15.6 C
Prizren
E shtunë, 31 Tetor, 2020

Virusi i pashëruar

Shkruan: Prof. Gani Rudaj 

Lind pyetja se çfarë bëmë ne për këto 20 vite në Kosovë në fushën e arsimit?

Përgjigja është e tmerrshme – e mbollëm pandeminë.

Kuadrot e mësimdhënies nuk janë në lartësinë e duhur në kryerjen e detyrës së shenjtë. Studimet që po bëhen për të dalë mësimdhënës, po bëhen shkel e shko.

Nuk ka seriozitet profesional në mësimdhënie, prandaj edhe mësimnxënia është në shkallën më të ulët.

I kemi ngatërruar detyrat.

Në vend që t’i shpërndajmë njohuritë tona, ne nxënësve tanë me vetëdije po ua japim virusin që nuk shërohet.

Gabimet të ashtuquajtura profesionale po vërehen nëpër shkolla të mesme dhe të ashtuquajtura fakultete.

Nga ky bërllok bënë përjashtim vetëm shkolla fillore. Gabimet fillojnë që nga planprogrami.

Libri për klasën e 10 me titull Gjuha shqipe të autorëve Idriz Mejtani dhe Mimoza Gjokutaj është i stërmbushur me gabime shkencore. Ky libër nuk vlen për përdorim.

Është e pamundur të punohet me të.

Ky libër, ta quaj ashtu, nuk u kontrolluar nga organet kompetente gjuhësore.

Nxënësit e kryejnë shkollimin e mesëm pa e ditur që gjuha jonë ka edhe fonetikën, morfologjinë e sintaksën . Gabimi tjetër i mësimdhënësve është se ata i shënojnë njësitë mësimore në ditarët e tyre, por njësia e shënuar nuk zhvillohet.

Me këtë veprim të tyre na tregojnë se mësimdhënësit nuk e njohin fushën e gramatikës. E njëjta gjë vlen edhe për fushën e letërsisë.

Këtu pason edhe gabimi i dytë . Ne në vend që të bëjmë detektimin e këtij problemi, ne po bëjmë desimulimin e tij. Krejt kjo shkon në dëm të nxënësve.

Puna e mësimdhënësve është një veprimtari delikate. Mospuna e mirë e mësuesit të bënë delikuent. Ky problem i dukshëm arsimor po vazhdon edhe në të ashtuquajtura fakultete, studenti ka hyrë në studime për të marrë njohuri të reja dhe për të fituar një titull me të cilin ai do të punojë në të ardhmen në profesionin e tij.

Të gjitha këto do t’i arrijë nëse e ka profesorin e mirë.

Paraqitja e profesorit para studentëve duhet të jetë eksploatues, prandaj profesori duhet të jetë gjithmonë eksplicit. Ecja e tij duhet të rrezatojë dituri. Secilin punim të studentëve, profesori duhet të ekzaminojnë me seriozitetin më të madh.

Kolaodimi nga ana e profesorit është një punë për t’u respektuar dhe gjithmonë duhet të jetë koherent.

Për studentët dhe mësimdhënësit e gjuhës shqipe është e mirëseardhur të ketë koaktivitet dhe komitativitet. Nëse profesori i ka të gjitha këto tipare, nuk vihet në dyshim edhe shkëlqimi i studentëve. Mirëpo, çfarë ndodh
te ne?

Në UPZ kemi profesorë që pamja e tyre është groteske, sikur të ishin artistë të ndonjë komedie.

Diku-diku më duken si sharraxhinj me kravata. Punimet e tyre shkencore janë me shumë gabime drejtshkrimore, madje disa janë edhe të kompiluara.

Gjatë ligjëratave të profesorëve vërehet se ata vuajnë nga një sëmundje që quhet logomania. Shumica prej tyre trumbetojnë me titujt e fituar nëpër hotele apo kolegje.

Kjo me një fjalë quhet tmerr!

Do të vijë dita kur prindërit, nxënësit dhe studentët do të bëjnë grevë ndaj këtyre pseudomësimdhënësve me qëllim që ta zhdukin këtë virus njëherë e përgjithmonë.

- Advertisement -

Më Shumë

Këshilltari i Vjosa Osmanit: Duhet të gjendet edhe urdhërdhënësi për vrasjen e Ukë Bytyçit

Këshilltar i kryeparlamentares, Faton Peci ka reaguar pas disa shkrimeve në media, ku thuhet se Vjosa Osmani ka bërë një “huqje” sot kur ka...

Një dashuri e re në horizont, Adele në lidhje me reperin e famshëm britanik

Nuk është thashethemë: ka një njeri të ri në jetën e Adele. Ylli i popit, 32 vjeç, është në takim me reperin dhe kolegun britanik...

Në Astrazup të Malishevës filloi hapja e rrugës “Abdyl Frashëri”

Në fshatin Astrazup të Malishevës ka filluar hapja, zgjerimi dhe rregullimi i rrugës “Abdyl Frashëri” dhe lidhja e saj me rrugën “Avdullah Morina”, duke...

Kryetari i Rahovecit flet për historinë e përdorimit të gjuhës bullgare në këtë qytet

Në shumë familje në Rahovec për dekada është komunikuar në gjuhën bullgare. Një veprim i tillë vazhdon edhe sot por shumë më pak. Për...

Arrestohet i dyshuari për rrëmbimin që ka ndodhur para afro 20 vitesh në Prizren

Policia e Kosovës ka arrestuar një të dyshuar lidhur me rastin e rrëmbimit që ka ndodhur afro 20 vjet më parë në Prizren. Sipas Policisë,...

Zemaj prezanton masat e reja: Reduktim i stafit nëpër institucione, kufizim i orarit për qendrat tregtare…

Ministri i Shëndetësisë , Armend Zemaj ka konfirmuar masat e reja. Ai ka thënë se numri i lartë i infektimeve na detyron të veprojmë...

Vaksinë mund të ketë në dhjetor, por maskat dhe distanca mbeten

Komisioni Evropian (KE) ka ndarë njëqind milion euro për zhvillimin e testeve të shpejta për koronavirusin, ka thënë presidentja e KE-së, Ursula von der...

Ka vdekur në New York aktori Shkëlzen Rraci

Ka vdekur sot në moshën 44 vjeçare aktori i njohur kosovar, Shkëlzen Rraci. Lajmin e ka konfirmuar aktori Xhalal Haliti. Ai ka bërë të...

Prizren/Dështon seanca ndaj të akuzuarve se mashtruan qytetarët për viza pune

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca gjyqësore ndaj Flamur Hoxhës dhe Besim Rexhajt, të akuzuar për shpërlarje parash...

Vendet ku nesër do të ketë ndërprerje të rrymës në Prizren

Kompania e distribuimit të energjisë elektrike në Kosovës, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në rrjetin elektrik në disa vende...

Pirlo: Vendoset sonte për Ronaldon, Messi duhet trajtuar ndryshe

Andrea Pirlo, trajneri i Juventusit, ka dhënë konferencën e radhës për shtyp para ndeshjes me Barcelonën, ndërkohë që foli ose situatën e Cristiano Ronaldos,...

Çka do të ndodhë sot në Prizren ?

09:00 Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Shëndetësisë, Narqize Arënliu-Hoxhaj, vënë gurthemelin e Qendrës së Mjekësisë Familjare në...

Shteti mbledh 2 milionë euro nga dënimet e qytetarëve për maska

Në bazë të ligjit antiCOVID-19, policia ka shqiptuar rreth 55 mijë gjoba për personat që shkelën masat kundër përhapjes së koronavirusit. Policia e Kosovës ka...

Pozita e opozita akuzojnë njëra-tjetrën për tërheqjen e 5.5 milionë eurove nga buxheti i Prizrenit

Të premten, Kuvendi i Prizrenit ka mbajtur edhe një seancë të jashtëzakonshme, të inicuar nga grupi i kuvendarëve të LDK-së me një pikë të...

Fermerët përiftojnë 40 motokultivatorë nga Komuna e Prizrenit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Agron Limani, sot kanë bërë shpërndarjen e mekanizmave...

Vjelja e rrushit në Rahovec, festë e traditë

Periudha e vjeljes së rrushit në rajonin e Rahovecit arrin gjithmonë të krijoj një atmosferë tejet të mirë dhe shoqërohet me shumë aktivitete përcjellëse. Ka...

Lajmet e Fundit

Zemaj prezanton masat e reja: Reduktim i stafit nëpër institucione, kufizim i orarit për qendrat tregtare…

Ministri i Shëndetësisë , Armend Zemaj ka konfirmuar masat e reja. Ai ka thënë se numri i lartë i infektimeve na detyron të veprojmë...

Projektet që nuk u realizuan në Prizren, dhe plani për ambulantën më të madhe në Ballkan

Komuna e Prizrenit është një nga komunat që më së shumti ka pësuar në aspektin ekonomik nga pandemia e Covid-19. Kjo për faktin se ky...

”The Economist”: Një mbretëreshë e ardhshme e Shqipërisë?

Revista e mirënjohur ”The Economist”, i ka kushtuar një artikull familjes mbretërore shqiptare. Më 22 tetor Princ Leka dhe Princeshë Elia Zaharia, u bënë prindër për...

Futet në mbrojtje të shtetit shtëpia prej guri e familjes Hoxhaj në Zhur të Prizrenit

Fshatrat e rajonit të Prizrenit janë unike, i till është edhe fshati Zhur. Ky fshat është njëri prej vendbanimeve më të mëdha të rajonit...

PDK-ja kërkon shkarkimin e dy ministrave të Qeverisë Hoti

Partia Demokratike e Kosovës ka deklaruar se nuk janë duke parë ndonjë përgjegjësi morale të Qeverisë Hoti lidhur me skandalet e fundit, siç janë...