16.5 C
Prizren
E shtunë, 6 Qershor, 2020

U mbajt seanca e Kuvendit të Prizrenit(Video)

Të enjtën është mbajtur seanca e radhës së Kuvendit të Prizrenit, në të cilen nuk u shqyrtuan të gjitha pikat e parapara për rendin e ditës të përcaktuara nga mbledhja e fundit e Komitetit për Politikë dhe Financa.

Seanca e së enjtës, filloi me betimin solemn të tre kuvendarëve të rinj, Getoar Besimi dhe Islam Ukaj, të cilët zëvëndësojnë tashmë ish kuvendarët, Kujtim Gashi dhe Skender Sallauka, si dhe një kuvendare e re koalicionit boshnjak, Vakat, në vend të nënkryetares për komunitete, Memnuna Ajdini. Në fillim të kësaj seance, me shumicë votash është ndryshuar rendi i ditës, ku nga 11 pikat e parapara, tre nga ato u eleminuan për ndonjë seancë të radhës.

Në pikën e pyetjeve dhe përgjigjeve, shefi i GK të PDK-së, Simir Krasniqi, kritikoi dhe akuzoi drejtuesit e drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit për mungesë rë transaprencës me rastin e përzgjedhjes së OJQ-ve, klubeve sportive dhe individëve, për subvencione nga komuna. Kuvendarja e LVV-së, Mimoza Bushrani, edhe një herë ngriti çështjen e vendosjes së Parkut të Lojërave në ambientët e Qendrës Sportive dhe në afërsi të Stadiumit të Qytetit..Pyetjet e këtyre dy kuvendarëve nuk moren përgjigje me gojë, dhe ndoshta një gjë e tillë atyre do të iu bëhet me shkrim.

Më pas, kuvendari i ri i PDK-së, Islam Ukaj, antëtarëve të Kuvendit dhe të gjithë të pranishmëve ua shpërndau nga një fletë, në të cilen ai kishte adresuar një mori kritikash në adresë të kryetarit, Mytaher Haskuka. Ky i fundit, më pas u përgjigj në këto kritika. Në këtë seancë, kuvendari i PDK-së, Alush Shala, ka bërë publik vendimin e tij se më nuk do të jetë anëtar i Komitetit për Politikë dhe Financa.

Më pas, Kuvendi ka shqyrtuar pikat e mbetura që kishin të bënin me Planin e Veprimit për Transparencë në Komunë, për periudhën 4 vjeçare, shqyrtimi dhe miratimi i Rregullores për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve dhe të tjera./tvprizreni.info/

- Advertisement -

Më Shumë

Albulena Balaj-Halimaj zëvendëskryeministre e re e Kosovës

Deputetja e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj-Halimaj, do të jetë befasia ekskluzive e këtij subjekti për Qeverinë e re. Klan Kosova merr vesh se ajo do...

Foton e Anastasiyas duhet ta shihni dy herë, ja pse

Anastasiya Kvikto është superbomba ruse. Ajo ka hedhur një fotografi në Instagram ku edhe njëherë ka treguar trupin seksi që ka. Por Anastasiya ia ngacmoi mendjen...

Modelja e fashme pozon duke ushqyer me gji djalin e saj

Ashley Graham ka zbuluar fotografitë e saj të para të djalit të saj Isaac që nga lindja në janar. Ajo ka realizuar disa foto mahnitëse,...

Drejtori i shkarkuar nga Haskuka: Koalicioni lokal u prish sot si pasojë e mocionit në qendër (Video)

Fatmir Memaj është njëri nga katër zyrtarët e LDK-së, të cilët i shkarkoi sot Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka. Ai ka thënë se...

“Çfarë pamje”, Wanda Nara provokon fansat me postimin e fundit

Wanda Nara nuk mund të mos provokojë. Herë me deklaratat e saj në media, herë me postimet në rrjetet sociale. Në llogarinë e saj...

Rriten çmimet e derivateve në Kosovë

Edhe pse çmimet e derivateve të naftës në Kosovë ishin të larta, ato sërish kanë shënuar ngritje. Aktualisht në Kosovë çmimi i naftës sillet...

Anton Quni kërkon nisjen e shërbimit ushtarak

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, tha se duhet të merret në konsideratë nga Qeveria Hoti nisja e shërbimit ushtarak. Ai në mbledhjen e sotme të...

Haxhi Avdyli e lë befasi votën e tij për Qeverinë Hoti

Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, ka vendosur që para seancës për votimin e Qeverisë Hoti të mos e bëjë publike votën e tij. Për Avdylin...

Kuvendi sot mban seancë për votimin e Qeverisë Hoti

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë, ndërsa në rend dite është votimi për Qeverinë Hoti. Seanca do të mbahet në ora 11:00, ndërsa...

Arsenal konsideron shitjen e Tierney-t

Arsenali mund ta shesë Kieran Tierney-n në mënyrë që të mbledhë para për transferimet verore, sipas raportimeve nga The Express. Trajneri i Leicester City-t, Brendan Rogers,...

Tërmet me magnitudë 3.2 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë ndjerë pak minuta më parë në Shqipëri, raporton TCH. Saktësisht, tërmeti me magnitudë 3.2 i shkallës Rihter është ndjerë në orën 22:21. Mësohet...

Si e pritën bashkëvendësit e Avdullah Hotit emërimin e tij si kryeministër

Banorët e fshati Ratkoc të Komunës së Rahovecit përkrahin kryeministrin Avdullah Hoti, që vjen nga ky vendbanim.   Kjo rrugë të qon për në shtëpinë...

Nathalia Felix “provokon” me bikini, Douglas Costa nuk përmbahet

Nathalia Felix, partnerja e Douglas Costa, është një ndër modelet më seksi në botë. Bukuroshja braziliane ka më shumë se 470 mijë fansa në...

Rahovec/Arsimtari i kryeministrit Hoti: Kurrë nuk ka pasur notë katërshe në shkollë

Bilall Hoti, mësuesi i kryeministrit të ri, sot është parë i emocionuar që një nga nxënësit e tij shembullorë u bë kryeministër. Në një intervistë...

Eqrem Kryeziu kundër Isa Mustafës, sërish e quan defatore

Ish-kryetari i Prizrenit dhe ish-zyrtari i lartë i Lidhjes Demokratike, ka vazhduar ta gozhdojë Isa Mustafën, si defatore të Rrahman Morinës, shkruan Gazeta Blic. Edhe...

Mbledhja e Qeverisë në orën 18:00, Kurti e Vitia pastaj publikojnë vendimet

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Shëndetësisë, pas mbledhjes së Qeverisë do të mbajnë sot konferencë për media, ku do të...

Lajmet e Fundit

“Çfarë pamje”, Wanda Nara provokon fansat me postimin e fundit

Wanda Nara nuk mund të mos provokojë. Herë me deklaratat e saj në media, herë me postimet në rrjetet sociale. Në llogarinë e saj...

Kosova nuk bën teste për COVID-19 për ata që udhëtojnë jashtë

Qytetarët e Kosovës që duan të udhëtojnë jashtë vendit dhe u duhet testi nëse janë të sëmurë me sëmundjen COVID-19, nuk mund ta bëjnë...

Selimi: VV-ja më e fortë se kurrë, s’ka përçarje brenda partisë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi në një intervistë për Ekonomia Online, ka thënë se kjo është edhe më e fortë...

Aktorja e njohur shpëton për mrekulli, pritet në kokë më sharrë elektrike

Aktorja e njohur australiane, Cate Blanchett ka treguar se ka shpëtuar për mrekulli, pas një aksidenti me një sharrë elektrike gjatë izolimit në shtëpinë...

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Saktësisht 53 raste aktive me koronavirus janë shtuar për një javë në Kosovë. Nga 199 sa ishin të shtunën e 30 majit, e shtuna...