-2 C
Prizren
E enjte, 2 Prill, 2020

Xhabali: Dhjetë mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin kundër degradimit urbanistik të Prizrenit

Valon XhabaliAfër 10 mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për ndalimin e degradimit urbanistik të Prizrenit. Koordinatori i Programit për Trashëgimi Kulturore në OJQ “EC Ma Ndryshe”, Valon Xhabali tha se peticioni do të jetë i hapur deri në dhjetor të këtij viti, kur edhe pritet të marrë detyrën kryetari i ri apo kryetarja e re e Komunës së Prizrenit “Deri më tash këtë peticion e kanë nënshkruar afër 10 mijë qytetarë. Besojmë se deri në dhjetor numri i qytetarëve që do të nënshkruajnë këtë peticion do të rritet”,  tha  Xhabali.

Organizata Joqeveritare “Ec Ma Ndryshe” dhe “Dokufest”, muajin e kaluar kanë nisur iniciativën qytetare për të ndalur degradimin e mëtejshëm urban të qytetit të Prizrenit. Disa nga kërkesat më të rëndësishme të këtij peticioni janë: Ndalimi i të gjitha aktiviteteve ndërtuese që nuk janë në pajtim me ligjet, rrënimi i të gjitha strukturave të ndërtuara që nuk janë në pajtim me ligjet, shpallja e vitit 2014, si vit të luftës kundër praktikave degraduese dhe kundërligjore në urbanizmin e qytetit, themelimi i një grupi punues për të hartuar Planin e Veprimit për Rend Urbanistik, krijimi i mekanizmave konkret të bashkëpunimit me organizatat e shoqërisë civile, kujdesi i veçantë ndaj Qendrës Historike të Prizrenit.

Xhabali tha se pikat aktuale të mbledhjes së nënshkrimeve janë: Sheshi ‘Shatërvan’, shëtitorja ‘Marashi’, ekipet lëvizëse nëpër lagjet e qytetit dhe një numër i lokaleve afariste kryesisht në qendër të qytetit.”Qyteti i Prizrenit duhet të mbrohet nga ndërtimet e egra. Fatkeqësisht Zona Historike cdo ditë po shkatërrohet nga këto ndërtime”, tha Xhabal.

Sipas tij, iniciativa për të realizuar këtë peticion është marrë pasi që institucionet nuk kanë treguar vullnet që të ndalin degradimin urbanistik të Prizrenit. “ Nuk kemi parë vullnetin e institucioneve që të ndalojnë degradimin urbanistik të Prizrenit”, tha ai.

Xhabali fton të gjithë qytetarët që të nënshkruajnë këtë peticion dhe t’i dalin në mbrojtje ndalimit të degradimit urbanistik të Prizrenit. “ I ftoj të gjithë qytetarët që të nënshkruajnë peticionin dhjetë mbrojnë qytetin nga ndërtimet e egra që po bëhen në zonat historike”. /PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Më 28 mars 1989, në Kosovë shpërthyen protestat e mëdha kundër represionit të Serbisë

Në të gjithë Kosovën, më 28 Mars të vitit 1989, shpërthyen protestat e mëdha kundër ndryshimit të Kushtetutës së Kosovës nga parlamenti serb. Kjo datë...

Kushtetuesja e vazhdon masën e përkohshme për Ligjin për Paga

Gjykata Kushtetuese e ka shtyrë vendimin për masën e përkohshme për Ligjin e Pagave deri më 30 qershor. Kushtetuesja e ka njoftuar kryeministrin Albin Kurti...

Agnelli ngre alarmin: Klubet po përballem me ekzistencë, sfidë e madhe për futbollin

Presidenti i Juventusit, Andrea Agnelli ka thënë se klubet evropiane përballen me një kërcënim të vërtetë ekzistencial nga pandemia e coronavirusit. Sezoni i futbollit evropian...

Thaçi takon ambasadorët e QUINT-it, insiston në qeveri gjithëpërfshirëse

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka pritur në takim ambasadorët e QUINT-it dhe atë të Bashkimit Evropian, për t’i informuar për hapat që...

Arrestohet Mytaher Haskuka, nuk e respektoi orën policore

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, është arrestuar nga policia, për mosrespektim të orës policore. Arrestimi i tij, është bërë rreth orës 23:00, gjatë kohës sa...

Letër miqve të mij të Vetëvendosjes: REVOLTOHUNI!

Nga Andi Bushati Që kur koalicioni i maska(renj)ve vendosi të rrëzojë me anë një mocioni absurd, qeverinë e dalë nga zgjedhjet e 6 tetorit, të...

Komplot parlamentar

Rexhep Qosja  E rrëzuan Qeverinë e ndryshimit! E rrëzuan Qeverinë e shpresës! E rrëzuan Qeverinë e ndryshimit dhe të shpresës pa i lejuar t’i kalojë as 90...

Furrat në Rahovec obligohen ta ambalazhojnë bukën

Drejtori i Drejtorisë për Punë Inspektuese në Rahovec, Besnik Hoti, ka bërë të ditur se nga nesër, të gjitha furrat dhe operatorët tjerë ekonomikë...

Arrestohet shtetasi i Turqisë në Prizren, vodhi 3 mijë euro në “Ria”

Një shtetas i Turqisë është arrestuar në Prizren. Ai dyshohet për vjedhje. Zëdhënësi i Policisë në Prizren, Shaban Osmanollaj, tha se i arrestuari M.B. nga Turqia...

Dogana njofton bizneset për importet

Njoftim për subjektet prodhuese që janë të pajisura me autorizime për lirime në import. Komisioni për lirime në import, me qëllim të zbatimit të nenit...

Haskuka raporton për masat e marra kundër virusit COVID-19

Kryetari i Kmunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, në një konferencë për media, ka folur për masat që janë marrë kundër virusit COVID-19. “Në Komunën tonë...

E konfirmon menaxheri i Muriqit: Jemi në bisedime, Vedati synon të luajë në Itali

Sulmuesi i Fenerbahces, Vedat Muriqi, e ka për qëllim kryesor të luajë në Serie A dhe është në bisedime me disa klube për një...

ShBA, regjistrohen 920 viktima nga COVID-19 brenda 24 orëve

Numri i viktimave nga pandemia e koronavirusit në SHBA është rritur në 4 090, pasi 920 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të...

Aktorja turke dhe futbollisti i njohur bëhen prindër për herë të parë

Aktorja dhe modelja e njohur turke, Amine Gulse dhe futbollistit i Arsenalit Mesut Ozil janë bërë prindër për herë të parë. Lajmin e ka bërë të...

Shtatë policë e 2 punonjës civilë, në vetizolim 14-ditor në Prizren shkaku i koronavirusit

9 punëtorë të Policisë në Prizren, prej tyre 7 policë e 2 punëtorë civilë janë në vetizolim në këtë komunë. Njoftimi është dhënë nga drejtori...

Shumë shpejt do të ndrrohet orari i masës së orës policore

Gazeta Blic, nga burimet e saja brenda qeverisë në detyrë, ka marrë vesh se shumë shpejt do të ndrrohet orari i masës së orës...

Lajmet e Fundit

SHBA, vatra e re e Coronavirusit: Spitalet e New Yorkut në kaos, pacientët shtrihen në korridore

SHBA është kthyer në vatrën kryesore të koronavirusit në botë dhe deri më tani ka regjistruar numrin më të madh të të infektuarve. Pamje...

Duda Balje kritikon Kurtin për shkarkimin e zv/ministrit Shabani, thotë se e bëri për t’u hakmarrë ndaj tyre

Nga zyra e kryeministrit thonë se ministria në fjalë ka pasur nevojë për riformatim. Pozitën që e mori dy javë më parë, iu desh që...

Abrashi: Partitë po përpiqen të uzurpojnë nga frika e rritjes së Vetëvendosjes, por zgjedhjet janë të domosdoshme

Deputeti nga Vetëvendosje, Artan Abrashi, tha se zgjedhjet janë të domosdoshme pas kalimit të krizës së pandemisë dhe se ky opsion do të jetë...

Nga e hëna asnjë i arrestuar në Suharekë për moszbatim të vendimit të Qeverisë për mbrojtje nga pandemia

Në Suharekë asnjë person nuk është arrestuar që nga e hëna e deri më sot, për shkelje të masave të Qeverisë së Kosovës për...

Pako Emergjente: Qeveria do t’i transferojë paratë në llogari të punëtorëve, jo të shefave

Këtë javë, Qeveria e Kosovës miratoi pakon emergjente përmes të cilës përfshihet mbështetja financiare për bizneset në Kosovë. Zëvendësministri i Ministrisë së Financave dhe Transfereve,...