14.5 C
Prizren
E diel, 29 Mars, 2020

Vetëm reciprociteti mund ta zëvendëson tarifën

Ismajl Kurteshi

Në të ardhshmen nuk do të ketë bisedime në mes të Prishtinës dhe Beogradit për çështje të brendshme të Kosovës, por do të zhvillohen negociata me parime, në mes të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, për çështje ndërshtetërore. Vetëm parimi i reciprociteti garanton barazi në mes të palëve dhe marrëveshje të qëndrueshme.

Të gjithë ata që angazhohen për heqjen e tarifës, me qëllim të hapjes së rrugës për negociatat e ndërprera në vitin 2018 në mes të Prishtinës dhe Beogradit, pa zëvendësimin e saj me reciprocitetin gjithëpërfshirës realisht po angazhohen për negociata në mes të pabarabartëve.

Një gjë e tillë nuk duhet të ndodh sepse:
– Sa herë që negociohet në mes të palëve të pabarabarta, negociatat nuk mund të prodhojnë marrëveshje të drejta.
– Sa herë që marrëveshjet nuk janë të drejta, ato nuk mund të jenë të qëndrueshme.
– Marrëveshjet e paqëndrueshme shkaktojnë mosmarrëveshje të reja, prandaj negociatat që do të rifillojnë duhet të jenë të prira nga parimet që garantojnë zgjidhje të drejta për palët negociuese.

Kërkesa për heqjen e tarifës, pa zëvendësimin e saj me reciprocitet është e padrejtë, prandaj nga një kërkesë e tillë duhet të heqin dorë të gjithë ata që angazhohen për zgjidhje të drejt e të përhershme.

Ideja se marrëveshja duhet të arrihet përmes një kompromisi është absurde, a nuk i mjafton Serbisë, zgjatja e dorës së pajtimit pas gjithë tmerreve që kanë pësuar shqiptarët nga politika hegjemoniste serbe për një shekull dhe garantimit të drejtave të plota komunitetit serb që jeton në Kosovë.

Ideja se duhet të bëhet kompromis me pavarësinë e Kosovës qon drejt de stabilitetit të rajonit dhe si e tillë është e rrezikshme.

Është e padrejtë që për marrëveshjen që po i ngutet Serbisë, vazhdimisht të kërkohen kompromise nga Kosova, e cila edhe ashtu ka bërë kompromise më shumë se që është dashur.

Detyrë e institucioneve të Kosovës është ruajtja e marrëdhënieve të mira me miqtë tanë, por parasëgjithash institucionet kanë për detyrë mbrojtjen e interesave të Republikës së Re të Kosovës, që erdhi si rezultat i sakrificave sublime të gjeneratave të tëra të shqiptarëve dhe përkrahjes së miqve ndërkombëtar.

Bisedimet e palëve të pabarabarta dhe marrëveshjet e padrejta na kanë mësuar që në të ardhshmen të mos ketë bisedime në mes të Prishtinës dhe Beogradit për çështje të brendshme të Kosovës, por negociata me parime, në mes të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, për çështje ndërshtetërore.
Vetëm parimi i reciprociteti garanton barazi në mes të palëve dhe marrëveshje të qëndrueshme.

- Advertisement -

Më Shumë

Kina hap sërish kinematë, por shikuesit duhet t’i plotësojnë këto 4 kushte

Saktësisht 205 kinema do të rihapen sot, e shtunë, 28 mars, në Shanghai, raportojnë mediat kineze, transmeton Zeri.info. Me mbi 500 kinema që po riaktivizohen...

Thaçi: Krimi në Krushë të Madhe ndër krimet më të rënda të shtetit të Serbisë

Presidenti Hashim Thaçi ka kujtuar masakrën në Krushë të Madhe, në 21 vjetorin e saj. Përmes një shkrimi në Facebook, ai tha se para 21...

Kastrati- Haskukës: Prizreni po kalon ditë të rënda

Prizreni po kalon ditë të rënda, pas shfaqjes së pandemisë së koronavirusit në Kosovë. Kuvendari i AAK-së në Prizren, Fatmir Kastrati, kërkon nga kryetari i...

21 vjet nga masakra në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të masakruarit nga forcat serbe. Më 25, 26 e 27 mars të vitit 1999, në fshatin Krushë...

‘E diela e vajtimit’/ Papa Françesku: Sot lutje dhe lot për njerëzimin

Me një bilanc tragjik nga përhapja e koronavirusit në botë, Papa Françesku e cilësoi këtë të diel, si “të dielën e lotëve”.  Ati i Shenjtë,...

Lirohen përkohësisht nga pagesa e TVSH-së të gjitha importet e grurit dhe miellit

Ministria e Financave dhe Transfereve, ka liruar përkohësisht nga pagesa e TVSH-së të gjitha importet e grurit dhe miellit për prodhimin e bukës dhe...

Shërohet personi i parë me COVID-19 në Kosovë

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia ka bërë të ditur se ka shkuar në 79 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë,...

Të dielën ndërrohet ora

Nga e diela fillon llogaritja verore e kohës. Natën mes të shtunës dhe të dielës akrepat e orës do të zhvendosen për një orë...

Rrëzimi i qeverisë/ Artan Abrashi: Puç institucional i pashembullt

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë, Artan Abrashi, e ka vlerësuar si një puç institucional të pashembullt rrëzimin e qeverisë “Kurti” në Kosovë. “Kjo iniciativë...

Latifi: Të lajmërohen ata që kanë nevojë për pako ushqimore e higjienike

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka bërë apel tek të gjithë kryetarët e këshillave të fshatrave dhe lagjeve urbane në Qytetin e...

Mbërrin në 86 numri i rasteve të infektuar me COVID-19

Ka shkuar në 86 numri i rasteve të prekura me koronavirus (COVID-19) në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur të enjten në mbrëmje Instituti...

Prevalla e Brezovica pa vizitorë, janë mbyllur edhe bizneset

Si asnjëherë më parë, fshati turistik i Prevallës ka mbetur këtë të diel pa asnjë vizitorë. Rrallë janë parë lëvizjet e makinave e të njerëzve...

Rrëzohet Qeveria Kurti

Me 82 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim në natën e së mërkurës në Kuvendin e Kosovës është votuar mocioni i mosbesimit ndaj...

KEDS: Mospagesa e faturave rrezikon furnizimin me energji elektrike

Situata e fundit pandemike është duke e rrezikuar edhe funksionalitetin e KEDS-it dhe KESCO-s. Kjo, pasi kanë rënë në minimum pagesat e energjisë elektrike,...

Komuna e Prizrenit shpërndan pako ushqimore për familjet me gjendje të rëndë ekonomike

Komuna e Prizrenit nëpërmjet Drejtorisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale është duke u kujdesur në përmbushjen e nevojave të familjeve me gjendje të rëndë...

Icardi refuzon Realin për këtë skuadër

Sipas medieve spanjolle futbollisti i Interit, Mauro Icardi ka refuzuar transferimin në Spanjë pasi që po dëshiron të kaloj te skuadra e Juventus. Futbollisti i...

Lajmet e Fundit

Deputeti i Vetëvendosjes, Abrashi: Vetëm zgjedhjet janë zgjidhje

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje! nga Prizreni, Artan Abrashi, thotë se vetëm zgjedhjet janë zgjidhje për vendin. Sipas tij, çdo marrje e pushtetit pa zgjedhje demokratike...

BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

Banka Qendrore e Republikës se Kosovës ka njoftuar se në vazhdimësi po dezinfekton ndërtesën dhe paratë e gatshme. Ky proces po ndodh, në kuadër të...

Vitia thotë se pesë persona të infektuar me koronavirus janë në gjendje të rëndë

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, përmes një video-konference për media ka njoftuar se në mesin e të infektuarve me koronavirus, 31 persona janë duke...

Prizren, një muaj paraburgim për dhunë fizike ndaj vëllait

Një muaj paraburgim është caktuar ndaj të dyshuarit N.B. nga fshati Lubizhdë e Prizrenit për shkak të dyshimit se ka ushtruar dhunë në familje. Sipas...

Këto janë barnatoret që do të kujdestarojnë në tri ditët e ardhshme në Prizren

Drejtoria e Shëndetësisë në Prizren ka caktuar barnatoret të cilat do të kujdestarojnë në tri ditët e ardhshme. Orari është publikuar nga drejtori, Visar Shehu.   Për...