20.3 C
Prizren
E premte, 5 Qershor, 2020

Vajza të cilës ia vranë gjithë familjen në masakrën e Krushës: Unë sot nuk shkoj te varret e tyre…

Po e mbanë të gjithë dhimbjen brenda vetës dhe katër mureve në të cilat është vet izoluar tash e disa javë një vajzë e re nga Krusha e Madhe. Historia e saj është e dhimbshme. Në masakrën e 25 marsit të vitit 1999 asaj iu vranë 15 anëtarë të familjes së ngushtë nga forcat serbe.

Por, kjo vajzë sot ka treguar trimëri. Me lot, dhembje e mall, ka qëndruar e mbyllur në shtëpinë e saj duke mos shkuar kështu as deri tek varri i familjarëve të saj në përvjetorin e vrasjes së tyre duke thënë se keshtu po vepron për t’u brojtur nga virusi Covid-19.

Kjo gra, sot bën thirrje tek të gjithë që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre deri sa të përfundojë koronavirusi.

Lexojeni të plotë statusin e saj të bërë në rrjetet sociale:

Unë, as sot s’kam me dal edhe pse SOT kam përvjetorin e vrasjes së 15 anëtarëve të familjes, në Krushë të Madhe, unë do mbyllem brenda, edhe pse varret, rrugët, shtëpitë ku u vranë sot kanë pritur vizitorë- këta pak të gjallë që kemi mbetur.

Është hera e parë që prej 21 viteve që Krusha sot hesht dhimbshëm. Sot, dora-dorën nuk shtrëngon, sytë përlotur vështrimin më se hedhin te tjetri për t’ia pashitur dhimbjen e mallin, varret sot ftofshëm rrijnë qetazi pa tufa lulesh e lotësh mbi.

Edhe pse shtëpisë së Babës s’ka kush sot t’ia çel derën, UNË S’KAM ME DAL ( unë jam e vetmja prej 4 anëtareve femra të familjes që jetoj n’Kosovë, nanën e motrat i kam t’ngujume në Itali e Gjermani, vëlla s’më dha jeta, babin ma mori lufta … oborret t’shkretnueme na kanë mbet – të rinjtë na i mori lufta, fëmijët gurbeti, pleqt ngujuem i kryejnë n’vetmi vitet e fundit t’jetës tuj mallku luftën që ua mori bijtë)…

Unë s’kam me dal – edhe pse na presin kujtimet e f’minisë me i trazue si çdo vjet, unë sot kam vendosur edhe pse me ndjenja të përzieme – UNË S’KAM ME DAL!

Por, JO për tu qëndruar besnik vendimeve që marrin Ata, se dalldia e tyre për pushtet na e përdhosi Lirinë derisa Ata ç’fryejnë mllefet partiake a personale duke bërë veprime çoroditëse në interesin e tyre individual pa qarë kokën për ne e për ditë si kjo.

UNË S’KAM ME DAL për hir të jetës së re që kam nisur, për hir të familjes së re që ma dha dorën atëherë kur jeta më rrëzoi përtokë. Për hir të një krahërori në të cilin kam qarë me dënesë netëve të pagjuma.

UNË S’KAM ME DAL për hir të shëndetit të fëmijëve të mi, të cilët janë e vetmja fije e shpresës për një të ardhme të ndritshme.

Prandaj, me fjalët që më lidhen në fyt nga dhimbja për të vdekurit, unë për hir të të gjallëve do të #RriNshpi.

Mes kujtimesh dhe mallit që s’matet me asgjë unë në heshtje kujtoj 26 marsin e vitit 1999, brenda n’shpi, larg Krushës, duke i ledhatu qetazi kujtimet e babës së vrarë, të kushërinjëve, dajëve e nipërve e të qindra krushjanëve të mi të dashtun!

UNË S’KAM ME DAL (edhe nëse vuaj) – ju vendosni vet!

Jeta duhet të vazhdoj- prandaj duhet me i sakrifiku momentet jo për veten, por, për të tjerët të cilët i kanë sytë dhe shpresat te ne!

- Advertisement -

Më Shumë

Protestuesit e qetë pranë Shtëpisë së Bardhë pas vendosjes së shtetrrethimit (Video)

Protestës së mbrëmshme para Shtëpisë së Bardhë në SHBA i mungoi tensioni i demonstratave të netëve të mëparshme. Turma ishte paqësore, e sjellshme madje, pasi...

Në Prizren vijnë në jetë 22 fëmijë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë dy ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 22 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Begaj habitet si ndodhi të dal pozitiv me Covid-19 një rast në Malishevë

Kryetari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj tha se personi i cili ka dal pozitiv me Covid-19 në këtë komunë, ka ardhur nga Mali...

VV në Prizren nesër nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion, kërkojnë zgjedhje të reja nacionale

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren ka bërë të ditur se prej nesër do të fillojë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion ku kërkohen zgjedhje...

Limaj përkujton bashkëluftëtarët: Ishin djemtë më të mirë

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka përkujtuar katër bashkëluftëtarët e tij në 21 vjetorin e rënies. Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka vlerësuar...

Një shishe konjak, shitet me shumën marramendëse…

Vera, është pija që koha ia shton vlerën e shijen. Por, një shishe me konjak, tejet e rrallë, nga “Maison Gautier”, që daton nga...

Eqrem Kryeziu kundër Isa Mustafës, sërish e quan defatore

Ish-kryetari i Prizrenit dhe ish-zyrtari i lartë i Lidhjes Demokratike, ka vazhduar ta gozhdojë Isa Mustafën, si defatore të Rrahman Morinës, shkruan Gazeta Blic. Edhe...

Kufiri me Shqipërinë në Vërmicë, nuk kërkohen rezultatet negative për testin COVID-19

Në pikën kufitare me Shqipërinë në Vërmicë po lejohen hyrja e qytetarëve, atyre po i kryhen vetëm kontrollet mjekësore, ndërsa asnjë dokument apo procedura...

Seanca për votimin e Qeverisë Hoti mbahet nesër në ora 11:00

Kryesia e Kuvendit të Kosovës sot do të mbajë mbledhje për të shqyrtuar kërkesën e Lidhjes Demokratike të Kosovës për mbajtjen e seancëes për...

Haskuka nënshkruan peticionin “Duam zgjedhje!”

  Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka nënshkruar sot peticionin “Duam Zgjedhje”. Ky peticion ka nisur dje nga Lëvizja Vetëvendosje! Vetëvendosje kërkon zgjedhje të parakohshme. Ndërkaq, sot është...

Perez nuk i plotëson dëshirën, refuzon propozimin e Zidane për të sjellë në ‘Bernabeu’…

Trajneri Zinedine Zidane duket se ka hequr dorë nga dëshira e tij e madhe për të patur në skuadër, Paul Pogba. Francezi e preferonte shumë...

Caktohet data e mbajtjes së Testit të Arritshmërisë

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit njofton nxënësit e klasave të nënta, mësimdhënësit dhe të gjithë akterët arsimor në Republikës së Kosovës se...

Mbyllet përkohësisht kufiri në Vërmicë (VIDEO)

Pas vendimit të Qeverisë në detyrë për hapjen e kufijve tokësorë, është vërejtur një fluks i madh veturash nëpër pikat kufitare të Kosovës. Klan Kosova...

Si e pritën bashkëvendësit e Avdullah Hotit emërimin e tij si kryeministër

Banorët e fshati Ratkoc të Komunës së Rahovecit përkrahin kryeministrin Avdullah Hoti, që vjen nga ky vendbanim.   Kjo rrugë të qon për në shtëpinë...

Në Prizren vijnë në jetë 20 fëmijë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë dy ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 20 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Shtyhet festivali “Bunarfest” në Prizren

Festivali "Bunarfest" sivjet nuk do të mbahet në muajin qershor, transmeton PrizrenPress. Sipas njoftimit, festivali është shtyrë për shkak të pandemisë COVID-19 për një kohë...

Lajmet e Fundit

Reagon LDK në Prizren, pas shkarkimit të nënkryetarit dhe tre drejtorëve

Është prishur përfundimisht koalicioni mes Lidhjes Demokratike dhe Vetëvendosjes në Prizren. Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren, ka reaguar pak orë pas shkarkimit të katër...

Balaj-Halimaj: Emërimi im zëvendëskryeministre, nuk është befasi

Zëvendëskryeministrja nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj-Halimaj, demantoi zërat se ajo nuk është përzgjedhur për këtë potë nga strukturat e partisë dhe se...

Edhe 4 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 11 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të...

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, thotë se prishja e një anshme e koalicionit nga ana e Lëvizjes Vetëvendosje dëshmon për paqëndrueshmërinë...

Kompania e ujësjellësit në Prizren kërkon nga konsumatorët të paguajnë faturat

Kompania rajonale e ujësjellësit “Hidroregjioni Jugor” në Prizren kërkon nga të gjithë konsumatorët që t’u përmbahen pagesave të rregullta të faturave mujore për shërbimet...