20.6 C
Prizren
E martë, 4 Gusht, 2020

Trump kërkon të ndëshkojë Kinën por…

Administrata Trump po kërkon mënyra për të ndëshkuar Kinën pa djegur mundësitë e presidentit Donald Trump për një mandat të dytë.

Bërja e kësaj në një mënyrë që nuk përkeqëson një ekonomi tashmë me problem të SHBA nuk do të jetë e lehtë. Ndërsa masat më të ashpra si rritja e sanksioneve dhe tarifave po diskutohen, zyrtarët e administratës po shqyrtojnë gjithashtu opsione të tilla si një goditjeje ndaj kompanive 5G të Kinës, si dhe veprime të ndryshme politike që synojnë ndëshkimin e Pekinit.

Trump tashmë duhet të merret me faktin se marrëveshja e tij tregtare e nënshkrimit me Kinën është e dobët. Javë pas zbatimit zyrtar të Fazës Një të marrëveshjes, ritmi i blerjeve kineze të mallrave amerikane ka ngritur pyetje nëse lufta tregtare 18-mujore e Trump ishte me vlerë.

“Marrëveshja ishte gjithnjë një marrëveshje politike “, tha Chad Bown, një anëtar në Institutin Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare.

Trump vazhdimisht e ka akuzuar vazhdimisht Kinën për dështimin e saj për të vepruar më shpejt dhe paralajmëruar botën për përhapjen e virusit, i cili tani ka vrarë më shumë se 329,000 njerëz globalisht.

Nëpër Uashington, ekziston një marrëveshje e përgjithshme se diçka duhet të bëhet për Kinën, por këtu përfundon uniteti.

Dinamika e zgjedhjejeve presidenciale, së bashku me mosmarrëveshjet e brendshme se sa larg duhet të shkojë SHBA për të ndëshkuar Kinën, ka të ngjarë të kufizojë fushën e ndonjë marrëveshjeje dypalëshe.

Të mërkurën, Senati miratoi legjislacionin që do të shkatërronte kompanitë kineze që tregtonin në bursat amerikane.

“Unë nuk mendoj se ka një person në të gjithë vendin që beson se koronavirusi ishte faji i Trumpit,” tha senatori i Dakotës së Veriut, Kevin Cramer, një aleat besnik i Presidentit.

Ndërkohë, administrate i ka përqendruar përpjekjet e saj në masa që mund të dërgonin një mesazh në Kinë pa pasur një ndikim në ekonominë amerikane, duke përfshirë sanksione të lidhura me sigurinë kombëtare dhe një goditje të mëtejshme në rrjetet 5G të Kinës.

Pakënaqësia ndaj Kinës po rritet, madje në mesin e disa prej këshilltarëve të Trump, të cilët janë të prirur për të mbështetur idenë e lidhjeve ekonomike me Kinën.

Tarifat amerikane rritin kostot për kompanitë amerikane që importojnë mallra kineze.

Përveç zgjedhjeve, tani mund të mos jetë koha e duhur që SHBA të përgjigjet. Republikanët janë të vetëdijshëm për këtë, dhe kjo është arsyeja pse ata ende nuk duhet të kërkojnë një projekt-ligj për reformat ose për të ndëshkuar Kinën për përgjigjen e saj ndaj koronavirusit.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNN /konica.al

- Advertisement -

Më Shumë

Në drejtim të detit, fluks i lartë lëvizjesh në Morinë, mungon kontrolli mjeksor

Edhe sot, ditë e dielë, në doganën e Morinit në orët e mëngjesit ka patur fluks të ngjeshur të lëvizjes.  Efektivët e Pikës së Kalimit...

IKSHPK-ja ka një apel të veçantë për të moshuarit në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, përmes një postimi në Facebook, u ka bërë apel të moshuarve të qëndrojnë në shtëpi. “Të nderuar familjarë të të...

Pesë të ndaluar në Prizren për mosrespektim të orës policore

Pesë persona janë ndaluar nga policia në Prizren të mërkurën për mosrespektim të masave kufizuese të vendosura për të parandaluar përhapjen e pandemisë COVID-19,...

Kryeministri Hoti sot do të vizitojë Komunën e Dragashit

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, sot viziton Komunën e Dragashit. Gjatë vizitës në Dragash, Kryeministri Hoti do të zhvillojë këto aktivitete: 10:00- Inspektim i punëve në...

Presidenti Thaçi falë shtatë të burgosur, asnjëri prej tyre nuk është nga Prizreni

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u ka falur nga gjashtë muaj deri në tri vjet burg shtatë të burgosurve në Qendrat Korrektuese të vendit. Me...

Vërmicë: Sa kosovarë po shkojnë në Shqipëri? (Video)

Komandanti i stacionit policor të kufirit në Vërmicë, kapiten Arbër Telaku, ka deklaruar se krahasuar me vitin e kaluar, deri në këtë muaj, lëvizja...

Urimi i LDK-së në Prizren për festën e Kurban Bajramit

Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren ka uruar të gjithë besimtarët muslimanë për festën e Kurban Bajramit. "Edhe festa e Kurban Bajramit, na gjeti në...

Prizren, arrestohen katër persona për posedim të narkotikëve

Policia në Prizren ka arrestuar katër persona të dyshuar për posedim të substancave narkotike, raporton PrizrenPress. Arrestimet kanë ndodhur në dy raste të ndara. Sipas raportit...

Pesë raste me COVID-19 në Malishevë, njëri kishte vdekur para 2 dite

Në Komunën e Malishevës sot janë regjistruar edhe pesë raste të reja me COVID-19. Megjithatë në një komunikatë për media të dërguar nga Komuna thuhet...

Kaka: Termin madhështi e kuptova kur luajta për Milanin

Ricardo Kaka, është një prej futbollistëve që ka lënë gjurmë te skuadra italiane e Milanit. Ai kujtohet me shumë nostalgji nga tifozët e ekipit...

Humb jetën nga COVID-19, doktor Lulzim Kolgjeraj nga Prizreni

Doktor Lulzim Kolgjeraj nuk ka arritur t’i bëjë ballë betejës me coronavirus, edhe pas tri javëve që kishte qëndruar në QKUK. Lajmin për vdekjen e...

Haxhillëku, asnjë pelegrin nuk është infektuar me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë e Arabisë Saudite ka deklaruar se asnjë pelegrin që ka marrë pjesë në haxhillëkun e këtij viti nuk është infektuar me...

LDK-ja akuzohet për privatizim të dialogut

Lidhjes Demokratike (LDK) që udhëheq me Qeverinë, i është vënë etiketa e “privatizueses” së përfaqësimit të Kosovës në valën e re të negociatave me...

Reuters sjell pamje nga Meka, si u krye Haxhi në distancë

Agjencia ndërkombëtare e lajmeve Reutres ka publikuar pamje nga qyteti i Mekës, ku besimtarët myslimanë shkojnë ta kryejnë Haxhin, që është një nga obligimet...

Gjenova bëhet me urë të re dy vjet pas shembjes tragjike

Renzo Piano e shikon veprën e tij – një zgjatje e madhe e betonit dhe hekurave që shkon përtej një kilometri. “Kur kryeni një punë,...

Poezia e parë shqipe u shkrua nga Lekë Matrënga

Lekë Matrënga, i njohur si Luca Matranga, ka lindur më 1567 në fshatin Hora e Arbëreshëvet/”Piana degli Albanesi”, ka vdekur më 1619 në Palermo. Ishte...

Lajmet e Fundit

Tërheqja e parave të Trustit dhe ndihma për bizneset, peng i ligjit të ri

Bizneset të cilat kanë pësuar humbje nga pandemia e koronavirusit, duhet të presin edhe miratimin e Ligjit për rimëkëmbje ekonomike, në mënyrë që Qeveria...

Në Prizren ankohen se ka devalvuar puna e Kuvendit komunal

Anëtarët e Kuvendit të Komunës së Prizrenit ankohen se puna e këtij organi lokal si dhe Komiteteve të tij është zbehur. Sipas tyre, ka...

Izolohen të gjithë personat që kanë pasur kontakt me Hotin në Dragash

Kryeministri i Kosovës, të dielën ka vizituar disa kompani në Dragash, izolohen personat që kanë pasur kontakt Të dielën Kryeministri Hoti së bashku me një...

Haskuka: Situata me menaxhimin e pandemisë ka dalë jashtë kontrollit

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka reaguar lidhur më situatën aktuale të menaxhimit të pandemisë. Ai ka thënë se situata ka dalë  jashtë kontrollit dhe...

Çeku-Hotit: Nuk dyshoj në qëllimin tuaj të mirë, por nuk po funksionon

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku, i është drejtuar kryeministrit Avdullah Hoti me një letër të hapur. Thotë se nuk dyshon në qëllimin e...