8 C
Prizren
E hënë, 6 Prill, 2020

Zafir Berisha tregon se ku është futur Mytaher Haskuka

Në zgjedhje e mbështeti për kryetar të Prizrenit. Një vit e gjysmë ishte pjesë e qeverisjes së tij.

Rrugën e bashkëqeverisjes e ndau për një konkurs të mësimdhënësve.

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha, akuzon kryetarin e Komunës, Mytaher Haskuka, se është futur “në ujëra të turbullta”.

Sipas tij, Haskuka, po e shantazhon Prokurorinë për t’i mbuluar shkeljet ligjore.

“Shantazhi publik kundër organeve të drejtësisë dhe lufta psikologjike që po e bënë Haskuka në vazhdimësi kundër këtyre organeve, nuk mundet ta shpëtojë nga përgjegjësia, për shkeljet e mëdha ligjore të cilat po i bënë, ku si rezultat i kësaj po vjen deri te keqpërdorimet e parasë dhe pronës publike si dhe dhënies së mundësisë që të tjerët të përfitojnë”, shkruan Berisha në ‘Facebook’.

Ai thotë se Haskuka deri më tash është treguar i papërgjegjshëm.

“Nga Mytaher Haskuka nuk mundet të kërkohet të jetë i përgjegjshëm për detyrën që e ka, sepse duke qenë tepër i papërgjegjshëm ai dhe njerëzit që e rrethonin janë futur në ujërat e turbullta nga nuk munden më të dalin, prandaj ai ka zgjedhur rrugën e sulmit kundër Prokurorisë dhe gjyqësorit, të cilat janë gardian të respektimit të ligjit në Kosovë, me idenë që kur të përfundon aty ku e kanë vendin shkelësit e ligjit dhe hajdutët ta ngushëlloi veten dhe të arsyetohet para të tjerëve se për inate politike apo “pallavra” të ngjashëm gjoja ja kanë “kurdisur”!!!”.

“Myta besoj se tashmë e ka të qartë se prokurorët e “ mëhallës” nuk munden deri në pafundësi që ta mbrojnë për shkeljet e mëdha që ka bërë”.

“Ata edhe mund të ja kapërcejnë ndonjë shkelje, por nuk duhet të harrohet thënia popullore “nëse pitja është ngrënë tepsia ka mbetur”.

Berisha ka komentuar edhe akuzat e kryetarit të PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj.

“Totaj nuk e ka zbuluar ujin e nxehtë kur ka folur për kurdisje të tenderëve, si nuk është e panjohur punësimet pa konkurs, marrja e pagave me muaj të tërë e njerëzve pa ardhur në punë”.

“Vajtimi i Haskukës se po merret me dëmet që qeveria paraprake i ka lënë, ka mund të arsyetohet muajt e parë të marrjes së pushtetit, por jo edhe sot kur po shkojmë drejtë fundit të mandatit”.

“Ai duhet të merret me dëmet që po ia shkakton vetë dhe komisarët e tij politik qytetit të Prizrenit!”

“Nuk qeveriset qyteti duke vajtuar dhe duke hedhur fajin të tjerëve as me politika të “kapixhikëve”, por duke qenë i përngjeshëm dhe me vizion”.

Zafir Berisha fajëson edhe vetën që ka ndihmuar Haskukën të bëhet kryetar i Prizrenit.

“Me qenë korrekt me të tjerët dhe veten, për të ardhur në krye të Prizrenit një njeri i sojit të Mytës, nuk jemi edhe ne pa “faj”, që kemi munduar se për me quar “Klanin Pronto” në shtëpi dhe me i mbështet këta, të cilët po na dalin më të zi se ata që ishin para këtyre!”

“ Por në këto raste duhet ta themi edhe atë, se vetëm të pa besët dhe mashtruesit munden me ta keqpërdor besimin por jo edhe njerëzit përgjegjshëm”./PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Reportazh nga pikëkalimi kufitar Morin-Vërmicë: Ra kjo pandemi e u ndamë

“Ra kjo pandemi e u ndamë”. Kjo shprehje është lajtmotivi i dramës së koronavirusit që pos të tjerash, pas 21 vjetësh, ka “ndarë” shqiptarët...

Abrashi: Mustafa linçon aktivistët tanë – Thaçi sillet si fëmijë i llastuar

Deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje Artan Abrashi i ka komentuar zhvillimet politike në vend. Në një lidhje direkte në Klan Kosova, ai ka thënë se kryetari...

Selamaj denoncon fabrikimet me “SMS”, thotë se po bëhet në stilin e shërbimeve sllave

Deputeti nga radhët e LDK-së, Driton Selmanaj ka reaguar pas publikimit të disa bisedave të montuara në rrjete sociale në mes të anëtarëve të...

Kosova planifikon ta kalojë krizën e pandemisë me grante dhe borxhe

Rreth 400 milionë euro me pak mund të ketë buxheti i Kosovës këtë vit, për shkak të pandemisë së shkaktuar nga sëmundja COVID-19. Qeveria e...

Riaktivizohet infeksioni në Has dhe Elbasan, Tirana vijon kryesimin

ISHP ka konfirmuar 18 raste të reja me koronavirus në vend duke e çuar numrin total të të prekurve në 277 që prej fillimit...

Haskuka raporton për masat e marra kundër virusit COVID-19

Kryetari i Kmunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, në një konferencë për media, ka folur për masat që janë marrë kundër virusit COVID-19. “Në Komunën tonë...

Këto janë barnatoret në Prizren që mund t’i gjeni hapur sot pas orës 17:00

  Faik Hoti nga Ministria e Shëndetësisë e ka bërë publike listën e barnatoreve të cilat do të kujdestarojnë në të gjithë Kosovën me datën...

Adelina Tahiri humb njeriun e afërt nga koronavirusi

Këngëtarja e njohur shqiptare Adelina Tahiri ka rrëfyer se ka humbur një mik të ngushtë përr shkak të koronavirusit. Tahiri u shpreh se i ka...

Çfarë do të ndodhë me topin e artë nëse mbyllet sezoni

Topi i Artë që jepet në dhjetor dhe votohet nga 193 gazetarë për këtë sezon mund të ngelet në mëshirë të fatit për shkak...

Limaj kujton masakrën e Burimit, bën thirrje të hetohet secila masakër në Kosovë

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kujtuar sot dhjetëra martirë të cilët u vranë mizorisht në fshatin Burim të Malishevës, nga ana e...

Begaj bën homazhe për viktimat e masakrës në fshatin Burim

Në 21 vjetorin e masakrës në fshatin Burim, Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, bëri homazhe në shenjë kujtimi për të vrarët e...

Aktori kryesorë i filmit “Mrekullia në qelinë nr. 7” flet për herë të parë…

“Mrekullia në qelìnë Nr.7? është filmi më i suksesshëm i momentit në ” Netflix”. Në këto ditë qëndrimi të izòluar, njerëzit kanë zgjedhur të shohin...

Ramadani: Në Korishë po hulumtojmë burimin e koronavirusit

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, Naser Ramadani ka thënë sot se situata epidemiologjike në të gjitha komunat e Kosovës është në menaxhim,...

Haradinaj kryen konsultimet: Më mirë të kemi qeveri të re, AAK-ja mund ta mbështesë pa u bërë pjesë

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka folur para mediave pas takimit që pati me të parin e shtetit, Hashim Thaçi. Haradinaj fillimisht ka falënderuar të...

Një lajm i trishtë, vdes futbollisti 16 vjeçar

Një lajm i trishtë vjen sot për botën e futbollit, teksa mësohet se është ndarë nga jeta Valentino Druzinec.16-vjeçari cilësohej si e ardhmja e...

Romët e lagjes “Terzimahallë” të Prizrenit, pastrojnë lagjen e tyre (Foto)

Banorët e lagjes “Terzimahallë” në Prizren, kanë marrë një aksion të pastrimit të rrugës “Nysret Seharoj”. Aksioni është organizuar në kuadër të fshatës së pastrimit...

Lajmet e Fundit

Në tri ditët e fundit, 14 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, për tri ditët e fundit kanë ardhur në jetë 14 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Kosova planifikon ta kalojë krizën e pandemisë me grante dhe borxhe

Rreth 400 milionë euro me pak mund të ketë buxheti i Kosovës këtë vit, për shkak të pandemisë së shkaktuar nga sëmundja COVID-19. Qeveria e...

Prizren/ Dy persona shoqërohen në Polici, nuk respektuan orën policore

Dy persona janë shoqëruar në stacionin policor në Prizren, pasi nuk kanë respektuar vendimin e qeverisë për lëvizje të kufizuar, transmeton PrizrenPress. Sipas Policisë, me...

Në Prizren babai rrah vajzën, arrestohet

Në Prizren është arrestuar një burrë, pasi që i njëjti ka sulmuar fizikisht vajzën e tij, transmeton PrizrenPress. Nuk raportohet për të lënduar, ndërsa me...

Arrestohen dy persona në Prizren, kapen me marihuanë

Policia e Kosovës njofton se janë arrestuar dy persona mbrëmë në Prizren, pasi që gjatë kontrollit të veturës së tyre është gjetur dhe konfiskuar...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!