19.5 C
Prizren
E shtunë, 11 Korrik, 2020

Suksese “Liria” ime

Shkruan: Nol Elshani

Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka marrë vendim që të përfundojë kampionati i Ligës së Parë, për shkakun që klubet nuk mund t’i plotësojnë kushtet për ruajtjen e shëndetit të futbollistëve nga pandemia e Covid-19-ës. Vendimi, edhe pse s’është i mirë për klubet dhe tifozët, është i bazuar në faktin se disa prej klubeve të Superligës nuk i plotësojnë kushtet për të luajtur futboll, e lëre më ato të Ligës së Parë. Pra, vendimi është i drejt, sipas zyrtarëve të FFK-së.

Por, po e shoh reagimin e zyrtarëve të klubit prizrenas, “Lirisë”, të cilët me nxitim e drejtojnë gishtin kah FFK-ja se pse edhe një sezon do të mbesin në kategorinë e dytë të klubeve kosovare. A kanë të drejt? Po, se këtë ua lejon rregullorja. Pra, mund të ankohen në instancat vendore dhe ato ndërkombëtare. Megjithatë, para se ta bëjnë një gjë të tillë, kjo udhëheqësi duhet ta pyes veten se pse edhe një vit duhet të presim për të qenë pjesë e elitës së futbollit të Kosovës? Të pyesin se çfarë kanë bërë që të mos kritikohen nga qytetarët prizrenas? Përgjigja është: pothuajse asgjë nuk kanë bërë. Pos fjalëve dhe retorikave boshe, si ato që “jemi ndër klubet më vjetra dhe më të mëdha në vend”, se “ndërruam trajner e trajner”, se “sollëm futbollistë e futbollistë”…

Megjithatë, ekipi ynë, “Liria”, mbetet strehë për lojtarët e moshuar që çdokush i llogaritë si material i shpenzuar. Sot ekipin e parë e bëjnë jarania e miqësia me zyrtarët e klubit. Trajnerët janë pothuajse sa për sy e faqe. Disa prej tyre kanë përvojë dhe dije, por nuk kanë guxim që pa amin të të fortëve ta bëjnë një formacion startues. Infrastruktura mbetet pothuajse ajo, pra zero. Shikoni stadiumin, tribunat (u thënçin) të papërfunduara. Zhveshtoret janë bërë sikur nevojtoret e dikurshme nëpër fshatra. Pjesa për gazetarët, mos pyet hiç…

Edhe më parë ishte pothuajse ky stadium, por klubi kishte dinjitet dhe ishte ndër pretendentët që të bëhet kampion. Thënë shkurt: ishim krenarë. E di që “Arpagjikët” do ta përkrahin klubin, sikurse edhe unë, por nuk do t’ua falin udhëheqësve. Sepse, premtuan përparim. Premtuan Superligë e ekip dinjitoz. Por, gjithçka rezultoi në regres. Asgjë tjetër.

Ndaj, ka ardhur koha që klubin ta marrin në dorë njerëzit që investojnë e jo që veç mendojnë si të përfitojnë. Sepse, nuk do të thotë që një lojtar i mirë dikur duhet të shpërblehet pastaj me post në kryesi. Merrni për këtë shembuj nga lojtarët evropianë.

“Lirisë” i duhet një gjeneratë e re; një frymë e re me mendje të kthjelltë. Mos e akuzoni FFK-në e të tjerët për dështimet. As mos e dërgoni rastin në CAS (Gjykata e Arbitrazhit Sportiv), t’ia humbni dhjetëra mijëra euro klubit e ta fusni në borxhe (edhe ashtu disa prej lojtarëve s’i kanë marr rrogat). Zgjidhja e vetme është që të kemi një kryesi që nuk e dirigjohet nga politika, por që bën politika të mira për ekipin, që ka vizion për të ardhmen e jo që përherë gjen fajtor të jashtëm për dështimet e brendshme.

Pra, s’ka faj FFK-ja…

Urime “Besa” e “Arbëria”.

Suksese “Liria” ime.

- Advertisement -

Më Shumë

Shtyhet për 20 shtator mbajtja e provimeve pranuese për studentë të rinj

Provimi pranues për studentët e rinj në institucionet e arsimit të lartë nuk pritet të mbahet deri rreth datës 20 shtator. Kjo për shkak se...

Shtyhet gjykimi për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Prizren

Ka dështuar të mbahet gjykimi ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Komunën e Prizrenit, Nijazi Kryeziu, i akuzuar për keqpërdorim të pozitës...

Vidhen 40 metra rrethoja të metalta në autostradën “Ibrahim Rugova”

Një punëtor i firmës për mirëmbajtje të autostradës ka raportuar se në autostradën “Ibrahim Rugova”, janë vjedhur rreth 40m rrethoja të metalta të autostradës,...

Vijnë në jetë 16 fëmijë në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë ditës së djeshme kanë ardhur në jetë 16 fëmijë, shkruan PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit,...

Mbyllet gastronomia nga ora 21:00 deri 5:00 të mëngjesit

Në takimin që pati kryeministri Avdullah Hoti me krerët e institucioneve shëndetësore ka marrë disa vendime. Ndër to është edhe mbyllja e lokaleve të gastronomisë...

Pandemia COVID-19, Hoti: Duhet të bëhemi gati sepse muaji korrik do të jetë i vështirë

Komuna e Prishtinës, Ferizajt, Prizrenit dhe Vushtrrisë nga sot do të kenë kufizim të lëvizjes për shkak të numrit të madh të personave të...

Specialja fton për intervistim një ish-ushtar të UÇK-së nga Prizreni

Specialja ka ftuar për intervistim një ish-ushtar të UÇK-së, ka bërë të ditur përmes një shkrimi në Facebook kryetari i Organizatës së Veteranëve, Hysni...

Bilanci i Covid-19 në Kosovë: 4 mijë e 307 raste, 2 mijë e 95 të shëruar – 94 të vdekur

Numri total i rasteve pozitive me Covid-19 në Kosovë ka arritur në 4.307 me gjithsej 94 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje...

Testi i Maturës, në shkollën “Gjon Buzuku” në Prizren janë testuar 42 maturantë

Të premten është organizuar Testi i Maturës për nxënësit kosovarë që janë pranuar në universitetet jashtë Kosovës dhe që kanë pasur nevojë për pikët...

Policia bllokon hyrjet – katër trupa të pajetë nxirren nga Infektiva (Video)

Një numër i shtuar i pjesëtarëve të Policisë së Kosovës është vërejtur mëngjesin e sotëm pranë Klinikës Infektive të QKUK-së. Klan Kosova ka siguruar fotografi...

Tetë kolegje nuk akreditohen, tri prej tyre do të mbyllen

etë nga 14 institucionet e arsimit të lartë që kanë qenë në proces për akreditim institucional nuk janë akredituar nga Këshilli Shtetëror i Cilësisë...

Rregullohet hapësira publike edhe te rrethrrotullimi në Studençan

Ambient i mirë dhe i bukur po bëhet edhe te rrethrrotullimi në hyrje-dalje të fshatit Studençan në Komunën e Suharekës. Kryetari i Komunës së Suharekës,...

Çfarë po ndodh me shqiptarët?

Shkruan: Avdi Ibrahimi Çuditërisht vështir të gjejmë qetësinë, sa nga armiku i jashtëm Serbia, e sa nga armiku brendshmëm i llojit tonë neotitist, e të...

Çekiçi shënon golin e 10-të në Slloveni

Endri Çekiçi, sulmuesi i Kombëtares, ka gjetur golin në sfidën e sotme që skuadra e tij, Olimpija Ljubjana, ka luajtur në transfertën delikate me...

Mandzukic e duan tri skuadra italiane dhe dy gjigantët e Stambollit

Mario Mandzukic është larguar nga skuadra Al Duhail pas një kohe të shkurtër qëndrimi në Katar. Sulmuesi kroat iu bashkua skuadrës nga Katari në afatin...

Kufizohet lëvizja në Prizren

Kryeministri Avdullah Hoti ka prezantuar masat e reja kundër Covid-19. Ai thotë që është marrë vendimi që nga sonte në ora 21 deri në ora...

Lajmet e Fundit

Në Prizren 29 gjoba të shqiptuara ndaj bizneseve të gastronomisë

Zyrtari nga Komuna e Prizrenit, Islam Thaçi për RTV Dukagjinin ka thënë se si pasojë e mosrespektimit të masave nga objektet afariste të gastronomisë...

Prizreni me 16 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të premten në Komunën e Prizrenit janë konfirmuar 16 raste të reja...

Haxhi Avdyli ofshanë: Ah ku je katandis LDK’ja ime

Deputeti i LDK’së Haxhi Avdyli ka reaguar pas përplasjes së në Kuvend të dy anëtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Debati sonte në Kuvend...

Flet Xhavit Ukaj, deputeti që iu vërsul Osmanit, tregon arsyen e veprimit të tij

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Xhavit Ukaj, ka folur për Express lidhur me incidentin që ndodhi në...

Deputeti i LDK-së Xhavit Ukaj, i vërsulet Vjosa Osmanit

Deputeti i LDK-së, Xhavit Ukaj i është vërsulur kryetares së kuvendit, Vjosa Osmanit. Menjëherë pas veprimit të tij është ndërprerë senaca e Kuvendit të Kosovës. “Ndërpritet...