16.6 C
Prizren
E diel, 9 Gusht, 2020

Therrë Murrizi – veterani i guximshëm i karikaturës

Për dekada të tëra Therrë Murrizi ka thumbuar realitetin. Me këtë pseudonim ose emër artistik ka botuar karikatura në gazeta e revista në Kosovë e jashtë saj. Bënte pjesë te satiristët më të pëlqyer në faqet e gazetave. Mësimdhënësi Ramadan Zaplluzha, që për publikun e gjerë do të bëhej i njohur si karikaturist, ka vdekur të hënën. Ai ishte 82 vjeç. Veçohet si thumbues i zoti e i guximshëm. Emri i tij zë vend në listën e shkurtër të veteranëve të karikaturës në Kosovë.

Zaplluzha, që deri në fund të viteve ‘50 e kishte mbiemrin Bytyqi, u lind më 28 prill 1938 në Prizren, ku do të përfundonte edhe shkollën fillore. Që nga viti 1953 deri më 1954 do të përfundonte Shkollën Normale në Prishtinë, për t’u bërë mësues në disa vendbanime të rajonit ku jetonte. Numëron mbi gjashtë dekada krijimtari në vizatim, karikaturë dhe strip. Qysh si i ri kishte nisur të shfaqte dozë të talentit. Këtë do ta përvetësonte më vonë duke u bërë pjesë e plejadës së parë të karikaturistëve në vend.

Zaplluzha për herë të parë publikut do t’i prezantohej më 1954 në “Zanin e Rinis” nëpërmjet një vizatimi. E më 1960 si Therrë Murrizi kishte nisur të merrte nam. Revistat “Pioneri” e “Gëzimi” dhe më pas gazeta “Rilindja” do të bëheshin mjeti i komunikimit me dashamirët e karikaturave. “S‘më ha palla për kopalla”, botuar me 1997, “Vizga me thepe 1” dhe “Vizga me thepe 2”, botuar më 2003, janë tre katalogët e Zaplluzhës ku bëjnë pjesë disa prej vizatimeve e karikaturave të tij. Ka ilustruar disa libra për fëmijë, e njihet për stripet si “Arbëri nuk vdes kurrë”, “Trimi i Skënderbeut”, ’’Vëzhgimi”, “Arrestimi” e “Operacioni”. Zaplluzha, i cili kishte hapur gjashtë ekspozita personale, më 2014 në një intervistë në një televizion lokal të Prizrenit kishte folur gjerë e gjatë për jetën e tij. Kishte treguar se arti pamor e kishte joshur qysh në shkollën fillore. E në Shkollën Normale talenti i tij do të shpërthente .

“Qysh prej asaj kohe kam punuar çdo ditë”, kishte thënë ai. Për pseudonimin Therrë Murrizi ishte inspiruar nga një hoxhë që njihej si Mulla Murrizi. E përshkruante si një humorist të zotin dhe mundohej t’i ngjasonte. Kur fliste për karikaturën shpjegonte se ajo nuk është për krejt ata që mund ta shohin.

“Karikatura nuk është për të gjithë që e shikojnë. Karikatura shijohet nga ai që është në nivel të karikaturistit ose mbi të. Është medium shumë i fortë me pak vija”, kishte thënë Zaplluzha. Sipas tij, karikatura duhet të ketë porosi të forta. Nëpërmjet artit synonte që të sulmonte veset e këqija të shoqërisë. Andaj edhe ishte midis karikaturistëve më të pëlqyer në “Rilindje”.

Gazetari veteran Zenun Çelaj, i cili ishte edhe redaktor në “Rilindje”, e ka përshkruar Zaplluzhën si të pëlqyer, të rrallë e shumë thumbues me veprat e tij.

“Ka qenë i rregullt me karikatura. Lexuesit e kanë pritur me kënaqësi pasi ishte spiritual dhe thumbues”, ka thënë Çelaj. Ka treguar se karikaturat botoheshin në shtojcën e humorit të dielave./KOHA/

- Advertisement -

Më Shumë

Arrestohet një person në Greikoc të Suharekës për mosrespektim të masave ndaj COVID-19

Në fshatin Greikoc të Komunës së Suharekës është arrestuar dje një person për mosrespektim të masave anti COVID-19, raporton PrizrenPress. Sipas raportit 24 orësh të...

Arrestohet i dyshuari për tentim vrasje në Malishevë

Është arrestuar i dyshuari për tentim vrasje në Malishevë. Policia njofton se pas intervistimit i arrestuari është liruar. “Lidhur me rastin është arrestuar i dyshuari mashkull...

Pamje – Rogovë e Hasit, kabllot bien për toke pas rrëzimit të shtyllës elektrike

Një shtyllë elektrike e cila është para rrëzimit në tokë, po paraqet rrezik të madh për kalimtarët në fshatin Rogovë të Komunës së Gjakovës. Në...

Tri pozat ku Genesis duket ‘shpërthyese’

Genesis Lopez është një nga femrat më seksi të Instagramit. Ajo së fundmi në këtë rrjet social ka hedhur tri fotografi ku ka mahnitur me...

ZYRTARE: Guardiolës i vjen mbrojtësi i munguar

Manchester City ka zyrtarizuar një tjetër goditje në merkato. Pas afrimit të Ferran Torres nga Valecia, klubi anglez ka siguruar edhe shërbimet e Nathan...

Konfirmohen 7 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 461 mostra të marra nga ShSKUK...

Ditë të zeza për bizneset në Kosovë

Ekonomia kosovare po kalon në turbulencën më të thellë që nga paslufta për të cilën asnjëherë as ndërmarrësit, e as institucionet shtetërore nuk janë...

Vendbanimi i personave me COVID -19: 8 në Prizren, 1 në Zhur

Nëntë persona kanë rezultuar pozitiv me COVID -19 në Prizren. Tetë prej tyre janë me vendbanim në qytet, kurse vetëm një në Zhur.

Pse e dashurojnë Kadarenë, francezët?

Botuar në 1973 dhe 1988 pas shumë vitesh censurimi: “Dimri i vetmisë së madhe” dhe “Koncert në fund të dimrit”, nga shqiptari Ismail Kadare,...

Prizren: Dënohet i akuzuari për dhënie të 20 eurove ryshfet

Gjykata Themelore në Prizren, të premten, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuari për dhënie të ryshfetit, Adem Curra. Ai është dënuar me 1 vit...

E pyesin ndjekësit se kur do martohesh, Kiara Tito i kthen përgjigjen e papritur

Kiara Tito ka shfrytëzuar opsionin pyetje/përgjigje në Instagram. Kiara Tito është një përdoruese e rregullt e rrjetit social Instagram, dhe mbrëmë moderatorja u ka mundësuar...

Hoti: Së shpejti licencohen laboratorët privatë për të kryer testime, mbikëqyrja e zbatimit të masave do të vazhdojë pa pardon

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti i cili një ditë më parë rezultoi pozitiv në COVID-19 tha se Qeveria mbetet e fokusuar në dy prioritete,...

Contes po i luhatet vendi i punës te Interi, dy emra të mëdhenj në listë për stolin e zikaltërve

Antonio Conte mund të largohet nga Interi vetëm pas një viti qëndrim në stolin e zikaltërve. E gjitha kjo pas deklaratave të tij të fundit...

Kryeministri Hoti doli pozitiv me Covid-19, sot bëri disa vizita në Dragash

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka dalë pozitiv me virusin Covid-19. I njëjti tregoi se nuk kishte simptoma, përpos një kollë të lehtë. Sot, Hoti...

Kosova nis negociatat për të siguruar vaksinën për coronavirus

Kosova ka nisur negociatat me partnerët ndërkombëtarë që veprojnë në fushën e shëndetësisë si, Agjencinë për Fëmijë të Kombeve të Bashkuara (UNICEF) dhe Organizatën...

Presidenti nderon mjekët që humbën betejën me COVID-19

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka nderuar pesë mjekët të cilët humbën betejën me COVID-19 pasi paraprakisht ishin infektuar në krye të detyrës. Kreu i...

Lajmet e Fundit

Mozzik anulon edhe tubimin në Prizren për shkak të masave kundër koronavirusit

Këngëtari Mozzik nuk do të jetë i pranishëm sot në Prizren. Kështu u njoftua pak më parë për shkak të moslejimit të grumbullimit të...

Vetaksident në hyrje të Malishevës

Para më pak se një orë në hyrje të Malishevës një shofer i një automjeti është vetaksidentuar duke rënë në kanalin e ujërave atmosferike,...

Duke ndodhur: Zyrtarët e Qeverisë publikojnë foto duke ekzekutuar 170 eurot për punëtorët

Zëvendësministri në Ministrinë e Financave, Agim Krasniqi, ka publikuar një fotografi në rrjetin social Facebook, ku shihen teksa zyrtarët e Qeverisë po ekzekutojnë 170...

BRE – një pasthirrmë e çuditshme

Shkruan: Prof. Gani Rudaj E vetmja shkencë shoqërore që merret me tërësinë e rregullave të ndryshimit të trajtave të fjalëve në një gjuhë si...

12 të vdekur me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ka shkuar në 315 numri i të vdekurve me COVID-19 në 24 orët e fundit. Dje ishin 303 të vdekur kurse sot është njoftuar edhe...