9.1 C
Prizren
E diel, 25 Tetor, 2020

Vlerat e UÇK-së nuk mund t’i baltosë askush

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka bërë me dije se luftën çlirimtare nuk mund ta baltosë askush. Ai ka deklaruar se vlerat e UÇK-së janë krijuar me shekujt dhe ato do të shkëlqejnë çdoherë.

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, Krasniqi ka thënë se asnjë proces që bazën e ka në dëshmitë e rrejshme të Shërbimit të Sigurimit të Serbisë nuk mund t’i dëmtojë vlerat që ka krijuar UÇK-ja.

“Ajo Gjykatë Speciale e dëmton të sotmen e të ardhmen e kombit e të shtetit tonë! I kanë shërbyer kukuvajkat e vajtojsat që i kanë amnistuar armiqtë e kombit që me dekada ishin e janë në shërbim të armiqve të kombit. Natyrisht, kësaj gjykate i kanë shërbyer dhe i kanë shërbyer shumë edhe kundërshtarët e UÇK-së brenda e jashtë Kosovës. Një shërbim të tillë, të keq vendit, ia bënë edhe institucionet e larta të shtetit, si Kuvendi dhe jo vetëm ai! Një gjë dihet: Ari mund të baltoset, por ai kudo që bie e ruan shkëlqimin e vet”, ka thënë Krasniqi.

Ai ka vlerësuar se vlerat e UÇK-së janë ideali për liri dhe shteti që gëzojmë sot. “Vlerë e UÇK-së është ideali për liri, është pavarësia, është shteti që e kemi e po e gëzojnë qytetarët e Kosovës. Nuk mund të respektohet UÇK-ja pa e respektuar shtetin e së drejtës që është krijesa më e natyrshme e luftës çlirimtare. Institucionet e Kosovës, nëse nuk frymëzohen nga vlera e lëvizjes kombëtare për çlirim, nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës dhe komandanti i saj legjendar, nuk mund të realizojnë e finalizojnë shtetndërtimin”, ka thënë Krasniqi.

Ish-zëdhënësi i UÇK-së ka treguar se pas “Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës” në Prekaz, pas 5, 6 e 7 marsit 1998, kanë ndryshuar në mënyrë të rrufeshme rrjedhat e mobilizimit e të masivizimit të kombit për luftën çlirimtare. “Gjithçka që ka ndodhur nga atëherë e deri më sot, burimin e ka pasur dhe e ka në Prekazin e Adem Legjendarit. Shkurt, liria, pavarësia e shteti ynë aty i kanë themelet e ngritjes. Kushdo që këto vlera kombëtare tenton t’i kërkojë diku tjetër, ata nuk bëjnë gjë tjetër veçse tregojnë përralla me shumë mbretër”, ka thënë Krasniqi.

“Epoka e re”: Z. Krasniqi, Kosova ka nisur shënimin e manifestimit tradicional “Epopeja e UÇK-së”, e cila përkujton sakrificën e jashtëzakonshme të Jasharëve. Cili ka qenë ndikimi i 5, 6, dhe 7 marsit të vitit 1998 në rrjedhat e historisë?
Krasniqi: Duhet të themi se deri atëherë UÇK-ja ishte emri i një guerilje të kufizuar në disa rrethe të vogla veprimi. Pas Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Prekaz, pas 5, 6 e 7 marsit 1998 kanë ndryshuar në mënyrë të rrufeshme rrjedhat e mobilizimit e të masivizimit të kombit për luftën çlirimtare, mobilizimi i së cilës pengohej nga ata që duhej të ndihmonin, por se ndihmuan e më shumë e sabotuan. Pas 5, 6 e 7 marsit lufta nuk kishte kthim prapa dhe nuk kishte forcë politike, as brenda e as jashtë vendit, që mund ta ndalte atë. Gjithçka që ka ndodhur nga atëherë e deri më sot, burimin e ka pasur dhe e ka në Prekazin e Adem Legjendarit. Shkurt, liria, pavarësia e shteti ynë aty i kanë themelet e ngritjes. Kushdo që këto vlera kombëtare tenton t’i kërkojë diku tjetër, ata nuk bëjnë gjë tjetër veçse tregojnë përralla me shumë mbretër.

“Epoka e re”: Gjatë këtyre 20 vjetëve, sa kanë bërë institucionet e Kosovës për sakrificën e komandantit legjendar Adem Jashari dhe familjes së tij?
Krasniqi: Familja e komandantit legjendar dhe ai vetë nuk ka rënë për veten e tyre, por kanë rënë për lirinë e mirëqenien e të gjithë qytetarëve të Kosovës, ka rënë për çlirimin e bashkimin e kombit. Puna e institucioneve shihet sa kanë arritur të krijojnë siguri, zhvillim e prosperitet për kombin. Atë që e kanë bërë për kombin, e kanë bërë edhe për Jasharët e rinj. Prandaj, nuk është lehtë për institucionet e sotme që ta përmbushin amanetin e Jasharëve legjendarë.

“Epoka e re”: Republika e Kosovës tashmë ka shënuar 12-vjetorin e pavarësisë. A po respektohen sa duhet nga institucionet dhe shoqëria e Kosovës vlerat e UÇK-së?
Krasniqi: Vlerë e UÇK-së është ideali për liri, është pavarësia, është shteti që e kemi e po e gëzojnë qytetarët e Kosovës. Nuk mund të respektohet UÇK-ja pa e respektuar shtetin e së drejtës që është krijesa më e natyrshme e luftës çlirimtare. Institucionet e Kosovës, nëse nuk frymëzohen nga vlera e Lëvizjes Kombëtare për Çlirim, nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës dhe Komandanti i saj Legjendar, nuk mund ta realizojnë e finalizojnë shtetndërtimin.

“Epoka e re”: Gjatë kësaj kohe, jo rrallë, janë sulmuar në mënyra të ndryshme vlerat e luftës së çlirimtare. Si i keni parë këto veprime?
Krasniqi: Në botë kudo ka antivlera më shumë sesa vlera, sesa integritet e dinjitet, prandaj vlera është në shënjestër të frikacakëve që u është prishur rehatia që e kishin nën sundimin e huaj. Prandaj, vlerat kudo sulmohen nga antivlerat e lirisë e të çlirimit. Edhe ari në natyrë është në pakicë në krahasim me shumë metale të tjera të ndryshkura. Por, ndryshku gjithnjë rrinë larg arit!

“Epoka e re”: Deri më tani Gjykata Speciale ka dorëzuar qindra ftesa për intervistim për ish-luftëtarët e UÇK-së. A mund ta dëmtojë ky proces luftën e lavdishme çlirimtare të Kosovës?
Krasniqi: Jo, asnjë proces që bazën e ka në dëshmitë e rrejshme të Shërbimit të Sigurimit të Serbisë, siç ishin dëshmitë e raportit të Dick Martit, nuk mund t’i dëmtojë vlerat që ka krijuar UÇK-ja. Ato janë vlera që i kanë krijuar shekujt. Ajo Gjykatë Speciale e dëmton të sotmen e të ardhmen e kombit e të shtetit tonë! I kanë shërbyer kukuvajkat e vajtojsat që i kanë amnistuar armiqtë e kombit që me dekada ishin e janë në shërbim të armiqve të kombit. Natyrisht, kësaj gjykate i kanë shërbyer shumë edhe kundërshtarët e UÇK-së brenda e jashtë Kosovës. Një shërbim të tillë, të keq vendit, ia bënë edhe institucionet e larta të shtetit, si Kuvendi dhe jo vetëm ai! Një gjë dihet: Ari mund të baltoset, por ai kudo që bie e ruan shkëlqimin e vet.

- Advertisement -

Më Shumë

Ku u “avulluan” dy milionë eurot e shtetit, çka dihet deri tash

Mbi 2 milionë euro të Thesarit të Shtetit janë zhdukur gjatë këtij muaji. Për këtë rast, deri tash është arrestuar një person, i cili...

Prizren, dështon seanca ndaj të dyshuarit për kontrabandim me migrant

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca hetuese e veçantë ndaj Faton Krasniqit, i dyshuar për kontrabandim me migrant. Shkak...

Historia e jashtëzakonshme e emigrantit nga Eritrea që u bë nga pastrues në deputet

Ish-refugjati nga Eritrea, Ibrahim Omer, i nominuar nga Partia Laburiste në zgjedhjet e përgjithshme të Zelandës së Re, u bë deputeti i parë me...

Për një javë, në Kosovë numri i rasteve aktive me COVID-19 u rrit për 300

Për gati 300 është rritur shifra e rasteve aktive me COVID-19 në Kosovë në javën e fundit. Teksa 11 tetorin Kosova e mbylli me...

Dy të vdekur me COVID-19 gjatë 24 orëve

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënua dy raste të vdekjeve me COVID-19 (1 rast MIQ,...

Ibrahimovic: Askush nuk do të më ndal mua

Heroi i Milanit Zlatan Ibrahimovic ishte i etur për sukses kundër Interit, pasi i kaloi dy javë në karantinë. Sulmuesi 39-vjeçar e mposhti koronavirusin dhe...

Aksident në Suharekë, fëmija në biçikletë përplaset me veturën

Një aksident ka ndodhur në fshatin Studenqan të Suharekës, ku një fëmijë ka mbetur i lënduar. Sipas Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur të premten...

“A Refugee’s Tale” si ecje në dy kohë me regjisorin nga Kosova

Saga shqiptare e fundshekullit të kaluar që u përshkua me shkulme refugjatësh, nuk është vetëm një fakt i “arkivuar” në histori. Nga qindra mijëra...

KB Rahoveci kalon në gjysmëfinale të Superkupës së Kosovës

KB Rahoveci ka siguruar gjysmëfinalen në Superkupën e Kosovës në basketboll. ‘Vreshtarët’ kanë mposhtur në çerekfinale kanë mposhtur Trepçën, me rezultat 78:63 Ndeshja e zhvilluar në...

Veliaj i jep “Çelësin e Tiranës” boksierit Krasniqi

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i dhuroi sot “Çelësin e Qytetit” boksierit shqiptar të saposhpallur kampion bote, Robin Krasniqi. Duke i shprehur...

Prizren, 5 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 50 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.716 raste, kurse...

Sot përurohet Memoriali i “Drinit”

Është jetësuar projekti i ndërtimit të Memorialit kushtuar komandantit të UÇK-së, Ekrem Rexha –"Drinit". Ai, do të përurohet sot  në ora 11:00. Pjesëmarrës në këtë ceremoni...

Skandal: Avullohen mbi dy milionë euro nga Thesari i Shtetit, gjysma dalin jashtë Kosovës

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar mbrëmë një person, i cili dyshohet se bashkë me dy të tjerë, duke përdorur thesarin shtetëror...

Shkuan për t’u takuar – ministri Zemaj i përzë dhe i quan rrugaçë inspektorët Shëndetësorë

Një incident ka ndodhur sot në Ministrinë e Shëndetësisë ndërmjet ministrit Armend Zemaj dhe inspektorëve shëndetësorë. Punëtorët e Inspektoratit Shëndetësorë shkuan sot në MSH për...

Përfundon afati kur Specialja duhej të vendoste për aktakuzën ndaj Thaçit e Veselit, Koci beson se është konfirmuar

Janë bërë gjashtë muaj prej kur para Dhomave të Specializuara është paraqitur për konfirmim një aktakuzë, në të cilën si të dyshuar për krime...

Begaj nderon me mirënjohje pronarin e “Mulliri i Ri” në Mamushë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka nderuar me mirënjohje “Mulliri i Ri” nga Mamusha, Raif Morinën, në emër të vëllezërve Morina, pronar...

Lajmet e Fundit

Kur të vdes mos bëni lajmërime nga ato që ngjiten nëpër muret

Testamenti i Mitrush Kutelit Dëgjo! Shenjat nuk i kam të mira. Tensioni ngrihet e ulet, zemra ngec. Nisem për në zyrë a për shëtitje dhe më...

Manifestimi Letrar -Kulturor “Shpata e fjalës” në Prizren/ Hapet konkursi për poezi

Është hapur konkursi për Manifestimin letrar e kulturor “Shpata e fjalës”. Krijuesit pjesëmarrës do të mund t’i dërgojnë poezitë e tyre deri më 2...

Suharekë: Vazhdojnë punimet e rrugës në fshatin Sllapuzhan (FOTO)

I pari i Suharkës Bali Muharremaj nuk ndalet as në vikend. Në një postim në rrjetin social facebook Muharremaj ka bërë të ditur se ka...

“E kam njohur në burg”, spikerja e lajmeve tregon si u dashurua me politikanin

Sot në emisionin Rudia në Tv Klan ka qenë një çift i njohur i ekranit. Edhe pse ende shumë të rinj në moshë ata...

Pse disa njerëz vishen vetëm me të zeza?

Në mos në shoqëri, në punë a në shkollë duhet të keni dikë që vesh gjithnjë të zeza. Në ditë të mira mund ta...