18.6 C
Prizren
E martë, 7 Korrik, 2020

Thaçi: Besoj se Beogradi nuk do ta zvarrisë procesin

Thaci7-03Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, në një intervistë për RTK-në pret që në takimin e radhës i cili do të mbahet me 8 shtator në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë, definitivisht të arrihet marrëveshja për Energjinë dhe Telekomunikacionin.

“Definitivisht pres që të arrihet marrëveshje për Energjinë dhe Telekomunikacionin ne këtë takim. Gjërat janë përafruar shumë, sa i përket Kosovës çdo gjë është e mbyllur dhe Bashkimit Evropian. Ka mbetur Serbia t’i tejkaloi disa çështje. Besoj se Beogradi nuk do ta zvarrisë këtë proces dhe marrëveshja do të arrihet me 8 shtator kur edhe do të ndodh takimi”, theksoi Thaçi.

Shefi Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi, duke folur për shuarjen e tërësishme të strukturave paralele në veriun e Mitrovicës, tha se do te respektohet marrëveshja e 19 prillit në përpikëri, ku edhe shihet shuarja e plotë e gjitha strukturave duke filluar nga ato të sigurisë, gjë e cila do të ndodhë së shpejti.

“Do te respektohet marrëveshja e 19 prillit që është arritur mes Kosovës dhe Serbisë që të shuhen ne tërësi strukturat paralele që veprojnë në veriun e Mitrovicës. Pas kësaj do të hapët perspektiva për serbet e veriut të Mitrovicës. Ne tani po organizojmë zgjedhje të lira demokratike për here të parë në veriun e Mitrovicës, ku serbet do te kenë mundësi të dalin t”i votojnë liderët e preferuar të tyre në mënyrë që të hapin rrugën për investime të mëdha të qeverisë së Kosovës në këtë pjesë të vendit tonë”, theksoi ai.

Kryeministri Thaçi, ka folur përsëri për logon e fletëvotimeve, ku për këtë çështje tha se do të vendosë KQZ-ja. Thaçi tha se me vendimin e KQZ-së duhet të pajtohen edhe serbët e veriut, ngaqë, sipas tij, ata duhet të integrohen në shoqërinë kosovare. Shefi i Qeverisë, Hashim Thaçi tha se pret që zgjedhjet e 3 nëntorit të kalojnë pa ndonjë problem por rikujtoj që mundë te ketë pengesa nga ata që siç i quajti ai individ që kanë penguar integrimin e veriut të Mitrovicës.

Por, ai porositi ata se nuk do te ketë asnjë forcë që do ta ndalë demokratizimin dhe normalizimin e asaj pjese të Kosovës. Ndërsa i pyetur se kur do ta vizitoi veriun e Kosovës, ai deklaroi se është me rendësi që janë të vendosur strukturat shtetërore edhe në ate pjesë të Kosovës, dhe se është duke funksionuar çdo gjë atje dhe së shpejti do të jetë për vizitë edhe në tri komunat e veriut të shtetit të Kosovës.

- Advertisement -

Më Shumë

Puthje dhe përqafime me Getoarin, Marina publikon videon nga shtrati

Moderatorja Marina Vjollca është shumë aktive në rrjetet sociale, ku publikon herë pas here foto nga momente të ndryshme të ditës. Së fundmi, ajo ka...

Ishin në vijën e parë të luftës ndaj Covid-19, mjekët kërkojnë paga shtesë pasi u rrëzua Ligji i Pagave

Kryetari i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla ka folur për situatën e re në këtë sektorë pas anulimit të Ligjit...

Së paku 10 të vdekur në protestat rreth vrasjes së një këngëtari në Etiopi

Të paktën dhjetë persona kanë vdekur dhe më shumë se 80 të tjerë janë lënduar në protestat dhe shpërthimet që u nxitën nga vrasja...

E mbjellë nga Naim Frashëri, pema e piperit në Sarandë

Pemë e madhe të piperit në zemër të Sarandës, e ka mbjellë me dorën e tij, Naim Frashëri… dhe këto nuk janë vetëm disa...

Përfundon gjykimi ndaj ish-drejtorit të Arsimit në Prizren

Edhe një herë tjetër, ka përfunduar në shkallë të parë gjykimi ndaj ish-drejtorit të Arsimit në Komunën e Prizrenit, Nexhat Çoçaj, i akuzuar për...

6 të vdekur nga koronavirusi sot në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka njoftuar se sot, 4 korrik 2020, deri në orën 17:00 kanë përfunduar me vdekje gjashtë pacientë të infektuar...

Bikinet e Abbyt që ngjajnë sikur maska

Abby së fundmi na ka habitur me një video që e hodhi në Instagram. Nëse keni pritur të zhivshet derisa xhiroi video, jeni gabim, ajo...

Edhe sot asnjë i infektuar me COVID-19 në Prizren

63 TË SHËRUAR DHE 73 RASTE ME COVID-19! Sot më 02 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Prizren: Policia nuk respekton urdhëresën e gjykatës, dështon gjykimi ndaj të akuzuarit për posedim të paautorizuar të narkotikëve

Të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka deshtuar të mbahet gjykimi ndaj të akuzuarit për veprën penale “blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e...

‘E kishe të dashur?’, Fifi flet për lidhjen me Flori Mumajesin

Në korrik të vitit që lamë pas, këngëtarja e njohur Fifi u përfol për një lidhje me kantautorin Flori Mumajesi. Dyshja janë fotografuar shpesh bashkë...

Vetura e policisë përfshihet në aksident trafiku në Landovicë(Foto)

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Landovicë të Prizrenit, në të cilën është përfshirë një veturë e Policisë. Indeksonline sjellë pamje...

Malishevë: Poston foto me armë në rrjete sociale, policia inicion rast ndaj të dyshuarit

Në Malishevë të hënën dy të dyshuar meshkuj kosovarë, janë ftuar në stacion policor për shkak se njëri prej tyre në rrjete sociale kishte...

“Një mrekulli shkodrane”, Angela Martini i la të gjithë pa fjalë me foton e fundit

Është konsideruar si një nga modelet më të bukura shqiptare. Angela Martini herë pas here ka marrë vëmendje për foton shum provokative, që ndan...

Serbët fushatë kundër UÇK-së në Has? (VIDEO)

Një kameraman serb po akuzohet nga banorët e zonës së Hasit, që bashkë me një ekip po fabrikojnë rrëfime kundër luftës çlirimtare në Kosovë. Sipas...

Lul Raka: Në këtë situatë as që do të duhej të diskutohej mbajtja e dasmave

Mikrobiologu Lul Raka është i bindur se nuk do të duhej të lejohej mbajtja e dasmave aktualisht në Kosovë. Thotë se me rritjen e...

Prizren: Arkëtari i bankës “NLB” dënohet me gjobë për keqpërdorim detyre

Arkëtari kryesor në filialin e bankës “NLB” me seli në Prizren, Adnan Bajrami është dënuar me 600 euro gjobë, për keqpërdorim të pozitës zyrtare. Aktgjykimi...

Lajmet e Fundit

Allegri i interesuar në PSG-në

Ish-trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri, është i interesuar që ta udhëheqë Paris Saint-Germain, sipas raportimeve nga L’Equipe. Trajneri aktual i kampionit të Francës, Thomas Tuchel,...

Rekord në Kosovë: Sot 195 raste të reja, 7 në Prizren

44 TË SHËRUAR DHE 195 RASTE ME COVID-19! Sot më 06 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Pamje nga Prizreni, pas hyrjes në fuqi të masave të reja kundër coronavirusit

Nga sonte kanë hyrë në fuqi masat e reja kundër coronavirusit. Edhe qytetarët e Prizrenit do të duhet të ndjekin rregullat e reja të vendosura...

Camaj dhe Koliqi agjentë të shumëfishtë?! Apo Tare një konspiracionist manipulator?

Ermal Mulosmani Në blogun letrar “Peizazhe të fjalës” sot u publikua një material mjaft voluminoz me dokumenta arkivore dhe plot arsyetime nëntekstuale që përpiqeshin të implikonin...

Çfarë po ndodh me shqiptarët?

Shkruan: Avdi Ibrahimi Çuditërisht vështir të gjejmë qetësinë, sa nga armiku i jashtëm Serbia, e sa nga armiku brendshmëm i llojit tonë neotitist, e të...