-1.5 C
Prizren
E hënë, 30 Nëntor, 2020

”The Economist”: Një mbretëreshë e ardhshme e Shqipërisë?

Revista e mirënjohur ”The Economist”, i ka kushtuar një artikull familjes mbretërore shqiptare. Më 22 tetor Princ Leka dhe Princeshë Elia Zaharia, u bënë prindër për herë të parë. Elia solli në jetë vajzën, të cilën e pagëzuan me emrin Geraldinë, duke trashëguar kështu emrin e gjyshes mbretëreshë.

Shkrimi i plotë:

Në 1997 Shqipëria ishte i vetmi shtet ish-komunist që mbajti një referendum mbi rivendosjen e një monarkie. Një e treta e votuesve ishin pro. Babai i Princit Leka, në vitin 1993, marshoi drejt komisionit zgjedhor në Tiranë, për t’u ankuar për mashtrim. Një burrë u vra në një betejë pasuese me armë. Sundimtari me jetë më të gjatë i shtetit që u shfaq pas shekujve të sundimit Osman ishte një komunist jashtëzakonisht i egër, Enver Hoxha, i cili sundoi nga fundi i Luftës së Dytë Botërore deri sa vdiq në vitin 1985.

Por në vitet e mesluftës ishte Ahmet Zogu, i cili drejtoi shtetin. Duke u ngritur nga ministri i brendshëm te presidenti, ai shpalli veten mbret në vitin 1928. Por italianët e Musolinit pushtuan vendin në 1939 dhe e dëbuan atë. Ahmet Zogu vdiq në Francë në vitin 1961. Mbreti Zog ishte modernizues, i prerë ashpër. Disa shqiptarë i rikthehen kohës së tij me sentimentalizëm nostalgjik.

Tirana, kryeqyteti, ka një statujë të Zogut dhe një Bulevard Zog I. Por djali i Zogut, Leka, babai i ndjerë i princit aktual, megjithëse i gjatë si një basketbollist, ishte më pak mbresëlënës. Lindur nga një aristokrate gjysmë-hungareze gjysmë-amerikane, Geraldina disa ditë para fluturimit të Zogut, ai u rrit në Angli, Egjipt dhe Zvicër.

Leka jetoi midis vendeve të tjera, në Spanjë, Rodezinë e atëhershme dhe Afrikën e Jugut dhe u martua me një australiane të divorcuar. Në vitin 1979 ai u përjashtua nga Spanja për rregulloret e armëve. Djali i tij i vetëm lindi në Afrikën e Jugut. Në 2002 parlamenti post-komunist i Shqipërisë ftoi familjen mbretërore, duke u dhënë atyre privilegje që përfshinin pasaporta diplomatike.

Erion Veliaj, kryetari i Bashkisë së Tiranës, thotë se Leka është “shumë i mirë” për politikën e ashpër të Shqipërisë. I pyetur nëse do të donte të ishte mbret, princi thotë me qetësi me një theks të ngurtë të Afrikës së Jugut se “do të dëshironte të shërbente në çfarëdo mënyre që të ishte e mundur”. Në rastin “teorik” të një restaurimi do të ishte “shumë e mundur”, thotë ai, të imagjinojmë që Geraldina e fundit të kurorëzohet Mbretëreshë e shqiptarëve./kohajone/

- Advertisement -

Më Shumë

Joe Biden e ka thyer këmbën

Presidenti i zgjedhur në Shtetet e Bashkuara, Joe Biden, pësoi fraktura të vogla në këmbë, pasi rrëshqiti ndërsa luante me një prej qenve të...

Shqiptohen 133 gjoba për mosrespektim të masave anti-Covid në Prizren

Drejtoria rajonale e policisë në Prizren, inspektorët komunalë dhe inspektorët sanitarë nga AVUK-u, kanë zhvilluar mbrëmë aktivitete në parandalimin dhe respektimin e masave anti-Covid...

Merret vendimi për largimin e shtatores së Adem Jasharit në Prizren

Është vendosur për heqjen e shtatores së Adem Jasharit në Prizren. Menaxhmenti i “Abi Çarshisë” ia ka konfirmuar ekipit të Kohavisionit që shtatorja e Adem...

28 Nëntori në Prizren do të shënohet nëpërmjet koncertit “Wind Ensemble”

Pavarësia e Shqipërisë do të sjell tinguj muzike në qytetin e bukur të Prizrenit, shkruan KultPlus. Koncerti “Wind Ensemble” do të bëj që të hapen...

Berisha: S’ka më ofendim për Kosovën se postin e presidentes ta ushtrojë soji i Osmanit

Koordinatori nacional për siguri kibernetike, Zafir Berisha, ka fyer ushtruesen e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, duke thënë se për Kosovën s’ka më ofendim...

Varroset legjenda Maradona

Një nga futbollistët më të njohur në histori, Diego Armando Maradona, është varrosur të enjten në Argjentinë. Vdekja e Maradonës të mërkurën, në moshën 60-vjeçare...

Paralajmërohet përfundimi i gjysmë vjetorit të parë më herët se që ishte planifikuar

Gjysmë vjetori i parë i këtij viti shkollor mund të përfundojë më herët se që ishte planifikuar. Këtë e ka paralajmëruar ministri Shëndetësisë, Armend...

Babai nga Prizreni lajmëron djalin në polici: Më ka rrahur disa herë

Policia e Kosovës është njoftuar dje se një person ka ushtruar disa herë dhunë fizike ndaj babait të tij, raporton Gazeta Express. Viktima (babai) e...

Duda Balje ia merr bukurinë Luana Vjollcës

Të dyja janë figura mjaftë të njohura për publikun shqiptar. Edhe pse kanë profesione të ndryshme, Luana si këngëtare e moderatore, e Duda si deputete...

Revoltohen tifozët, e fusin drejtorin e stadiumit në kontenjer dhe e shëtisnin rrugëve të qytetit

Tifozët e skuadrës ukrainase të Desna kishin marrë punët në duart e tyre, duke vendosur që vetë ti qerojnë hesapet me drejtorin e stadiumit...

Praktika e ndërhyrjes në aset të trashëgimisë kulturore në Prizren pa pëlqimin e autoriteteve duhet të marrë fund

Ndërhyrjet në Shtëpinë e Musa Shehzades në bazë të projektit të Drejtorisë për Turizëm dhe Zhvillim Ekonomik të Komunës së Prizrenit kanë filluar pa...

Promovohet botimi i veprës së plotë të Anton Çettës

I botuar para më shumë se një muaji, kompleti 13-vëllimësh me veprën e Anton Çettës është promovuar sot në mjediset e Bibliotekës Kombëtare të...

Qeveria: E hëna do të jetë ditë e rregullt e punës

Qeveria e Republikës së Kosovës, ka sqaruar se dita e hënë, 30 nëntor 2020, do të jetë ditë e rregullt e punës. “Në të gjitha...

Policia për 24 orë shqiptoi 806 tiketa për mos respektim të Ligjit për Pandeminë

Policia e Kosovës vetëm gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 806 tiketa për mosrespektim të ligjit COVID-19. Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë...

Lëndohet një punëtor në Grejkoc të Suharekës

Një punëtor është lënduar në Grejkoc të Suharekës. Ai ka rënë nga një lartësi prej 4 metra. Raporti i policisë Është raportuar se viktima mashkull kosovar ka...

108 vjet shtet

Sot 108 vjet më parë në Vlorë përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën Pavarësinë e Shtetit Shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij...

Lajmet e Fundit

Haskuka flet për gjendjen me Covid-19 në Prizren, kritikon masat e qeverisë

Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka ka folur për gjendjen me Covid-19 në këtë komunë. Ai thotë se gjendja e të infektuarve që po mjekohen...

Shkelën masat anti-COVID, gjobiten kuvendarët e Prizrenit

Festa e Flamurit u ka kushtuar me gjobë kuvendarëve të Prizrenit. Ata kanë festuar 108 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, pa i respektuar masat anti-COVID. Policia...

Haskuka: Do të formojmë komision për të na këshilluar se çfarë të bëjmë me shtatoren e Skënderbeut në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka pas shumë reagimeve që pati në rrjete sociale sa i përket dy shtatoreve të vendosura në qytetin...

Merret vendimi për largimin e shtatores së Adem Jasharit në Prizren

Është vendosur për heqjen e shtatores së Adem Jasharit në Prizren. Menaxhmenti i “Abi Çarshisë” ia ka konfirmuar ekipit të Kohavisionit që shtatorja e Adem...

Dy të vdekur nga COVID-19 në Prizren

Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Podujevë 2 raste (75, 50 vjeç),...