19.8 C
Prizren
E diel, 27 Shtator, 2020

Tri gabimet tipike të menaxherëve të rinj

Çdo menaxher i ri do të bëjë gabime.Gjërat mund të mos jenë të natyrshme për ju në fillim. Veçanërisht nëse është hera juaj e parë në një rol menaxherial. Kjo mund të jetë hera e parë që të tjerët mbështeten tek ju, ose e keni për detyrë të mbikëqyrni një ekip shumë të madh; përqafoni atë ndjenjën e pakëndshme të fillimit dhe kujtojini vetes që jeni akoma duke u rritur.

Asnjëherë mos i shihni gabimet tuaja si negative ose të dëmshme për karrierën tuaj; gjithmonë konsideroni ato një përvojë mësimore dhe vlerësojini si të tilla kur ato ndodhin. Shpesh është e vështirë të fillosh punën në një kompani të re, por gjërat bëhen më të lehta me kohë.Këtu janë tri nga këshillat më të mira për të shmangur disa prej gabimeve më të zakonshme që pothuajse të gjithë menaxherët e rinj i bëjnë.

Njihuni me ekipin tuaj

Të njihesh me ekipin është shumë më tepër sesa mësimi i disa emrave. Të marrësh kohën për të krijuar besim është thelbësore kur e fillon si menaxher i ri. Kjo do të të sigurojë një ekip të fortë dhe një mjedis pune më të shëndetshëm.Provoni të flisni me punonjësit tuaj një për një. Zbuloni cilat janë qëllimet e tyre afatshkurtra dhe afatgjata (qoftë me kompaninë ose jashtë saj) dhe shihni nëse mund t’i ndihmoni për t’i realizuar ato aspirata.Për t’u bërë menaxher i fortë duhet të jesh një dëgjues i mirë dhe të jesh gjithmonë i hapur për ndonjë ide apo shqetësim që mund të kenë anëtarët e ekipit tuaj. Nëse ata janë të gatshëm të hapen me ju, vazhdoni të fuqizoni zërat e tyre dhe të kujdeseni për ta në vendin e punës. Duke u kushtuar vëmendje atyre edhe ata do t’ju kushtojnë vëmendje juve.

Mos ua rikujtoni të gjithëve autoritetin tuaj

Pavarësisht se keni autoritet me pozicionin tuaj, është shumë më e rëndësishme të shiheni si një person që të tjerët mund t’i kërkojnë këshilla.

Mos u ndjeni sikur ju duhet t’ua rikujtoni vazhdimisht njerëzve që jeni në krye (duke vepruar kështu, ju në fakt dëmtoni besueshmërinë tuaj si udhëheqës). Përkundrazi, përqendrohuni të fitoni besimin e anëtarëve të ekipit tuaj dhe në krijimin e marrëdhënieve që fuqizojnë zërat e tyre dhe i bëjnë ata të ndihen të kuptuar dhe të dëgjuar.

Mos kini frikë të ndërmerrni rreziqe

Është e kuptueshme që kur shumë menaxherë të rinj e fillojnë, shpesh bëjnë gjithçka që duhet për të mos lëkundur anijen. Megjithatë, me kalimin e kohës, ndërsa besimi juaj ndërtohet, mos kini frikë të sugjeroni mënyra të reja me të cilat kompania mund të përmirësohet, ose të merrni një drejtim që ju mendoni se do të ishte i dobishëm për gjithë ekipin tuaj.Bërja e ndryshimeve dhe shprehja e mendimit tuaj për veten ose ekipin tuaj do t’ju bëjë një udhëheqës më të mirë në punën tuaj dhe do t’ju ndihmojë të çoni kompaninë tuaj (dhe karrierën) përpara.

- Advertisement -

Më Shumë

TopChannel publikon aktakuzën për Thaçin e Veselin, përmenden edhe emra të tjerë

Ngritja e aktakuzës ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe disa  prej anëtarëve të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK , nga prokurori special  më 24...

S’ka muzikë pas orës 21:00, gastronomët të pakënaqur me këtë vendim

Një orë më shumë punë, e një orë e gjysmë më pak muzikë, këto janë masat e reja të lehtësimit të orarit të gastronomisë...

Asnjë i infektuar me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525 mostra të...

Zafir Berisha, koordinator nacional i Kosovës për siguri kibernetike

Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, në bazë të kompetencave të tij ka emëruar zëvendësministrat e Punëve të Brendshme për strategjitë e caktuara. Një...

Vedat Muriqi pozitiv me COVID-19

Aventura e sulmuesit të Kosovës, Vedat Muriqi, nuk ka nisur mirë te Lazio. Shtatlarti ka rezultuar pozitiv me COVID-19 pas testimeve të bëra, shkruan Tuttomercatoweb. Muriqi...

Kjo është “autostrada” më e shkurtër në botë

”Autostrada” më e shkurtër në botë? Është e gjatë vetëm një metër, shkruhet në faqen italiane today.it. Në pamundësi për të përballuar pamjaftueshmërinë e rrjetit...

Dështon sërish votimi i ligjit që mundëson tërheqjen e 10-përqindëshit të Trustit

Kuvendi i Kosovës sërish ka dështuar të votojë Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, raporton Express. Në votim kanë marrë pjesë vetëm 60 deputetë. Kryetarja e Kuvendit...

Fjolla Morina nesër në gjykatë

Dalin detaje të reja nga çështja e arrestimit të këngëtares Fjolla Morina, në pikën e kalimit kufitar në Kukës, ku policia i sekuestroi një...

Personi që u vra sonte nga policia në Prizren, dyshohet se para disa ditësh kishte plagosur vëllain e tij

Burime të sigurta të Gazetës Sinjali kanë konfirmuar se personi që u vra sonte në Prizren është B. Shala, i njohur me pseudonimin ‘qorri’...

Sulm seksual në Prizren

Një person ka raportuar në Polici se vajza e tij është sulmuar seksualisht nga një i dyshuar. Policia ka raportuar se i dyshuari është arrestuar...

Ballkani fiton derbin ndaj Feronikelit

Ballkani është treguar skuadër e fortë në duel me Feronikelin, duke e mposhtur me rezultat 3-2, sot në Suharekë, në kuadër të javës së...

Gashi i PDK’së: Nuk votojmë një ligj që varfëron ekonominë e vendit

Kujtim Gashi nga Partia Demokratike e Kosovës, ka thënë se subjekti që ai përfaqëson, nuk do ta votojnë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonimike të propozuar...

EULEX’i arreston Hysni Gucatin

Kreu i OVL-UCK’së, Hysni Gucati është arrestuar nga EULEX’i. Kështu ka deklaruar për Gazetën Express nënkryetari i veteranëve, Nasim Haradinaj. I njejti ka bërë të ditur...

Shoferi e godet një grua në Prizren dhe ikë nga vendi i ngjarjes

Një person ka mbetur i lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur dje në Prizren. Policia njofton se i dyshuari ka goditur një...

Kalaja e Prizrenit, punëtorët nuk dolën në punë për shkak të mospagesës

Ndonëse qeveria vendosi t’i lejojë vizitat në muzetë në ambiente të mbyllura, vizitorët e Kalasë së Prizrenit nuk e patën fatin ta vizitojnë muzeun. Punëtorët...

Çmimet e barnave në Kosovë, më të shtrenjtat në rajon

Qytetarët e Kosovës paguajnë 10 milionë euro në vit barna më shtrenjtë sesa qytetarët e vendeve të rajonit, thonë nga Oda e Farmacistëve. Kjo...

Lajmet e Fundit

Parandalohet futja e drogës në Burgun e Prizrenit

Një bastisje brenda dhomave të Qendrës së Paraburgimit në Prizren është ndërmarrë mëngjesin e sotëm. Kjo pasi që oficerët korrektues kishin vërejtur disa lëvizje të...

Si përhapet koronavirusi përmes ajrit: Pesë lexime thelbësore

Nga Stacy Morford Shkencëtarët kanë paralajmëruar prej muajsh, se koronavirusi mund të përhapet nga aerosolet – spërklat e vogla të frymëmarrjes që përhapin njerëzit kur...

Trump: Krerët e Kosovës dhe Serbisë po përqafoheshin në Zyrën Ovale, ishte e bukur ta shihje

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump votuesve në Pennsylvania të shtunën mbrëma u ka treguar për Marrëveshjen në Washington mes Kosovës dhe Serbisë. Në tubimin parazgjedhor...

Asnjë i infektuar me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525 mostra të...

47 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar se nga 525 testimet e kryera gjatë 24 orëve të fundit, 47 persona kanë rezultuar pozitiv me...