9.7 C
Prizren
E premte, 30 Tetor, 2020

Zbulohet edicioni i rrallë i dramës së fundit të Shekspirit

Botuar më 1634, “Dy kushërinjtë fisnikë” ??(“The Two Noble Kinsmen”) është një tragjikomedi e shkruar nga dramaturgu anglez dhe John Fletcher. Teksti u gjet në një përmbledhje prej njëmbëdhjetë pjesësh të shtypura midis viteve 1630 në 1635, ruajtur në Kolegjin Mbretëror Skocez në Salamanka.

Jo rrallëherë historianët bëjnë zbulime të jashtëzakonshme, duke kërkuar perla të rralla në bibliotekat e bukura universitare të shpërndara nëpër qytetet evropiane. Në këtë vazhdë, eksperti i letërsisë John Stone ka gjetur një copëz të vërtetë perle, një botim jashtëzakonisht të rrallë të pjesës “Dy kushërinjtë fisnikë”, shkruar në bashkëpunim nga William Shakespeare dhe John Fletcher, në fillim të shekullit të 17-të, në 1613. Ky libër, të cilin koha e ka mbuluar me tisin e pluhurit, mund të jetë një kopje unike e veprës së Bard d’Avon, që ka arritur në mbretërinë e Spanjës.

Një kërkues i palodhur, John Stone zbuloi “Dy kushërinjtë fisnikë” ??(“The Two Noble Kinsmen”) krejt rastësisht, në bibliotekën e Kolegjit Mbretëror Skocez të Salamankës, një institucion katolik kastilian i themeluar në vitin 1627, në Madrid. Sipas studiuesit, vepra ishte klasifikuar në kategorinë e gabuar, pa etiketë apo referencë, në mes të rafteve kushtuar filozofisë.

Hartuar nga katër duar, nga William Shakespeare dhe John Fletcher, ndoshta rreth vitit 1613, “Dy kushërinjtë fisnikë” ??është pjesa e fundit teatrale e autorit të “Makbethit”, para se të tërhiqej në Straford-upon-Avon, ku vdiq më 23 prill 1616, në moshën 52-vjeçare. Shumica e ekspertëve veprimin e gjestit shekspirian ia atribuojnë aktet I dhe V atij, duke i rezervuar pjesët e tjera të dramës së John Fletcher-it.

Mbetet të trajtohet çështja e të kuptuarit se, si ka mbërritur ky ekzemplar, në Spanjë. Sipas hipotezave të para, të dërguara nga John Stone në BBC, vepra do të ketë bërë udhëtimin nga Mbretëria e Anglisë në Mbretërinë e Spanjës, në bagazhin e ndonjë studenti të Kolegjit Mbretëror Skocez.

“Ndoshta ka qenë ndonjë kërkesë e rektorit të institucionit, Hugh Semple, mik me Lope de Vega (1562-1635) themeluesi i të ashtuquajturës tragjikomedia “alla spanjolle”, që vepra e çmuar është shpënë në Castille. Sepse në atë periudhë, fillimi i shekullit të 17-të, dramat e Shekspirit tashmë ishin shumë të vlerësuara./Konica.al

- Advertisement -

Më Shumë

PEN Qendra e Kosovës mban sot mbrëmje letrare për Anton Pashkun

Në kuadër të “Orës së Shkrimtarit” PEN Qendra e Kosovës vazhdon përkujtimin e shkrimtarëve të ndjerë të Kosovës. Përkujtimi i radhës i kushtohet prozatorit Anton...

Flutura iu ul në fustan, ceremoina e martesës që përloti të gjithë

Amanda në Britaninë e Madhe, po martohej për të dytën herë në jetën e saj me Chip, por në zemrën e saj gjithsesi kishte...

Prokuroria Themelore në Prizren, 6 aktakuza kundër gjashtë 6 personave

Prokurori i Shtetit njofton se nga prokuroritë themelore janë ngritur dyzetenjë (41) aktakuza, kundër dyzetepesë (45) personave, për vepra të ndryshme penale, ndërsa, me...

Mësohet se kur mund të rikthehet në fushë Van Dijk

Mbrojtësi i Liverpoolit, Virgil van Dijk ka pësuar një lëndim në ndeshjen e zhvilluar kundër Liverpoolit, lëndim ky që pritet ta mbajë jashtë fushës...

Përfundon afati kur Specialja duhej të vendoste për aktakuzën ndaj Thaçit e Veselit, Koci beson se është konfirmuar

Janë bërë gjashtë muaj prej kur para Dhomave të Specializuara është paraqitur për konfirmim një aktakuzë, në të cilën si të dyshuar për krime...

Nis riparimi i lapidarëve të dëshmorëve në Astrazup, Dragobil dhe Balincë të Malishevës

Fillimin e punëve në riparimin e lapidarëve të dëshmorëve të kombit në Astrazup, Dragobil dhe Balincë, sot i inspektuan drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit,...

Sot u nënshkruan marrëveshjet për subvencionimin në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit në Malishevë

Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në Komunën e Malishevës, përkatësisht drejtori i kësaj drejtorie, Rexhep Mazreku, ka nënshkruar marrëveshjet për subvencionimin e organizatave...

Prezentohen bukuritë e Brezovicës

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, si duket po relaksohet këtë të dielë në Brezovicë. Ai me mëngjes ka publikuar një video nga ky vend i...

Alarmante: 20 raste me COVID në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 932 mostra të...

894 gjoba për mos respektim të masave ndaj COVID-19

Brenda 24 orëve të fundit policia ka shqiptuar 894 gjoba ndaj personave që nuk respektuan masat antiCOVID që u vendosën nga institucionet shëndetësore. Ndërsa, 663...

Fjalime të vjetra të Hitlerit në ankand për 34 000 €

Shtëpia e ankandit duhet të ketë qenë nën presion të madh, për t’i hequr këto dokumente nga ky ankand, mirëpo asgjë nuk funksionoi: shënimet...

Ilaçi që shëroi Trumpin, në Kosovë shitet nga 81 deri në 320 euro

Ka afro dy muaj, kur i pari i Shëndetësisë aprovoi kërkesën për importimin e tyre. E në mesin e këtyre medikamenteve, që në Klinikat e...

Thesari kërkon kthimin e 2 milionëve

Thesari i Shtetit sot ka dërguar një letër zyrtare në adresë të kompanisë “LDA Group” që dyshohet se ka marrë jashtëligjshëm mbi dy milionë...

Vaksinë mund të ketë në dhjetor, por maskat dhe distanca mbeten

Komisioni Evropian (KE) ka ndarë njëqind milion euro për zhvillimin e testeve të shpejta për koronavirusin, ka thënë presidentja e KE-së, Ursula von der...

Distria Krasniqi ngjitet në vend të parë në renditjen botërore

Federata Ndërkombëtare e Xhudos (IJF), ka publikuar sot renditjen më të re olimpike. Pas garës së Grand Slamit të mbajtur në tri ditët e...

Ku qëndron Kosova me paga krahasuar me Gjermaninë, Zvicrën e Kroacinë

  Gjetja e një vendi pune dhe sigurimi i një jete më të mirë, janë ndër arsyet kryesore qe i shtyjnë kosovarët ta marrin rrugen...

Lajmet e Fundit

SHBA/ Uragani ‘Zeta’ la pas gjashtë viktima dhe mijëra persona të pastrehë

Deri tani sipas autoriteteve shtetërore të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën deri më tani si pasojë e uraganit Zeta që ka goditur Shtetet...

Ministri i AAK-së paralajmëron dorëheqjen nga Qeveria Hoti

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka thënë se do ta shqyrtojë dorëheqjen nëse Autoriteti Kosovar i Konkurrencës vlerëson se ka konflikt interesi...

2,869 raste aktive me coronavirus, nëse vazhdon rritja e të infektuarve do të ketë masa të reja kufizuese

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive që nga fillimi i pandemisë është 18.910 raste nga 91.098...

Çka do të ndodhë sot në Prizren ?

09:00 Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Shëndetësisë, Narqize Arënliu-Hoxhaj, vënë gurthemelin e Qendrës së Mjekësisë Familjare në...

Bashkimi me mund fiton ndaj Trepçës, Ylli i revanshohet Pontes

Mojeed Ewuosho dështoi në aksionin e fundit të Trepçës për t’i mundësuar skuadrës së Bashkimit që edicionin e ri në Superligën e Kosovës në...