9.1 C
Prizren
E diel, 25 Tetor, 2020

Studentët e rinj, nuk nisin vitin akademik më 1 tetor

Viti i ri akademik 2020/2021, do të fillojë më 1 tetor, për studentët e vitit të dytë dhe të tretë, kurse për studentët e rinj të vitit të parë do fillojë më vonesë, thotë Xhavit Rexha, zëvendësministër i arsimit dhe shkencës.

“Viti akademik do të fillojë me vonesë për studentët e vitit të parë, për shkak të vonesës se realizimit të maturës shtetërore. Vonesa në maturë, pasi është kërkesë ligjore për kalim në arsimin e lartë, shkakton vonesë zingjirore në shpalljen e konkursit për pranim të studentëve, shpalljet e rezultateve” , tha Rexha.

Për shkak të situatës së krijuar me pandeminë e shkaktuar nga koronavirusi, mësimi në institucionet e arsimit të lartë do zhvillohet në mënyrë të kombinuar.

Provimet pranuese për studentët e rinj dhe provimet tjera do të mbahen në ambiente të fakulteteve, derisa ligjëratat, konsultimet dhe aktivitetet tjera do të zhvillohen në distancë.

Megjithatë, Rexha thotë se të gjitha institucionet e arsimit të lartë, qoftë publike apo private, duhet t’i përmbahen udhëzimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës për respektimin e masave mbrojtëse për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Afati i parë i Testit Shtetëror të Maturës është mbajtur më 29 gusht 2020. Këtë test e kanë kaluar 17.105 maturantë nga 25.362 sa kanë marrë pjesë në të, ndërsa për 8.257 maturantë që nuk kanë arritur të kalojnë, testit në afatin e dytë do t’i nënshtrohen më 10 tetor, kurse rezultatet do të bëhen publike më 16 tetor 2020.

Në një komunikatë të mëhershme të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, thuhet se nga data 19-21 tetor do të jetë afati i ankesave, rezultatet e të cilave do të publikohen më 23 tetor, për të shënuar kështu përfundimin e gjithë procesit të Maturës Shtetërore për këtë vit.

UP: Vonesa nuk do ketë dëmtim në rrjedhën normale të procesit mësimor

Pavarësisht vonesës se përfundimit të procesit të Maturës Shtetërore, zyrtarë të rektoratit të Universitetit të Prishtinës kanë thënë për Radion Evropa e Lirë, se “UP-ja do të angazhohet që semestri për këta studentë të jetë i plotë, si dhe të mos ketë dëmtim në rrjedhën normale të procesit mësimor”.

Vendimi për fillimin e vitit të ri akademik në formë të kombinuar-virtuale dhe fizike, sipas tyre, është marrë për shkak të ruajtjes se shëndetit publik.

Ndryshe, Universiteti i Prishtinës ka 14 njësi akademike dhe llogaritet universiteti më i madh të Kosovës, më rreth 42 mijë studentë aktivë, dhe 1364 pjesëtarë të stafit akademik, të rregullt dhe të angazhuar.

Parlamenti i studentëve të UP-së, kundër formës online

Bledian Geci, kryetar i Parlamentit të Studentëve të Universitetit të Prishtinës, “Hasan Prishtina”, thotë se mbajtja e ligjëratave në formën viruale nuk sjell rezultate të duhura. Megjithatë, ai vlerëson se jo të gjitha fakultet e UP-së, duhet të zhvillojnë mësimin përmes platformave elektronike.

“Unë e kam kundërshtuar në mënyrë të rreptë mësimin në formë elektronike, sepse ne nuk kemi kushte përmes platformës së drejtëpërdrejtë. Realisht, nëse flasim për Universitetin e Prishtinës, duhet të jenë specifike edhe drejtimet. Për shembull, Fakulteti Juridik, Filozofisë, ai Ekonomik mund të zhvillojnë ligjëratat online. Por, Fakulteti i Mjekësisë është i lidhur më praktikë dhe me punën që bëjnë në Qendra Mjekësore dhe kjo nuk mund të mbahet online. Jo të gjitha fakultetet mund të funksionojnë online” , thotë Geci për Radion Evropa e Lirë.

Situata e pandemisë ndryshoi mënyrën e mësimdhënies, duke mbyllur institucionet e arsimit të lartë në muajin mars, kur në Kosovë u paraqiten rastet e para më koronavirus. Vitin akademik 2019/2020 studentët e kanë përmbyllur në platformën “Google Meet” dhe jo si në të kaluarën, në salla të fakulteteve.

Pupovci: Mësimi virtual nuk është mësim i mirëfilltë

Edhe eksperti i arsimit, Dukagjin Pupovci vlerëson se bazuar në situatën epidemiologjike me pandemi, alternativa më e përshtatshme e fillimit të ligjëratave, është forma e kombinuar. Ushtrimet dhe puna e praktika, thotë Pupovci, duhet të organizohet që të mbahen në fakultetet përkatëse.

Pupovci thekson se mbajtja e mësimit virtual është proces i imponuar për shkak të situatës me pandemi, por jo efektiv. Nuk ekziston ndonjë autoritet qendror që e përcakton se si duhet të jetë, apo e mbikëqyr procesin mësimor.

“Mësimi varet nga përgatitja e vetë institucioneve, disa kanë bërë përgatitje më cilësore dhe janë në gjendje të ofrojnë mësimin online në kuptimin e plotë të fjalës, në mënyrë jo të sinkronizuar.

Ndërsa të tjera, thjeshtë siç kanë vepruar gjatë pranverës mund të ofrojnë mësim online në formë që nxënësit të mbahen në klasë dhe për pjesën tjetër të transmetohen përmes platformave të ndryshe. Pra, nuk është mësim i mirëfilltë”, thotë Pupovci.

Numri i studentëve në institucionet publike dhe private vitin e kaluar ishte 73.517. Në Kosovë janë të akredituara nëntë universitete publike dhe 22 kolegje private, kryesisht në rajonet më të mëdha të vendit.

Ndryshe, mësimi në institucionet e arsimit parauniversitar ka nisur më 14 shtator me prezencë fizike të nxënësve në objektet e shkollës. Por, numri i nxënëseve të një klase është ndarë në dy grupe, me qëllim të krijimit të distancës, si një nga masat mbrojtëse për parandalimin e koronavirusit./REL

- Advertisement -

Më Shumë

Gjakovari koritet për pak, vjedh 10 euro në tyrbe

Dje është arrestuar një person në Gjakovë, i njëjti është dërguar edhe në mbajtje. Gjatë ditës së djeshme në rrugën Skënderbeu, në Gjakovë, një person...

Nuk din shkjau me mbajtë miqsí!

Poezi nga Gjergj Fishta Nuk Din Shkjau Me Mbajtë Miqsí! Por, s’ din Shkjau me mbajtë miqsí! Aman, Zot, kur duel Serdari, Se ç’ kje ndezë Vranina zhari! Aman,...

Rrëzohet rrapi shekullor, dëmtohen 4 vetura

Rënia e një rrapi shekullor, dëmton 4 automjete. Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit, në periferi të qytetit të Fierit, në...

Prizren: Shpallet fajtor Hafir Gallopeni, i akuzuar për përvetësim në detyrë

Të enjten, në Gjykatën Themelore në Prizren, është shpallur aktgjykim dënues  ndaj të akuzuarit për veprën penale përvetësimi në detyrë, Hafir Gallopeni. Sipas aktgjykimi të...

Aksident në Suharekë, fëmija në biçikletë përplaset me veturën

Një aksident ka ndodhur në fshatin Studenqan të Suharekës, ku një fëmijë ka mbetur i lënduar. Sipas Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur të premten...

Shefi i ri i Zyrës së BE-së në Kosovë viziton rrugën ‘Marin Barleti’ në Prizren

Shefi i ri i Zyrës së BE-së në Kosovë, ambasadori Tomas Szunyog, sot gjatë ditës ka vizituar qytetin e Prizrenit, për të parë nga...

Nëna prizrenase pendohet që mbyti foshnjën e saj (Video)

“Kam menduar ta rris, por nuk ka qenë mundësia”. Mirëpo M.B bëri krejt të kundërtën. Ajo i morri jetën foshnjës së saj të porsalindur më 20...

Dua ndërhynë në politikë, bën thirrje të votojnë për ta larguar Trumpin

Dua sërish me deklara kundër Donald Trumpit. Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa, së fundi ka qenë aktive me postime, ku flet për zgjedhjet në Amerikë. Ajo disa...

Asfaltohen disa rrugë në lagjen “Arbana” në Prizren(FOTO)

Drejtoria e Shërbimeve Pulike (DSHP) njofton se në bazë të projektit, “Rehabilitimi i rrugëve me asfalt në Komunën e Prizrenit”, ka kryer rehabilitimin (rregullimin)...

Zafir Berisha në Konferencë Ndërkombëtare flet për Siguri Kibernetike

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha, i cili është caktuar nga Agim Veliu edhe në cilësinë e koordinatorit për siguri kibernetike, sot iu...

Taktika “përçaj e sundo” e Erdoganit

Partia prokurde HDP ka luajtur rol të rëndësishëm në zgjedhjet e fundit të rëndësisë së madhe në Turqi. Posaçërisht zgjedhjet lokale, të mbajtura marsin...

“Unë si koordinator nuk mund që me snajperkën time të luftës t’i ruajë sistemet e ndjeshme të çdo institucioni”

Koordinatori Nacional për sulme kibernetike, Zafir Berisha, i ka reaguar Agron Demit nga Instituti “GAP”, i cili e bëri përgjegjës për vjedhjen e dy...

Vdes gazetari Ramadan Musliu

Në moshën 66-vjeçare ka vdekur gazetari Ramadan Musliu. Musliu studioi Letërsi dhe gjuhën shqipe në Fakultetin Filologjik të Universiteti i Prishtinës ku mbaroi edhe studimet...

Referendum në Zvicër për heqjen e ndryshimit të orës

Më pak se një javë derisa Zvicra të rikthejë orët të dielën, përpjekja për të hequr kursimet e ditës është hequr nga mungesa e...

Ku qëndron Kosova me paga krahasuar me Gjermaninë, Zvicrën e Kroacinë

  Gjetja e një vendi pune dhe sigurimi i një jete më të mirë, janë ndër arsyet kryesore qe i shtyjnë kosovarët ta marrin rrugen...

Vaksina gjermane kundër Covid-19 shkakton reagim imunitar në testet paraklinike

Kompania gjermane e bioteknologjisë, “CureVac”, tha të premten se vaksina e saj e mundshme kundër koronavirusit e ka nxitur reagimin imunitar gjatë testimit paraklinik...

Lajmet e Fundit

Kur të vdes mos bëni lajmërime nga ato që ngjiten nëpër muret

Testamenti i Mitrush Kutelit Dëgjo! Shenjat nuk i kam të mira. Tensioni ngrihet e ulet, zemra ngec. Nisem për në zyrë a për shëtitje dhe më...

Manifestimi Letrar -Kulturor “Shpata e fjalës” në Prizren/ Hapet konkursi për poezi

Është hapur konkursi për Manifestimin letrar e kulturor “Shpata e fjalës”. Krijuesit pjesëmarrës do të mund t’i dërgojnë poezitë e tyre deri më 2...

Suharekë: Vazhdojnë punimet e rrugës në fshatin Sllapuzhan (FOTO)

I pari i Suharkës Bali Muharremaj nuk ndalet as në vikend. Në një postim në rrjetin social facebook Muharremaj ka bërë të ditur se ka...

“E kam njohur në burg”, spikerja e lajmeve tregon si u dashurua me politikanin

Sot në emisionin Rudia në Tv Klan ka qenë një çift i njohur i ekranit. Edhe pse ende shumë të rinj në moshë ata...

Pse disa njerëz vishen vetëm me të zeza?

Në mos në shoqëri, në punë a në shkollë duhet të keni dikë që vesh gjithnjë të zeza. Në ditë të mira mund ta...