasjen në Suharekë

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është shpallur fajtor nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir Aliaj në Suharekë. Ai u...

Drejtë përfundimit ndërtimi i trotuareve në Pagarushë dhe Gajrak

Ndërtimi i trotuareve në fshatrat Gajrak dhe Pagarushë, ka hyrë në fazën finale dhe janë drejtë përfundimit. Punimet në trotuare në këto dy fshatra,...

Historia e veturës së Bekim Fehmiut që po pret shpëtimin

Në vitin 1967, me honorarin e serialit “Odisea”, ku portrizonte heroin homerik, Bekim Fehmiu do ta blente një veturë. Veturën “Pezho 404” aktori ia bëri...

Rikthehet edhe Serie A

Pas rikthimit të Premierligës dhe disa ligave tjera të futbollit evropian, sot pritet të fillojë edicioni i ri edhe në Serie A. Serie A sezonin...

Lajmet e Fundit

Fushata e Trump me Kosovën

Shkodran Ramadani Më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq nënshkruan “Marrëveshjen për normalizim ekonomik”...

Qeveria ndan mjete shtesë për policinë

Në mesin e shumë pikave të reja që Ministria e Shëndetësisë i ka publikuar lidhur me masat e reja për koronavirus, është edhe vendimi...

Qeveria lejon pjesëmarrjen e qytetarëve në ceremonitë fetare

Qeveria e Kosovës ka marrë masat e reja lehtësuese për COVID-19. Në një nga pikat e aprovuara, është edhe lejimi i ceremonive fetare, por në...

Qeveria miraton masat e reja, u zgjatet orari gastronomëve

Qeveria ka marrë masat e reja ndaj COVID-19 në mbledhjen e saj të premten. Në kuadër të tyre, gastronomisë i është zgjatur orari edhe...

Kamioneta godet këmbësoren në Prizren

Një aksident trafiku raportohet se ka ndodhur mbrëmë në Prizren. Sipas policisë, i dyshuari shtetas i huaj derisa ishte duke drejtuar kamionetën, ka goditur këmbësoren. Policia...